Предполагам това е било целта на срещата на министър Пръмова с руския посланик. Някак странно ми се видя първата и среща като министър на образованието да е с него, но сега вече ми се изясни. Коментирали са челния съветски опит.
Мечтая за България, в която пожарникарите са просто пожарникари.
"Крайно време е университетите в България да спрат да произвеждат кадри, които след това нямат реализация - ненужни кадри, и да държат студенти само за да могат да се финансират висшите училища"
Кутева, ти си министър на образованието.
от кой зависи да се спрат субсидиите към тези т.нар. висши учебни заведения*, за да спрат да бълват непотребни и лошо подготвени кадри?!?
скоростно намаляване на субсидиите и организиране на национални и регионални срещи на асоциациите на бизнеса с учебните заведения и да си се разбират какви кадри искат днес, утре и след 5 години. който иска да учи ще си плаща и ще учи. който иска служителите му да са научени, може да им помага с таксите за университетите.
ето толкова е просто. и ако не работи в пазарни условия, не виждам защо с нашите пари трябва да финансираме образованието на всякакви "психолози", "дизайнери", "мениджъри" и други, които продават китайски трикотаж в моловете?!?
* които нито са висши, нито са учебни, може да се каже, че са един вид заведения....
Една трета от младите висшисти в България завършват в тези специалности, но за тях няма реализация, посочи просветният министър."Другарко Кунева,вие защо заемате този пост,благодарение на това което сте завършили ли.Проблемите идват от такива неща като вас.Политическата върхушка у нас обезсмисли образованието."Какво значение има някакво си образование у нас когато един млад учен от БАН -Молекулярна физика получава 500 лева,а чистачките в НС и на летището почти двойно.
Интересно, Куница Пръмова чете ли изобщо коментарите за нея в интернета. Почти всички коментари, по всички медии, показват отвращението на хората от нея. А Пръмова, въпреки това, има наглостта да се показва по телевизията и да ръси напоителни евро-алабализми.
Помнете ГОРЯНИТЕ! Въоръжената борба на стотици хиляди българи срещу комунизма, 1945 - 1954!
До коментар [#8] от "Търпана":
[quote#8:"Търпана"]Интересно, Куница Пръмова чете ли изобщо коментарите за нея в интернета.[/quote]Ами не. Предпочита да чете банкови извлечения от сметките си.
Мечтая за България, в която пожарникарите са просто пожарникари.
Най-после и за инженерите глътка въздух!
Икономистити, правистите и филолозите така бяха ги нагънали, та чак в миша дупка!
Освен това, уж има т.н. "наукометрични параметри", пък хора стават доценти и професори, понеже било ЦЕЛЕСЪОБРАЗНО, а не че са достойни! Така се създават подлизурки, мижитурки и доносници на властимащите, но не и СПЕЦИАЛИСТИ, понеже опитът е показал, че "с Ректорска заповед, лектор не се става"! Но у нас опитите продължават!!!!
Вижте на мен хич не ми е симпатична, но в случая става въпрос за резонно решение напълно адекватно към ситуацията с безработицата, недостига на ИТ кадри и доброто име и огромен потенциал на България в индустрията. Правите интернета скучен и форума на Дневник елементарно вулгарен с троленето си - сори!
"у нас когато един млад учен от БАН -Молекулярна физика получава 500 лева,а чистачките в НС и на летището почти двойно. "
Ето това заслужава общодържавно обсъждане, обаче ние се въртим около куршуми в плик, охрани и т.н. Не знам другаде по света да има такъв парадоск. Ние сме уникални в това отношение. Макар че, ако позволите, една поправка - молекулярна физика има като отделна област, но няма такава специалност за физици, по аналогия може би имате предвид молекулярна биология.
Промяната е логична и необходима - в ИТ сектора има глад за специалисти. В повечето фирми администрацията и мениджмънта са много по-малко от специалистите, така че е логично университетите да предоставят повече специалисти.
И да удря минуси разбирача, и да не удря, който иска да учи право или икономика, ги учи тези неща. На такъв човек не можеш да му сложиш диагнозата "инж." пред името )))
България бълва икономисти на килограм. За да продаваш на будка или да караш такси икономика не е нужна.
Над 10 юридически факултета при положение, че сме на половината от населението на Ню Йорк и сме символ на лошото правораздаване в Европа.
Извинявам се но да вметна да реформа в образованието е нужна но напр. ясно да кажат от какво се нуждае и ще се нуждае българската икономика. И тази реформа да започне от средното още... А специалностите икономика и бизнес администрация не са лоши това че тук няма истинска икономика е друг въпрос...
[quote#21:"gorodetski"]Пълно е с икономисти в България, а икономиката ни хич я няма?!?![/quote]
Това не е защото е пълно с икономисти, а защото няма кой да бачка ))))
Както казва един приятел, занимаващ се с еврофондове - "Има кой да пише проекти, няма кой да ги изпълнява, дееба!"
По-трудно е да запишеш първокласник в София отколкото да запишеш "нешо висшу".
Софийският и УНСС започват кампаниите за записване още от февруари - сами си правете изводите.
Недостига на всякакви качествени кадри в България, става все по-осезаем...! Няма значение, дали е за ИТ сектора или някъде другаде!
Няма как да бъде и по друг начин...! Повечето български работодатели винаги са живеели с нагласата, че качествените кадри са някаква природна даденост, която те трябва само да се пресегнат и да вземат... Започнаха да усещат, че не е точно така! Инженерни кадри се образоват и създават трудно при липсата на производство и промишленост! Какъв е тоя машинен инженер примерно, който не се е оцапал в маслото и е виждал фреза и струг, само на снимка?! Как такъв инженер, ще си заработи заплатата...?
Значи вместо хиляди непотребни икономисти и юристи, ще си "изучим" не по-потребни инжинерчета, дето няма да могат и една права линия между две точки да дръпнат на чертеж. Докато държавата не спре да се бърка безцеремонно в тази иначе деликатна област, ще вървим от пусто в празно... както и в много други области.
СВОБОДНИЯТ СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРЯ.
нещо да каже кунева за дуалното обучение,
за което говори Плевнелиев.
абе изобщо тая не е наясно май с нищо.
но с руския посланик се виждаме първи.
червен лакей е Кунева.
и продажен опортюнист.
проблемът е не, че имаме много завършващи
УНСС, ами че няма желаещи за инженерни специалности.
защо.
ми защото изисква труд, работа, мислене или каквото там.
но това липсва при младежите.
там е всичко сега, ако може без напрягане и защо на иван
са му взели бемве петица, а на мене не.
социалното напрежение не е в посока знания, умения и успех, а в посока далавери, схеми, без работа и успех.
организатор на това е любен гоцев и сие от десе.
Надявам се правят разлика между ИТ кадър и инженер?
Щото и служителите в кол център ги водят ИТ специалисти
Иначе от позицията на времето съм видял доста инженери, които съвместяват икономическа и мениджърска дейност (защото се налага и се плаща), но досега не съм видял икономист или меринджей, който да може да свърши и елементарна инженерна дейност.
Та инженерите се правят от друго тесто. При сегашното ниво на средно образование не мисля, че можем да произведем много повече инженери от текущото. "Инжери" по диплома да, но то такива и сега с лопата да ги ринеш.
Кунева незнам как ги мисли тия - махаме три икономиста правим три инженера...
Отделно, че безработните икономисти са толкова много, не защото има презасищане на пазара, а защото са икономисти само на диплома. Познавам кадърни хлапета завършили икономически специалности, нито едно не се е оплакало от липса на работа или ниско заплащане.
[quote#34:"niakoi_si"]но досега не съм видял икономист или меринджей, който да може да свърши и елементарна инженерна дейност[/quote]
Какво имаш предвид? Да извади поялника или да вземе с прахосмукачката да изсмуче прахта от компютрите?
С такива строго инженерни дейности познавам адвокати, ЧСИ-та и счетита, които ги вършат, че е срамота да се плаща ))))
Това за намаляване приема в пренаситените "чиновнически" специалности и увеличаването в инженерните е правилно, дори закъсняло. Но проблемът има още една страна, НАГЛАСИТЕ в обществото.
Докато инженерната професия не стане добре платена и уважавана в обществото, житейски избор за мнозинството искащи висше образование проблемът е решен наполовина. Защото може да се окаже, че имаме 1000 места за компютърни специалисти и само 200 кандидати за тях. Докато за 200 места PR, HR, economics, management etc. кандидатите са 1000. Такива са нагласите в момента, всички търсят чиновническа служба не работа в производството.
Така че трябва да се продължава, това с местата е само първата стъпка. И една от следващите стъпки е възстановяването на професионалното образование, също рязко засилване на извънкласната работа в областта на програмирането, електрониката, химия, физика и други подобни запалващи интереса към инженерните специалности.
Една сграда за да е стабилна трябва да стъпи на здрав фундамент. А този фундамент се залага още в началното и средното образование.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
[quote#27:"tww09306483"]Повечето български работодатели винаги са живеели с нагласата, че качествените кадри са някаква природна даденост, която те трябва само да се пресегнат и да вземат... [/quote]
На друго място го описах. Наследиха от социализма една огромна маса готови и то много добри специалисти, икономиката рухна, безработица, те бяха готови да работят за жълти стотинки. И така десетилетия наред готови кадри без да си мръднат пръста за тях, работодателите се разхайтиха, свикнаха на готовото, не полагаха грижи за кадрите.
Докато това поколение се пенсионира и изведнъж лъсна огромната дупка след тях. Като сложиш и че следващото пък поколение емигрира на Запад, като добавиш пълната катастрофа в средното специално образование и картинката става страшна. Тепърва ще има да търсят със свещ и плащат луди пари за всеки горе-долу свестен инженер и пак няма да го намерят, просто ги няма.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
А направо закриване на разни печатници на дипломи с нулево покритие кога ?
На останалите ВУЗоове кога ще има силно диференцирана субсидия зависеща от качеството на образование и научна дейност, че е пълно с разни ВУЗчета по села и паланки, в които науката е сведена до кръжок и публикации в местния вестник.
А точно тази - куневица, няма да направи нищо, на нея силата й е празнословието.
[quote#39:"Fred"]Една сграда за да е стабилна трябва да стъпи на здрав фундамент. А този фундамент се залага още в началното и средното образование.[/quote]
Една сграда... първо трябва да имаш файда от нея, че чак после идва онова със стабилността. Ако има платежоспособно търсене, ще се намери и предлагане. А има ли ограничено предлагане, то цената сама ще роди конкуренция в задоволяването на търсенето. Ако никой не търси тук такива кадри на сносна заплата, няма да се получи. Увеличаването на местата в образованието съвсем не означава, че ще има достатъчно предлагане на работа на свястна заплата на завършилите. Дори има вероятност, точно тези да са следващата вълна дето ще тръгнат към големите заплати по света. Прави ли се насила, ще стане нахалос... Малко параграф22 се получава, но платеното търсене, определя качеството и броя на предлагането.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Мосю Фред, да поприказваме рационално. Ако се насилим сега да произвеждаме инженери, къде ще ги осребрим след това? Или да ги изпратим в чужбина?
Професията инженер е уважавана, толкова е уважавана, колкото и професията икономист.
Аз винаги съм се чудил на онези, които отиват да учат психология. То вярно, че от тях освен яйчари (НР) друго какво можеш да направиш от тях? Но пък какво ли и разбирам
[quote#27:"tww09306483"]Какъв е тоя машинен инженер примерно, който не се е оцапал в маслото и е виждал фреза и струг, само на снимка?![/quote]
Аз на моите още първият час им казвах "Инженери ще станете 3 години след дипломирането. Тук ви даваме само фундамента но инженер се става с реалното работене. Та вие дори чертеж не можете да сгънете според изискванията на БДС. До десетата година работете за името си след това то ще работи за вас".
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
[quote#40:"Fred"]Наследиха от социализма една огромна маса готови и то много добри специалисти, икономиката рухна, безработица, те бяха готови да работят за жълти стотинки. И така десетилетия наред готови кадри без да си мръднат пръста за тях, работодателите се разхайтиха, свикнаха на готовото, не полагаха грижи за кадрите. [/quote]
М, за това съм съгласен, много! Но не е само това.... Основният проблем беше келявата приватизация. Разбиха "холдингите", като ги разпродадоха на парчета, вместо да ги продадат изцяло, от там прекъснаха връзката - образование-работа. По-възрастен сте от мен, по-добре ги знаете как бяха - от Техническият университет, през еди кой си институт, до завода за "полупроводници" или телевизори. Това във вашият бранш - кеф ти Респром, кеф ти Изот. Но същото беше и с Балканкар, и с военните заводи. Просто гениално свършена работа - едни средни "фирмички" за европейските мащаби бяха ликвидирани, за да ги нарежат или да ги върнат на гаражно ниво... Минало и заминало. Сега ако ще се прави, ще се прави отначало... и се почва с кръчмите, хотелите и софтуер за тях
[quote#44:"Фьодор Венедиктович Езерский"]Мосю Фред, да поприказваме рационално. Ако се насилим сега да произвеждаме инженери, къде ще ги осребрим след това? Или да ги изпратим в чужбина? [/quote]
Ако става дума за емиграцията: Преди 2-3 години ме поканиха да участвам в една конференция на доста високо ниво, под патронажа на президента щеше да бъде. Отново за болният проблем с инженерните кадри. Трябваше да изнеса доклад, аз реших да бъде в областта на професионалното образование, още по-болно според мен макар че за това малко се говори.
Обадих се на мои колеги по фирми в цял свят, /такава ни е специалността че работим по цял свят/, разпитах ги как е решено това при тях. Оказа се че и при тях фирмите сами си подготвят работните кадри, ментори, специализирани центрове за по-специалните операции/примерно морско спасяване/ и т.н.
На въпросът ми "Добре, вие ще го подготвите и след това той ще ви напусне, какъв ви е интересът?" те ми отговориха "След като отива някъде другаде на по-висока заплата значи той е заслужава тази заплата. Следователно ние трябва да му я дадем".
Колкото и да е неприятно на нашите работодатели те трябва да го осъзнаят това, времето на "социалистическите роби" свърши. Ако искат кадри ще плащат. По моите наблюдения заплата тук в лева колкото там е в евро/долари е напълно достатъчно да задържи човека да си остане тук. А който не може да плаща просто ще фалира защото ще остане без работници и специалисти. Които са умни ще го разберат и вземат мерки, глупавите ще фалират.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
[quote#43:"gost22"]Дори има вероятност, точно тези да са следващата вълна дето ще тръгнат към големите заплати по света.[/quote]
Това са 2 различни въпроса - необходимостта от кадри и задържането им. Твърдят че няма достатъчно инженерни кадри и са прави, достатъчно е да се погледне броят завършващи и структурата им, ОГРОМНО преобладаване на чиновническите специалности. Задържането да не хукнат веднага да емигрират е следващият проблем. Особено ясно се забелязва при медицинските специалности, вземат ги направо от студентската скамейка, няма нужда дори от стаж което ми е трудно да си го представя но е факт.
Ами единственият начин е тук да имат такива условия че да не си заслужава да емигрират - заплата, професионално развитие и т.н. Колкото и да им е неприятно на някои ще трябва почнат инженерите и лекарите да получават повече от шофьорите на такси и майстора който лепи плочките. Ще падне последният бастион на социализма където тези специалисти бяха наврени в дъното на социалната стълбица. Иначе просто ще остане държавата без тях.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
Много големи +++++
Преди няколко години се наложи да търсим инженер-химици и беше голям проблем. То още си е проблем, но определено добрата заплата винаги решава липсата на кадри-факт !!!
Магистратурата на моя позната се състоеше в периодично сваляне на теми от Интернет и предаването им в определения срок под формата на курсова работа. Без лекции, упражнения и пряк контакт с преподавател. Дипломната работа й струваше 400лв. и защитата й се състоеше в прочитането на 2-3 странично резюме пред изпитната комисия.. и воала, нов виШист
За мен, получаването на висше образование трябва да започва със специализиран приемен изпит в конкретния ВУЗ по поне 2 предмета и оценка от минимум 4.50. Ако ще и само 100 човека да останат..
[quote#50:"odysseus"]но определено добрата заплата винаги решава липсата на кадри-факт !!! [/quote]
Бях на гости на един колега в Хюстън, обсъждахме инженерен проблем, замислен му казах че няма решение. А той с твърда убеденост ми каза "Няма проблем който да не може да се реши, просто трябват пари. Което не може да се реши с пари се решава с МНОГО пари"
И наистина по дяволите, те човек пратиха на Луната и то при онези технологии какво остава днешно време. Просто трябват пари но умело и правилно харчени, не "усвояване".
Иначе едни колеги преди 2 години ми се оплакваха, че не могат да намерят майстор-сондьори. Казах им "Не можете защото им предлагате по 1000 лв заплата. Дайте 4000лв и аз сам ще вляза долу в мината да застана на ръчките на сондата". Впрочем в същият рудник преди години на българите даваха по $600 заплата а на канадската бригада сондьори до тях $6000. Вярно че канадците даваха двойна производителност но все пак 10 пъти разлика е прекалено.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
[quote#45:"Fred"]Аз на моите още първият час им казвах "Инженери ще станете 3 години след дипломирането.[/quote]
Напълно съм съгласен и ще приведа един пример от преди по вече от 35 години.
В завода,в който работех пристигна поточна линия от ФРГ и германските специалисти започнаха монтажа И.Направи ни впечатление,че имаше един от тях,който работеше много и навсякъде по монтажа.Запитахме защо така той работи явно по вече и отговора беше,че този човек е завършил инженер и сега усвоява практически знания.Та истината е тази,че само дипломата не прави инженера,а е необходима и много практика.
[quote#56:"gobay"]този човек е завършил инженер и сега усвоява практически знания.[/quote]
Гледал съм CV на млади момчета току що завършили американски инженерен ВУЗ. В него за дипломата бяха отделени точно 2 реда, две оценки - едната общият успех и другата пак оценка но съм забравил какво беше. Всичко останало какъв практически опит има и къде го е придобил. Пишеха съвсем дребни и дори странични неща, примерно че е участвал в кампанията на някакъв конгресмен. Явно е разнасял кафетата но го пише
Не знам дали го има още но навремето в някои специалности в САЩ се издаваше т.н. "професионален атестат". Точно 3г след дипломирането се събира специална комисия от съответната професионална асоциация, т.е. практици и то с име, жесток изпит + събеседване и решават дали да ти издадат този атестат с който ставаш наистина инженер, дотогава нещо като стажант.
Нещо като нашето майсторско свидетелство навремето издавано от задругата. Това са хората които не са заинтересовани да пускат боклук в професията да и петни името и да им прави нелоялна конкуренция. И които не могат да бъдат преметнати с общи приказки. Нещо подобно е добре да се върне и при нас.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
[quote#55:"voltaire"]Приватизация! Това е изходът. [/quote]
Приватизацията помага когато имаме пазарна икономика. При нас съвсем определено я няма и нещата се решават по "вторият начин". В такива условия приватизацията означава и малкото държавен контрол който го има съвсем да изчезне. КТБ беше частна, фирмите на Пеевски са частни, нали така? Нещо да е помогнала приватизацията им?
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
[quote#39:"Fred"]Защото може да се окаже, че имаме 1000 места за компютърни специалисти и само 200 кандидати за тях. [/quote]
еми то е така.
не е може.
така е.
във УАСГ, във МФ или ФФ е много зле
откъм студенти. а бюджета идва с хората.
просто не може да е така. това не само преполага
компромиси в обучението, което е лошо за преподавателската
общност, но и прави от преподавателите конформисти, кариеристи и безволеви рецитатори, а не мотори на прогреса.
Много точно казано! Ако това го направят сега от МОН, след 10-15г. Ще се напълним с излишни компютърни специалисти и недостатъчно по администрация и управление. Нарича се ефект на махалото и за жалост често се сбъдва на практика. Проблемът при нас не е наличието на тази или онази специалност, а с какво специалността е иновативна в своето научно направление. С какво икономиката в УНСС се отличава в сравнение с икономика във Варна например. По-важна е специализацията на знанията и уменията на студентите, защото в днешно време се търсят много различен тип професионалисти в сравнение с преди 20, 30, 40, 50г. Нарочно ги наричам "професионалисти", а не "работници", защото сега вече работници в заводския смисъл на думата няма. Дори във все още силно индустриализирания Китай или Индия способността "да натискаш копчета без да влагаш смисъл" е напълно неадекватна за съвременния бизнес.
Днешните работещи трябва да имат няколко набора от базови компетентности, които да бъдат паралелно развивани и то на високо ниво: специализираните им професионални умения (инженерство, медицина, педагогика и т.н.), допълнителни интердисциплинарни професионални умения (комбинирани познания от други науки, които са важни за основната специалност), високи езикови умения на поне 2 чужди езика (англ. и още един допълнително), комуникационни умения (професионални в направлението както и развита емоционална интелигентност), умения за контакт с чужденци и успешни преговори с тях, екипна работа и др. дейности, компютърни умения (те се опресняват най-бързо). Всичко това е днешният професионалист, а тези които работят "в завода" всъщност също трябва да бъдат точно толкова квалифицирани и езиково грамотни заради сложната апаратура и специфичното развитие на съответното производство.
Няма как само средно образование или сегашните стандартизирани специалности да произведат добри специалисти. Нито пък тази промяна на финансирането с приоритет ще реши проблема, защото решението е съвсем различно и то е свързано с основната концепция на висшето образование у нас! Друг въпрос е, че България трябва да се стреми към създаване на реална конкуренция между университетите и да ги накара да повишават качеството си (разбира се да се закрият печатниците за дипломи, но те не са толкова много (20-30 ВУЗ-а????)колкото ги изкарват), да стане регионален център за висше образование в Югоизточна Европа заради благоприятното си географско положение, както и да работи върху пълното осъвременяване на университетсткото обучение (модерни специалности на чужди езици, които са привлекателни и за чуждестранни студенти, специфични специалности, които се учат САМО в България и тук са най-добрите експерти по тях). Иначе това, което правят от МОН в момента е началото на края на всички университети извън София - целта е те да бъдат превърнати във висши училища като по времето на комунизма като се преподава само в най-старото им направление, с коет оса започнали навремето, да бъдат закрити най-популярните им направления СЕГА и да останат една шепа университети само в София, които да си поделят лъвския пай от държавната субсидия. Причината градове като Русе, Стара Загора, Бургас, Варна, Благоевград да се държат все още на повърхността и да оцеляват са именно университетите там, които работят усилено върху оригинални и осъвременени специалности, ориентирани към реалните потребности на работната сила (изброените х-ки на съвременния професионалист по-горе). Сега целта е да бъдат премахнати като конкуренция. Това е всичко. А трябва да бъде точно обратното! И последно, запитвали ли сте се защо град като Видин (транспортен и промишлен център, граничен регион) няма университет, а Перник и Кюстендил (градове с незначителна роля в национален и европейски мащаб) имат? Поредното безумие на политическата неграмотност.
Фундаментално!Универсално,систематизирано, с примери,анализирано,че накрая и поднесено като за лаици/нищо общо нямам с инженерството/.С този Ваш"постинг" трябва да започват сайтовете на което и да е министерство или работодател в България.Мечти-и-и-и...
[quote#47:"Fred"]На въпросът ми "Добре, вие ще го подготвите и след това той ще ви напусне, какъв ви е интересът?" те ми отговориха "След като отива някъде другаде на по-висока заплата значи той е заслужава тази заплата. Следователно ние трябва да му я дадем". [/quote]
Така е, обаче продължението го спестяват - за да ги дадеш тези пари, като чорбаджия на работник, трябва да ги изкараш. А като "няма пазар" откъде да ги вземеш? За да пробиеш пък на пазара, където отиват нашите, трябват контакти, пари, контакти, пари, връзки, банка с връзки и препоръки. А такива няма. Убиха ги още в началото на 90-те, когато се деиндустриализирахме. И в момента като слушаме пенсионерите да разправят, цъкаме с език. Вярно, тогава комунистическо, 2/3 "наши хора", пълнеж, но покрай този пълнеж имаше и кадърни "агенти на държавна сигурност". Някои от тях си останаха "прости инжИнери" и не прокопсаха в "мениджмънта", други... е, те прокопсаха.... като любимите ми "стратегически инвеститори" - Николай Банев, Христо Ковачки и т.н. Карай. Минало е.... Аз не ги и видях толкова, защото по онова време повече мислех за мацки и за пиене, ама.....
Та ей това "у нас производителността на труда е много ниска". Ми ниска е, защото такива са поръчките, до никъде...
Предложение за по добро образование ли? Много е просто, решение се нарича - конкуренция. Вмомента нито в средните учелища, нито във висшите има конкуренция. Липса на конкуренция води до ниско качество. Решението е да се приватизира образованието и правителството да спре да се меси в образованието. За средните учелища да се въведе ваучер система, чрез която парите които правителството дава на учелищата, да отиват вече не на учелищата а родителите, тоест, да се субсидират родителите, а не учелищата. По този начин, веднага се създава конкуренция, родителите ще имат силата да уволнят едно учелище за лошо качество като просто си преместят детето в друго, и с детето, си вземат и парите, няма ли пари = няма учелище, и учелището банкрутира. За да не банкрутира, трябва да предостави добро качество на услугата, така както всеки магазин които иска клиентите да се върнат там. Създаде ли се конкуренция, лошите учелища се измрът, и нови с добро качество на услугата наречена образование ще се появят. Също така, всички пречки и регулации пред създаване на нови частни учелища трябва да се премахнат, за да може всеки които иска да се конкурира на пазара, вмомента е много трудно да си създадеш частно учелище.
Отностно университетите, поне 90% от тях са с ужасно качество и реално неможе даже да се нареше висше образование. Аз бих приватизирал всички освем два три изследователски университета които ще продалжа да субсидирам само с/у резултат. За останалите, ако има търсене, ще има и предлагане. Частният сектор сам ще определят кои унивеситет за какво служи, когато частни хора влагат пари в нещо, те ще се конкурират на пазара, и качеството ще бъде максимално добро.
Инженерните науки и ИТ технологиите не са за всяка уста лъжица и не знам дали ще успеят да произведат такова количество програмисти, колкото произведоха икономисти. Ами наслука на новата министърка, тя ще оправи всички проблеми както на образованието, така и на кадровото обезпечение на бизнеса. Дай Боже всекиму такава универсалност, както и такъв гъонсуратлък.
[quote#66:"proza"]Инженерните науки и ИТ технологиите не са за всяка уста лъжица и не знам дали ще успеят да произведат такова количество програмисти, колкото произведоха икономисти. А[/quote]
Винаги съм се чудил на нашите.... Ето, ти казваш "произвели са се много икономисти", аз си ги знам какви са.... Горе казват "произведоха се много юристи".... и там горе долу имам поглед, а пък като слушам на юристите мнението..... Както и да е.
И вместо да караш като Майкрософт - като няма пазар, създаваш такъв, ти ще орежеш следващите, за да се хвърляш в производство на кадри, и то в ниша, заета от индийци, китайци и пакистанци....
А тук можем да станем втори Кипър.... Да не мислите, че икономиката на Кипър, на Малта или на Гибралтар е плаж, палми и хотели? Не че ги нямат, ама имат счетоводители, адвокати и одитори.... Пък тук уж се хвалим, че сме ги произвели и чак се чудим какво да ги правим, затова сега ще се насочваме към ИТ и машинните инженери.... ))
А ти откъде имаш впечатления за всички университети! Наясно ли си какви са разходите за един студент! И колко трябва да са таксите! И дали на всички български деца, няма да им е по евтино в европа, където университетите са държавни! А дали това не е целта на кунева, която е показала че не милее много за родината си!?
До коментар [#68] от "Фьодор Венедиктович Езерский":
Това с кадрите е колкото да се оправдае липсата на производство! Даже и за прословутото айти, само периодично се появява някаква и то несигурна информация, че даден продукт ебългарски! Освен това сега се завършва бакалавър за три четири години и всичките тези форми бяха пуснали стипендии, стажове, практики досега шяха да са решили проблемите си!
Аз завърших икономическия във Варна и в момента в моето село единствената реализация е като барман. Ако се насоча към Варна - ама нямаш стаж, ние искаме с 5 години поне, това не си правил, онова не си правил. Аз завърших с 4, не претендирам да имам големи знания, може би не беше "моята" специалност. Но имам познат който също е безработен, той завърши с отличие, в момента ... е барман. Та в тоя ред на мисли, какъв процент от работодателите изобщо са склонни да наемат непознат, без да им е препоръчан от роднина/приятел? Да вложат малко време и пари в него, за около месец и така. Една БЕГЕ баМка в селото примерно работят от 8 до 7 вечерта, което е 11 часа, но не ти плащат извънреден труд, обедната им почивка я намалили от час на 30 минути, заплатата е 550лв. + разни бонуси за отпуснати кредити, които в нашия град, няма как да видиш по простата причина, че тук хора НЯМА. Един авер наскоро го махнаха от там, но на него целта му беше стаж, никой не иска да работи за 550 по 11 часа, било то и в банка.
И тия "мотивиращи писма"... Каква им е целта? Да видят с какво съм по-добър от другия? Да видят "как се виждам след пет години"? Дали имам някаква базова грамотност? Вече гледам някои ги искат дори за продавачка.
Ако унивеситетите бяха частни, всеки щеше да може да си позволи висше образование, защото качеството щеше да бъде максимално добро и цената щеше бъде максимално ниска, защото това е пазарна конкуренция. Така работи пазарната икономика, но ти явно не си запознат с това как работи пазарната икономика. Да не говорим че много малко хора същност искат или имат нужда да ходят в университет, повечето хора искат директно да започнат работа, но понеже немогат да намерят работата която искат (поради липса на свободна икономика и пазар) хората си мислят че ако влезнат в университет и учат руска литература или древен гръцки език или някаква специалност която не се търси на пазара, после като излезнат ще могат директно да започнат от високо платена работа. Просто хората не знаят как работи пазарната икономика, ако имахме свободна и развита икономика, ужасно малко хора въобще щяха да ходят в университет. Опит и умения се трупат на работното място, не в университет. Това е друга и дълга тема обаче.
[quote#64:"Фьодор Венедиктович Езерский"]Така е, обаче продължението го спестяват - за да ги дадеш тези пари, като чорбаджия на работник, трябва да ги изкараш.[/quote]
Описвате ми проблемът на човекът без пари. Действително е цикъл, за да дадеш трябва да имаш но за да имаш трябва нещо да си инвестирал и то да се е върнало с печалба.
В нормалният свят това се решава с кредити, инвестиционни фондове, бизнес инкубатори за стартиращи перспективни компании... но нашият свят не е от нормалните. Все пак тук-там с много упоритост и жертви и при нас някои успяват но на един успял десетки други не успяват. Впрочем и в нормалният свят не всички успяват но не правят трагедии, приемат го за част от играта и не губят оптимизъм.
Иначе пазарът е безмилостен, нямаш пари нямаш и стоката. Продавача в магазина въобще не се интересува от финансовите ми проблеми, като нямам парите за телевизора оставам без телевизор. Същото е и с пазара на труда и голяма наивност е да се мисли че той е различен.
А конкретно за важността на кадрите имам пример пак от Америка. Попаднах там точно по времето на поредният голям колапс на цените на нефта, барела беше паднал до $20. Във фирмата където ме заведе колегата 6 месеца нямаха нито една поръчка, на стената висеше списък ако дойде поръчка кой ще отиде на сондата защото им плащаха допълнително. И въпреки това не бяха уволнили нито един. На учуденият ми въпрос "Защо не уволняват, при нас първото което ще направят е да съкращават" колегата отговори "Ако утре дойде поръчка няма да има кой да я изпълни. Ще отидат при конкурента и повече няма да се върнат тук, губим клиент завинаги".
По този повод вече пример от БГ. Преди десетина години заведох чужда делегация от едно посолство от бившите соц.страни в бившето ми предприятие. Имаха огромна поръчка, работа поне за 2 години. Интересното е че руснаци ги бяха насочили към нас, те първо там попитали а те им казали "При нас този отрасъл вече е унищожен, опитайте при българите бяха добри навремето". Лично с очите си съм го виждал факса. Водя ги аз в градчето, мисля че ще се зарадват а те нещо овесили нос. Дръпна ме настрана новият собственик, показа ми цеховете, струговете от соц.времето и НИТО ЕДИН работник. Отдавна ги уволнил защото няма поръчки. Казва ми "За да я приема поръчката трябва да назначавам нови стругари и фрезисти, 6 месеца да ги обучавам а и откъде да ги намеря".
Така и останаха без нея. Оцеляват с дребни поръчки и както върви така и ще си останат на ръбът на оцеляването. Докато някой ден се катурнат от него.
Това е положението с кадрите. В БГ бизнеса още не се усещат колко критично важни са те, карат си със соц.манталитета. Но ще се усетят, няма накъде да мърдат, примката се затяга. Тъпото е че това го разправям вече 15г и ефект никакъв, чак последните 2-3г почнаха да се усещат. Но малко, още трябва.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
[quote#73:"happystory"]Ако унивеситетите бяха частни, всеки щеше да може да си позволи висше образование, защото качеството щеше да бъде максимално добро и цената щеше бъде максимално ниска, защото това е пазарна конкуренция.[/quote]
В българската ситуация щеше да е обратното, просто щяха да са печатници на дипломи. Да се напечати една диплома е много по евтино отколкото да се обучи студента според високите изисквания. Понеже качеството не го иска нито "пазара" нито самият студент, единствено искат дипломата.
Какво качествено икономическо образование е необходимо за една продавачка в аптека или служителка на гише в банка, това е масовата ситуация. Тапията и партийният гръб, това е необходимото за работа в държавната администрация. Да не би да не знаят за качеството на калинките и пак ги назначават. Не може да действат пазарните механизми ако липсва самият пазар.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
[quote#49:"Fred"]Това са 2 различни въпроса - необходимостта от кадри и задържането им. [/quote]
Всъщност въпроса е един и същ: "Има ли платежоспособно търсене на инженери?" Ако отговора е няма (недостатъчно, малко), то ще има проблеми и с броя и качеството на обучените инженери, както и няма да има задържане на същите. Същия въпрос може да приложиш към коя да е професия и ще получиш адекватни на отговора му, резултат на трудовия и образователния пазар. Логиката си е една и съща.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Напротив! Парите трябва да се намалят!
Така, или иначе, "вузовете" ще продължат да бълват брокери и продавачки в молове, но с дипломи за педагогика, "софтуерни инженери" и агрономи :-)
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Роси
Рейтинг: 6436 НеутралноИма и други за намаляване-юристи,ПР-и,социолози.
happystory
Рейтинг: 264 НеутралноПравителството се опитва да контролира пазара, хмм, чудя се защо ли сме в това положение? Няма обяснение.
Индивидуален паметник на културата
Рейтинг: 583 НеутралноПредполагам това е било целта на срещата на министър Пръмова с руския посланик. Някак странно ми се видя първата и среща като министър на образованието да е с него, но сега вече ми се изясни. Коментирали са челния съветски опит.
Мечтая за България, в която пожарникарите са просто пожарникари.grajdanin1
Рейтинг: 748 НеутралноДо коментар [#2] от "happystory":
"Правителството се опитва да контролира пазара, хмм, чудя се защо ли сме в това положение?"
Докато се чудите, бихте ли споделили с нас вашите идеи и предложения?
полувишис
Рейтинг: 264 Неутрално"Крайно време е университетите в България да спрат да произвеждат кадри, които след това нямат реализация - ненужни кадри, и да държат студенти само за да могат да се финансират висшите училища"
http://labs.capital.bg/201601/agentite-dnesКутева, ти си министър на образованието.
от кой зависи да се спрат субсидиите към тези т.нар. висши учебни заведения*, за да спрат да бълват непотребни и лошо подготвени кадри?!?
скоростно намаляване на субсидиите и организиране на национални и регионални срещи на асоциациите на бизнеса с учебните заведения и да си се разбират какви кадри искат днес, утре и след 5 години. който иска да учи ще си плаща и ще учи. който иска служителите му да са научени, може да им помага с таксите за университетите.
ето толкова е просто. и ако не работи в пазарни условия, не виждам защо с нашите пари трябва да финансираме образованието на всякакви "психолози", "дизайнери", "мениджъри" и други, които продават китайски трикотаж в моловете?!?
* които нито са висши, нито са учебни, може да се каже, че са един вид заведения....
Николай Георгиев
Рейтинг: 1007 ВеселоЗащо ли се сещам за Пътеводителя и третия кораб, в който пътуваха "шайка ненужни никому идиоти"?
chicago514
Рейтинг: 1181 НеутралноЕдна трета от младите висшисти в България завършват в тези специалности, но за тях няма реализация, посочи просветният министър."Другарко Кунева,вие защо заемате този пост,благодарение на това което сте завършили ли.Проблемите идват от такива неща като вас.Политическата върхушка у нас обезсмисли образованието."Какво значение има някакво си образование у нас когато един млад учен от БАН -Молекулярна физика получава 500 лева,а чистачките в НС и на летището почти двойно.
Търпана
Рейтинг: 367 НеутралноИнтересно, Куница Пръмова чете ли изобщо коментарите за нея в интернета. Почти всички коментари, по всички медии, показват отвращението на хората от нея. А Пръмова, въпреки това, има наглостта да се показва по телевизията и да ръси напоителни евро-алабализми.
Помнете ГОРЯНИТЕ! Въоръжената борба на стотици хиляди българи срещу комунизма, 1945 - 1954!Федор Езерский
Рейтинг: 860 ВеселоИ ко? Ще карат хлапетата да ходят да учат икономика "на запад" и в НБУ?
нЕма лошо
Индивидуален паметник на културата
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#8] от "Търпана":
Мечтая за България, в която пожарникарите са просто пожарникари.[quote#8:"Търпана"]Интересно, Куница Пръмова чете ли изобщо коментарите за нея в интернета.[/quote]Ами не. Предпочита да чете банкови извлечения от сметките си.
Дедо Либен
Рейтинг: 1188 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "chicago514":
Най-после и за инженерите глътка въздух!
Икономистити, правистите и филолозите така бяха ги нагънали, та чак в миша дупка!
Освен това, уж има т.н. "наукометрични параметри", пък хора стават доценти и професори, понеже било ЦЕЛЕСЪОБРАЗНО, а не че са достойни! Така се създават подлизурки, мижитурки и доносници на властимащите, но не и СПЕЦИАЛИСТИ, понеже опитът е показал, че "с Ректорска заповед, лектор не се става"! Но у нас опитите продължават!!!!
casinoto
Рейтинг: 565 НеутралноЕзиците трябва да се застъпват силно в университетите. Всичко друго е ала бала
Публикувано през m.dnevnik.bg
Ch.Crustev
Рейтинг: 39 ВеселоВижте на мен хич не ми е симпатична, но в случая става въпрос за резонно решение напълно адекватно към ситуацията с безработицата, недостига на ИТ кадри и доброто име и огромен потенциал на България в индустрията. Правите интернета скучен и форума на Дневник елементарно вулгарен с троленето си - сори!
grajdanin1
Рейтинг: 748 Неутрално"у нас когато един млад учен от БАН -Молекулярна физика получава 500 лева,а чистачките в НС и на летището почти двойно. "
Ето това заслужава общодържавно обсъждане, обаче ние се въртим около куршуми в плик, охрани и т.н. Не знам другаде по света да има такъв парадоск. Ние сме уникални в това отношение. Макар че, ако позволите, една поправка - молекулярна физика има като отделна област, но няма такава специалност за физици, по аналогия може би имате предвид молекулярна биология.
stedim
Рейтинг: 1786 Неутралноcasinoto, и като са понаучил два езика, а не можеш да различиш винт от гайка, за какво са ти?
Nightingale
Рейтинг: 367 НеутралноПромяната е логична и необходима - в ИТ сектора има глад за специалисти. В повечето фирми администрацията и мениджмънта са много по-малко от специалистите, така че е логично университетите да предоставят повече специалисти.
grajdanin1
Рейтинг: 748 НеутралноДо коментар [#12] от "casinoto":
"Езиците трябва да се застъпват силно в университетите. "
Правилно, иначе може да сбърка поръчката и да донесе друга пица или да не разбере, когато му/й кажат да оправи леглото в стаята.
Федор Езерский
Рейтинг: 860 ВеселоИ да удря минуси разбирача, и да не удря, който иска да учи право или икономика, ги учи тези неща. На такъв човек не можеш да му сложиш диагнозата "инж." пред името
)))
grajdanin1
Рейтинг: 748 НеутралноДо коментар [#13] от "Ch.Crustev":
"Вижте на мен хич не ми е симпатична, но в случая става въпрос за резонно решение:
Куневица няма нищо общо с този закон. Той беше подготвен и приет преди тя да стане министър. Което не й пречи да се пудри пред камерите.
hahohehi
Рейтинг: 298 НеутралноБългария бълва икономисти на килограм. За да продаваш на будка или да караш такси икономика не е нужна.
Над 10 юридически факултета при положение, че сме на половината от населението на Ню Йорк и сме символ на лошото правораздаване в Европа.
gorodetski
Рейтинг: 770 НеутралноПълно е с икономисти в България, а икономиката ни хич я няма?!?!
angevins
Рейтинг: 773 НеутралноИзвинявам се но да вметна да реформа в образованието е нужна но напр. ясно да кажат от какво се нуждае и ще се нуждае българската икономика. И тази реформа да започне от средното още... А специалностите икономика и бизнес администрация не са лоши това че тук няма истинска икономика е друг въпрос...
...ЕвОлЮцИЯ а Не РеВоЛюЦиЯ...Федор Езерский
Рейтинг: 860 Весело[quote#21:"gorodetski"]Пълно е с икономисти в България, а икономиката ни хич я няма?!?![/quote]
))))
Това не е защото е пълно с икономисти, а защото няма кой да бачка
Както казва един приятел, занимаващ се с еврофондове - "Има кой да пише проекти, няма кой да ги изпълнява, дееба!"
hahohehi
Рейтинг: 298 НеутралноПо-трудно е да запишеш първокласник в София отколкото да запишеш "нешо висшу".
Софийският и УНСС започват кампаниите за записване още от февруари - сами си правете изводите.
АзКлавдия
Рейтинг: 880 НеутралноДо коментар [#2] от "happystory":
Доброто е заразноАз бих казала, че най-сетне пазарът контролира правителството. В това дори не е нужно да се търси обяснение, понеже се вижда с просто очо.
АзКлавдия
Рейтинг: 880 НеутралноДо коментар [#12] от "casinoto":
Доброто е заразноАман от трилингви, които не владеят нито един от езиците, за които претендират.
Petleshev
Рейтинг: 2314 НеутралноДо коментар [#13] от "Ch.Crustev":
Бивш tww09306483.Недостига на всякакви качествени кадри в България, става все по-осезаем...! Няма значение, дали е за ИТ сектора или някъде другаде!
Няма как да бъде и по друг начин...! Повечето български работодатели винаги са живеели с нагласата, че качествените кадри са някаква природна даденост, която те трябва само да се пресегнат и да вземат... Започнаха да усещат, че не е точно така! Инженерни кадри се образоват и създават трудно при липсата на производство и промишленост! Какъв е тоя машинен инженер примерно, който не се е оцапал в маслото и е виждал фреза и струг, само на снимка?! Как такъв инженер, ще си заработи заплатата...?
choKo
Рейтинг: 521 РазстроеноКакто ми каза един унгарски приятел: "произвеждаме безплатно мозъци за да емигрират в Лондон или Германия". Май и ние сме като унгарците..
mihail_p
Рейтинг: 1159 Неутрално[quote#10:"The Dark Prince Of Bankya"]Предпочита да чете банкови извлечения от сметките си. [/quote] 0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B0%D1%84%D0%B5%D1 %80%D0%B0
и да сече несъществуващи гори в габон
заедно с миронов, гоцев и сие.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B1%D
Божикравов
Рейтинг: 480 ГневноЗначи вместо хиляди непотребни икономисти и юристи, ще си "изучим" не по-потребни инжинерчета, дето няма да могат и една права линия между две точки да дръпнат на чертеж. Докато държавата не спре да се бърка безцеремонно в тази иначе деликатна област, ще вървим от пусто в празно... както и в много други области.
СВОБОДНИЯТ СЕ СТРЕМИ КЪМ СЪВЪРШЕНСТВО, ПОРОБЕНИЯТ - КЪМ СВОБОДА, А РОДЕНИЯТ РОБ - ДА СИ ИЗБИРА ГОСПОДАРЯ.aaaa
Рейтинг: 418 НеутралноОправете заплащането в инженерните специалности и нещата ще си дойдат на мястото!
Федор Езерский
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#30] от "Божикравов":
))))))
Нещо такова
mihail_p
Рейтинг: 1159 Неутралнонещо да каже кунева за дуалното обучение,
за което говори Плевнелиев.
абе изобщо тая не е наясно май с нищо.
но с руския посланик се виждаме първи.
червен лакей е Кунева.
и продажен опортюнист.
проблемът е не, че имаме много завършващи
УНСС, ами че няма желаещи за инженерни специалности.
защо.
ми защото изисква труд, работа, мислене или каквото там.
но това липсва при младежите.
там е всичко сега, ако може без напрягане и защо на иван
са му взели бемве петица, а на мене не.
социалното напрежение не е в посока знания, умения и успех, а в посока далавери, схеми, без работа и успех.
организатор на това е любен гоцев и сие от десе.
niakoi_si
Рейтинг: 624 НеутралноНадявам се правят разлика между ИТ кадър и инженер?
Щото и служителите в кол център ги водят ИТ специалисти
Иначе от позицията на времето съм видял доста инженери, които съвместяват икономическа и мениджърска дейност (защото се налага и се плаща), но досега не съм видял икономист или меринджей, който да може да свърши и елементарна инженерна дейност.
Та инженерите се правят от друго тесто. При сегашното ниво на средно образование не мисля, че можем да произведем много повече инженери от текущото. "Инжери" по диплома да, но то такива и сега с лопата да ги ринеш.
Кунева незнам как ги мисли тия - махаме три икономиста правим три инженера...
niakoi_si
Рейтинг: 624 НеутралноОтделно, че безработните икономисти са толкова много, не защото има презасищане на пазара, а защото са икономисти само на диплома. Познавам кадърни хлапета завършили икономически специалности, нито едно не се е оплакало от липса на работа или ниско заплащане.
Dragomir Dragomirov
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#12] от "casinoto":
"Show me a sane man and I will cure him."Е, част от идеята е именно езиците да се застъпят повече. Езици като C#, Java, PHP...
Федор Езерский
Рейтинг: 860 Весело[quote#34:"niakoi_si"]но досега не съм видял икономист или меринджей, който да може да свърши и елементарна инженерна дейност[/quote]
))))
Какво имаш предвид? Да извади поялника или да вземе с прахосмукачката да изсмуче прахта от компютрите?
С такива строго инженерни дейности познавам адвокати, ЧСИ-та и счетита, които ги вършат, че е срамота да се плаща
Petleshev
Рейтинг: 2314 Неутрално"... досега не съм видял икономист или меринджей, който да може да свърши и елементарна инженерна дейност ...".
Бивш tww09306483.А-а-а..., има, има...!
Fred
Рейтинг: 1047 НеутралноТова за намаляване приема в пренаситените "чиновнически" специалности и увеличаването в инженерните е правилно, дори закъсняло. Но проблемът има още една страна, НАГЛАСИТЕ в обществото.
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.Докато инженерната професия не стане добре платена и уважавана в обществото, житейски избор за мнозинството искащи висше образование проблемът е решен наполовина. Защото може да се окаже, че имаме 1000 места за компютърни специалисти и само 200 кандидати за тях. Докато за 200 места PR, HR, economics, management etc. кандидатите са 1000. Такива са нагласите в момента, всички търсят чиновническа служба не работа в производството.
Така че трябва да се продължава, това с местата е само първата стъпка. И една от следващите стъпки е възстановяването на професионалното образование, също рязко засилване на извънкласната работа в областта на програмирането, електрониката, химия, физика и други подобни запалващи интереса към инженерните специалности.
Една сграда за да е стабилна трябва да стъпи на здрав фундамент. А този фундамент се залага още в началното и средното образование.
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#27:"tww09306483"]Повечето български работодатели винаги са живеели с нагласата, че качествените кадри са някаква природна даденост, която те трябва само да се пресегнат и да вземат... [/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.На друго място го описах. Наследиха от социализма една огромна маса готови и то много добри специалисти, икономиката рухна, безработица, те бяха готови да работят за жълти стотинки. И така десетилетия наред готови кадри без да си мръднат пръста за тях, работодателите се разхайтиха, свикнаха на готовото, не полагаха грижи за кадрите.
Докато това поколение се пенсионира и изведнъж лъсна огромната дупка след тях. Като сложиш и че следващото пък поколение емигрира на Запад, като добавиш пълната катастрофа в средното специално образование и картинката става страшна. Тепърва ще има да търсят със свещ и плащат луди пари за всеки горе-долу свестен инженер и пак няма да го намерят, просто ги няма.
olimpipanov
Рейтинг: 747 НеутралноА направо закриване на разни печатници на дипломи с нулево покритие кога ?
На останалите ВУЗоове кога ще има силно диференцирана субсидия зависеща от качеството на образование и научна дейност, че е пълно с разни ВУЗчета по села и паланки, в които науката е сведена до кръжок и публикации в местния вестник.
А точно тази - куневица, няма да направи нищо, на нея силата й е празнословието.
Vespertine
Рейтинг: 213 НеутралноОтчаяно образованието ни се нуждае от закриване
на цяла пасмина от измислени университети.
gost22
Рейтинг: 1608 Неутрално[quote#39:"Fred"]Една сграда за да е стабилна трябва да стъпи на здрав фундамент. А този фундамент се залага още в началното и средното образование.[/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Една сграда... първо трябва да имаш файда от нея, че чак после идва онова със стабилността. Ако има платежоспособно търсене, ще се намери и предлагане. А има ли ограничено предлагане, то цената сама ще роди конкуренция в задоволяването на търсенето. Ако никой не търси тук такива кадри на сносна заплата, няма да се получи. Увеличаването на местата в образованието съвсем не означава, че ще има достатъчно предлагане на работа на свястна заплата на завършилите. Дори има вероятност, точно тези да са следващата вълна дето ще тръгнат към големите заплати по света. Прави ли се насила, ще стане нахалос... Малко параграф22 се получава, но платеното търсене, определя качеството и броя на предлагането.
Федор Езерский
Рейтинг: 860 ВеселоДо коментар [#39] от "Fred":
Мосю Фред, да поприказваме рационално. Ако се насилим сега да произвеждаме инженери, къде ще ги осребрим след това? Или да ги изпратим в чужбина?
Професията инженер е уважавана, толкова е уважавана, колкото и професията икономист.
Аз винаги съм се чудил на онези, които отиват да учат психология. То вярно, че от тях освен яйчари (НР) друго какво можеш да направиш от тях? Но пък какво ли и разбирам
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#27:"tww09306483"]Какъв е тоя машинен инженер примерно, който не се е оцапал в маслото и е виждал фреза и струг, само на снимка?![/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.Аз на моите още първият час им казвах "Инженери ще станете 3 години след дипломирането. Тук ви даваме само фундамента но инженер се става с реалното работене. Та вие дори чертеж не можете да сгънете според изискванията на БДС. До десетата година работете за името си след това то ще работи за вас".
Федор Езерский
Рейтинг: 860 Неутрално[quote#40:"Fred"]Наследиха от социализма една огромна маса готови и то много добри специалисти, икономиката рухна, безработица, те бяха готови да работят за жълти стотинки. И така десетилетия наред готови кадри без да си мръднат пръста за тях, работодателите се разхайтиха, свикнаха на готовото, не полагаха грижи за кадрите. [/quote]
М, за това съм съгласен, много! Но не е само това.... Основният проблем беше келявата приватизация. Разбиха "холдингите", като ги разпродадоха на парчета, вместо да ги продадат изцяло, от там прекъснаха връзката - образование-работа. По-възрастен сте от мен, по-добре ги знаете как бяха - от Техническият университет, през еди кой си институт, до завода за "полупроводници" или телевизори. Това във вашият бранш - кеф ти Респром, кеф ти Изот. Но същото беше и с Балканкар, и с военните заводи. Просто гениално свършена работа - едни средни "фирмички" за европейските мащаби бяха ликвидирани, за да ги нарежат или да ги върнат на гаражно ниво... Минало и заминало. Сега ако ще се прави, ще се прави отначало... и се почва с кръчмите, хотелите и софтуер за тях
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#44:"Фьодор Венедиктович Езерский"]Мосю Фред, да поприказваме рационално. Ако се насилим сега да произвеждаме инженери, къде ще ги осребрим след това? Или да ги изпратим в чужбина? [/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.Ако става дума за емиграцията: Преди 2-3 години ме поканиха да участвам в една конференция на доста високо ниво, под патронажа на президента щеше да бъде. Отново за болният проблем с инженерните кадри. Трябваше да изнеса доклад, аз реших да бъде в областта на професионалното образование, още по-болно според мен макар че за това малко се говори.
Обадих се на мои колеги по фирми в цял свят, /такава ни е специалността че работим по цял свят/, разпитах ги как е решено това при тях. Оказа се че и при тях фирмите сами си подготвят работните кадри, ментори, специализирани центрове за по-специалните операции/примерно морско спасяване/ и т.н.
На въпросът ми "Добре, вие ще го подготвите и след това той ще ви напусне, какъв ви е интересът?" те ми отговориха "След като отива някъде другаде на по-висока заплата значи той е заслужава тази заплата. Следователно ние трябва да му я дадем".
Колкото и да е неприятно на нашите работодатели те трябва да го осъзнаят това, времето на "социалистическите роби" свърши. Ако искат кадри ще плащат. По моите наблюдения заплата тук в лева колкото там е в евро/долари е напълно достатъчно да задържи човека да си остане тук. А който не може да плаща просто ще фалира защото ще остане без работници и специалисти. Които са умни ще го разберат и вземат мерки, глупавите ще фалират.
bat_plamen
Рейтинг: 4309 НеутралноДо коментар [#1] от "Роси":
++++++++++++++++++++++
Изобщо системата за висше образование бълва само "специалисти" с дипломи,но без реализация.
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#43:"gost22"]Дори има вероятност, точно тези да са следващата вълна дето ще тръгнат към големите заплати по света.[/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.Това са 2 различни въпроса - необходимостта от кадри и задържането им. Твърдят че няма достатъчно инженерни кадри и са прави, достатъчно е да се погледне броят завършващи и структурата им, ОГРОМНО преобладаване на чиновническите специалности. Задържането да не хукнат веднага да емигрират е следващият проблем. Особено ясно се забелязва при медицинските специалности, вземат ги направо от студентската скамейка, няма нужда дори от стаж което ми е трудно да си го представя но е факт.
Ами единственият начин е тук да имат такива условия че да не си заслужава да емигрират - заплата, професионално развитие и т.н. Колкото и да им е неприятно на някои ще трябва почнат инженерите и лекарите да получават повече от шофьорите на такси и майстора който лепи плочките. Ще падне последният бастион на социализма където тези специалисти бяха наврени в дъното на социалната стълбица. Иначе просто ще остане държавата без тях.
odysseus
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#47] от "Fred":
Много големи +++++
Преди няколко години се наложи да търсим инженер-химици и беше голям проблем. То още си е проблем, но определено добрата заплата винаги решава липсата на кадри-факт !!!
Ivan Stoev
Рейтинг: 308 НеутралноМагистратурата на моя позната се състоеше в периодично сваляне на теми от Интернет и предаването им в определения срок под формата на курсова работа. Без лекции, упражнения и пряк контакт с преподавател. Дипломната работа й струваше 400лв. и защитата й се състоеше в прочитането на 2-3 странично резюме пред изпитната комисия.. и воала, нов виШист
За мен, получаването на висше образование трябва да започва със специализиран приемен изпит в конкретния ВУЗ по поне 2 предмета и оценка от минимум 4.50. Ако ще и само 100 човека да останат..
Ivan Stoev
Рейтинг: 308 НеутралноА един новоизлюпен инженер викаше на фазомера, светеща отверка..
)
dobrich
Рейтинг: 1170 НеутралноТехникумите такива кадри бълват, че съм песимист......
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#50:"odysseus"]но определено добрата заплата винаги решава липсата на кадри-факт !!! [/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.Бях на гости на един колега в Хюстън, обсъждахме инженерен проблем, замислен му казах че няма решение. А той с твърда убеденост ми каза "Няма проблем който да не може да се реши, просто трябват пари. Което не може да се реши с пари се решава с МНОГО пари"
И наистина по дяволите, те човек пратиха на Луната и то при онези технологии какво остава днешно време. Просто трябват пари но умело и правилно харчени, не "усвояване".
Иначе едни колеги преди 2 години ми се оплакваха, че не могат да намерят майстор-сондьори. Казах им "Не можете защото им предлагате по 1000 лв заплата. Дайте 4000лв и аз сам ще вляза долу в мината да застана на ръчките на сондата". Впрочем в същият рудник преди години на българите даваха по $600 заплата а на канадската бригада сондьори до тях $6000. Вярно че канадците даваха двойна производителност но все пак 10 пъти разлика е прекалено.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
gobay
Рейтинг: 648 Неутрално[quote#45:"Fred"]Аз на моите още първият час им казвах "Инженери ще станете 3 години след дипломирането.[/quote]
Напълно съм съгласен и ще приведа един пример от преди по вече от 35 години.
В завода,в който работех пристигна поточна линия от ФРГ и германските специалисти започнаха монтажа И.Направи ни впечатление,че имаше един от тях,който работеше много и навсякъде по монтажа.Запитахме защо така той работи явно по вече и отговора беше,че този човек е завършил инженер и сега усвоява практически знания.Та истината е тази,че само дипломата не прави инженера,а е необходима и много практика.
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#56:"gobay"]този човек е завършил инженер и сега усвоява практически знания.[/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.Гледал съм CV на млади момчета току що завършили американски инженерен ВУЗ. В него за дипломата бяха отделени точно 2 реда, две оценки - едната общият успех и другата пак оценка но съм забравил какво беше. Всичко останало какъв практически опит има и къде го е придобил. Пишеха съвсем дребни и дори странични неща, примерно че е участвал в кампанията на някакъв конгресмен. Явно е разнасял кафетата но го пише
Не знам дали го има още но навремето в някои специалности в САЩ се издаваше т.н. "професионален атестат". Точно 3г след дипломирането се събира специална комисия от съответната професионална асоциация, т.е. практици и то с име, жесток изпит + събеседване и решават дали да ти издадат този атестат с който ставаш наистина инженер, дотогава нещо като стажант.
Нещо като нашето майсторско свидетелство навремето издавано от задругата. Това са хората които не са заинтересовани да пускат боклук в професията да и петни името и да им прави нелоялна конкуренция. И които не могат да бъдат преметнати с общи приказки. Нещо подобно е добре да се върне и при нас.
Роси
Рейтинг: 6436 НеутралноЗнаете ли,че по банките и другите финансови институции по гишетата работят изключително висшисти.Едноообразие и никаква перспектива.
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#55:"voltaire"]Приватизация! Това е изходът. [/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.Приватизацията помага когато имаме пазарна икономика. При нас съвсем определено я няма и нещата се решават по "вторият начин". В такива условия приватизацията означава и малкото държавен контрол който го има съвсем да изчезне. КТБ беше частна, фирмите на Пеевски са частни, нали така? Нещо да е помогнала приватизацията им?
mihail_p
Рейтинг: 1159 Неутрално[quote#39:"Fred"]Защото може да се окаже, че имаме 1000 места за компютърни специалисти и само 200 кандидати за тях. [/quote]
еми то е така.
не е може.
така е.
във УАСГ, във МФ или ФФ е много зле
откъм студенти. а бюджета идва с хората.
просто не може да е така. това не само преполага
компромиси в обучението, което е лошо за преподавателската
общност, но и прави от преподавателите конформисти, кариеристи и безволеви рецитатори, а не мотори на прогреса.
Hristina Sokolova
Рейтинг: 213 НеутралноДо коментар [#30] от "Божикравов":
Поредното безумие на политическата неграмотност.
Много точно казано! Ако това го направят сега от МОН, след 10-15г. Ще се напълним с излишни компютърни специалисти и недостатъчно по администрация и управление. Нарича се ефект на махалото и за жалост често се сбъдва на практика. Проблемът при нас не е наличието на тази или онази специалност, а с какво специалността е иновативна в своето научно направление. С какво икономиката в УНСС се отличава в сравнение с икономика във Варна например. По-важна е специализацията на знанията и уменията на студентите, защото в днешно време се търсят много различен тип професионалисти в сравнение с преди 20, 30, 40, 50г. Нарочно ги наричам "професионалисти", а не "работници", защото сега вече работници в заводския смисъл на думата няма. Дори във все още силно индустриализирания Китай или Индия способността "да натискаш копчета без да влагаш смисъл" е напълно неадекватна за съвременния бизнес.
Днешните работещи трябва да имат няколко набора от базови компетентности, които да бъдат паралелно развивани и то на високо ниво: специализираните им професионални умения (инженерство, медицина, педагогика и т.н.), допълнителни интердисциплинарни професионални умения (комбинирани познания от други науки, които са важни за основната специалност), високи езикови умения на поне 2 чужди езика (англ. и още един допълнително), комуникационни умения (професионални в направлението както и развита емоционална интелигентност), умения за контакт с чужденци и успешни преговори с тях, екипна работа и др. дейности, компютърни умения (те се опресняват най-бързо). Всичко това е днешният професионалист, а тези които работят "в завода" всъщност също трябва да бъдат точно толкова квалифицирани и езиково грамотни заради сложната апаратура и специфичното развитие на съответното производство.
Няма как само средно образование или сегашните стандартизирани специалности да произведат добри специалисти. Нито пък тази промяна на финансирането с приоритет ще реши проблема, защото решението е съвсем различно и то е свързано с основната концепция на висшето образование у нас! Друг въпрос е, че България трябва да се стреми към създаване на реална конкуренция между университетите и да ги накара да повишават качеството си (разбира се да се закрият печатниците за дипломи, но те не са толкова много (20-30 ВУЗ-а????)колкото ги изкарват), да стане регионален център за висше образование в Югоизточна Европа заради благоприятното си географско положение, както и да работи върху пълното осъвременяване на университетсткото обучение (модерни специалности на чужди езици, които са привлекателни и за чуждестранни студенти, специфични специалности, които се учат САМО в България и тук са най-добрите експерти по тях). Иначе това, което правят от МОН в момента е началото на края на всички университети извън София - целта е те да бъдат превърнати във висши училища като по времето на комунизма като се преподава само в най-старото им направление, с коет оса започнали навремето, да бъдат закрити най-популярните им направления СЕГА и да останат една шепа университети само в София, които да си поделят лъвския пай от държавната субсидия. Причината градове като Русе, Стара Загора, Бургас, Варна, Благоевград да се държат все още на повърхността и да оцеляват са именно университетите там, които работят усилено върху оригинални и осъвременени специалности, ориентирани към реалните потребности на работната сила (изброените х-ки на съвременния професионалист по-горе). Сега целта е да бъдат премахнати като конкуренция. Това е всичко. А трябва да бъде точно обратното! И последно, запитвали ли сте се защо град като Видин (транспортен и промишлен център, граничен регион) няма университет, а Перник и Кюстендил (градове с незначителна роля в национален и европейски мащаб) имат?
Hristina Sokolova
Рейтинг: 213 НеутралноДо коментар [#57] от "Fred":
Това са много добри идеи, които биха били много полезни у нас за ориентацияа на работодателя, а също за амбициране на младия човек да се развива.
kukuf
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#47] от "Fred":
Фундаментално!Универсално,систематизирано, с примери,анализирано,че накрая и поднесено като за лаици/нищо общо нямам с инженерството/.С този Ваш"постинг" трябва да започват сайтовете на което и да е министерство или работодател в България.Мечти-и-и-и...
Федор Езерский
Рейтинг: 860 Неутрално[quote#47:"Fred"]На въпросът ми "Добре, вие ще го подготвите и след това той ще ви напусне, какъв ви е интересът?" те ми отговориха "След като отива някъде другаде на по-висока заплата значи той е заслужава тази заплата. Следователно ние трябва да му я дадем". [/quote]
Карай. Минало е.... Аз не ги и видях толкова, защото по онова време повече мислех за мацки и за пиене, ама.....
Така е, обаче продължението го спестяват - за да ги дадеш тези пари, като чорбаджия на работник, трябва да ги изкараш. А като "няма пазар" откъде да ги вземеш? За да пробиеш пък на пазара, където отиват нашите, трябват контакти, пари, контакти, пари, връзки, банка с връзки и препоръки. А такива няма. Убиха ги още в началото на 90-те, когато се деиндустриализирахме. И в момента като слушаме пенсионерите да разправят, цъкаме с език. Вярно, тогава комунистическо, 2/3 "наши хора", пълнеж, но покрай този пълнеж имаше и кадърни "агенти на държавна сигурност". Някои от тях си останаха "прости инжИнери" и не прокопсаха в "мениджмънта", други... е, те прокопсаха.... като любимите ми "стратегически инвеститори" - Николай Банев, Христо Ковачки и т.н.
Та ей това "у нас производителността на труда е много ниска". Ми ниска е, защото такива са поръчките, до никъде...
happystory
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#4] от "grajdanin1":
Предложение за по добро образование ли? Много е просто, решение се нарича - конкуренция. Вмомента нито в средните учелища, нито във висшите има конкуренция. Липса на конкуренция води до ниско качество. Решението е да се приватизира образованието и правителството да спре да се меси в образованието. За средните учелища да се въведе ваучер система, чрез която парите които правителството дава на учелищата, да отиват вече не на учелищата а родителите, тоест, да се субсидират родителите, а не учелищата. По този начин, веднага се създава конкуренция, родителите ще имат силата да уволнят едно учелище за лошо качество като просто си преместят детето в друго, и с детето, си вземат и парите, няма ли пари = няма учелище, и учелището банкрутира. За да не банкрутира, трябва да предостави добро качество на услугата, така както всеки магазин които иска клиентите да се върнат там. Създаде ли се конкуренция, лошите учелища се измрът, и нови с добро качество на услугата наречена образование ще се появят. Също така, всички пречки и регулации пред създаване на нови частни учелища трябва да се премахнат, за да може всеки които иска да се конкурира на пазара, вмомента е много трудно да си създадеш частно учелище.
Отностно университетите, поне 90% от тях са с ужасно качество и реално неможе даже да се нареше висше образование. Аз бих приватизирал всички освем два три изследователски университета които ще продалжа да субсидирам само с/у резултат. За останалите, ако има търсене, ще има и предлагане. Частният сектор сам ще определят кои унивеситет за какво служи, когато частни хора влагат пари в нещо, те ще се конкурират на пазара, и качеството ще бъде максимално добро.
Това бих направил аз.
proza
Рейтинг: 361 НеутралноИнженерните науки и ИТ технологиите не са за всяка уста лъжица и не знам дали ще успеят да произведат такова количество програмисти, колкото произведоха икономисти. Ами наслука на новата министърка, тя ще оправи всички проблеми както на образованието, така и на кадровото обезпечение на бизнеса. Дай Боже всекиму такава универсалност, както и такъв гъонсуратлък.
greengoblin
Рейтинг: 432 НеутралноКакто винаги вървим след събитията...
Федор Езерский
Рейтинг: 860 Весело[quote#66:"proza"]Инженерните науки и ИТ технологиите не са за всяка уста лъжица и не знам дали ще успеят да произведат такова количество програмисти, колкото произведоха икономисти. А[/quote]
))
Винаги съм се чудил на нашите.... Ето, ти казваш "произвели са се много икономисти", аз си ги знам какви са.... Горе казват "произведоха се много юристи".... и там горе долу имам поглед, а пък като слушам на юристите мнението..... Както и да е.
И вместо да караш като Майкрософт - като няма пазар, създаваш такъв, ти ще орежеш следващите, за да се хвърляш в производство на кадри, и то в ниша, заета от индийци, китайци и пакистанци....
А тук можем да станем втори Кипър.... Да не мислите, че икономиката на Кипър, на Малта или на Гибралтар е плаж, палми и хотели? Не че ги нямат, ама имат счетоводители, адвокати и одитори.... Пък тук уж се хвалим, че сме ги произвели и чак се чудим какво да ги правим, затова сега ще се насочваме към ИТ и машинните инженери....
ban
Рейтинг: 851 НеутралноДо коментар [#65] от "happystory":
А ти откъде имаш впечатления за всички университети! Наясно ли си какви са разходите за един студент! И колко трябва да са таксите! И дали на всички български деца, няма да им е по евтино в европа, където университетите са държавни! А дали това не е целта на кунева, която е показала че не милее много за родината си!?
ban
Рейтинг: 851 НеутралноДо коментар [#68] от "Фьодор Венедиктович Езерский":
Това с кадрите е колкото да се оправдае липсата на производство! Даже и за прословутото айти, само периодично се появява някаква и то несигурна информация, че даден продукт ебългарски! Освен това сега се завършва бакалавър за три четири години и всичките тези форми бяха пуснали стипендии, стажове, практики досега шяха да са решили проблемите си!
chepokalipsis
Рейтинг: 245 НеутралноАз завърших икономическия във Варна и в момента в моето село единствената реализация е като барман. Ако се насоча към Варна - ама нямаш стаж, ние искаме с 5 години поне, това не си правил, онова не си правил. Аз завърших с 4, не претендирам да имам големи знания, може би не беше "моята" специалност. Но имам познат който също е безработен, той завърши с отличие, в момента ... е барман. Та в тоя ред на мисли, какъв процент от работодателите изобщо са склонни да наемат непознат, без да им е препоръчан от роднина/приятел? Да вложат малко време и пари в него, за около месец и така. Една БЕГЕ баМка в селото примерно работят от 8 до 7 вечерта, което е 11 часа, но не ти плащат извънреден труд, обедната им почивка я намалили от час на 30 минути, заплатата е 550лв. + разни бонуси за отпуснати кредити, които в нашия град, няма как да видиш по простата причина, че тук хора НЯМА. Един авер наскоро го махнаха от там, но на него целта му беше стаж, никой не иска да работи за 550 по 11 часа, било то и в банка.
И тия "мотивиращи писма"... Каква им е целта? Да видят с какво съм по-добър от другия? Да видят "как се виждам след пет години"? Дали имам някаква базова грамотност? Вече гледам някои ги искат дори за продавачка.
Dimitar Kunev
Рейтинг: 626 НеутралноВсичко идва от "Америка за България" - да се чете Америка си е за Америка.
happystory
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#69] от "ban":
Ако унивеситетите бяха частни, всеки щеше да може да си позволи висше образование, защото качеството щеше да бъде максимално добро и цената щеше бъде максимално ниска, защото това е пазарна конкуренция. Така работи пазарната икономика, но ти явно не си запознат с това как работи пазарната икономика. Да не говорим че много малко хора същност искат или имат нужда да ходят в университет, повечето хора искат директно да започнат работа, но понеже немогат да намерят работата която искат (поради липса на свободна икономика и пазар) хората си мислят че ако влезнат в университет и учат руска литература или древен гръцки език или някаква специалност която не се търси на пазара, после като излезнат ще могат директно да започнат от високо платена работа. Просто хората не знаят как работи пазарната икономика, ако имахме свободна и развита икономика, ужасно малко хора въобще щяха да ходят в университет. Опит и умения се трупат на работното място, не в университет. Това е друга и дълга тема обаче.
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#64:"Фьодор Венедиктович Езерский"]Така е, обаче продължението го спестяват - за да ги дадеш тези пари, като чорбаджия на работник, трябва да ги изкараш.[/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.Описвате ми проблемът на човекът без пари. Действително е цикъл, за да дадеш трябва да имаш но за да имаш трябва нещо да си инвестирал и то да се е върнало с печалба.
В нормалният свят това се решава с кредити, инвестиционни фондове, бизнес инкубатори за стартиращи перспективни компании... но нашият свят не е от нормалните. Все пак тук-там с много упоритост и жертви и при нас някои успяват но на един успял десетки други не успяват. Впрочем и в нормалният свят не всички успяват но не правят трагедии, приемат го за част от играта и не губят оптимизъм.
Иначе пазарът е безмилостен, нямаш пари нямаш и стоката. Продавача в магазина въобще не се интересува от финансовите ми проблеми, като нямам парите за телевизора оставам без телевизор. Същото е и с пазара на труда и голяма наивност е да се мисли че той е различен.
А конкретно за важността на кадрите имам пример пак от Америка. Попаднах там точно по времето на поредният голям колапс на цените на нефта, барела беше паднал до $20. Във фирмата където ме заведе колегата 6 месеца нямаха нито една поръчка, на стената висеше списък ако дойде поръчка кой ще отиде на сондата защото им плащаха допълнително. И въпреки това не бяха уволнили нито един. На учуденият ми въпрос "Защо не уволняват, при нас първото което ще направят е да съкращават" колегата отговори "Ако утре дойде поръчка няма да има кой да я изпълни. Ще отидат при конкурента и повече няма да се върнат тук, губим клиент завинаги".
По този повод вече пример от БГ. Преди десетина години заведох чужда делегация от едно посолство от бившите соц.страни в бившето ми предприятие. Имаха огромна поръчка, работа поне за 2 години. Интересното е че руснаци ги бяха насочили към нас, те първо там попитали а те им казали "При нас този отрасъл вече е унищожен, опитайте при българите бяха добри навремето". Лично с очите си съм го виждал факса. Водя ги аз в градчето, мисля че ще се зарадват а те нещо овесили нос. Дръпна ме настрана новият собственик, показа ми цеховете, струговете от соц.времето и НИТО ЕДИН работник. Отдавна ги уволнил защото няма поръчки. Казва ми "За да я приема поръчката трябва да назначавам нови стругари и фрезисти, 6 месеца да ги обучавам а и откъде да ги намеря".
Така и останаха без нея. Оцеляват с дребни поръчки и както върви така и ще си останат на ръбът на оцеляването. Докато някой ден се катурнат от него.
Това е положението с кадрите. В БГ бизнеса още не се усещат колко критично важни са те, карат си със соц.манталитета. Но ще се усетят, няма накъде да мърдат, примката се затяга. Тъпото е че това го разправям вече 15г и ефект никакъв, чак последните 2-3г почнаха да се усещат. Но малко, още трябва.
Fred
Рейтинг: 1047 Неутрално[quote#73:"happystory"]Ако унивеситетите бяха частни, всеки щеше да може да си позволи висше образование, защото качеството щеше да бъде максимално добро и цената щеше бъде максимално ниска, защото това е пазарна конкуренция.[/quote]
Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.В българската ситуация щеше да е обратното, просто щяха да са печатници на дипломи. Да се напечати една диплома е много по евтино отколкото да се обучи студента според високите изисквания. Понеже качеството не го иска нито "пазара" нито самият студент, единствено искат дипломата.
Какво качествено икономическо образование е необходимо за една продавачка в аптека или служителка на гише в банка, това е масовата ситуация. Тапията и партийният гръб, това е необходимото за работа в държавната администрация. Да не би да не знаят за качеството на калинките и пак ги назначават. Не може да действат пазарните механизми ако липсва самият пазар.
ban
Рейтинг: 851 ВеселоДо коментар [#73] от "happystory":
Много ми е интересно как пазарната икономика би се справила с едно упражнение по молекулярна биология, и как би го направила евтино!?
gost22
Рейтинг: 1608 Любопитно[quote#49:"Fred"]Това са 2 различни въпроса - необходимостта от кадри и задържането им. [/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Всъщност въпроса е един и същ: "Има ли платежоспособно търсене на инженери?" Ако отговора е няма (недостатъчно, малко), то ще има проблеми и с броя и качеството на обучените инженери, както и няма да има задържане на същите. Същия въпрос може да приложиш към коя да е професия и ще получиш адекватни на отговора му, резултат на трудовия и образователния пазар. Логиката си е една и съща.
gogo63
Рейтинг: 423 НеутралноДо коментар [#6] от "Николай Георгиев":
Защо ли се сещам за Пътеводителя и третия кораб, в който пътуваха "шайка ненужни никому идиоти"?
---------
++++++++++++++
полувишис
Рейтинг: 264 НеутралноНапротив! Парите трябва да се намалят!
http://labs.capital.bg/201601/agentite-dnesТака, или иначе, "вузовете" ще продължат да бълват брокери и продавачки в молове, но с дипломи за педагогика, "софтуерни инженери" и агрономи :-)
Публикувано през m.dnevnik.bg