
© Юлия Лазарова
Петър Москов.
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) вече няма да финансира всички болници в страната. Необходимостта от конкретен брой лечебни заведения и лекари ще бъде определяна в Националната здравна карта. В областите, където съществуват повече болници, отколкото заложените бройки, решението с кои да се сключват договори ще бъде взимано от директорите на регионалните здравни каси (РЗОК) по критерии, определени с наредба от Министерския съвет. Това решиха депутатите, които приеха окончателно промените в Закона за лечебните заведения.
Текстът, който предизвика спорове в пленарна зала и обвинения за създаване на предпоставки за корупция и политически сделки, бе приет с гласовете на 83-ма народни представители, а 15 депутати от БСП и ДПС гласуваха "против".
"Защото, ако болницата е място за политически назначения, тогава наистина сме го закъсали много. Днес в българския парламент бе произнесена истината, и то не от мен, а от народен представител – сериозна част от лечебните заведения са механизъм за облагодетелстване на политически партии. Ето срещу това е механизмът на здравната карта", заяви министърът. Той изтъкна, че няма европейска държава, в която болница може да бъде разкрита без критерии, а в случая те ще са на Министерския съвет.
Депутатът от БСП Янаки Стоилов направи предложение за промени, които да указват, че директорите на РЗОК сключват договори с болниците след конкурс, но това бе отхвърлено.
Депутатите гласуваха за създаването на комплексни мултидисциплинарни центрове за деца с увреждания и хронични заболявания и за хора с редки болести. Промените дават възможност тези пациенти да получават цялата им необходима помощ в болниците за активно лечение, вместо да им се налага да обикалят по много места.
Въпреки обещаната преди дни от премиера Бойко Борисов пълна подкрепа за здравната реформа след отхвърлянето му в комисия депутатите приеха редактиран вариант на текста, който засяга въпроса с комплексното решение. Така при определени заболявания от основния пакет, които изискват комплексно лечение, здравната каса ще сключва договори само с болници, които могат да го осигурят.
Обединенията на бившите диспансери за психично здраве, онкологичните и кожно-венерическите с местните болници ще стават само по желание, а не задължително, както предлагаше здравният министър. Според окончателната версия, болниците няма да има нужда да се сливат, а ще могат да сключват договори помежду си, с цел да гарантират, че разполагат с нужните кадри, апаратура и инфраструктура.
С окончателното приемане на промените в Закона за лечебните заведения бе отхвърлено и предложението на здравния министър за приватизацията на държавните болници. Срещу идеята се обявиха още на първо четене и представители на управляващите, и на опозицията, а премиерът Борисов лично "помоли" Москов текстовете да отпаднат преди влизането на проекта в зала.