
© Анелия Николова
8,22 млн. лева за книги и 2,75 млн. за периодичен печат трябва да отдели държавата през тази година за увеличаване на фондовете в обществените библиотеки в страната, като през следващите три години сумата постепенно трябва да нарасне. Това предвижда утвърденият от Министерството на културата Стандарт за библиотечно-информационно обслужване, който регламентира превръщането на българските библиотеки в съвременни читателски центрове - включително наличие на компютри и дигитални каталози, редовно набавяне на заглавия през годината, мобилни библиотеки за най-малките населени места, научна дейност и културни събития, минимум квалифицирани служители и работно време.
Стандартът е дълго чакан подзаконов акт на съществуващия от 2009 г. Закон за обществените библиотеки и е приет с активното участие на самите библиотекари. Целта му е да зададе критерии за тяхната дейност, срещу които държавата да гарантира средства за обществените им функции - осигуряването на равноправен достъп до литература и информация за всички.
На фона на горните цифри би могло да се каже, че документът е направо революционен - за сравнение, в последните 4 години са отпуснати по-малко от 2 млн. лева за нови книги (през 2013 г. - 0 лв.), с които са обслужени 531 от над 2700 библиотеки в страната. Въпросът, както със средствата за българско кино, е дали държавата ще отпусне финансирането, предвидено в собствените й закони.
© Анелия Николова
Според новия стандарт библиотечният фонд би следвало да се увеличи с по 0,1 книга на жител през 2015 г. (100 книги на 1000 души население), като този коефициент трябва да нарасне до 0,15 за следващите три години. Това прави над 700 хиляди нови заглавия в библиотеките в страната през 2015 г., съобщиха на съвместна пресконференция Българската библиотечно-информационна асоциация и Асоциация "Българска книга".
Цитираните 8 млн. лева са изчислени от АБК на база на средната пазарна стойност на една книга в България - 11,16 лв., и ще се увеличават с по 25% до 2017 г. Те обаче не засягат изпълнението на други параметри в новия документ - например библиотеките в населени места с до 1000 жители трябва да разполагат с не по-малко от 5 компютърни места за читатели. Те имат три години да изпълнят изискванията по стандарта, като Министерството на културата ще извършва ежегоден мониторинг.
Новите правила се прилагат съобразно закона за държавния бюджет за съответната година, което означава, че за 2015 г. Министерството на културата няма предвидени средства. Процедура за отпускането им от други фондове все още не е започнала, но работната група, която трябва да финализира механизма за разпределянето им в страната, си е дала срок септември месец, което значи, че намерение за изпълнението му съществува, казаха на пресконференцията представителите на библиотеките. Те изразиха надеждата си прилагането му да започне, и то възможно най-скоро, за да се компенсират десетилетията занемаряване на българските библиотеки.
© Анелия Николова
И по този стандарт те ще останат едни от най-слабо снабдените в Европа - средният международен показател за нови книги годишно варира между 200 и 450 книги на 1000 жители. Националната библиотека, която попада под обхвата на отделна глава в новия документ, съхранява 7,9 млн. книги и документи, а годишното й финансиране възлиза на 1,5 млн. евро - едно от най-ниските сред подобните по фонд и дейност институции в Европа. С 3,5 млн. книги например естонската национална библиотека има 5 млн. евро финансиране, с 2,7 млн. книги словенската получава 7,6 млн. евро, а австрийската, с 9,8 млн. фонд - 26 милиона евро годишно.
Данните са за 2012 и 2013 г. и са предоставени от заместник-директора на "Св. св. Кирил и Методий" Анета Дончева, работила по частта на стандарта, свързана с Националната библиотека. Пред "Дневник" тя също определи приемането му като сериозна крачка напред. Предстои мониторингът на Министерството на културата да покаже дали заложените в него параметри са ефективни и постижими, като след три години отново ще се търси компромис между българските възможности и съвременните библиотечни изисквания.
По думите на Дончева дори скромното нарастване на средствата на Народната библиотека с по 0,5 млн. евро годишно, или до 3 млн. през 2017 г., е достатъчно на първо време. "Остава да се надяваме правителствата да ни обичат поне толкова, колкото обичат музеите", коментира с усмивка тя.
theanalyser
Рейтинг: 1316 НеутралноТова е хубаво, стъпки в правилната посока.
V.Iliev
Рейтинг: 426 НеутралноЗа какво са им книги на зрителите на Планета ТВ
Додо
Рейтинг: 899 НеутралноВъпросът, както със средствата за българско кино, е дали държавата ще отпусне финансирането, предвидено в собствените й закони.
Това добре описва пореден български абсурд.
Дано се случи това, което е предвидено в закона. Защото, от това ще спечелята най-много читателите!
ungeheuer
Рейтинг: 491 НеутралноДобре, за какво трябва да се трошат държавни пари за библиотеки, ако изобщо има смисъл да има държавни такива, нека се фокусират над еднократни неща, които качват нещата онлайн.
Не знам как я мислят, ама аз когато искам да чета БГ литература влизам в слово.бг или читанка, които едва ли разчитат на дебели държавни грантове.
Или сме десни против ДПС, но може да сме леви, като става въпрос за неща, които ни се струват важни?
pavtaf
Рейтинг: 524 НеутралноПохвално.
Дано и парите да се разпределят правилно, така че по- малките читалищни библиотеки в селата да получат нещичко и да живнат. Често там се развива единствената културна дейност на малките общини.
Paolo Di Canio
Рейтинг: 989 Неутрално[quote#4:"ungeheuer"]аз когато искам да чета БГ литература влизам в слово.бг[/quote]
Ти ако искаш може и въобще да не четеш. Повечето хора като им трябва литература, която не могат или не е необходимо да си купят ходят в библиотеки - за изпити, подготовка на научни изследвания и какво ли още не, не на последно място и да почетат малко ей така.
аз
Рейтинг: 479 Неутралнодържавата да си спазва правилата...че тогава нямаще да ни е нужна съдебна реформа...
from all the things i've lost i miss my mind the mostungeheuer
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#6] от "Antonio Candreva":
данъкоплатците не трябва да плащат за това някой да чете ей така. Няма значение аз дали обичам да чета или не, въпросът е принципен.
abc18
Рейтинг: 217 ЛюбопитноТова добре, но остана ли кой да чете?
Tzun Kai Hui
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#4:"ungeheuer"]Или сме десни против ДПС, но може да сме леви, като става въпрос за неща, които ни се струват важни?
[/quote]
Не знам кои сте вие дето сте десни,но от постинга е видно,че сте пълни дебили...
Tzun Kai Hui
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#8:"ungeheuer"]данъкоплатците не трябва да плащат за това някой да чете ей така. Няма значение аз дали обичам да чета или не, въпросът е принципен.
[/quote]
За теб някакси съм сигурен,че дори и данъци не плащаш и си най обикновен паразит,цъкащ по форуми по цял ден. Като за неграмотни чалга льохмани като теб - правото на достъп до книги принадлежи на всеки и не си ти този,който ще казва кой има право да чете и кой не. Пускай си чалгата и върви да смърдиш под някоя друга статия....льохман
ungeheuer
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#11] от "cannibal666":
като нямате аргументи сипете обиди. За съжаление плащам данъци в държавата, в която работя, но нямам търпение един ден да забогатея дотолкова, че да има смисъл да оптимизирам данъците си в някоя офшорка, и да не плащам нищо на държавата, а да финансирам само неща, които според мен са важни.
Това, че имате плюсчета на обидите ме натъжава, явно изведнъж който не иска да харчи държавни пари за глупости е чалгар. Вие сте Ципрас повече отколкото аз съм чалгар.
Tzun Kai Hui
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#12:"ungeheuer"]държавни пари за глупости [/quote]
Библиотеките са глупости ? Ти си жалък,неграмотен чалгар - на такива като теб трябва да им се отнемат гражданските права и да бъдат пратени да чукат камъни на боковите магистрали защото само с това би могъл да си полезен....
ungeheuer
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#13] от "cannibal666":
уау, какъв демократ. Държавните (!) библиотеки са глупости, да, и ако изобщо трябва да ги има, трябва с минимален бюджет да се достига до максимален брой хора.
ungeheuer
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#13] от "cannibal666":
също така, за втори път в безсилието да дискутирате теми, минавате на лични обиди, но няма да играя на тъпия ви танц да се оправдавам кокло чета, произвеждам и т.н. Дори да бях най-долния прошляк, това не прави аргумента ви по-умен.
Whoops
Рейтинг: 574 НеутралноЗа съжаление библиотеките са институция, която си отива. Единствено е въпрос на време. Това е положението - светът се променя.
Tzun Kai Hui
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#14:"ungeheuer"]Държавните (!) библиотеки са глупости[/quote]
Идиоти като теб са глупости.За щастие си господин Никой така че глупостите ти всъщност служат само за присмех.Но чалгата не прощава - личи си по мъртвите ти мозъчни клетки...Както казах правото на достъп до книги е право на всеки,дори и на неграмотни чалгари като теб...
Tzun Kai Hui
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#16:"Whoops"]За съжаление библиотеките са институция, която си отива.[/quote]
Тъй ли ? И как го реши това,специалисте ? Защото аз лично доста библиотеки по света съм обиколил и не съм забелязал такова нещо
Роси
Рейтинг: 7750 НеутралноФинансирането трябва да е свързано и с броя на читателите.
Whoops
Рейтинг: 574 НеутралноДо коментар [#18] от "cannibal666":
Ми просто се огледайте около себе си. Едната причина е че книгите изобщо не са скъпи, другата е дигитализацията. Възможно е още известно време библиотеките да запазят ролята си при скъпита научна литература и периодика, но и това ще е до време.
Пълното налагане на дигиталните книги още не е сигурно, но е все по-вероятно. Амазон и Барнс и Нобъл имат вече стотици хиляди заглавия в библиотеките си. Наистина няма всичко, което търсите, но е въпрос но време да настроат бизнес модела. Гугъл Букс вероятно вече е най-голямата библиотека в света.
Ще видим - хубавото на бъдещето е че все ще те изненада
ungeheuer
Рейтинг: 491 НеутралноДо коментар [#17] от "cannibal666":
Просто си със социалистическо мислене, не че си лош човек заради това, а заради безсилните обиди.
пак обиди
вземи направи нещо умно като си се загрижил за литературата в БГ, начаткай една книга онлайн поне. Аз примерно съм превеждал много икономическа литература без пари, а само защото ми е кеф и ще се радвам и другите хора да четат.
Библиотеките, както всичко друго, трябва да са частни и да отговарят на нуждите на пазара. Примерно университети с качествени библиотеки във специалностите си. ще са по-избирани от такива без такива. Никой беден стругар, например, не заслужава според мен и 1 лев от заплатата му да отива, за да може някакви софийски отворковци да "четат ей така".
kapitalcho
Рейтинг: 455 НеутралноДо коментар [#6] от "Antonio Candreva":
А ако може вместо да ходят в библиотеките,да имат достъп до същите от персоналния си компютър.............цена няма да имат.
Предтави си от 8 милионна,3 милионна да бъдат отделени за книги и лицензите им............цена няма да имат.
Ама не става само с ядене-трябва и акъл.
kapitalcho
Рейтинг: 455 НеутралноДо коментар [#18] от "cannibal666":
Заменят се от електронни библиотеки-имаш достъп 24 часа в денонощието,7 дена в седцмицата,365 дена в година..............няма почивни дни за тях,няма празници,няма ден и нощ,няма стачки......................и предлагат страхотна ефективност и са супер в съотношение цена-качество.
Geoimg
Рейтинг: 698 Весело[quote#2:"V.Iliev"]За какво са им книги на зрителите на Планета ТВ [/quote]
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!За да станат Читатели(не само писатели, като някои)