
© Reuters
Бежанци в лагера Заатари
21 век е векът на движението. Време е да приемем, че глобализацията не е само за богатите. Бъдещето ни е разнообразието, смесването, различията. В това на улицата всеки един човек да е различен от другия. И ще трябва да се научим да се справяме с това, независимо дали ни харесва или не". Това заяви Килиан Клайншмид, доскорошен директор на един от най-големите лагери за сирийски бежанци в света - лагера Заатари в Йордания.
Клайншмид участва във форум, посветен на бежанците, организиран днес в София от "Червената къща" и Гьоте-институт.Той в момента съветва австрийското правителство в политиката за приемане на бежанци. Бил е в бежански лагери из целия свят. Дългогодишен активист във Върховният комисариат за бежанците на ООН.
По думите на Клайншмид хората, настанени в лагери, нямат намерение и нагласа да се задържат там или в страните, в които са избягали, те искат да се върнат в родните си държави при успокоени на конфликтите там. "За съжаление много от тези конфликти продължават с години, бил съм в лагери в Африка например, построени с временна цел, които продължават да съществуват вече повече от 20 години", отбеляза той.
Трябва да преосмислим политиката, да преминем от построяването на временни съоръжения за прием и настаняване към създаването на нещо по-трайно, заяви експертът. Според него трябва да бъдат изграждани не временни лагери, а перспективи, бъдеще за хората, бягащи от конфликтите.
"В Заатари осигурявахме всички минимални стандарти и изисквания за живот - давахме по 2000 калории на ден, прясна вода, подслон...всичко, всеки получаваше каквото и другия. И всеки ден възникваха конфликти, защото хората се чувстваха дехуманизирани. Те не искат подеяния, не искат грижи, не искат благотворителност...те искат сами да се грижат за себе си, да могат да работят, да учат, да се издържат сами, да произвеждат нещо...да са хора", посочи Клайншмид.
Веднага след него думата взе зам.-председателят на Държавната агенция за бежанци Васил Въбранов. И обяви: "Ние засега сме щастливци, че повечето хора не искат да останат". Даде и цифри, доказващи думите му. Според данните, които изнесе, през 2014 г. 7851 човека, подали молби за статут в България, са напуснали страната и са заминали за Западна Европа, главно за Германия. За тази година бройката е почти същата - 7805. Едва около 200 души годишно са били върнати обратно.
На практика това прави повече от две трети от хората, подали заявления за статут, които са по около 12 000 за всяка от годините. Напускането на хората е и причината повечето от бежанските центрове в момента да са почти празни, признаха преди време от компетентните инситуции. Днес на форума беше казано, че в един от големите центрове в София в момента има едва около 100 човека. Доскоро справка за всеки месец за запълнения капацитет на центровете можеше да се види на страницата на ДАБ, в момента обаче такава вече няма.
Съвсем скоро ще трябва да вземем много по-сериозни мерки за интеграция, да създадем възможност за интеграция, не просто временно приемане в лагери, призна Върбанов.
На въпрос каза, че вчера в крайна сметка е бил приет механизма за прием и презаселване на бежанци, в който се включва и интеграцията им. В този механизъм са заложени отговорности на всички институции.
Залата, в която присъстваха множество представители на неправителствения сектор, активисти, бежанци, обаче реагира бурно и репликира, че това се случва с тригодишно забавяне. И дори в най-сериозните моменти на наплив България не е имала никакъв план за интеграция на хората.
Изпуснахме три години, пълна загуба на възможности, много образовани, интелигентни, млади хора с възможности да допринесат за тази страна избягаха, заяви Азхар Аломар - сирийска бежанка от години в България, която в момента има фондация за подкрепа на бежанци. По думите й институциите само приемат за даденост и подхвърлят, че хората не искат да остават в страната и така аргументират липсата си на адекватни политики за интеграция. Аз съм бежанка, исках да остана, останах и се интегрирах, има и много други като мен, но не им се дават възможности, смята тя. Разказа как бежанци в Турция възраждат и връщат към живот запустели селца и градчета.
proza
Рейтинг: 973 НеутралноДа се справяш е едно, а друго е сам да ги викаш, както направи Меркел.
wallenstein
Рейтинг: 446 НеутралноАми къде ще ходите? Като не затваряте границите, ще се мъчите.
Beyond
Рейтинг: 1074 Неутрално"Бъдещето ни е разнообразието, смесването, различията. В това на улицата всеки един човек да е различен от другия."
TAKE THE RED PILL!Последният човек върви към нас,
Върви без пол, библия и знаме.
Последният човек не иска власт,
Той няма име глас и памет.
Върви към нас
Не се усмихва нито ни се сърди
Сърцето му е мъничък компас,
Стрелката му насочена не мърда.
Последният човек не иска власт,
Не чувства жега, студ,
Не чувства страх.
Върви човек, а всъщност гола кукла.
Той няма памет, име, той няма срам
Последният човек върви насам,
Последният човек върви и си пиука.
ФСБ - Последният човек
xmm
Рейтинг: 1074 ГневноГлупости.
Ако искам да отида на друго място,първо ще си потърся работа,дом,и тогава ще тръгна.Това е смисъла на миграцията.
Но да се изтърсят безброй индивиди и да чакат да си грижи някой за тях - съжалявам,не.
shw13306788
Рейтинг: 221 НеутралноЕдинственото което искат мигрантите е да отидат на готовото и някой друг да ги храни и пои, а пък после да си останвят техните архаични обичаи.
Пълно затваряне на границата не Европа трябва.
dissident
Рейтинг: 754 НеутралноОт оптимизъм, настроението в ЕС, се трансформира в примирение.
dissident
Рейтинг: 754 ВеселоВасил Въбранов. И обяви: "Ние засега сме щастливци, че повечето хора не искат да останат"
Щастливци, човек да ви завиди.
karabastun
Рейтинг: 8326 НеутралноНай-страшното е че днес се взимат решения за поколения напред. Дали политиците изобщо могат да се замислят за дългосрочните последици???
[email protected]Ако съдим от историческия опит - НЕ !
manu_chao
Рейтинг: 541 НеутралноВечна слава и поклон доземи, на ония "щастливци", населяващи тази държава, която дори бягащи от война заобикалят.
Публикувано през m.dnevnik.bg
hodounski
Рейтинг: 2908 НеутралноДо коментар [#3] от "Beyond":
Жестока песен! Браво!
hodounski
Рейтинг: 2908 ЛюбопитноСега какво? Трябва да благодарим на Боце и Орешарски ,че направиха България непривлекателна?
gost22
Рейтинг: 2169 ЛюбопитноИма голям брой хора, които няма къде да мърдат, но може да бъдат "пресети" и "непасващите" да бъдат върнати. Остават тези дето са минали "ситото". Помислете малко, тези, ако си искаха шериата щяха да си стоят по къщите — та ИД е точно това. Тези бягат, и то към друг свят. Ми умните ще строят вятърни мелници, а тъпите ще строят стена... Представете си за момент, че тези са принудени да работят. Те нямат ценз и образование за да се преместят бързо в друг град, държава или да сменят континента и остава да работят евтино и да потребяват на място (местни данъци и такси и ДДС). За калпазаните дето били пристигнали омешани с бежанците... няма да е сефте на Европа — след ВСВ е имало голям лов на военно престъпници сред връщащите се войници и военнопленници, та явно няма да е толкова трудно да се оправят нещата до прилично ниво. За справка, в съседна Румъния здравния министър е СИРИЕЦ, а премиера дето вчера подаде оставка щяха да го гонят отдавна, щото поиска оставката на същия този сириец.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...У нас, трябва да искаме промяна в работата на полицията, а не да ми затапват града с искания за кинти, и то два дена след стрелба с гранатомети в същия този град. "Бежанците" са повод да си оправим нашата система, а не че са някаква яка заплаха. Жандармерията по селата пазеше хората от местните роми, а не от бежанци-сирийци.
Роси
Рейтинг: 7887 НеутралноПредставям си,ако България беше привлекателна.Ние сега,с малкото ,не можем да се справим,ако ни нападната стотина хиляди,направо сме загинали.
Реми
Рейтинг: 662 НеутралноДо коментар [#12] от "gost22":
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоПоздравления за коментара ти!
els_g
Рейтинг: 488 НеутралноДо коментар [#6] от "dissident":
Отрицанието не може да дефинира истината, но е работен инструмент за ограничаване зоната на търсенето й.Мда-а, има още да чакаме, докато стане на отчаяние и в главите на хората най-сетне светне мисълта, че са заклещени в ъгъла. А тогава единственият начин на спасение ще е брутален ответен удар...
Защо ли не ми се вярва, че ще могат да го изпълнят?!
ramboto
Рейтинг: 221 Неутрално"Бъдещето ни е разнообразието, смесването, различията. "
Дрън-дрън, бълнуват някъв междурасов генгбенг и не си дават сметка, че хората са се приспособили за живот в определената им среда и целия тоя стрес няма да доведе до нищо добро, просто обратен завой в еволюцията и избеляване на неколцина чернокожи, изкушени от капитализма в северните ширини.