
© Светлана Николова
Тютюневият склад в Харманли, бутнат със заповед на кмета
Промени в Закона за устройство на територията, които да облекчат процедурите по ремонт на къщи, паметници на културата, ще подготвят експерти от Столичната и Великотърновската община. Това съобщава пресцентърът на Велико Търново, където днес кметът Даниел Панов се е срещнал със столичния градоначалник Йорданка Фандъкова. Според кметовете нормите на ЗУТ не са съвместими със Закона за културното наследство (ЗКН).
Какви са противоречията и как ще бъдат изгладени - на този етап общините не разполагат с повече информация, защото намеренията са в начална фаза, обясниха пред "Дневник" от старопрестолният град. Тепърва предстоят експертни обсъждания, казаха и от Сдружението на общините в България, което подкрепя инициативата. Според Фандъкова и Панов бавните процедури по одобрение на проекти за реконструкция "демотивират собствениците на сградите паметници на културата"- логиката, по която в момента текат и полемичните поправки в ЗКН.
В момента ЗУТ препраща към Закона за културното наследство за всички намеси в паметници на културата, включително аварийното им поправяне, укрепване или разрушаване. То е във властта на общините, но едва след свикването на комисия с експерти от Националния институт за недвижимо културно наследство. По информация на вестник "Монитор" кметът Панов иска промени, които да подминат НИНКН и "да развържат ръцете на общинските служители, които в подобни случаи да могат да действат за запазване на старите сгради или за тяхното разрушаване, преди да са паднали и да са убили човек."
От общинския пресцентър казаха, че не са запознати с такива подробности, но крайната цел е да се намерят ефективни мерки за съхранение на ценните къщи. 100% от сградите, които формират характерния лик на Търново са частна собственост, обясни пред "Дневник" Иван Кръстев от пресцентъра на общината. Налагат се глоби, пишат се предписания, но това не помага, защото повечето собственици са в чужбина, отвъд принудата на българския закон, добави той. Кръстев посочи също, че НИНКН работи бавно и дори добросъвестните собственици чакат с месеци позволение за ремонт.
Общините София и Търново настояват още и за изнесени регионални центрове на Националния институт за недвижимо културно наследство. От изявление на Вежди Рашидов в парламента днес обаче стана ясно, че министерството на културата няма никакви намерения в тази посока. Няма пари, няма хора, служителите на НИНКН "просто изпушват понякога от работа", заяви Рашидов, според когото спорните поправките в Закона за културното наследство ще ги облекчат. Засега текстовете предвиждат изнесени регионални центрове, но на подчинението на общините - нещо, което Сдружението на общините приветства, но според противниците на промените е изключително проблематично.
mihail_p
Рейтинг: 1622 Неутралнопротест и оставка на рашидов.
подставено лице на мафиотите с.
къщи паметници. нищо друго не иска.
да се махне контрола и кметовете
да издават заповеди тълкувателно.
ясен е този слуга на мафията.
Ghost
Рейтинг: 1040 ЛюбопитноОбщините все още нямат виртуален поглед над имотите, които са на териториите им...добре, че е Гугъла...иначе са умрели в кожата си...
Форумът е в будна кома...Та...чиновничетата из общините, докато не се захванат за работа и научат наизуст всяка педя площ, какво точно представлява, никога няма се получи синхрон между желания и успехи...!!!
Роси
Рейтинг: 7814 НеутралноИ след реконструкцията, сградата вече не е ценна, а най-обикновена.
Алф
Рейтинг: 1231 НеутралноДействително заплетена История. Собственикът няма доходи или го няма. Държавна инвестиция в частен имот - крива работа.
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.Костадин Иванов
Рейтинг: 2754 НеутралноМатериалът е в рубриката "Изчезващото наследство". Това, без да дава решения, вече засяга същината на проблема. Ако наследници сме всички ние, имаме право на глас, но тогава солидарно носим и материална отговорност за наследството. Ако наследник е внукът на някой тютюнджия, как можем да искаме да плаща данъци на имота и да го поддържа в желан от нас вид? И какво да го прави? Хотел, къща или магазин с външен вид на склад?
ЕретикПри сегашното състояние на нещата бих изпаднал в ужас да съм наследник на имот, смятан за паметник на културата.
Ако сме готови да откупуваме имотите от частниците, за да ги държим в желания вид - добре, но веднага ще се надигне вой, че цените са манипулирани. Вие какво предлагате?
mihail_p
Рейтинг: 1622 Неутралноето тук има информация за инспекторатите 14-09-04-11-10-44--Spravochnik_CTRL_Organi_Final_2 014.08.22.pdf
p;sp=428&t=0&z=0
към министерствата.
http://anticorruption.government.bg/downloads/--20
министерството на културата има дирекция "инспекторат за опазване на културното наследство"
http://mc.government.bg/page.php?p=58&s=424&am
защо дирекцията не си върши работата и прикрива корупцията на рашидов и божидар димитров.
въпросът ми е към:
Главен директор арх. Димитрийка Добрева – Ангелова
proza
Рейтинг: 605 НеутралноАко искаме да запазим културното си наследство, трябва адекватни закони и никакъв произвол от страна на кметове, бивши и настоящи собственици и прочие тарикати. Трябва да има правила и институции, които да следят зорко за спазване на правилата. В противен случай градовете ни ще се превърнат в едни безлични натрупвания на стъкло и бетон, без мисъл, без естетика, само стремеж към бързо забогатяване на шепа хитреци и измамници.
lalleen
Рейтинг: 513 НеутралноДо коментар [#4] от "Алф":
Защо държавна инвестиция в частен имот? Даже да не е историческа ценност, ако е на средата на полето - иди-дойди, но ако насред селището, надвиснала над тротоар или друга сграда - тогава трябва след съответен брой предупреждения да се конфискува от нехаещия или не можещ да поддръжа, но не желаещ да продава собственик.
lalleen
Рейтинг: 513 НеутралноДо коментар [#5] от "qvd50491823":
Не да се откупува, а да се конфискува - щом го оставя да се самосрути, че даже и помага с махане на покриви и т.н., значи не му дреме.