
© Надежда Чипева, Капитал
Зам.-министър проф. Николай Денков
След промените в закона за висшето образование ще има университети, за които приемът ще се запази в рамките на капацитета им, но и такива, в които той ще бъде намален с между 10 и 20% или дори повече. Това ще зависи от три групи фактори - качеството на образованието (измерено с акредитационната оценка), качеството на научната дейност, и може би най-важната - реализацията на завършващите студенти.
Това обяснява заместник-министърът на образованието и науката в ресор висше образование проф. Николай Денков в интервю за в. "Стандарт".
Зам.-министър Денков дава пример с два университета - Висшето училище по комуникации и пощи и Техническия университет в Габрово.
"В единия случай става дума за Висшето училище по комуникации и пощи, което в направление "Администрация и управление" е на 12-о място с 40 точки от 100 възможни. Безработицата на завършилите това професионално направление е 5.39% при средна за всички висшисти 3.74%, тоест близо два пъти по-висока. А приложението на придобитото висше образование е само 16%. Очевидно този тип обучение не е добро за студентите, защото не им помага да си намерят адекватна работа. Било е добро единствено за висшето училище, което се е стремяло да привлече субсидии.
В същото време това висше училище има и друго професионално направление - "Комуникационна и компютърна техника" - и там нещата изглеждат значително по-добре. Девето място с 47 точки, а безработицата е 3.11%, т.е. под средната за висшистите в страната. Приложението все още не е блестящо, но все пак е два пъти по-високо, отколкото в другото професионално направление. Много по-смислено за това висше училище е да се фокусира само в направлението, в което е по-добро и пазарът изпитва остра нужда от специалисти", казва Денков.
Вторият пример е сходен - цели 6.6% от студентите на Техническия университет в Габрово, които завършват икономика, остават без работа след това, а по-малко от една четвърт от тях се реализират в професията, за която са учили. Специалността "Икономика" на ТУ-Габрово е на "незаводното 16-о място", посочва Денков, докато икономистите, завършващи Стопанската академия в Свищов или Софийският университет, които са съответо на седмо и първо място в класацията се реализират масово. Значи че, няма проблем с икономистите по принцип, а с качеството на обучението точно тук.
За сметка на това, Габровският технически университет е сред лидерите в обучението по Електротехника, електроника и автоматика (на 5-о място в страната) и е логично акцентът да е поставен именно върху инженерните и техническите специалности, смята зам.-министърът.