
© Радослава Макшутова
Деян Петров, Драгомир Стефанов, Нели Владинова и Снежанка Балджиева спечели състезанието с една точка разлика в оспорван финал.
Отбор на Софийския университет (СУ) спечели първото място на провеждащото се за десета поредна година състезание по гражданско и търговско право. Тази година участие взеха 23 отбора от шест университета: Софийския университет (СУ), Великотърновския университет, Югозападния университет в Благоевград, Нов български университет, Варненския свободен университет и УНСС.
На финалите в неделя в Съдебната палата продължиха осем.
Състезанието се проведе в няколко кръга – пет отбора от СУ и по един от УНСС, ВТУ и ЮЗУ бяха класирани след писмен кръг – тест, а в неделя бяха четвъртфинали, полуфинали и финал. Заключителните фази на състезанието представляваха устно пледиране пред съдии - представители на различни юридически професии, сред които университетски преподаватели и съдии от Софийския районен съд и Софийския градски съд, както и бивши участници.
Претендентите за първото място бяха два отбора от СУ, като този в състав Деян Петров, Драгомир Стефанов, Нели Владинова и Снежанка Балджиева спечели състезанието с една точка разлика в оспорван финал.
Казусът беше значително усложнен в сравнение с минали години и включваше проблеми от областта на гражданския процес, търговското, облигационното и наследственото право. От студентите се очакваше да открият и обсъдят множеството спорни точки, а според авторите казусът няма категорично разрешение.
За първа година форматът на състезанието беше променен и включваше така наречения "активен съд", като съдиите не само слушаха пледоариите на двете страни, но и задаваха въпроси с цел да проверят доколко отборите са вникнали в задачата и могат ли да защитят достатъчно пълно позицията си. Студентите бяха оценявани по два критерия – юридическа култура и убедителност на тезата.
"Ако нещо можем да променим, това е самият подход към правото" – каза Константин Кунчев, младши съдия и един от организаторите на състезанието. Той подчерта пред присъстващите студенти важната им роля в разрешаването на проблемите на съдебната система.
"Всички отбори бяха на малки отстояния помежду си, и то за радост в горната скала на нашите очаквания" – каза доцент д-р Кристиян Таков, преподавател по гражданско, семейно и търговско право в Юридическия факултет на СУ, който беше председател на съдийския състав на финала.
"Едно от най-радващите неща е, че винаги се намират бивши участници, които жертват много усилия и време. Винаги има достатъчно колеги от различните факултети, които се ангажират с това да съдийстват" – коментира още доц. Таков. "Тази година се дава възможност на съдиите да не бъдат пасивни наблюдатели, а да стряскат, да питат, да провокират и да задълбават. За което съм убеден, че е било добър ход, и благодаря на новите организатори", каза още Таков.
*авторът е студент по право от Софийския университет.
newgenerations
Рейтинг: 587 НеутралноВъпреки някои доста съмнителни и компрометирани преподавателски фигури и административните безумия, има хора, които все още подддържат нивото на факултета, браво !
BLACK MAN_77
Рейтинг: 217 НеутралноАман от този Таков!
Не го помня като забележителен лектор и преподавател!
Публикувано през m.dnevnik.bg
komitata
Рейтинг: 268 НеутралноПоздравления за доброто представяне и на студентите от Югозападния университет и младите им преподаватели.
komitata