
© Анелия Николова
Сайтът grajdanomer.bg ще ограмотява с тестове хората за гражданските им права. Порталът, който ще заработи в сряда, е съвместен проект на Българското училище за политика "Димитър Паница" и на Съвета на Европа.
Предвидени са пет групи тестове на базата на конституцията - въпроси за демократичните принципи, правата и задълженията на гражданите, за правомощията на президента, парламента и правителството, какво прави прокуратурата и на кого се подчиняват съдии. Въпросите са общо 106 и в края на всеки тест ще бъде посочвано кои са сгрешените отговори и съответно ще се дават правилните. Така хората ще имат възможност да научат основните положения в Конституцията, ако не ги знаят.
На новата интерактивна интернет страница всеки ще може да провери знанията си за правата и задълженията на гражданите, за това как функционират институциите, кой и как гарантира върховенството на закона и как се избират представителите в законодателната и местната власт.
Проектът цели да повиши разбирането на гражданите колко важно е да участват активно в обществено-политическия живот и как да работят с властта при изработването на публичните политики.
Идеята на авторите е впоследствие сайтът да бъде развит и за целта ще се прави и анонимна анкета - за пол, образование, приблизителен доход, професионално занимание и местожителство, за да може да се проследи къде са най-големите пропуски.
Сайтът ще започне да функционира в сряда първия тест ще направи правосъдният министър Христо Иванов в присъствието на делегация от Съвета на Европа. Предвидени са дипломи за знаещите и сертификати за по-малко знаещите.
lz2
Рейтинг: 2468 НеутралноНе знам за гражданските права, ама има спешна нужда от програма за ограмотяване по "граждански задължения"! Особено за едно малцинство!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!historama
Рейтинг: 3929 Неутрално[quote#1:"lz2"]спешна нужда от програма за ограмотяване по "граждански задължения"! Особено за едно малцинство! [/quote]
Това малцинство си е много грамотно за правата си, но не и българите (или по-точно плащащите данъци). Оказва се, че има социални програми за първокласници, за раждане на деца, които се пазят в дълбока тайна, но ромите ги знаят много добре.
chicago514
Рейтинг: 1923 НеутралноНяма да е лошо да има тестове и за държавните и общински институции.
Федор Езерский
Рейтинг: 864 ВеселоТози сайт изглежда ще е интересен. Съдя по домейна му. Прилича нещо на електромер или водомер, ама за граждани.
Навремето Асенчо Генов беше направил и Бойкомер, но умря нещо този сайт. Не успя да го разработи.
Да го видим сега и този гражданомер дали ще потръгне с ограмотяването на пийпъла и населението в гражданските му права и свободи
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2205 Неутрално[quote#4:"Фьодор Венедиктович Езерский"]Този сайт изглежда ще е интересен. Съдя по домейна му. Прилича нещо на електромер или водомер, ама за граждани. [/quote]
Libertarianism is just anarchy for rich peopleнещо като граждански водомер - да се видят колко са гола-вода с позицията на толеранти ентусиасти!
За тези в "нужда" си има още над 200 НПО освен БХК които методично ги ограмотяват ,че даже и ако са неграмотни чивниничката е длъжна да им пише формулярите!
Федор Езерский
Рейтинг: 864 ВеселоДо коментар [#5] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Бе щом Съвета на Европа плаща, и с училището на Димитър Паница, и без него ще направим grajdanomer. Защо да не направим?
12345
Рейтинг: 488 НеутралноПоредният проект за похарчване на някое демократично спонсорство. И ще ни учат и образоват.
Никола
Рейтинг: 8 Неутрално[quote#0:"статията"]хората ще имат възможност да научат основните положения в Конституцията, ако не ги знаят.[/quote]
Много от хората не си знаят правата и за това често биват "изпързалвани" от държавата, от незнание. Повечето чиновници пропускат да обяснят, че можете да се възползвате от някое свое право.
Никола
Рейтинг: 8 Неутрално[quote#1:"lz2"]ама има спешна нужда от програма за ограмотяване по "граждански задължения"! Особено за едно малцинство![/quote]
Те пък тези които имаш в предвид, си имат един комитет, който надлежно се грижи, да не би да пропуснат някое свое право. Много безкористна и мила организация. Пък и така няма нужда да се ограмотяват, за да се измъчват да търсят из сайтове.
seaker
Рейтинг: 239 НеутралноПо интересно е да обяснят на хората не какви са гражданските им права, а като как да си ги защитят. Мисля, че имаме по-голям проблем с механизмите, които гарантират спазването на правата, а не толкова с незнанието им.
Установяваме, че дадено право е нарушено, после пием една студена вода, или се оплакваме на арменския поп, или пък чакаме 3-4 години ЕК да разгледа казуса, после в най-добрия случай да прати писмо до властите, в което да ги пита "защо правите така". Те пък да обещаят, че ще се променят и през година две да обясняват как "работят" по въпроса. При такива механизми за гарантиране спазването на правата, формалното им фиксиране не означава абсолютно нищо.
Иван Арнаудов
Рейтинг: 515 ВеселоНе беше ли редно тази "новина" да изчака с публикуването поне докато се появи някаква реална версия на въпросния проект? Че така със служебната страничка в суперхостинг малко нещо Нероден Петко...
Някои хора поддържат линия, а пък аз... поддържам окръжност.seaker
Рейтинг: 239 НеутралноДо коментар [#11] от "Иван Арнаудов":
Прав сте.
До към 2050-а ще си говорим за това че май имаме някакви си права, после може да отворим темата как тези права можем и трябва да ги защитим, без да се прилага двоен аршин.
Лошото е, че доста граждани се поддават на опорната точка, че ако става дума за права, то неминуемо иде реч само и единствено за "права и свободи", свързани с единствено с едно специфично малцинство. Добре са ги индоктринирали, да не си търсят правата, щото са омерзени от темата като цяло.