
© Георги Кожухаров
За четвърта поредна година психологията беше най-желаната специалност в Софийския университет на тази кандидат-студентска кампания. В същото време обаче безработицата на завършилите "Психология" във всички университети в страната расте и е вече над 4%, или над средната безработица сред висшистите като цяло - 3.77%. При тази специалност се наблюдава и увеличение на хората, които не си намират работа по специалността - от 1.77% през 2012 г. на 2.56% през 2014 г., показва справка на в. "Сега", позована на рейтинговата система на университетите (rsvu.mon.bg).
Английската филология, която е на трето място, обаче е под средното ниво на безработица за висшистите с 3.7% безработни. Педагогиката, към която в последните години има трайно увеличаващ се интерес, също има добра реализация - с безработицата от 3.45% и цели 72% педагози, успяващи да си намерят висококвалифицирана позиция.
В дъното на класацията с най-висока безработица се нареждат завършилите направленията животновъдство (7.12%), биологически науки (6.34%), религия и теология (5.47%), материали и материалознание (5.20%), и науки за Земята (5.16%). В същото време повечето направления, свързани със здравето, са на върха на успеха - в медицината безработицата е едва 0.13%, фармацията - 0.49%, общественото здраве - 1.39%.
Алф
Рейтинг: 1272 НеутралноМай някои си живеят в кули от слонова кост ...
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.И не само кандидатите, някой определя обема на приема...
Never surrender
Рейтинг: 269 НеутралноДали пък да намалят приема по тези специалности? Ама откъде ти логично действие в тия бюрократични мастодонти - университетите и министерството на образованието.
Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.daskal1
Рейтинг: 4139 НеутралноС психологията положението е подобно и в САЩ ако не се завърши магистърската степен, където е лицензираното на професионалната квалификация. Мнозина правят магистратурите си като социални работници. Безработицата в "Социални Дейности" за мен означава че или по последната специалност изискванията не се покриват с основните за психолози, т.е.
futurama
Рейтинг: 262 НеутралноГлупавички са децата и толкоз си могат.
ostin22
Рейтинг: 638 НеутралноСамо си представете факта, че абитуриентите тази година бяха 55 000, а свободните места в университетите 70 000..
Излиза че за в бъдеще за чистачки ще кандидатстват хората с по едно висше, за шивачка и сервитьор с две, а продавачи с под три няма да има..
There is no way to happiness, happiness is the way!xm...
Рейтинг: 3346 Неутрално[quote#2:"Never surrender"]Дали пък да намалят приема по тези специалности?[/quote]
Тц, ни мой!
Тогаз ша трябва да ги водят в графа "безработни" още от училищната скамейка
Вишуту образувание в китната ни рОдина е на 1/3 "социален отдушник" и китка за разкрасяване на статистиките ...
Нима не знаете?
daskal1
Рейтинг: 4139 Неутрално(Извинете) за приложна психология, основно като терапевти, или че социалната ни система не изисква специалисти. Жалко и за "погребването" на специалности като Животновъдство или Биология, явно нещата в тази насока са оставени на самотек и дребният бизнес не може да осигури работни места, а друг засега няма. И все пак показателат " намиране на работа" след 3, 6 и 12 месеца трябва да влезе в информацията на т.н. Университети за да знаят родителите какво очаква децата им.
Never surrender
Рейтинг: 269 Неутрално[quote#4:"futurama"]Глупавички са децата и толкоз си могат.[/quote]
Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.Затова някой с повече информация и акъл да ги предпази. Лошото е, че университетите се субсидират на бройка и ръководството си казва "Ще прецакаме 500 деца да учат история на шинела и копчетата му, но ще вземем повече пари."
Daria
Рейтинг: 1071 НеутралноНормално - това са най-лесните псециалности. Въпросът е защо държава субсидира тези специалности? Какво кара да се харчат милиарди в специалности, които бизнесът не търси.
daskal1
Рейтинг: 4139 НеутралноДо коментар [#5] от "ostin22":
Пак ще повторя, имаме нужда от след средно професионално образование което да дава конкретни умения, засега това е необходимият модел.иначе ВУЗ се превръщат във временни складове за безработни, а оттам не е далеч до социален взрив.
cinik
Рейтинг: 535 НеутралноНа образованието трябваше да се сложи борд. Обемът на финансиране на една специалност - функция само и единствено на осигурителния принос на нейните абсолвенти 5 или 10 години след завършването. Всички данни ги има в НАП. Накрая се прие някакъв мек вариант с 30% тежест, разделяне на ВУЗ на обучителни и изследователски...А у нас половинчатите решения не работят. Работи валутният борд и плоският данък, защото са дуракоустойчиви и двете.
Mутри, вън!Ако имаше модел на финансиране, който аз предлагам, сега тези безработни абсолвенти, или работещи като продавачи, щяха да закопаят бюджетите на тези факултети и те самите да подкастрят приема до минимум.
xm...
Рейтинг: 3346 Весело[quote#9:"sqrt"]Въпросът е защо държава субсидира тези специалности? Какво кара да се харчат милиарди в специалности, които бизнесът не търси. [/quote]
М'чи ...
То бизнесът не търси и историци, астрономи, метеоролози, физици по теоретична физика, писатели ...
То и лекари много-много не търси ...
Не всичко е пари, приятелю, както се пееше ...
Особено пари от днес за утре ...
Цецо
Рейтинг: 1409 НеутралноДо коментар [#11] от "cinik":
Covid live matter. Stop the genocide.Разходът за обучение (ако е що годе нормално) за природни и технически науки е в пъти по-голям отколкото за икономически. Нищо, че банкерите получават по-големи доходи. Та подходът е изначално сбъркан.
Просто трябва да се намали приема. И субсидията да зависи и от качеството. най-вече. Та ВУЗ да има интерес да къса и изхвърля некадърните студенти. А не да ги избутва до финала. Което си е основен проблем на образованието ни от татово време.
Но с евтинката система за оценяване ще е така.
123
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#11] от "cinik":
Kолко българи са нужни, за да завинтят една крушка? Трима. Един, който да я смени и двама, които да спорят колко старата е била по-добра.Именно.
тулса
Рейтинг: 3176 ВеселоДаа...Този лош СтранишеФ.
А беше време, когато злите комуняги пращаха завършилите по разпределение в глухата провинция.Промиваха им мозъците на горките студентит с разни марксизми ленинизми и то безплатно.
[quote#8:"Never surrender"]"Ще прецакаме 500 деца да учат история на шинела и копчетата му[/quote]
novalis
Рейтинг: 217 НеутралноИзлиза че трябва да хлопнат кепенци половината ни университети.
Never surrender
Рейтинг: 269 Неутрално[quote#12:"xm..."]То бизнесът не търси и историци, астрономи, метеоролози, физици по теоретична физика, писатели ...[/quote]
Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.Колегата по-скоро е и искал да каже работодатели.
сидер
Рейтинг: 2192 Весело[quote#5:"ostin22"]Излиза че за в бъдеще за чистачки ще кандидатстват хората с по едно висше, за шивачка и сервитьор с две, а продавачи с под три няма да има..[/quote]
Ми така може и да стане, щом като без калкулатор не могат да сметнат две по две колко прави и без комп не могат да напишат едно свестно изречение, дори и с комп наместо букви пишат с цифри
carebean
Рейтинг: 275 НеутралноНикой не мисли като кандидатства на 18 просто. Въобще не се отчита какво ще правиш и дали има практическа реализация завършеното образование.
СДС
Рейтинг: 1316 Любопитно"ЛАфка" какви специалисти търси за будките си?
nemo malus felix, minime corruptor.Историчари, филолози или математици
Наскоро една ми трясна гишето пред лицето, имала нещо по-важно, да говори по телефона с балдъзата.
Лаф да става.
oex13531876
Рейтинг: 426 НеутралноЗащо се лъжем ? От няколко години кадърните гимназисти, с мн.малки изключения избират да учат в чужбина. В българските университети има достатъчно места за всички посредствени мераклии за "вишо". Отглеждането на лош, но послушен мат'рял, се нуждае от последователна и безкомпромисна държавна политика !
Ментор
Рейтинг: 740 Неутралнотова е една от причините да се премахне "безплатното вишу".
Тогава студентите ще избират специалности, които биха им осигурили работа, а не каквото и да е. И ще учат - сега минимум половината просто прекарват 4 години в блеене.
Нинов
Рейтинг: 2174 НеутралноВижте култов индийски клип (тамошния инженерския химн), в който майка обяснява на сина, защо на всяка цена трябва да стане инженер: https://www.youtube.com/watch?v=L61JqGGiSZw
markblog
Рейтинг: 262 ВеселоКакто пее Джорджано: "Отиваме на кОпон"
xm...
Рейтинг: 3346 ВеселоДо коментар [#17] от "Never surrender":
Се тая ...
Има си принципи на общественото развитие и "доброто му здраве", които правят поставянето на такива въпроси не само излишно, но и неприлично. За задаващият ги ...
cinik
Рейтинг: 535 НеутралноДо коментар [#12] от "xm...":
Mутри, вън!Не съм съгласен точно за тези професии, но като не ги търси, защо трябва да се подмамват неориентирани младежи с изкушението "диплома за висше" и след 5 години да разбират, че са си загубили времето? Случаят е много тежък. Имам няколко познати от такива семейства с рядки навремето професии - учители, попове, които си пратиха децата да наследят семейната традиция, защото семейството се занимава с това от 60 години и 3 поколения. Накрая, децата им завариха потоци по 200 човека от хора, попаднали случайно, заради живота в големия град и бригадите в Америка. Сега масово стоят без работа, тук-таме ги викат по заместване. Не че са по-слабо подготвени, но при 20 човека за едно място и други фактори като късмет, връзки, нахалство, играят роля.
Петърчо
Рейтинг: 495 НеутралноИнтересното е колко много педагози генерират университетите, а колко малко млади учители има на някои места.
Yard
Рейтинг: 1352 Неутрално[quote#19:"carebean"]Никой не мисли като кандидатства на 18 просто.[/quote]
Това наистина е сериозен проблем. Много малко са хората, които на 18 години знаят какво професионално бъдеще искат, камо ли пък да могат да преценят какви ще са реалностите в определена кариера (шансове за работа, издигане в йерархията и т.н.). Общо взето съм забелязал че се кандидатства по каквото е модерно в момента без да се мисли трезво, за което са виновни и родителите, все пак са хора на по 40-50 години и се предполага че са научили нещо за това време, ама надали.
тулса
Рейтинг: 3176 Весело[quote#12:"xm..."]Не всичко е пари, приятелю, както се пееше ...[/quote]Така е..Да не стане като в Калофорния, където вече нямат кой да учи децата в училищата : ages-spur-a-nationwide-hiring-scramble-credentials -optional.html
http://www.nytimes.com/2015/08/10/us/teacher-short
In California, the number of people entering teacher preparation programs dropped by more than 55 percent from 2008 to 2012, according to the California Commission on Teacher Credentialing. Nationally, the drop was 30 percent from 2010 to 2014, according to federal data.
Роси
Рейтинг: 7801 НеутралноАми намалете приема.Защо да плащаме за нещо,което не се търси.
gost22
Рейтинг: 1981 Любопитно[quote#11:"cinik"]Ако имаше модел на финансиране, който аз предлагам, сега тези безработни абсолвенти, или работещи като продавачи, щяха да закопаят бюджетите на тези факултети и те самите да подкастрят приема до минимум.[/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Всъщност не до минимум, а до най-добрите... щото нали точно там е заровено кучето, в качественото образование, дето да осигурява работа.
Mark Twain
Рейтинг: 430 ЛюбопитноТези от "публична администрация" щом са безработни, явно не са си взели изпита "Връзки". Това е първи критерий на иначе раздутата администрация у нас...
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри Фордatoms
Рейтинг: 12 НеутралноАвторите на проучването посочват най-желаните специалности в конкретен университет - СУ, а безработицата се извежда за цели професионални направления (участват всички университети). В резултат най-малкото се получава манджа с грозде (нещо като нищо) или по-вероятно статията цели манипулация.
Да видим числата за конкретния университет, където е и наплива:
СУ - направление администрация и управление
безработица - 2,96%
приложение на придобитото образование - 58,13%
осигурителен доход - 1294,05 лева
Да видим и едно от направленията в което има "глад на пазара на труда " - транспорт, корабоплаване и авиация. Лидер в направлението е ТУ - София, а числата са:
безработица - 2,54%
приложение на придобитото образование - 40,00%
осигурителен доход - 1089,49 лева
Т.е. младежите съвсем рационално смятат, че публична администрация в СУ е по-добре от транспорт в ТУ.
Дето се вика хем по чисто, хем по-лесно....., че и по-платено.
За останалите специалности които са "търсени от бизнеса" е същата работа.
Калоян
Рейтинг: 8 НеутралноЗаглавието подвежда, че е за всички специалности, а то само за един университет.
Публикувано през m.dnevnik.bg
kapitalcho
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#11] от "cinik":
Т.е 100 % връщане на всички осигоровки и данъци които плащат завършилите студенти през преходните 10 години.............или само част от тях-да приемем 50 % ?
chicago514
Рейтинг: 1952 НеутралноТака е то у нас психолози с висше безработни,а врачки,баячки,гледачки ще се спукат от работа.
Terry bear
Рейтинг: 479 ЛюбопитноДецата мислят за бъдещето. Днес "Психология", може да не е търсена специалност, но утре нещата ще се променят...
http://www.vaksinite.com/zashto-kolektivniat-imunitet-chrez-vaksini-e-nepostizhima-utopia/xm...
Рейтинг: 3346 НеутралноДо коментар [#26] от "cinik":
Обобщавате строго частни случаи, при това круши с ябълки ...
Изкривяванията никой не отрича, но въпросът беше за "търсенето от бизнеса", нали? И защо "държавата" била "спонсорирала" някакви "нетърсени от бизнеса" ...
И въобще ... спорът мисля, че е безсмислен.
Веднъж, защото така "държавата", както вече писах, "върти" пишман "социална политика".
Второ - специално "лесните" специалности се нароиха от идеологическите катедри, които си имат навсякъде "свои хора" из "властта", която сипва в копанките ...
Трето - като гледат младежите как лаладжиите се "устройват" с лизане, гънене и нАучно лозунгаджийство - и се пробват повече ...
Както е казал Мечо Пух ... Колкото повече - толкова повече!
Нали ни е всекидневно пред очите това перпетуум мобиле!
xm...
Рейтинг: 3346 ВеселоДо коментар [#37] от "Terry bear":
Децата мислят за бъдещето. Днес "Психология", може да не е търсена специалност, но утре нещата ще се променят...
-----------------
Може, ама нещо са се объркАли ...
Трябвало е да е "Психиатрия"
daskal1
Рейтинг: 4139 НеутралноДо коментар [#39] от "xm...":
Е, "психиатрия" е медицинска специалност. Имаме огромна нужда от читави центрове за възрастни, както във варианта "работещи през деня" (т.е хората да си ги вземат след работа, нещо като детски градини), така и стационарни интернати на ниво, предоставящи услуги от минимални сестрински услуги на иначе самообслужважи се хора до пълно "обгрижване". Засега има жалки подобия, в София често със циганско обслужване за по-евтино. Ето едно поле за психология на "остаряването".
glaxo
Рейтинг: 291 НеутралноДо коментар [#11] от "cinik":
.
Съгласен съм със коментара и изводите Ви! Икономическия подход и ясни, строги критерии при атестирането на ВУЗ могат да помогнат както на студентите, така и на пазара на труда. Иначе както е тръгнало с 50 Университета, от които не повече от 10-12 имат преподавателски капацитет и условия, по-добре ще е срещу заплащане да се дават направо дипломи. Така и така нищо не научават! Докато работех, при подбор на кадри имах невероятни случаи на кандидати за работа в държавната администрация - млади икономисти и юристи, без всякакви знания, умения или качества да ги усвояват. И как да е друго , като бяха завършили разни третокласни, незнайни университети или техни филиали звучащи нелепо, нещо от сорта Елховски филиал на Новозагорския кооперативен университет
landser
Рейтинг: 217 ВеселоАнглийската филология е най-арабийската специалност!
Никога не съм позволявал на училището да пречи на образованието ми. М.Т.Николай Колев
Рейтинг: 2330 НеутралноЛесно може да се реши проблема. Специалностите, за които не достигат кадри на пазара, могат да получават безлихвено кредитиране, като последващата работа по нея в България приспада част от дълга. Напр. инженер в металургията получава безлихвен кредит 20 хиляди лева. След завършването за всяка година стаж му се приспадат 2 хиляди лева. Същото може със всяка специалност-лекари, учители, фармацевти...Могат да се изготвят тригодишни списъци със стимулираните специалности, всяка година да отпадат или не някои, други да се добавят. Така ще се управлява процеса. Може да се добавят стимули за добър успех, санкции за недобър, ненавременно завършване и т.н.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание2.5
Рейтинг: 1464 НеутралноУ нас има и свръхпредлагане на Висше образование.
I Want To BelieveСъщото е както при здравеопазването. Отгоре навсичко и един преподавател чете лекции в конкурентни ВУЗ-ове... Все едно, футболист да се картотекира в повече от един отбор.
markblog
Рейтинг: 262 ВеселоТова, че Пайнер търсят певици и певци значи ли, че у унитата требе да има специалност чалгапеене и чалгознание?
markblog
Рейтинг: 262 ВеселоТова, че Джорджано стана звезда у интернет и току виж почне да заработва колосални суми, значи ли че мое да напраат специалност Джорджано?
Johannes Cabal
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#16] от "novalis":
SAVE EUROPE!!!Ми да - пазарна икономика, търсене и предлагане, образованието е стоката в случая.