И какво толкова дори и да противоречат на конституцията след референдума в зависимост от резултатите депутатите може да решат да свикат ВНС за да променят конституцията. Не виждам къде е казуса?
И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ...
Всички предложения на парламента преди свикване на ВНС са противоконституционни по своята същност. Това означава ли че по тази логика никога не може да се свика ВНС?
И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ...
Референдумчето на Славчо е як и некадърен популизъм! Въпросите за намаляване на депутатите, за мажоритарен вот и за намаляване на държавните пари за паериите звучат много добре на хартия но на практика само ще бетонират голямите партии в парламента и ще направят невъзможно влизането на малки партии. Ако референдума мине и по някакъв магически начин (нарушавайки конституцията) и тия неща се приемат, във всеки следващ парламент ще влизат само ГЕРБ, БСП и ДПС...
[quote#2:"zuk_trombon"]след референдума в зависимост от резултатите депутатите може да решат да свикат ВНС за да променят конституцията.[/quote]
Абсолютно!
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGY
Прави грозно впечатление, че Плевнята е много по активен и скоклив срещу "Референдума на Слави" ( макар и въпросите да са странни ) , отколкото срещу "Изборния закон".
Какво пък й смисленото на точката?
Странното е, че Плевнелиев реши да защитава Конституцията, в качеството си на автор на въпроса за задължителното гласуване.
Шизофренично ми идва малко.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
Интересно дали в комунистическата конституция е пишело някъде за велико народно събрание и многопартийна система на управление.Ако тогавашния КС беше сезиран,още щеше да си имаме член първи в конституцията.Да КС е за това да решава спорни въпроси от конституционна гледна точка и е прав Президента да го сезира,но пък и за организацията на референдуми не е казано какви въпроси не трябва да бъдат допускани.Може би там е заровен проблема-Да се уточни какви въпроси не трябва да бъдат допускани до референдум,но пък тогава се губи смисъла от референдум,защото политиците могат да оставят много малко зони в които може да има референдум.Въобще,никак не е проста работа.Моето лично мнение е,че трябваше да бъде допуснат референдума,да си кажат мнението хората,да разберат политиците,какво мислят по тези точки гласувалите,а пък после да решават да дават на конституционен съд точките или да се съобразяват с мнението на референдума.
[quote#1:"fifth"]Въпросите ги пишат същите сценаристи[/quote]
Глупости! Сценаристите на Слави са комплексирани и смотани, но изрично много пъти подчертаха, че за всичко за питали най-сериозни люде по темата в страната.
За съжаление и след малко анализи (до които достъп има всеки мислещ), смятам, че голяма част от въпросите на Слави са вредни, а не полезни за "демокрацията". В кавички, защото демокрация реално не мисля, че има. Има плутокрация, простокрация, олигархокрация, но не и демокрация.
[quote#12:"madcat"]Въпросите за намаляване на депутатите, за мажоритарен вот и за намаляване на държавните пари за паериите звучат много добре на хартия но на практика само ще бетонират голямите партии в парламента и ще направят невъзможно влизането на малки партии. [/quote]
Та, казваш, най-добре е депутатите да станат 480, субсидията 20 лв. на глас и в бюлетините да има само партии - никакви имена. И тогава каква демокрация ще настане - пей душо !!!
Ако беше питал КС за два от въпросите на неговия референдум(за задължителното и електронното гласуване)щях да си помисля, че сегашното сезиране е на принципна основа. Но имайки предвид, че тогава не го направи - сега просто върши поредната услуга на Баце и ГЕРБ. Последният има достатъчно депутати за да пита КС.
Ако тези, които пишат правото са производно на народа, а това напрактика е така, като как правото ще е по-високо от решението на народа? Нещо не се връзва в тази логика.
"Конституцията предвижда, че цялата държавна власт произтича от народа и се осъществява от него непосредствено (пряка демокрация) и чрез органите, предвидени в Конституцията (представителна демокрация)"
(1) В Народна рeпубликa Бългapия цялaтa влacт пpoизтичa oт нapoдa и пpинaдлeжи нa нapoдa.
(2) Нapoдът ocъщecтвявa влacттa чpeз cвoбoднo избpaни пpeдcтaвитeлни opгaни - Нapoднo cъбpaниe и Нapoдни cъвeти - или нeпocpeдcтвeнo.
Предмет на референдум не могат да бъдат въпроси от компетентността на ВНС, свързани с бюджета и финансови въпроси, свързани с данъци, такси ,осигуровки и т. н, а също и вече решавани на предходен референдум, какъвто е въпроса за електронното гласуване.Така че, президента е абсолютно прав.
Не съм съгласен с Плевнелиев. Създава се прецедент и всеки от управляващите (включвам и парламентарната опозиция тук) може да праща въпроси, които не му харесват на КС.
Тогава какъв ще е смисъла на референдумите и кой ще се занимава да събира подписи? А може би това се цели, хората да не събират подписи и да не участват в референдуми, за да не се пречи на управляващата класа да взима решения без да се допитва...
Суверенитетът на народа ще се превърне в кръгла нула,когато заинтересовани кръгове - олигархични или партийни,си купят необходимия брой гласове,така,както това става на изборите за НС,или кметове.Президентът да беше помислил как да се предотврати манипулирането на изборите,а не да ни говори за пряка демокрация.Такава ще има само тогава,когато всеки който гласува,подава гласа си по своя воля и съвест.
Много разочароващо! И то от Плевнелиев...Кога най-после нашите 'политици' ще бъдат принудени да вдянат, че НЕ народът служи на конституцията, а конституцията - на народа?!
Защо не е забранена, за престъпленията си срещу българския народ, регистрираната на 5.IX.1945г. комунистическа партия, преименувана на БСП на 3.IV.1990г.?!
[quote#20:"persifedron1"]Най-безсмислената. По-добре да не избираме идиоти, отколкото да намалим наполовина броя на идиотите. Толкова ли няма 240 полу-свестни хора у нас? [/quote]
Абе трябва да се намалят, не може държава от 9млн се управлява от 240 депутата и държава от 6млн отново от 240 депутата.
Някак държавата се смалява а парламента не.
В България има повече дори чалгирани граждани, отколкото броя на подписалите и подкрепили чалга-шоумена. Такъв ни е материалът. За голямо съжаление, материалът е прост, необразован и чалгиран.
[quote#43:"philologist"]Много разочароващо! И то от Плевнелиев...Кога най-после нашите 'политици' ще бъдат принудени да вдянат, че НЕ народът служи на конституцията, а конституцията - на народа?! [/quote]
И аз това се чудя, тази конституция е някаква свещена крава, а някои живеят и без конституция и не бих казал че са по-зле от нас.
Точно по тези въпроси съм "за", но политическата класа явно не е. Как сами ще намалят броя си, като половината от тях ще отпаднат от копанята. И как висшите служители в МВР ще се избират от народа, като "нашите" хора ще останат без постове. И как ще се гласува по електронен път, като това ще даде възможност на милионите имигранти да дадат своя глас и той да се зачита. Това са все щекотливи въпроси, върху които "независимият" КС ще трябва да даде свое мнение. А той е толкова независим, колкото кучето на двора, което чака да му хвърлиш комат хляб.
[quote#41:"CINZANO"]Създава се прецедент и всеки от управляващите (включвам и парламентарната опозиция тук) може да праща въпроси, които не му харесват на КС. [/quote]
Разбира се, че всеки трябва да може при определени условия да се обърне за тълкувание от КС. Това е защитен механизъм от подобни идиотщини.
Жалко само, че не е имало зашо да се прати в КС и глупостта с мажоритарното гласуване.
[quote#39:"Роси"]Предмет на референдум не могат да бъдат въпроси от компетентността на...[/quote]
Предмет на референдум трябва да могат да бъдат AБСОЛЮТНО ВСЯКАКВИ ВЪПРОСИ, по простата причина, че суверенът е народът, а не 250 връзкари и мошеници. Иначе се оказва, че живеем в олигархична 'демокрация'. Пряката демокрация може да работи чудесно и пример за това е Швейцария. Всъщност, точно пряката демокрация е най-основната причина за просперитета на алпийската държава.
Защо не е забранена, за престъпленията си срещу българския народ, регистрираната на 5.IX.1945г. комунистическа партия, преименувана на БСП на 3.IV.1990г.?!
[quote#39:"Роси"]редмет на референдум не могат да бъдат въпроси от компетентността на ВНС, свързани с бюджета и финансови въпроси, свързани с данъци, такси ,осигуровки и т. н, а също и вече решавани на предходен референдум, какъвто е въпроса за електронното гласуване.Така че, президента е абсолютно прав.[/quote]
А ти си абсолютно крива. Защо?
– Защото е редно, да се свика ВНС при толкова голям интерес от този референдум.
Щом народа иска референдум, а политиците не свикват ВНС при такъв голям (800 000+) брой човечета, значи политиците си играят с народа на развален телефон.
Ако политиците продължават да си иргаят с хората на развален телефон и вместо да шикалкавят с административни врътки ала Конституция, и НЕ свикват ВНС, то те се правят на нечули и неразбрали една голяма част от обществото, близка по легитимност до тази на правителството в момента.
Ако те наистина си мислят, че могат безкрайно да си играят на нечул-невидял с такава значима група хора, то резултатите ще бъдат НЕдемократични.
А стабилността ББ ще трябва да си я носи в банкя..
Пращането на КС е проформа,целта е да бъде избегнато дублирането на референдума и президентските избори ,защото една висока активност може да обърка плановете на Герб ,Плевнелиев им върши страхотна слуга ,сега референдума ще бъде изтикан към зимните месеци и няма да събере нужните гласове да бъде валиден...
[quote#26:"ralita68"]Ха, че Славчо не е спирал гаврата с Плевнелиев още с избирането! И то от пошло, по-по-по- пошло! И не само той! Затова сме на този хал[/quote]
Охохохохо. Заслужавате да ви управлява Боко Тиквата и щастлифтия да му прислужва.
Завършил с пълно отличие специалната супер-свръх секретна школа по тролене към КГБ, черен пояс 19и дан по ММА специалност супер-ре-контра-квази-дез-информация
До коментар [#49] от "edmund0":
Не е там въпросът...
Да кажем, че аз и ти искаме с референдум да се забрани строителството на минимум 20 км. от Иракли. Организираме кампания, агитираме, събираме необходимите подписи, парламента приема подписите и назначава референдум, обаче си има ударна група от 48 депутати или президент, те сезират КС и съдиите ни отменят референдума. Още повече, когато настоящия КС е удобен на управляващите и все ще намери формулировка да обяви въпроса ни за противоконституционен.
Какво правим тогава? За такъв прецедент говоря...
Това изобщо не е вярно. "2. произнася се по искане за установяване на противоконституционност на законите и на другите актове на Народното събрание, както и на актове на президента;"
Решението за свикване на референдум е акт на НС, съвсем в компетентността на КС.
Моментът е интересен. Не толкова, защото КС може нещо да направи (по хипотетичен въпрос), а защото ако се забавят, Роската може да каже, че не иска да го насрочи, докато не се произнесе.
Миналата седмица уж всички му казваха евала за решението да не се кандидатира, тази седмица явно е решил да си върне рейтинга и да прави глупости.
Не е политик. Личи си. Да ходи да си гледа мултимилионния бизнес.
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри Форд
Те и другите въпроси на чалгаря-грандоман Трифонов и тайфата му от полуграмотни селски момчета са от тъпи по-тъпи, но тези са наистина идиотски.Хитро ББ прехвърли топката на Плевналиев, който няма как да не я пусне с къс пас на Конституционния съд.
[quote#57:"CINZANO"]...те сезират КС и съдиите ни отменят референдума.[/quote]
Разбира се, че ако противоречи на Конституцията и законите ще го отмени.
Отделен е въпросът за състава на съда и дали гласуват по съвест и безпристрастно. Вчера имаше някакъв бивш съдия, който твърдеше, че Гоце можел пак да става президент.
[quote#59:"dogwoman"]Решението за свикване на референдум е акт на НС, съвсем в компетентността на КС. [/quote]
Да, могат да спрат този акт, но не и да се изказват по отделни въпроси от референдума.
Ако тези от НС наистина вземат отношение по искането на Плевнелиев, тогава те са умни колкото него.
Ей писна ми от хора които виждат всичките несъвършенства на конституцията и пак се кълнат в нея ! 1) Приеха я комунистите във ВНС а комунисти никога не са изработвали нещо свястно. 2) Защо има по конституция конституционен съд ? Защото е пълна с неясноти , че трябва старите комунисти уредени на служба в този съд да ни светват по неясните въпроси . 3) Президентът се избира с мажоритарен вот, а правата му са направо жалки . 4) Промени в конституцията могат да се правят с квалифицирано мнозинство което на практика е почти невъзможно ! 5) Парламентът е уж върховния законодателен орган, а на практика е придатък към Министерския съвет 6) Съставът на НС е от 240 депутати, които са прекалено много 7) Правилата за избор и контрол са тотално сбъркани и не гарантират избора на най-качествените хора . 8) Конституцията дава в аванс незаслужени привилегии , имунитети на депутати и магистрати , които колкото да са корумпирани, некадърни или зависими , никой не може да ги изрита или осъди , а главния прокурор е като бог до края на мандата си . 9) Президентът няма законодателна инициатива, а и ветото му е бошлаф !
Конституцията ли е по-важна или какво би искал народа на един национален референдум ? Конституцията е приета от 200-300 души и то повечето бивши комунисти , та те сега ни правят демокрацията и се кълнат в конституцията , затова сме за никъде - имитация на демокрация , тотална циганизация и липса на надежда в близко и далечно бъдеще . Трябва ни НОВА КОНСТИТУЦИЯ ПРИЕТА ОТ ВНС КОЕТО ДА СЕ САМОРАЗПУСНЕ !
[quote#46:"ceci_"]И аз това се чудя, тази конституция е някаква свещена крава, а някои живеят и без конституция и не бих казал че са по-зле от нас.
[/quote]
Да! Че на всичко отгоре у нас конституцията е изключително трудно да се променя, заради глупавата (и вероятно уникална за цял свят) институция, наречена Велико народно събрание. Така българите вместо в демокрация, живеят в робство на политическата класа.
Защо не е забранена, за престъпленията си срещу българския народ, регистрираната на 5.IX.1945г. комунистическа партия, преименувана на БСП на 3.IV.1990г.?!
"Принципът за суверенитета на народа позволява на последния да взема решения единствено съобразно закона"
Параграф 22 в най-чист кристален вид, и Хелър не би могъл да го изрази по-кратко! Значи имаме закон, с който народа/суверена трябва да се съобразява. Е да, ама тоя закон е създаден от народа/суверена, който пък трябва да се съобрази със закона, създаден от народа/суверена... и така до безкрайност!
Какво ще кажат по въпроса г-дата Д. Гочев, Г. Марков, Б. Велчев, К. Пенчев...
[quote#48:"jedimaster"]Тва с намаляването на депутатите е най-тъпото нещо, което съм чувал през живота си.[/quote]
Можеш ли да обясниш защо?
Аз лично смятам, че:
- 120 крадци, е по добре от 240 крадци на шията на народа.
- вярвам, че депутатите ще станат по-узнаваеми, което ще увеличи отговорността за приетите решения.
- при всички положения, няма да стане по-лошо.
Всъщност проблемът е не толкова в това, че се намалява броят на народните представители, а че се въвежда едновременно с мажоритарно гласуване. Ще припомня, че през 2009-та година имаше подобен опит, когато 31 от местата в Народното събрание бяха определени с чисто мажоритарно гласуване (т.е. който има най-много гласове печели мястото). Резултатът беше 26 места за ГЕРБ и 5 за ДПС, което до голяма степен даде възможност за първото правителство на ГЕРБ (иначе щяха да имат по-малко места).
Това е доста обичаен ефект от която и да е мажоритарна система, дори такава с квалифицирано мнозинство от 50%, както е предложението в референдума. Най-добрият пример са изборите за кмет в големите общини - случаите, когато партия различна от ГЕРБ, БСП или ДПС печели са малко, и най-вече в по-малки общини. В случая ще имаме средно по около 57 000 регистрирани избиратели на мандат, което е равносилно на средно голям град като Габрово, където отдавна няма малка партия, която да е спечелила избори.
Освен това, мажоритарната система на практика ще отнеме възможността на хората, живеещи в чужбина да гласуват, защото за тях депутати не се предвижда да ги представляват. Така че всъщност действието на Плевнелиев в последователно, след като веднъж върна законопроекта обратно в Народното събрание точно по тази причина.
Насилието е последното средство на некомпетентния.
Втори и трети въпрос са ясни, но не разбирам мотивите му да даде на КС въпроса за дистанционното гласуване. Вярно е тъпо да питаш едно и също нещо няколко пъти подред, но защо да е противоконституционно?
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?
Видяхте ли сега, форумци на Дневник, че Плевнелиев е предател! Същият палячо, който се застъпваше за повече референдуми, се опитва да съботира този на Слави.
Идеята не е да е кое да е число и по Мутрисовски да се жонглира с милиони-милиарди напосоки или пък „пиши ги два“, а да се стигне до въпросното число по умен начин.
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGY
До коментар № 36:"zo" "И защо на 120, а не на 100 или 140?! "
А защо не 60 броя депутати, които да работят не постоянно а на сесии свиквани от Президента пролет и есен по един месец за да гласуват готовите проектозакони . Проектозаконите да се изготвят от Постоянно действаща експертна група към НС която да е съставена от най добрите юристи законодатели по предложение на съвета на юристите като на 5 години да се сменя 1/3 от състава му . Предложенията на проектите за закони да са по предложения на президента, министерския съвет , група депутати и браншови организации , а експертната група да ги синхронизира с европейското и останалото законодателство и когато има достатъчно готови проектозакони Президента свиква НС да ги приеме за да станат действащи закони. По спешност може да се свикват и извънредни сесии за 1-5 дни.
Колко неща биха се оправили с подобна организация- няма цялогодишно ядене на кебапчета, няма жилища, няма секретарки, няма коли и шофьори, няма да има участия в комисии и командировъчни, а през останалото време всички депутати да си работят по професията . Трябва да се помисли сериозно за Президентска република .
Какъв ....... трябва да си, за да даваш въпроси от референдум на Конституционния съд???? Правомощията на Конституционния съд са отлично описани в Конституцията на Република България и той може да се произнася по точно определени въпроси
Конституция на Република България
"Чл. 149. (1) Конституционният съд:
1. дава задължителни тълкувания на Конституцията;
2. произнася се по искане за установяване на противоконституционност на законите и на другите актове на Народното събрание, както и на актовете на президента;
3. решава спорове за компетентност между Народното събрание, президента и Министерския съвет, както и между органите на местно самоуправление и централните изпълнителни органи;
4. произнася се за съответствието на сключените от Република България международни договори с Конституцията преди ратификацията им, както и за съответствие на законите с общопризнатите норми на международното право и с международните договори, по които България е страна;
5. произнася се по спорове за конституционността на политическите партии и сдружения;
6. произнася се по спорове за законността на избора за президент и вицепрезидент;
7. произнася се по спорове за законността на избора на народен представител;
8. произнася се по обвинения, повдигнати от Народното събрание срещу президента и вицепрезидента.
(2) Със закон не могат да се дават или отнемат правомощия на Конституционния съд. "
КЪДЕ ТУК ПИШЕ, ЧЕ КС МОЖЕ ДА СЕ ПРОИЗНАСЯ ПО ВЪПРОСИ ОТ ИНИЦИИРАН ОТ ГРАЖДАНИТЕ РЕФЕРЕНДУМ???
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнаци
[quote#9:"zuk_trombon"]Всички предложения на парламента преди свикване на ВНС са противоконституционни по своята същност. [/quote]
Случайно да знаеш какво искаш да кажеш ?
[quote#30:"Дундурук"]Подписката е подписана от стотици хиляди. Щом чалга-шоуменът е намерил подкрепа[/quote]
Искаш ли да се обзаложим, че ако същите въпроси бяха предложени за референдум от някой друг, а не от Славчо Учиндолски, нямаше да съберат дори изискуемия минимум?
Some say the end is near,
Some say we'll see Armageddon soon,
I certainly hope we will,
I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.
Референдум не може да се свиква по въпроси от компетентността на ВНС (чл. 9 ал. 2 от т.нар. Закон за референдумите). Въпросите, които се решават единствено от ВНС са регламентирани в Конституцията. Отделно Конституционният съд се произнася по искане за установяване на противоконституционност не само на законите, а на всички актове на НС. Тоест може да бъде сезиран както по т.1, така и по т.2 на чл. 149, ал. 1 от Конституцията.
Доколко е справедливо и демократично референдуми да могат да се провеждат по ограничен кръг от въпроси е друга тема. Лично мое мнение е, че мнозинството гласуващи не винаги е достатъчно добре информирано или пък лесно се манипулира, така че е опасно да му се дават неограничени права (исторически примери много, пък и като гледам какви хора печелят изборите в България...).
[quote#85:"sandi_73"]Предполага се че с дистанционното електронно гласуване се нарушава заложеното изискване в Конституцията вота на всеки избирател да е таен![/quote]
Че нали Плевнелиев сам инициира референдум точно за електронното гласуване?!
Мисля, че точно в това е проблемът на повечето от пишещите в този форум, че не разбират президента. И не само него. Те не разбират никой демократично мислещ човек.
Хахах,
Добре хайде тогава не референдум, ами една анкета в фейсбук да си направим
Абе аланколю, вие усещате ли се, че НЕ МОЖЕ да пренебрегнете 800 000 човека колкото ще закони и конституции да ми цитирате?
Значи като е от компетенцията на ВНС, да свикват ВНС!
Що за глупости са това? Народа иска, ама няма право щото имало административна пречка..
Ай сиктир!
Най малкото ще хрантутим 120 хрантутници по-малко!
Което не е никак малко!
200лв. годищно за храна на дете при 600 за тоалетна хартия на депутат е малко цинично!
"Досадникът е човек, който ни лишава от самотата ни, без да ни предостави компания." Хосе Ортега и Гасет
Референдумът на Слави целеше да дискредитира президента. Иначе той можеше да подкрепи трите въпроса, предложени от Плевнелиев, но Слави отказа. Сега Слави ги повтаря като дублира въпроса за електронното гласуване, по което Парламентът вече е взел решение. Ами ако сега електронното гласуване не събере гласове, за да се разгледа от Парламента - това ще отмени ли първото решение на парламента? Затова този въпрос нцели просто да предизвика хаос и в крайна сметка да провали електронното гласуване. Втората цел на Слави е с тези въпроси да накара хората да повярват в минималната заплата 1500 лева и пр. Сидеров, Бареков, Слави. Всеки сапунен комунистически мехур - по-голям от предишния!
Трябваше да изчака и въпросите на Марешки. Те са също за КС.
“You can fool some of the people all of the time, and all of the people some of the time, but you can not fool all of the people all of the time.”― Abraham Lincoln
"Този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда в страната по-устойчива и стабилна. Това обаче не може да бъде постигнато, ако пряката и представителната демокрация не се реализират при зачитане на конституционните принципи, какъвто безспорно е принципът за върховенство на правото", смята президентът.
Президентът е *****! След като сам казва, че в една деморация властта произтича от народа, това само по себе си поставя народната воля на първо, а конституцията на ВТОРО място. Това значи, че ако народът реши, конституцията ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРОМЕНЕНА. А не някакъв си сульо да решава, че било противоконституционно. Щеше да е така, ако от другата страна не стоеше целокупният народ, а някакво малцинство.
"...Според държавния глава изключително рядкото използване на пряката демокрация в годините на прехода представлява огромен дефицит в демократичното развитие на България. ..." така е- за това- нека президента да уговори депутатите да поискат свикване на ВНС с цел- промяна на конституционната форма на управление- от парламентарна представителна демокрация да се премине към пряка демокрация- стиска ли му? А на депутатите стиска ли им да се съгласят?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа
[quote#86:"tediblabla"]че мнозинството гласуващи не винаги е достатъчно добре информирано или пък лесно се манипулира, така че е опасно да му се дават неограничени права[/quote]
Т.е. ''всички животни са равни, но някои са по-равни от другите''? Щом малцинството ще има повече права от мнозинството, можем тогава да захвърлим този ненужен етикет 'демокрация' и да въведем нещо, подобно на член първи от миналата конституция, деклариращ, че в държавата ръководната роля играе (ком-)партията...
Защо не е забранена, за престъпленията си срещу българския народ, регистрираната на 5.IX.1945г. комунистическа партия, преименувана на БСП на 3.IV.1990г.?!
Това е път към народен съд.
В България НЯМА демокрация, НЯМА и да има скоро.
Защо?
- Защото единствената причина да ни се "подмазват" и да ни създават илюзията, че живеем в демокрация е географията.
Ние сме много много важен геополитически субект върху който има огромни интереси.
Демокрацията в тази игра не играе, абсолютно НИКАКВА роля.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Rob Roy
Рейтинг: 374 НеутралноТо се очакваше... Въпросите ги пишат същите сценаристи, които пишат и вицовете на Слави, не очаквайте да са наясно с Конституцията и законите.
Синовете на лейтенант Шмид и Решетников
Рейтинг: 1684 ВеселоИ какво толкова дори и да противоречат на конституцията след референдума в зависимост от резултатите депутатите може да решат да свикат ВНС за да променят конституцията. Не виждам къде е казуса?
И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ...Faihle
Рейтинг: 217 НеутралноХа, дава най-смислената точка - намаляне на дупетатите. Колко чудно.
angevins
Рейтинг: 1098 НеутралноЕ те ще е*ат мамата на най-важните въпроси. Тогава няма да има смисъл от референдума....
...ЕвОлЮцИЯ а Не РеВоЛюЦиЯ...lechevalier
Рейтинг: 430 НеутралноСега остава и КС да се произнесе преди да се е провел референдума :D
Публикувано през m.dnevnik.bg
sandi_73
Рейтинг: 217 НеутралноТовва означава че до произнасяне на КС няма да бъде насрочена дата на референдума,а КС не е обвързан с срокове за произнасяне!
opasno_lud
Рейтинг: 531 НеутралноХаха, абе я дай на КС да каже пак ДПС и ДОСТ етнически партии ли са или не.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1628 НеутралноПравилно. Аман от политиканстващи чалга-шоумени напиращи да влизат с гръм и трясък в политиката.
ФАТАЛНА ГРЕШКА: https://fatalerror.bgСиновете на лейтенант Шмид и Решетников
Рейтинг: 1684 ВеселоВсички предложения на парламента преди свикване на ВНС са противоконституционни по своята същност. Това означава ли че по тази логика никога не може да се свика ВНС?
И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ...shileto
Рейтинг: 1054 НеутралноЗначи Славчо ще почне и него да подиграва и обижда, както "моя приятел Бойко Борисов"
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4245 НеутралноДо коментар [#4] от "angevins":
Libertarianism is just anarchy for rich peopleКъдето има либертофони там демокрация не вирее!
madcat
Рейтинг: 217 НеутралноРеферендумчето на Славчо е як и некадърен популизъм! Въпросите за намаляване на депутатите, за мажоритарен вот и за намаляване на държавните пари за паериите звучат много добре на хартия но на практика само ще бетонират голямите партии в парламента и ще направят невъзможно влизането на малки партии. Ако референдума мине и по някакъв магически начин (нарушавайки конституцията) и тия неща се приемат, във всеки следващ парламент ще влизат само ГЕРБ, БСП и ДПС...
namename23
Рейтинг: 217 НеутралноПлевнелиев - Предател!!
zo
Рейтинг: 780 Неутрално[quote#2:"zuk_trombon"]след референдума в зависимост от резултатите депутатите може да решат да свикат ВНС за да променят конституцията.[/quote]
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYАбсолютно!
Дундурук
Рейтинг: 378 НеутралноПрави грозно впечатление, че Плевнята е много по активен и скоклив срещу "Референдума на Слави" ( макар и въпросите да са странни ) , отколкото срещу "Изборния закон".
limo0on
Рейтинг: 217 НеутралноНай жалкия президент е този...
Дундурук
Рейтинг: 378 Неутрално"Принципът за суверенитета на народа позволява на последния да взема решения единствено съобразно закона."
Муаахахаха, уж народът е суверен, но може да взема решения само съобразни с кефа на политическата мафия.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1354 НеутралноДо коментар [#3] от "Faihle":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕККакво пък й смисленото на точката?
Странното е, че Плевнелиев реши да защитава Конституцията, в качеството си на автор на въпроса за задължителното гласуване.
Шизофренично ми идва малко.
edmund0
Рейтинг: 386 НеутралноЕдин от малкото нормални политици в България. За съжаление и той вдигна ръце.
meforpresident
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#3] от "Faihle":
Най-безсмислената. По-добре да не избираме идиоти, отколкото да намалим наполовина броя на идиотите. Толкова ли няма 240 полу-свестни хора у нас?
Georgi Yordanov
Рейтинг: 734 Неутрално... нещо, не ми стана ясно какво всъщност иска и цели Плевнелиев??!
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
chicago514
Рейтинг: 1042 НеутралноИнтересно дали в комунистическата конституция е пишело някъде за велико народно събрание и многопартийна система на управление.Ако тогавашния КС беше сезиран,още щеше да си имаме член първи в конституцията.Да КС е за това да решава спорни въпроси от конституционна гледна точка и е прав Президента да го сезира,но пък и за организацията на референдуми не е казано какви въпроси не трябва да бъдат допускани.Може би там е заровен проблема-Да се уточни какви въпроси не трябва да бъдат допускани до референдум,но пък тогава се губи смисъла от референдум,защото политиците могат да оставят много малко зони в които може да има референдум.Въобще,никак не е проста работа.Моето лично мнение е,че трябваше да бъде допуснат референдума,да си кажат мнението хората,да разберат политиците,какво мислят по тези точки гласувалите,а пък после да решават да дават на конституционен съд точките или да се съобразяват с мнението на референдума.
etty1
Рейтинг: 1704 ВеселоТочно тези бяха и моите три!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinДундурук
Рейтинг: 378 Неутрално[quote#1:"fifth"]Въпросите ги пишат същите сценаристи[/quote]
Глупости! Сценаристите на Слави са комплексирани и смотани, но изрично много пъти подчертаха, че за всичко за питали най-сериозни люде по темата в страната.
ralita68
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#10] от "shileto":
Ха, че Славчо не е спирал гаврата с Плевнелиев още с избирането! И то от пошло, по-по-по- пошло! И не само той! Затова сме на този хал!
pariah
Рейтинг: 987 НеутралноЗа съжаление и след малко анализи (до които достъп има всеки мислещ), смятам, че голяма част от въпросите на Слави са вредни, а не полезни за "демокрацията". В кавички, защото демокрация реално не мисля, че има. Има плутокрация, простокрация, олигархокрация, но не и демокрация.
- A witty saying proves nothing. Voltaireralita68
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#22] от "Никола Георгиев":
С нищо! Див популизъм!
Булаир
Рейтинг: 573 Неутрално[quote#12:"madcat"]Въпросите за намаляване на депутатите, за мажоритарен вот и за намаляване на държавните пари за паериите звучат много добре на хартия но на практика само ще бетонират голямите партии в парламента и ще направят невъзможно влизането на малки партии. [/quote]
До коментар [#12] от "madcat":
Та, казваш, най-добре е депутатите да станат 480, субсидията 20 лв. на глас и в бюлетините да има само партии - никакви имена. И тогава каква демокрация ще настане - пей душо !!!
Дундурук
Рейтинг: 378 Неутрално[quote#8:"Boyant"]Правилно. Аман от политиканстващи чалга-шоумени[/quote]
Подписката е подписана от стотици хиляди. Щом чалга-шоуменът е намерил подкрепа, не може да се казва аман на тези стотици хиляди.
Големи яйца:)
Рейтинг: 579 НеутралноАко беше питал КС за два от въпросите на неговия референдум(за задължителното и електронното гласуване)щях да си помисля, че сегашното сезиране е на принципна основа. Но имайки предвид, че тогава не го направи - сега просто върши поредната услуга на Баце и ГЕРБ. Последният има достатъчно депутати за да пита КС.
znayko84
Рейтинг: 538 ВеселоАко тези, които пишат правото са производно на народа, а това напрактика е така, като как правото ще е по-високо от решението на народа? Нещо не се връзва в тази логика.
foure
Рейтинг: 531 НеутралноКукла на конци.
Публикувано през m.dnevnik.bg
thorgrim
Рейтинг: 400 НеутралноКой си ти, че да решаваш какво и кога може да иска суверенът?
Дундурук
Рейтинг: 378 Неутрално[quote#12:"madcat"]само ще бетонират голямите партии в парламента[/quote]
Така или иначе сме в безвремие и безпътица. Аз съм за всякви проби докато се получи. Статуквото е по-убиващо.
zo
Рейтинг: 780 Неутрално[quote#22:"Никола Георгиев"]намаляването на депутатите от 240 на 120[/quote]
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYИ защо на 120, а не на 100 или 140?!
theanalyser
Рейтинг: 1316 НеутралноСлавчо, Славчо... тая не е като оная...
Оди си гледай Годжи и Крисия, остави политиката на други...
dissident
Рейтинг: 740 Неутрално"Конституцията предвижда, че цялата държавна власт произтича от народа и се осъществява от него непосредствено (пряка демокрация) и чрез органите, предвидени в Конституцията (представителна демокрация)"
(1) В Народна рeпубликa Бългapия цялaтa влacт пpoизтичa oт нapoдa и пpинaдлeжи нa нapoдa.
(2) Нapoдът ocъщecтвявa влacттa чpeз cвoбoднo избpaни пpeдcтaвитeлни opгaни - Нapoднo cъбpaниe и Нapoдни cъвeти - или нeпocpeдcтвeнo.
Роси
Рейтинг: 7544 НеутралноПредмет на референдум не могат да бъдат въпроси от компетентността на ВНС, свързани с бюджета и финансови въпроси, свързани с данъци, такси ,осигуровки и т. н, а също и вече решавани на предходен референдум, какъвто е въпроса за електронното гласуване.Така че, президента е абсолютно прав.
Stewie
Рейтинг: 845 Неутралнослед толкова много чалга и популизъм ,браво на плевнелиев !
CINZANO
Рейтинг: 534 НеутралноНе съм съгласен с Плевнелиев. Създава се прецедент и всеки от управляващите (включвам и парламентарната опозиция тук) може да праща въпроси, които не му харесват на КС.
Мома, събори Альошата!Тогава какъв ще е смисъла на референдумите и кой ще се занимава да събира подписи? А може би това се цели, хората да не събират подписи и да не участват в референдуми, за да не се пречи на управляващата класа да взима решения без да се допитва...
Voiko
Рейтинг: 396 НеутралноСуверенитетът на народа ще се превърне в кръгла нула,когато заинтересовани кръгове - олигархични или партийни,си купят необходимия брой гласове,така,както това става на изборите за НС,или кметове.Президентът да беше помислил как да се предотврати манипулирането на изборите,а не да ни говори за пряка демокрация.Такава ще има само тогава,когато всеки който гласува,подава гласа си по своя воля и съвест.
philologist
Рейтинг: 479 НеутралноМного разочароващо! И то от Плевнелиев...Кога най-после нашите 'политици' ще бъдат принудени да вдянат, че НЕ народът служи на конституцията, а конституцията - на народа?!
Защо не е забранена, за престъпленията си срещу българския народ, регистрираната на 5.IX.1945г. комунистическа партия, преименувана на БСП на 3.IV.1990г.?!ceci_
Рейтинг: 583 Неутрално[quote#20:"persifedron1"]Най-безсмислена та. По-добре да не избираме идиоти, отколкото да намалим наполовина броя на идиотите. Толкова ли няма 240 полу-свестни хора у нас? [/quote]
Абе трябва да се намалят, не може държава от 9млн се управлява от 240 депутата и държава от 6млн отново от 240 депутата.
Някак държавата се смалява а парламента не.
alg57373608
Рейтинг: 1099 НеутралноВ България има повече дори чалгирани граждани, отколкото броя на подписалите и подкрепили чалга-шоумена. Такъв ни е материалът. За голямо съжаление, материалът е прост, необразован и чалгиран.
ceci_
Рейтинг: 583 Неутрално[quote#43:"philologist"]Много разочароващо! И то от Плевнелиев...Кога най-после нашите 'политици' ще бъдат принудени да вдянат, че НЕ народът служи на конституцията, а конституцията - на народа?! [/quote]
И аз това се чудя, тази конституция е някаква свещена крава, а някои живеят и без конституция и не бих казал че са по-зле от нас.
proza
Рейтинг: 367 НеутралноТочно по тези въпроси съм "за", но политическата класа явно не е. Как сами ще намалят броя си, като половината от тях ще отпаднат от копанята. И как висшите служители в МВР ще се избират от народа, като "нашите" хора ще останат без постове. И как ще се гласува по електронен път, като това ще даде възможност на милионите имигранти да дадат своя глас и той да се зачита. Това са все щекотливи въпроси, върху които "независимият" КС ще трябва да даде свое мнение. А той е толкова независим, колкото кучето на двора, което чака да му хвърлиш комат хляб.
Жълтопаветник
Рейтинг: 262 НеутралноТва с намаляването на депутатите е най-тъпото нещо, което съм чувал през живота си.
edmund0
Рейтинг: 386 Неутрално[quote#41:"CINZANO"]Създава се прецедент и всеки от управляващите (включвам и парламентарната опозиция тук) може да праща въпроси, които не му харесват на КС. [/quote]
Разбира се, че всеки трябва да може при определени условия да се обърне за тълкувание от КС. Това е защитен механизъм от подобни идиотщини.
Жалко само, че не е имало зашо да се прати в КС и глупостта с мажоритарното гласуване.
philologist
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#39:"Роси"]Предмет на референдум не могат да бъдат въпроси от компетентността на...[/quote]
Защо не е забранена, за престъпленията си срещу българския народ, регистрираната на 5.IX.1945г. комунистическа партия, преименувана на БСП на 3.IV.1990г.?!Предмет на референдум трябва да могат да бъдат AБСОЛЮТНО ВСЯКАКВИ ВЪПРОСИ, по простата причина, че суверенът е народът, а не 250 връзкари и мошеници. Иначе се оказва, че живеем в олигархична 'демокрация'. Пряката демокрация може да работи чудесно и пример за това е Швейцария. Всъщност, точно пряката демокрация е най-основната причина за просперитета на алпийската държава.
Прокопи педераст
Рейтинг: 374 ВеселоДо коментар [#39] от "Роси":
[quote#39:"Роси"]редмет на референдум не могат да бъдат въпроси от компетентността на ВНС, свързани с бюджета и финансови въпроси, свързани с данъци, такси ,осигуровки и т. н, а също и вече решавани на предходен референдум, какъвто е въпроса за електронното гласуване.Така че, президента е абсолютно прав.[/quote]
А ти си абсолютно крива. Защо?
– Защото е редно, да се свика ВНС при толкова голям интерес от този референдум.
Щом народа иска референдум, а политиците не свикват ВНС при такъв голям (800 000+) брой човечета, значи политиците си играят с народа на развален телефон.
Ако политиците продължават да си иргаят с хората на развален телефон и вместо да шикалкавят с административни врътки ала Конституция, и НЕ свикват ВНС, то те се правят на нечули и неразбрали една голяма част от обществото, близка по легитимност до тази на правителството в момента.
Ако те наистина си мислят, че могат безкрайно да си играят на нечул-невидял с такава значима група хора, то резултатите ще бъдат НЕдемократични.
А стабилността ББ ще трябва да си я носи в банкя..
sandi_73
Рейтинг: 217 НеутралноПращането на КС е проформа,целта е да бъде избегнато дублирането на референдума и президентските избори ,защото една висока активност може да обърка плановете на Герб ,Плевнелиев им върши страхотна слуга ,сега референдума ще бъде изтикан към зимните месеци и няма да събере нужните гласове да бъде валиден...
radetzky
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#26:"ralita68"]Ха, че Славчо не е спирал гаврата с Плевнелиев още с избирането! И то от пошло, по-по-по- пошло! И не само той! Затова сме на този хал[/quote]
Завършил с пълно отличие специалната супер-свръх секретна школа по тролене към КГБ, черен пояс 19и дан по ММА специалност супер-ре-контра-квази-дез-информацияОхохохохо. Заслужавате да ви управлява Боко Тиквата и щастлифтия да му прислужва.
ahasver
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#22] от "Никола Георгиев":Ще се вдигне цената на подкупите.
dondudat
Рейтинг: 467 НеутралноСега разбрах истинската причина за срещата на Боко и Роско. Измислената за пред публиката беше номинацията на Роско от Радан.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноНяма ли съветници този човек?
Всеки може да пита народа каквото си иска. И това което отговори народа НЕ Е ЗАКОН. КС може да оспорва само закон.
CINZANO
Рейтинг: 534 НеутралноДо коментар [#49] от "edmund0":
Мома, събори Альошата!Не е там въпросът...
Да кажем, че аз и ти искаме с референдум да се забрани строителството на минимум 20 км. от Иракли. Организираме кампания, агитираме, събираме необходимите подписи, парламента приема подписите и назначава референдум, обаче си има ударна група от 48 депутати или президент, те сезират КС и съдиите ни отменят референдума. Още повече, когато настоящия КС е удобен на управляващите и все ще намери формулировка да обяви въпроса ни за противоконституционен.
Какво правим тогава? За такъв прецедент говоря...
АзКлавдия
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#10] от "shileto":
Доброто е заразноТой не е спирал. Рядко злобно същество е лицето Трифонов.
АзКлавдия
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#56] от "dissident":
Доброто е заразноТова изобщо не е вярно. "2. произнася се по искане за установяване на противоконституционност на законите и на другите актове на Народното събрание, както и на актове на президента;"
Решението за свикване на референдум е акт на НС, съвсем в компетентността на КС.
Mark Twain
Рейтинг: 430 ЛюбопитноМоментът е интересен. Не толкова, защото КС може нещо да направи (по хипотетичен въпрос), а защото ако се забавят, Роската може да каже, че не иска да го насрочи, докато не се произнесе.
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри ФордМиналата седмица уж всички му казваха евала за решението да не се кандидатира, тази седмица явно е решил да си върне рейтинга и да прави глупости.
Не е политик. Личи си. Да ходи да си гледа мултимилионния бизнес.
glaxo
Рейтинг: 314 НеутралноТе и другите въпроси на чалгаря-грандоман Трифонов и тайфата му от полуграмотни селски момчета са от тъпи по-тъпи, но тези са наистина идиотски.Хитро ББ прехвърли топката на Плевналиев, който няма как да не я пусне с къс пас на Конституционния съд.
deymus
Рейтинг: 968 Неутрално[quote#25:"Дундурук"]че за всичко за питали най-сериозни люде по темата в страната. [/quote]
Поименно колега, поименно?!
aboto
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#4:"angevins"]Е те ще е*ат мамата на най-важните въпроси. [/quote]
До коментар [#4] от "angevins":
За всички "ценкочоковци" , най-важен е въпроса за избор на местен "шериф" , а той (Плевнелиев) да иска да се преразглежда - УЖАС !
edmund0
Рейтинг: 386 Неутрално[quote#57:"CINZANO"]...те сезират КС и съдиите ни отменят референдума.[/quote]
Разбира се, че ако противоречи на Конституцията и законите ще го отмени.
Отделен е въпросът за състава на съда и дали гласуват по съвест и безпристрастно. Вчера имаше някакъв бивш съдия, който твърдеше, че Гоце можел пак да става президент.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#59] от "dogwoman":
Разбираш ли това дето цитираш?
[quote#59:"dogwoman"]Решението за свикване на референдум е акт на НС, съвсем в компетентността на КС. [/quote]
Да, могат да спрат този акт, но не и да се изказват по отделни въпроси от референдума.
Ако тези от НС наистина вземат отношение по искането на Плевнелиев, тогава те са умни колкото него.
Jessika
Рейтинг: 1369 Неутрално[quote#21:"Georgi Yordanov"]
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”... нещо, не ми стана ясно какво всъщност иска и цели Плевнелиев??![/quote]
Иска Конституционният съд да се произнесе, дали някои от въпросите на славчовия референдум не са противоконституционни и съответно нищожни.
Quo Vadis?
Рейтинг: 1617 НеутралноДо коментар [#36] от "zo":
Ми предложи референдум за 140 депутата. Все за някакво 4исло трябва да се пита
mils5656
Рейтинг: 426 НеутралноЕй писна ми от хора които виждат всичките несъвършенства на конституцията и пак се кълнат в нея ! 1) Приеха я комунистите във ВНС а комунисти никога не са изработвали нещо свястно. 2) Защо има по конституция конституционен съд ? Защото е пълна с неясноти , че трябва старите комунисти уредени на служба в този съд да ни светват по неясните въпроси . 3) Президентът се избира с мажоритарен вот, а правата му са направо жалки . 4) Промени в конституцията могат да се правят с квалифицирано мнозинство което на практика е почти невъзможно ! 5) Парламентът е уж върховния законодателен орган, а на практика е придатък към Министерския съвет 6) Съставът на НС е от 240 депутати, които са прекалено много 7) Правилата за избор и контрол са тотално сбъркани и не гарантират избора на най-качествените хора . 8) Конституцията дава в аванс незаслужени привилегии , имунитети на депутати и магистрати , които колкото да са корумпирани, некадърни или зависими , никой не може да ги изрита или осъди , а главния прокурор е като бог до края на мандата си . 9) Президентът няма законодателна инициатива, а и ветото му е бошлаф !
Конституцията ли е по-важна или какво би искал народа на един национален референдум ? Конституцията е приета от 200-300 души и то повечето бивши комунисти , та те сега ни правят демокрацията и се кълнат в конституцията , затова сме за никъде - имитация на демокрация , тотална циганизация и липса на надежда в близко и далечно бъдеще . Трябва ни НОВА КОНСТИТУЦИЯ ПРИЕТА ОТ ВНС КОЕТО ДА СЕ САМОРАЗПУСНЕ !
Stewie
Рейтинг: 845 Веселоот ревът във форума става ясно че мнозина от читателите на дневник бъркат демокрацията с чалгата
philologist
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#46:"ceci_"]И аз това се чудя, тази конституция е някаква свещена крава, а някои живеят и без конституция и не бих казал че са по-зле от нас.
Защо не е забранена, за престъпленията си срещу българския народ, регистрираната на 5.IX.1945г. комунистическа партия, преименувана на БСП на 3.IV.1990г.?![/quote]
Да! Че на всичко отгоре у нас конституцията е изключително трудно да се променя, заради глупавата (и вероятно уникална за цял свят) институция, наречена Велико народно събрание. Така българите вместо в демокрация, живеят в робство на политическата класа.
ТНТ
Рейтинг: 593 Разстроено"Принципът за суверенитета на народа позволява на последния да взема решения единствено съобразно закона"
Да спасим София от "Спаси София"!!!Параграф 22 в най-чист кристален вид, и Хелър не би могъл да го изрази по-кратко! Значи имаме закон, с който народа/суверена трябва да се съобразява. Е да, ама тоя закон е създаден от народа/суверена, който пък трябва да се съобрази със закона, създаден от народа/суверена... и така до безкрайност!
Какво ще кажат по въпроса г-дата Д. Гочев, Г. Марков, Б. Велчев, К. Пенчев...
destino
Рейтинг: 426 Неутрално[quote#48:"jedimaster"]Тва с намаляването на депутатите е най-тъпото нещо, което съм чувал през живота си.[/quote]
Можеш ли да обясниш защо?
Аз лично смятам, че:
- 120 крадци, е по добре от 240 крадци на шията на народа.
- вярвам, че депутатите ще станат по-узнаваеми, което ще увеличи отговорността за приетите решения.
- при всички положения, няма да стане по-лошо.
bate_boby
Рейтинг: 217 НеутралноРеферендум по инициатива на "Шоуто на Слави"...
Мислех си, че сме стигнали дъното, но се оказва че има още падане. Явно няма да е в този живот.
Живко Якимов
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#29] от "Булаир":
Насилието е последното средство на некомпетентния.Всъщност проблемът е не толкова в това, че се намалява броят на народните представители, а че се въвежда едновременно с мажоритарно гласуване. Ще припомня, че през 2009-та година имаше подобен опит, когато 31 от местата в Народното събрание бяха определени с чисто мажоритарно гласуване (т.е. който има най-много гласове печели мястото). Резултатът беше 26 места за ГЕРБ и 5 за ДПС, което до голяма степен даде възможност за първото правителство на ГЕРБ (иначе щяха да имат по-малко места).
Това е доста обичаен ефект от която и да е мажоритарна система, дори такава с квалифицирано мнозинство от 50%, както е предложението в референдума. Най-добрият пример са изборите за кмет в големите общини - случаите, когато партия различна от ГЕРБ, БСП или ДПС печели са малко, и най-вече в по-малки общини. В случая ще имаме средно по около 57 000 регистрирани избиратели на мандат, което е равносилно на средно голям град като Габрово, където отдавна няма малка партия, която да е спечелила избори.
Освен това, мажоритарната система на практика ще отнеме възможността на хората, живеещи в чужбина да гласуват, защото за тях депутати не се предвижда да ги представляват. Така че всъщност действието на Плевнелиев в последователно, след като веднъж върна законопроекта обратно в Народното събрание точно по тази причина.
Slick
Рейтинг: 426 ВеселоСл. Тр. е голям смешник. В смисъл, че прави смешки.
qwertqwert
Рейтинг: 897 НеутралноВтори и трети въпрос са ясни, но не разбирам мотивите му да даде на КС въпроса за дистанционното гласуване. Вярно е тъпо да питаш едно и също нещо няколко пъти подред, но защо да е противоконституционно?
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Gligani
Рейтинг: 426 НеутралноВидяхте ли сега, форумци на Дневник, че Плевнелиев е предател! Същият палячо, който се застъпваше за повече референдуми, се опитва да съботира този на Слави.
zo
Рейтинг: 780 НеутралноДо коментар [#67] от "Quo Vadis?":
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYИдеята не е да е кое да е число и по Мутрисовски да се жонглира с милиони-милиарди напосоки или пък „пиши ги два“, а да се стигне до въпросното число по умен начин.
mils5656
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар № 36:"zo" "И защо на 120, а не на 100 или 140?! "
А защо не 60 броя депутати, които да работят не постоянно а на сесии свиквани от Президента пролет и есен по един месец за да гласуват готовите проектозакони . Проектозаконите да се изготвят от Постоянно действаща експертна група към НС която да е съставена от най добрите юристи законодатели по предложение на съвета на юристите като на 5 години да се сменя 1/3 от състава му . Предложенията на проектите за закони да са по предложения на президента, министерския съвет , група депутати и браншови организации , а експертната група да ги синхронизира с европейското и останалото законодателство и когато има достатъчно готови проектозакони Президента свиква НС да ги приеме за да станат действащи закони. По спешност може да се свикват и извънредни сесии за 1-5 дни.
Колко неща биха се оправили с подобна организация- няма цялогодишно ядене на кебапчета, няма жилища, няма секретарки, няма коли и шофьори, няма да има участия в комисии и командировъчни, а през останалото време всички депутати да си работят по професията . Трябва да се помисли сериозно за Президентска република .
whitemare
Рейтинг: 1104 НеутралноКакъв ....... трябва да си, за да даваш въпроси от референдум на Конституционния съд???? Правомощията на Конституционния съд са отлично описани в Конституцията на Република България и той може да се произнася по точно определени въпроси
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнациКонституция на Република България
"Чл. 149. (1) Конституционният съд:
1. дава задължителни тълкувания на Конституцията;
2. произнася се по искане за установяване на противоконституционност на законите и на другите актове на Народното събрание, както и на актовете на президента;
3. решава спорове за компетентност между Народното събрание, президента и Министерския съвет, както и между органите на местно самоуправление и централните изпълнителни органи;
4. произнася се за съответствието на сключените от Република България международни договори с Конституцията преди ратификацията им, както и за съответствие на законите с общопризнатите норми на международното право и с международните договори, по които България е страна;
5. произнася се по спорове за конституционността на политическите партии и сдружения;
6. произнася се по спорове за законността на избора за президент и вицепрезидент;
7. произнася се по спорове за законността на избора на народен представител;
8. произнася се по обвинения, повдигнати от Народното събрание срещу президента и вицепрезидента.
(2) Със закон не могат да се дават или отнемат правомощия на Конституционния съд. "
КЪДЕ ТУК ПИШЕ, ЧЕ КС МОЖЕ ДА СЕ ПРОИЗНАСЯ ПО ВЪПРОСИ ОТ ИНИЦИИРАН ОТ ГРАЖДАНИТЕ РЕФЕРЕНДУМ???
zo
Рейтинг: 780 Неутралнои не е число, а е брой
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYроджър
Рейтинг: 845 Любопитно[quote#9:"zuk_trombon"]Всички предложения на парламента преди свикване на ВНС са противоконституционни по своята същност. [/quote]
https://www.youtube.com/watch?v=7wBkJ8oIvRgСлучайно да знаеш какво искаш да кажеш ?
zo
Рейтинг: 780 Неутрално[quote#79:"mils5656"]Трябва да се помисли сериозно за Президентска република[/quote]
ITV: Saudi Arabia Uncovered https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGYсъс всичко друго съгласен без това, вземам си плюса назад
Хриси
Рейтинг: 1490 Любопитно[quote#30:"Дундурук"]Подписката е подписана от стотици хиляди. Щом чалга-шоуменът е намерил подкрепа[/quote]
Some say the end is near, Some say we'll see Armageddon soon, I certainly hope we will, I sure could use a vacation from this bullshit three-ring circus sideshow.Искаш ли да се обзаложим, че ако същите въпроси бяха предложени за референдум от някой друг, а не от Славчо Учиндолски, нямаше да съберат дори изискуемия минимум?
sandi_73
Рейтинг: 217 НеутралноДо коментар [#76] от "qwertqwert":
Предполага се че с дистанционното електронно гласуване се нарушава заложеното изискване в Конституцията вота на всеки избирател да е таен!
tediblabla
Рейтинг: 238 НеутралноДо коментар [#50] от "philologist":
До коментар [#56] от "dissident":
Референдум не може да се свиква по въпроси от компетентността на ВНС (чл. 9 ал. 2 от т.нар. Закон за референдумите). Въпросите, които се решават единствено от ВНС са регламентирани в Конституцията. Отделно Конституционният съд се произнася по искане за установяване на противоконституционност не само на законите, а на всички актове на НС. Тоест може да бъде сезиран както по т.1, така и по т.2 на чл. 149, ал. 1 от Конституцията.
Доколко е справедливо и демократично референдуми да могат да се провеждат по ограничен кръг от въпроси е друга тема. Лично мое мнение е, че мнозинството гласуващи не винаги е достатъчно добре информирано или пък лесно се манипулира, така че е опасно да му се дават неограничени права (исторически примери много, пък и като гледам какви хора печелят изборите в България...).
Gligani
Рейтинг: 426 Неутрално[quote#85:"sandi_73"]Предполага се че с дистанционното електронно гласуване се нарушава заложеното изискване в Конституцията вота на всеки избирател да е таен![/quote]
Че нали Плевнелиев сам инициира референдум точно за електронното гласуване?!
destino
Рейтинг: 426 Весело[quote#75:"arcanum"]Сл. Тр. е голям смешник. В смисъл, че прави смешки. [/quote]
Това по какъв начин омаложава въпросите от референдума?
nsova
Рейтинг: 217 НеутралноДо коментар [#21] от "Georgi Yordanov":
Мисля, че точно в това е проблемът на повечето от пишещите в този форум, че не разбират президента. И не само него. Те не разбират никой демократично мислещ човек.
Прокопи педераст
Рейтинг: 374 ЛюбопитноДо коментар [#86] от "tediblabla":
Хахах,
Добре хайде тогава не референдум, ами една анкета в фейсбук да си направим
Абе аланколю, вие усещате ли се, че НЕ МОЖЕ да пренебрегнете 800 000 човека колкото ще закони и конституции да ми цитирате?
Значи като е от компетенцията на ВНС, да свикват ВНС!
Що за глупости са това? Народа иска, ама няма право щото имало административна пречка..
Ай сиктир!
pag
Рейтинг: 1147 НеутралноПрав е, поддържам решението му.
Culus capitem delitKlatikurti
Рейтинг: 430 НеутралноДо коментар [#22] от "Никола Георгиев":
"Досадникът е човек, който ни лишава от самотата ни, без да ни предостави компания." Хосе Ортега и ГасетНай малкото ще хрантутим 120 хрантутници по-малко!
Което не е никак малко!
200лв. годищно за храна на дете при 600 за тоалетна хартия на депутат е малко цинично!
авторът
Рейтинг: 1073 НеутралноРеферендумът на Слави целеше да дискредитира президента. Иначе той можеше да подкрепи трите въпроса, предложени от Плевнелиев, но Слави отказа. Сега Слави ги повтаря като дублира въпроса за електронното гласуване, по което Парламентът вече е взел решение. Ами ако сега електронното гласуване не събере гласове, за да се разгледа от Парламента - това ще отмени ли първото решение на парламента? Затова този въпрос нцели просто да предизвика хаос и в крайна сметка да провали електронното гласуване. Втората цел на Слави е с тези въпроси да накара хората да повярват в минималната заплата 1500 лева и пр. Сидеров, Бареков, Слави. Всеки сапунен комунистически мехур - по-голям от предишния!
Златната акула
Рейтинг: 1412 НеутралноТрябваше да изчака и въпросите на Марешки. Те са също за КС.
“You can fool some of the people all of the time, and all of the people some of the time, but you can not fool all of the people all of the time.”― Abraham Lincolnsto67nes
Рейтинг: 1264 НеутралноСрам ме е от "този" президент...
Не питай управника,защо е простак,попитай себе си,защо е управник!robotrop
Рейтинг: 217 Неутрално"Този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда в страната по-устойчива и стабилна. Това обаче не може да бъде постигнато, ако пряката и представителната демокрация не се реализират при зачитане на конституционните принципи, какъвто безспорно е принципът за върховенство на правото", смята президентът.
Президентът е *****! След като сам казва, че в една деморация властта произтича от народа, това само по себе си поставя народната воля на първо, а конституцията на ВТОРО място. Това значи, че ако народът реши, конституцията ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРОМЕНЕНА. А не някакъв си сульо да решава, че било противоконституционно. Щеше да е така, ако от другата страна не стоеше целокупният народ, а някакво малцинство.
Логика
Рейтинг: 1316 Неутрално"...Според държавния глава изключително рядкото използване на пряката демокрация в годините на прехода представлява огромен дефицит в демократичното развитие на България. ..." така е- за това- нека президента да уговори депутатите да поискат свикване на ВНС с цел- промяна на конституционната форма на управление- от парламентарна представителна демокрация да се премине към пряка демокрация- стиска ли му? А на депутатите стиска ли им да се съгласят?
ЗЗД Чл. 49. Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работаphilologist
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#86:"tediblabla"]че мнозинството гласуващи не винаги е достатъчно добре информирано или пък лесно се манипулира, така че е опасно да му се дават неограничени права[/quote]
Защо не е забранена, за престъпленията си срещу българския народ, регистрираната на 5.IX.1945г. комунистическа партия, преименувана на БСП на 3.IV.1990г.?!Т.е. ''всички животни са равни, но някои са по-равни от другите''? Щом малцинството ще има повече права от мнозинството, можем тогава да захвърлим този ненужен етикет 'демокрация' и да въведем нещо, подобно на член първи от миналата конституция, деклариращ, че в държавата ръководната роля играе (ком-)партията...
Прокопи педераст
Рейтинг: 374 ЛюбопитноДо коментар [#97] от "Логика":
Това е път към народен съд.
В България НЯМА демокрация, НЯМА и да има скоро.
Защо?
- Защото единствената причина да ни се "подмазват" и да ни създават илюзията, че живеем в демокрация е географията.
Ние сме много много важен геополитически субект върху който има огромни интереси.
Демокрацията в тази игра не играе, абсолютно НИКАКВА роля.
jj1
Рейтинг: 426 Неутрално"а може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите"
Най-противоконституционният въпрос в тая държава. Добре, че тоя боклук няма да се кандидатира за следващ мандат.