
© Надежда Чипева, Капитал
По най-сериозните проблеми, които констатира Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в България, все още няма мерки за справяне с тях. Това са пренаселеността и лошите условия в местата за лишаване от свобода; недостатъци на провежданите разследвания при смърт и нехуманно отношение; нарушенията на правото на живот и забраната за изтезания и нечовешко и унизително отношение и др.
Това се вижда от обобщен годишен доклад по изпълнение на осъдителните решения на Европейския съд срещу България, който ще бъде представен пред Народното събрание, съобщи правителствената пресслужба, след като документът бе приет на заседанието на министрите.
Целта на доклада била да подпомогне ефективното изпълнение на решенията на ЕСПЧ, особено в случаите, в които се наблюдава повторяемост на нарушенията.
Приемането на мерки за изпълнение на решенията се контролира от Комитета на министрите към Съвета на Европа. Като държавите-членки имат договорното задължение да отстранят установените нарушения на Конвенцията за защита правата на човека, но разполагат с известна свобода за преценка на средствата за това.
Делата, които поставят най-сериозни проблеми, са отделени в група и се гледат от Комитета на министрите в "процедура за засилено наблюдение".
По данни на Секретариата на ЕСПЧ общият брой български решения на стадия на изпълнението е 272, от които 90 са прецеденти (решения, които поставят самостоятелен проблем по Конвенцията, а не повтарящи се в други решения срещу България). Данните показват, че те са намалели в сравнение с 2014 г., когато са били 325, а прецедентите - 95.
Докладът отбелязва позитивните промени в законодателството и практиката в резултат на осъдителните решения на ЕСПЧ, което е довело до прекратяване на наблюдението по значителен брой решения.
Наблюдението върху изпълнението на 56 решения заради нарушение на правото на справедлив съдебен процес в разумен срок е приключило, пише в доклада. Законовите промени и предприети административни мерки са спомогнали за преодоляване на забавянето в голяма степен. Те са помогнали и за ефективността на механизма за обезщетяване на засегнатите от бавно правосъдие, пише в доклада.
Общо изплатените обезщетения за забавено правосъдие през 2015 г. са 794 720 лв.
Според данните в доклада приключено е и наблюдението на изпълнението на повечето решения от групата "Ал Нашиф срещу България" (фактите по делото са от периода 1999-2003 г.), които се отнасят до прилагането на разпоредбите на Закона за чужденците в Република България и съдебния контрол при експулсирането на чужденци. Както и на решения, засягащи отказа на властите да възстановят ДДС, в резултат на законовите промени от 2007 г.
В доклада се отбелязва също направеното за въвеждане на ефективен механизъм за периодичен предварителен контрол на съответствието на законопроектите с Конвенцията.
xmm
Рейтинг: 1134 Разстроено....та се сетих за правата на бабите и дядовците по селата.....
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3040 НеутралноМерки срещу изконната традиция на неуважението на човешкия живот и ценности е подвиг !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3040 НеутралноДо коментар [#1] от "xmm":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Щях да дам като пример варварското отношение към възрастните хора,но видях коментара ти.
Ghost
Рейтинг: 1078 Любопитно[quote#1:"xmm"]....та се сетих за правата на бабите и дядовците по селата.....[/quote]
Форумът е в будна кома...Мдаа...общоприетото правило е, правата си да търсят единствено тези, които по закон и принцип са с ограничени права, а тези, чиито права са отнети противозаконно, са навряни в кюшето...
...щото правосъдната ни система е ужасно зависима и опорочена из начало, бих казала...
today
Рейтинг: 805 НеутралноСега Ясен Тодоров ще обясни как в Европейския съд по правата на човека си измислят пълни глупости, и на практика проблем няма.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!thepirineagle
Рейтинг: 818 ЛюбопитноДокато ЕСПЧ не е упълномощен за десетократно по-високи глоби и за България не следват други крути процедури,изградената от червените метастази система ще продължава да се подиграва и на гражданите си, и на Европа. Всъщност колко са "гражданите" на територията,като изключим формалното притежание на паспорт и гражданство? Няколко десетки или стотинхиляди при реално население от 5-6 млн?
oia08585867
Рейтинг: 8 НеутралноПовече от 5 години ме следят със сателит по цял свят и малтретират със звукова вълна, за да ме осакатят и заключат. Фамилията ми е от пустиняци и съдействат.
https://www.linkedin.com/in/danailnachev
https://bg.linkedin.com/in/miroslav-marinov-5a2471a6
https://bg.linkedin.com/in/ivan-ivanov-a694375a
https://bg.linkedin.com/in/nikolay-d-nikolov
https://bg.linkedin.com/in/smilena-tatarska-4726643b
http://www.advokatyordanova.com/
https://www.facebook.com/georgieva.rali
https://www.facebook.com/biliana.marinova.5
https://www.facebook.com/tnachev
https://www.facebook.com/ognyan.petranov
https://www.facebook.com/yancho.peev
https://www.facebook.com/emilia.pavlova.927
https://www.facebook.com/ventsislav.kassamski
oia08585867
Рейтинг: 8 НеутралноРодителите ми са необразовани и прости и Мирена ги обработва...