
© Велко Ангелов
Видин, крепостта "Баба Вида"
Посолството на САЩ в България и българският клон на ИКОМОС обявиха създаването на двустранна българско-американска комисия за опазване на културното наследство. Основна задача на комисията ще бъде да работи за осъзнаване на важността на културното наследство и обмяната на опит между български и американски експерти.
"Голямото предимство е професионализмът и обмяната на опит", заяви пред "Дневник" председателят на "Български национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места" доц. Стефан Белишки. Предстои обсъждане как точно ще действа комисията.
"Комисията, която се създава, е особено важна. Фокусът ѝ е върху професионализма и експертността. Няма нищо общо с политически намерения. Тя се създава между САЩ и България у нас. Дебатите са в посока на усъвършенстването както на практики и политики в опазването на културното наследство, така и за реализиране на чисто практически и научни проекти за опазване", заяви Белишки пред БНР.
Съветникът по обществените въпроси в американското посолство Елизабет Фицсимънс заяви, че повече американци трябва да научат за историческия принос на България в световната история.
Фицсимънс каза, че е взето решение тази комисия да се създаде като подкомисия към комисията "Фулбрайт":
"Имаме история от 20 години на образователен обмен между двете страни и смятаме, че комисията за опазване на културното наследство трябва да бъде част от по-голямата комисия "Фулбрайт". Тази комисия има потенциал не само да представи българската култура в по-широк аспект в САЩ, но има и възможността да донесе големи икономически ползи за България", заяви Фицсимънс.
chicago514
Рейтинг: 2300 НеутралноНяма лошо.Важно е полезна работа да се върши.
moriarti
Рейтинг: 868 НеутралноТова е много добре. Означава (поне според мен), че САЩ ще фокусират част от туристите си към България. И то не към безумията "Слънчев бряг", Банско и т.н. бетонни въшлярници, а към музеи, църкви, галерии, капища и т.н.
"ДУМА" + "Дневник" = "ДУМНИК"Браво!
Dorian Gray
Рейтинг: 867 Неутрално"Имаме история от 20 години на образователен обмен между двете страни и смятаме, че...."
МОЛЯ, ИЗИСКВАЙТЕ ФИСКАЛЕН БОН !!!======================
От 20 години изпивате най-хубавата част от българската младеж.
Аз не знам за един американец преселил се в България, но под благороден предтекст около 20 000 български студенти годишно остават в САЩ и лишават България от:
1. Деца
2. От работна сила
3. Интелектуален капацитет
Dorian Gray
Рейтинг: 867 НеутралноДо коментар [#2] от "moriarti":
МОЛЯ, ИЗИСКВАЙТЕ ФИСКАЛЕН БОН !!!Американски туристи в България? Вече е 13.00 часа, а ти още сънуваш.
Само не ми е ясно, колко самолета, автобуса и таксите треа да хване един жител на Сиатъл за да кара ски на Банско?
тулса
Рейтинг: 4475 Неутралноподкомисия към комисията "Фулбрайт":
.....
Ще има стипендии Фулбрайт за изтъкнати наши културтрегери...
Особено се харчат вампирите, като личости с недооценения им
принос в българската и световната история и култрура.
moriarti
Рейтинг: 868 ВеселоДо коментар [#4] от "Dorian Gray":
"ДУМА" + "Дневник" = "ДУМНИК"Ми то Китай явно им е по-близичко. Но щом казвате. Не сте ли твърде младолик за толкоз стар мъдрец? За кой конкретно жител на Сиатъл питате? Поименно, моля.
тулса
Рейтинг: 4475 Неутрално[quote#4:"Dorian Gray"]Само не ми е ясно, колко самолета[/quote]
А бе не знам за Сиатъл, ама май все още няма нормална директна връзка София Ню Йорк , та и аз да си отида за малко към нашите
краища и да посетя.. културните забележителности с аркадашите.
bilbotorbins
Рейтинг: 638 НеутралноТук вече окончателно се превръщаме в колония на САЩ. Имаме американски войници и техника за постоянно на нашата територия. Сега, си присвояват и правото да ни тълкуват и определят историята. Защото аз не вярвам тази комисия да се меси в тяхната. Нали?
тулса
Рейтинг: 4475 Неутрално[quote#3:"Dorian Gray"] под благороден предтекст[/quote]
Предтекст или постафктум, но това са реалностите...Да не говорим пък за децата на познати,които са емигранти (или почти..).Умни деца, успешно завършили елитни училища, а после и отлично различни колежи и университети.Освен да посещават родината един път на годината,нямат планове да се връщат и/или по- активно да участват в програми като планираните.Дано инициативата доведе до усилване на потока и в двете страни, тъй като аз съм свидетел на летни програми за американски студенти в различни страни, от рода на Германия, Колумбия, Франция...Русия даже, ама България не фигурира засега.
princess_x
Рейтинг: 1576 НеутралноПо принцип не одобрявам всякаква външна намеса и участие в нашите вътрешни работи, в случая културното ни наследство. Америка за България предостатъчно си е напъхала носа и оказва незаличимо влияние.
Но дано наистина получим експертна помощ и дано наистина се сложи край на късогледото унищожаване на историческото и археологическото ни наследство.
Скоро се срещнах с двойка белгийци, които бяха пътували в продължение на три седмици из цялата ни страна. Съвсем конкретно ги попитах дали биха били привлечени от бутафорните 'възстановки' на крепости и църкви, но те бяха категорични, че ги интересуват единствено АВТЕНТИчНИТЕ паметници. Бяха останали с много лошо впечатление от Царевец и 'постмодернистичната' Патриаршия. Но като цяло бяха възхитени от България и българите и бяха напълно променили възгледите си за нашата страна. Преди това са били настроени негативно заради лошата реклама, дело на българските цигани в чужбина.
ytrewq
Рейтинг: 641 ЛюбопитноКакво Американско културното наследство имаме у нас - та не разбрах.....! Айде нашето ''културното наследство'' ще изложим в Америка -имаме много ''музейни експонати'' и сие .....за показ ,барабар с Културния ни Министър!
тулса
Рейтинг: 4475 Неутрално[quote#8:"bilbotorbins"]и правото да ни тълкуват и определят историята[/quote]Тук има един двама големи уЧени, като Зеленоочков, които често изтъкват големият принос на американци и щатите в нашата история още от Възраждането насам..Сещам се за аферата мис Стоун например, когато славните македонски комити отвличат за откуп простестантска мисионерка и нейната помощница, българката Катерина Стефанова (Цилка по мъж)
ytrewq
Рейтинг: 641 Весело[quote#8:"bilbotorbins"]Имаме американски войници и техника за постоянно на нашата територия. [/quote]
Ахам.....Американско "културно наследство'' у нас!
тулса
Рейтинг: 4475 Неутрално[quote#10:"princess_x"]че ги интересуват единствено АВТЕНТИчНИТЕ паметници.[/quote] А бе какво да правиш, след като сме имали толкова векове османско "присъствие" по нашите земи.Новомодният термин се появи наскоро и то не без решаващата роля на западни експерти,мултикултурници