
© Анелия Николова
Негово Светейшество Вартоломей беше удостоен с орден "Стара планина" I степен от президента Росен Плевнелиев
За усилията му за насърчаване на междурелигиозния диалог и за неговата ангажираност със съвременните проблеми на човечеството президентът Росен Плевнелиев удостои с орден "Стара планина" - I степен, Вселенския патриарх Вартоломей I.
Насроченият за вечерта брифинг на Вселенския патриарх Вартоломей изненадващо беше отложен 15 минути след обявения начален час. Архимандрид Дионисий обяви, че се е проточила срещата между Вартоломей I българския патиарх Неофит и заради последващите му ангажименти се отменя срещата с журналистите. Водещият на предаването "Вяра и общество" по БНТ Горан Благоев и журналистиката от в. "Дума" обявиха, че вселенският патриарх бяга от неудобни въпроси.
На церемонията в Гербовата зала на "Дондуков" 2 присъстваха българския патриарх Неофит, водачи на основните вероизповедания в България, представители на Светия синод на Българската православна църква и на изпълнителната власт, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
"Високо ценим многостранната дейност на Негово Всесветейшество за благото на православната църква, за укрепването и обогатяването на разбирателството и толерантността между всички християни, както и между различните световни вероизповедания. Негово Всесветейшество не изолира православната вяра от обществените дела, а, напротив, дири нейните социални измерения, като винаги търси съгласието и диалога", заяви държавният глава Росен Плевнелиев, след като удостои Вселенския патриарх Вартоломей I с най-високото държавно отличие.
Президентът определи като знаково за всички българи, че в деня на Свети Архангел Михаил духовните водачи на Вселенската патриаршия и на Българската православна църква отправиха благослов за всички български деца, в частност на децата на загинали в изпълнение на своя държавен дълг. "Още повече в трудни времена на растяща тревога в обществото от многото кризи по света и около нас имаме нужда от своите духовни водачи, които да ни покажат верния път, да дадат урок за чест и дълг, да се погрижат за духовното развитие на младите и на обществото като цяло", каза президентът Росен Плевнелиев.
В словото си държавният глава открои съпричастността на Вселенския патриарх с усилията за справяне с множеството предизвикателства на нашето време – насърчаването на диалога и мира, борбата със социалното неравенство и с климатичните промени. "Изключителният Ви ангажимент към опазването на околната среда Ви нарежда сред големите лидери на днешния ден, прозрели, че не сме наследили природата от родителите си, а сме я взели назаем от децата си", посочи българският президент.
"България е неразделна част от международните усилия за разбирателство и диалог между религиите. По добра традиция, нашите земи от векове са дом на някои от основните световни вероизповедания, които съжителстват в хармония. Силен знак за това съжителство може да откриете и в центъра на българската столица, само на броени метри от залата, в която се намираме днес. Тук, в сърцето на София, са изградени православна катедрала, католически храм, джамия и синагога, които съжителстват мирно от столетия. Като държавен глава полагам всички усилия за укрепването на разбирателството и толерантността между различните религии в страната. Мирното съжителство между религиозните общности е повод за гордост за всички българи", заяви още държавният глава Росен Плевнелиев по време на церемонията.
"Нашата радост е по-голяма от отбелязания през последните десетилетия напредък и развитието на страната Ви като член на Европейския съюз и като самостоен държавен субект в тази сигурна международна институция. Особено обаче изтъкваме особената връзка на България и на поместната й Православна църква с напътствалата Вашия народ в православната вяра Вселенска патриаршия", каза Вселенския патриарх Вартоломей в благодарственото си слово.
Вселенският патриарх посочи, че в продължение на много векове след унищожаването на Българското царство в края на 14 век българският народ преживя множество изпитания, за да може да запази православната си вяра.
"Истинско чудо е, че въпреки гоненията и кланетата и въпреки тежките икономически последици, които носил след себе си фактът, че българите са християни, Вашият благословен народ остана верен на вярата на своите бащи и я съхрани с толкова жертви и реки от кръв. И днес Православната църква на България се възражда от пепелта и се подновява нейната младост, а народът Ви непрекъснато преоткрива корените и духовността си, търси Бога и жадува за Неговата истина, която единствена го води към благоденствието. На този възродителен духовен път на Вашата страна Вселенската патриаршия и лично наше смирение и днес, както и в миналото, винаги сме спътници", заяви Вселенският патриарх.
Той подчерта също така нуждата от подкрепа на църквата и на нейното дело, "за да доведе тя докрай стремежа си за нова евангелизация на народа си за благото и за напредъка на Вашето Отечество".
Президентът Росен Плевнелиев и Вселенският патриарх Вартоломей откроиха заздравяването на връзките и сътрудничеството с Вселенската патриаршия, за което допринесе и посещението на българския държавен глава в Истанбул през 2012 г.
SSmart
Рейтинг: 875 ЛюбопитноКакво нещо?!?!?!?! Наследника на фанариотите с най-високото българско държавно отличие.............................
id
Рейтинг: 477 Неутрално- А защо?
- Ами политически му работи...
qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноЕтнофилетизмът, осъден съборно от състоялия се в нашата катедра Велик събор пред 1872 г., пося тръни в отношенията на нашите две църкви и на цялото Православие и предизвика издигането за десетилетия на стената на схизмата, която според отците на Църквата представлява най-големият грях. Вселенската патриаршия по време на целия си приблизително двехилядолетен път е поддържала в църковното служение наднационален и надетнически характер, но наистина се е оказала в трудно положение през 19 век, когато установила, че православният народ взаимно се раздира от етнофилетистките сблъсъци и се разпада на части, които се бият една срещу друга, дори се стига и до отнемане с насилие на дара на живота, поради което и съзнателно патриаршията на събор отхвърли неудържимия национализъм като враг на единството и на мира на светата ни Православна църква.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноАйде, държавата да награждава апологети на властничеството - нормално е.
властта ражда паразитиАма УЧЕНИ да титуловат с почетни звания представител на мракобесието - това е абсурдно.
Публикувано през m.dnevnik.bg
qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноНа този събор през 1872 г. Антим I е низвергнат.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноИ нашите кюрета целиват уста, ръка, че и по-надолу....
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Пфу........
YinYang
Рейтинг: 338 НеутралноНапълно заслужено! Все пак е Вселенският Патриарх.
When I am king you will be first against the wall, with your opinion which is of no consequence at all.karabastun
Рейтинг: 8742 НеутралноЯ да видим какво пише на страницата Българската патриаршия: y.xml
[email protected]http://www.bg-patriarshia.bg/index.php?file=histor
Раздразнени от успеха на българското църковно дело, гръцките духовници свикват на 29 август 1872г. голям гръцки църковен събор, който на 16 септември с.г. провъзгласява Българската църква и българския народ за схизматични. Налагането на схизмата тогава изобщо не впечатлява българския народ, който бърза да изгради свое собствено църковно ведомство, но схизмата тежи като позорно петно над нашата Църква.
...
Българската екзархия след Първата световна война. Първата световна война завършва с погром за България и вкрая на септември 1918г. Българската екзархия изгубва отново македонските си епархии. По силата на Ньойския мирен договор от 27 ноември 1919г. от диоцеза на БПЦ отпада и по-голямата част от Струмишката епархия (Струмица, Радовиш, Валандово); погранични части от Софийска епархия (Цариброд, Босилеград) и Западна Тракия, в която от 1913 г. съществува Маронийската епархия със седалище Гюмюрджина. В Европейска Турция екзархията успява да запази Одринската епархия, която от 1910 г. до пролетта на 1932 г. е управлявана от архимандрит Никодим Атанасов (същият на 4 април 1920 г. е хиротонисан за Тивериополски епископ). На турска територия е устроена и временна Лозенградска епархия, която от 1922 до 1925 г. е управлявана от Нишавския епископ Иларион. После там е изпратен бившият Скопски митрополит Неофит, който управлява и съседната Одринска епархия от 1932 г. до смъртта си през 1938 г. След това за всички православни българи в пределите на Европейска Турция остава да се грижи Екзархийското заместничество. След смъртта на бившия Велешки митрополит Мелетий (14 август 1924г.) екзархийски заместници са бившият Охридски митрополит Борис (1924-1936 г.), Главиницкият епископ Климент (1936-1942г.) и Величкият епископ Андрей (1942-1945г.).
majorman
Рейтинг: 741 НеутралнонеДостойно ест!
We are just a war away from Amerikhastan/ When God versus God;the undoing of manzzatke
Рейтинг: 289 Неутралнотози орден почнаха да го раздават като ваксина в бежански лагер... да се наредим на опашката и ние да си го получим?
reddit.com/r/The_Donald/YinYang
Рейтинг: 338 ВеселоДо коментар [#8] от "karabastun":
When I am king you will be first against the wall, with your opinion which is of no consequence at all.До коментар [#5] от "qwertqwert":
До коментар [#3] от "qwertqwert":
Годината днес е 2015 !
Bramasole
Рейтинг: 3839 НеутралноПротоколните думи, с които е обоснована наградата, ми се струват не на място, след като прочетох изказване и мисли на Вселенския патриарх: Vartolomej-namekna-che-ne-schita-patriarh-Neofit-z a-raven-news_506496.html
"Човек не се дави, като падне във водата, а като остане там” - Едуин Луис Коулhttp://society.actualno.com/Vselenskijat-patriarh-
Роси
Рейтинг: 8386 НеутралноЩом на Доган може да се даде орден "Ст.планина",значи на всеки може.
Jessika
Рейтинг: 1615 ГневноАми това:
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”http://www.segabg.com/article.php?id=776809
"Богослужение на гръцки в храмовете по южното ни Черноморие се очаква да поиска Константинополският и Вселенски патриарх Вартоломей I при посещението си у нас от 8 до 10 ноември, съобщи БГНЕС"
Май не се престраши да поиска тази глупост, но ордена - за какво?! "...за насърчаване на междурелигиозния диалог..."
Така ли е смятал патриарх Вартоломей да насърчи религиозния диалог, като въведем гръцки за богослужение?!
Free person
Рейтинг: 740 НеутралноНе виждам заслугата на Вселенския Патриарх,след като иска Богослужение на гръцки в Южна България,да се махне паметника на Антим Първи ,да си останем зависими от гръцката църква...
Tonyshilliew
Рейтинг: 546 НеутралноПрочетете и това... http://kostadin.eu/2015/11/08/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D 0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1 %86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0% B5%D1%89%D1%83-%D1%84%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B 8%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%82/ особено последните три абзаца. И тогава на какво основание този "президент" връчва ордена на този фанариот?!?!? Току-що се изравни с Гоце с неговия орден за Сопо.а!
dnevnikar
Рейтинг: 4212 НеутралноМОЧА на секи км
Дондук 2: за I-ва степен
орда бе район отцепен.
Намбър 1 (на Герб адреса)
е на тайнствата, чудеса.
"На церемонията в Гербовата зала на "Дондуков" 2......"
Танас
Рейтинг: 1280 НеутралноДо коментар [#12] от "Bramasole":
"Светът няма да бъде разрушен от тези, дето вършат зло, а от тези, дето ги наблюдават без да направят нещо по въпроса" Алберт Айнщайн.Ще го гледаме в предаването на Горан Благоев той поне е истински и всичко казва както си е.
dnevnikar
Рейтинг: 4212 НеутралноНа сборище от самозванци...
Никоя партия не може да има монопол върху Естествен език,
вкл. върху гръцки.
Но са се напъвали и напъват.
Исторически, християнството първо се разпространява най-вече на гръцки език и писменост.
Което не прави християнството, разбира се, кощунствена собственост на гръцка партия, етнос, нация или мафия.
Когато Константин Велики реформира Римската империя в християнска, официален език на империята разбира се е латински римки романски ромейски.
Така продължава да е няколко века, въпреки че империята се разделя на Източна ромейска "Византия", католически Рим и пр. християнски държави.
Източна ромейска "Византия" е ромейска империя
с различни етно-династии на власт в различно време,
вкл. еврейска, арменска и македонска.
После едва на власт гръцка династия.
Което не прави от провинция Гърция на провинция Тракия или Македония в Източната ромейска империя - гръцка национална държава.
Кубратова България е съюзник на Византия.
Аспарухова България е съседна на Византия силна държава още от 7 век. При Борис I и цар Симеон: България е християнска империя с изцяло Нова боголавеща писменост.
С независима Българска православна църква в 917 г.
Както и при Второто Българско царство на Иван Асен.
още инфо
The Timetables of History, by Bernard Grun
До коментар [#5] от "qwertqwert":
На този събор през 1872 г Антим е низвергнат....
dnevnikar
Рейтинг: 4212 ЛюбопитноМОЧА вимени Лелина
Банкер на Годината или стана
или Хидроинженер?
До коментар [#13] от "rosiraycheva50._":
Щом на Доган може да се даде орден "Ст.планина",
значи на всеки може.
daam
Рейтинг: 1270 НеутралноНе виждам нищо лошо да бъде награден.