
© Надежда Чипева, Капитал
Зам.-министър проф. Николай Денков
След промените в закона за висшето образование ще има университети, за които приемът ще се запази в рамките на капацитета им, но и такива, в които той ще бъде намален с между 10 и 20% или дори повече. Това ще зависи от три групи фактори - качеството на образованието (измерено с акредитационната оценка), качеството на научната дейност, и може би най-важната - реализацията на завършващите студенти.
Това обяснява заместник-министърът на образованието и науката в ресор висше образование проф. Николай Денков в интервю за в. "Стандарт".
Зам.-министър Денков дава пример с два университета - Висшето училище по комуникации и пощи и Техническия университет в Габрово.
"В единия случай става дума за Висшето училище по комуникации и пощи, което в направление "Администрация и управление" е на 12-о място с 40 точки от 100 възможни. Безработицата на завършилите това професионално направление е 5.39% при средна за всички висшисти 3.74%, тоест близо два пъти по-висока. А приложението на придобитото висше образование е само 16%. Очевидно този тип обучение не е добро за студентите, защото не им помага да си намерят адекватна работа. Било е добро единствено за висшето училище, което се е стремяло да привлече субсидии.
В същото време това висше училище има и друго професионално направление - "Комуникационна и компютърна техника" - и там нещата изглеждат значително по-добре. Девето място с 47 точки, а безработицата е 3.11%, т.е. под средната за висшистите в страната. Приложението все още не е блестящо, но все пак е два пъти по-високо, отколкото в другото професионално направление. Много по-смислено за това висше училище е да се фокусира само в направлението, в което е по-добро и пазарът изпитва остра нужда от специалисти", казва Денков.
Вторият пример е сходен - цели 6.6% от студентите на Техническия университет в Габрово, които завършват икономика, остават без работа след това, а по-малко от една четвърт от тях се реализират в професията, за която са учили. Специалността "Икономика" на ТУ-Габрово е на "незаводното 16-о място", посочва Денков, докато икономистите, завършващи Стопанската академия в Свищов или Софийският университет, които са съответо на седмо и първо място в класацията се реализират масово. Значи че, няма проблем с икономистите по принцип, а с качеството на обучението точно тук.
За сметка на това, Габровският технически университет е сред лидерите в обучението по Електротехника, електроника и автоматика (на 5-о място в страната) и е логично акцентът да е поставен именно върху инженерните и техническите специалности, смята зам.-министърът.
АзКлавдия
Рейтинг: 965 НеутралноМалко е. Трябваше още по-драстично да намалят приема в тези "т.нар." ВУЗ-ове.
Доброто е заразноРоси
Рейтинг: 8403 НеутралноА някой направо да ги закриват.Да останат 10,но да произвеждат наистина високо образовани специалисти,а не продавачи и касиерки.
Компетентен
Рейтинг: 487 НеутралноТези мерки засега звучат ОК, но дано се приложат. Защото при нас са много думите и малко действията.
Индиана
Рейтинг: 1390 НеутралноИкономика в ТУ-Габрово = Машиностроене в УНСС.
dimov_a
Рейтинг: 233 ВеселоЕй ще нарушите перфектната симбиоза. ВУЗ - те от повече студенти, а завършващите средно образование с лекота да запишат "нещо висшо" за радост на мама, тати, баба.....
hahohehi
Рейтинг: 383 НеутралноПечатат дипломи, бълват ненужни кадри и после се чудят защо не могат да си намерят работа по специалността.
carmello
Рейтинг: 792 Неутралнотрябва да останат 15 университета, 5 медицински, 5 технически и 5 хуманитарни
50 милионна Англия има 100 университета, 6 милионна България има 52......
dobrich
Рейтинг: 1303 Неутрално"Трябваше още по-драстично да намалят приема в тези "т.нар." ВУЗ-ове"
+++++ Предизборно обещание на Борисов в 2009 г.
dobrich
Рейтинг: 1303 Неутрално"През 2010-2011 учебна година държавата е субсидирала 44 хиляди първокурсници при завършващи 70 500 ученици. През миналата година отново е субсидирала 44 хил. студенти, но завършващите ученици вече са били 59 хил. За следващата година очакваме да завършат 53 хил. ученици. С две думи - учениците са намалели с 25%, а ние продължаваме да субсидираме един и същи брой студенти. При това процентът на субсидираните завършващи ученици, които започват първи курс във висшите училища, е станал толкова висок, че няма как да се осигури качествено висше образование", посочва Денков. - Държавата ни има ли стопанин???? Как няма да сме беднии.....И защо чакахте толкова години? Иначе даскалите имат делегиран бюджет, което значи - намаляват учениците, намаляват учителите....
oex13531876
Рейтинг: 458 НеутралноНяма какво да се лъжем - кадърните деца отиват да учат в чужбина или в няколко специалности на 3-4 български ВУЗ-а, посредствените - в същите 3-4 + още няколко, а за останалите "ВУЗ-ове" са полуграмотните и неграмотни хаймани - само да харчат парите на техните. Много лош матрял се произведе последните 20 години...
dobrich
Рейтинг: 1303 ГневноДо коментар [#10] от "ТМаринов":
Нашите нотабили също пращат децата си в чужбина. Затова тяхна последна грижа е качеството на българското образование. За бюрократите от МОН важни са новите учебници - нови учебници, нова далавера, комисионни, подкупи......
Хи-хи
Рейтинг: 1629 НеутралноВ крайна сметка ще си останат старите вузове. От новите некой англо-мангло и т.н.
Иначе оценяването е - оставяме на пазаро, щото ние толкоз моем да мислим... Надули приема и гледат сеира колко нема да си намерят работа. Първо да видят колко администрация /примерно/ има и след това да дават кинти... Освен това в различните региони /където са ситуирани вузовете/ безработицата е много различна и за завършилите отнема по-продължително време...
Но и това е нещо. Мое да се понаучат...
tsvetko_51
Рейтинг: 1835 НеутралноИ аз мисля, че 20 е много плахо, половината т.н. университети трябва да останат без държавно плащане на студентска глава.
bat_plamen
Рейтинг: 4469 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "dogwoman":
+++++++++++++++++++++++++
Напълно съм съгласен с твоето мнение.Аз съм габровец и знам доста добре колко измислени специалности има в ТУ-Габрово/да не говорим за синекурни длъжности/.Но това не важи само за моят роден град ,а за цялата система у нас.Няма логика у нас да има над 50 ВУЗ,а вече да сме около или под 7 милиона население и раждаемостта ще остане трайно под 60 хил.деца на година!
bat_plamen
Рейтинг: 4469 ВеселоДо коментар [#2] от "Роси":
+++++++++++++++++++++
Веднга се сещам за един пример като онова "образователно чудо",което се води ВУЗ в Перник...............и всичко това стана по времето ,когато Агент Гоце беше президент на България........................-
ck
Рейтинг: 1164 НеутралноНамалете броя на ВУЗ-овете с 50% или на едноименните факултети пак с толкова и ситуацията ще стане по-нормална.
chepokalipsis
Рейтинг: 1518 НеутралноЧе то в момента има повече незаети места от тия 20%. Едва ли ще се усети изобщо.
George S
Рейтинг: 247 НеутралноТо като цяло половината ВУЗ-ове трябва да затворят. А и по скоро да се коригира средното образование, и учениците да се насочват към правилни професии. 12-токласниците ни нямат никаква идея какво да учат, за това всички записват икономика и финанси, щото им звучи добре. После правят сандвичи в МакДоналдс.
bat_plamen
Рейтинг: 4469 НеутралноДо коментар [#16] от "ck":
+++++++++++++++++++++++++
И това трябва да се случи в най-близко бъдеще.
mitko11
Рейтинг: 1898 РазстроеноДо коментар [#15] от "bat_plamen":
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!А другото чудо, наречено УниБит? Хранилка на бивши служители на ДС, "обучаващи" на държавна сметка...
bat_plamen
Рейтинг: 4469 НеутралноДо коментар [#7] от "carmello":
+++++++++++++++++++++
С оглед на ситуацията у нас това звучи логично.
bat_plamen
Рейтинг: 4469 ЛюбопитноДо коментар [#20] от "mitko11":
Това не го знаех.......!Но при всяко положение у нас трябва да има не повече от една дузина ВУЗ-ве!