Петър Стоянов: ДСБ се връща в ситуацията от преди 10 години

Петър Стоянов

© Надежда Чипева, Капитал

Петър Стоянов



Президентът на България между 1997 и 2002 г. Петър Стоянов коментира пред Би Ти Ви, че е малко смутен от идеята на лидера на ДСБ Радан Кънев за нов десен проект, макар и да симпатизира на идеализма му.


"Мислих, че няма да доживея левицата да се разцепи, а десницата да се обедини, а сега съм малко смутен от идеята за нов десен проект", коментира Стоянов и напомни, че преди 10 г., когато ДСБ се отцепи от СДС, заявката  е била същата - партията да бъде единствен защитник на дясното, но това така и не се е случило. Обратното - след като в продължение на няколко години ДСБ събираше под 5% от гласовете се видя принудена да се коалира със СДС - това "тяло без дух", после с Меглена Кунева, неречена от бившия лидер на ДСБ Иван Костов "червена кукувица",  а сега и с АБВ, с което участва в управлението, припомни хронологията Стоянов. 


"Моралният ангажимент на излизащия в опозиция е да каже, че не е доволен от начина на провеждане на реформите, че може да предложи по-добри решения, но трябва да каже кога - на следващите избори или след 2 години, например, ще има достатъчно мнозинство, за да направи реформите по своя начин", каза президентът Стоянов. 




Той изрази мнение, че действащият държавен глава Росен Плевнелиев е комуникативен, общува с колегите си от други страни без комплекси, модерен и открит политик е и стои много добре в Европа. Като президент Плевнелиев не е допуснал никаква стратегическа грешка, но понякога става жертва на дребни интриги, смята Стоянов като припомни снимката на Скалистите планини, която илюстрира първото му новогодишно обръщение. За разлика от други обаче на международни форуми Плевнелиев контактува с колегите си, вместо "обичайното стоене в ъгъла и коментари със свитата около теб и посланика какво се е случило в България", каза Стоянов.


Петър Стоянов разкритикува идеята на друг от президентите на България, а сега лидер на АБВ Георги Първанов, който предложи политическите сили да се обединят около общ кандидат за президент на предстоящите през есента избори. Според него подобни договорки са смущаващи, отживели и обидни към интелигентността на изибрателя, особено защото легитимността на президента в България идва основно от прекия му избор. 

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK