
© Цветелина Белутова, Капитал
Докладчикът по делото Константин Пенчев, както и неговата колежка Таня Райковска не са съгласни с мнението на мнозинството по една част от решението.
Конституционният съд (КС) прие, че акционерите на банка обявена в несъстоятелност, нямат право да оспорват началната дата на неплатежоспособността й. Това се разбира от решението на КС, с което се отхвърля искането на Върховния касационен съд за обявяване на протоконституционни текстове от закона за банковата несъстоятелност.
Повод стана делото за КТБ, а атакуваните текстове бяха два: разпоредбата (чл. 16), че решението за обявяване на банката в несъстоятелност, с което се определя и началната дата на неплатежоспосбността ѝ, може да бъде оспорено само от квесторите, временните синдици, БНБ и прокуратурата. Въпросният член лишава акционерите от право на жалба, въпреки че са страни в делото за несъстоятелност.
Пак според атакуваните норми банката, за която се иска несъстоятелност, се представлява по делото от назначените от централната банка квестори или от назначените временни синдици или от упълномощени от тях лица.
Решението е с три особени мнения, включително и на докладчика Константин Пенчев. Съдиите Георги Ангелов (преди съдия във Върховния административен съд) и Таня Райковска (преди заместник-председател на търговското отделение във ВКС) също не са съгласни със становището на мнозинството по една част от решението. Те смятат, че акционерите с над 5% от капитала на банката в производството по несъстоятелност също трябва да имат право на жалба.
"Правен свят" цитира юристи, според които след решението на Конституционния съд, ВКС, според който атакуваните текстове нарушават конвенцията, ще може директно да се позове на нея и да признаят правото на жалба на акционерите.
Наскоро излезе и подобно решение на съда в Страсбург - за фалита на Международната банка за търговия и развитие (МБТР), според което непризнаването на право на жалба на акционерите нарушава конвенцията. Подобно дело има и за фалита на Капитал банк.
ВКС спря делото за несъстоятелността и се обърна към КС, защото според съдебния състав нормите на закона противоречат на правото на справедлив процес и на редица норми от конституцията и на чл. 6 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, които уреждат правото на гражданите на ефективни правни средства за защита.
КТБ е в несъстоятелност от април 2015 г. От тази дата имуществото e под запор, правомощията на управителните му органи – прекратени. Започна и осребряването на активите на банката.
Първоинстанционният съд обяви за начална дата на неплатежоспособността момента, в който беше отнет лицензът на банката - 6 ноември 2014 г. Апелативният съд потвърди решението за фалита, но промени началната дата на несъстоятелността към 20 юни 2014 г., когато КТБ бе поставена под особен надзор.
Датата е важна – след нея всички извършени сделки са недействителни, включително сключените договори за цесия.
Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg.
ivo951
Рейтинг: 8 НеутралноКарагьозова защо не се е отвела, нали имаше с мъжа си цесии за половин милион в КТБ?
Публикувано през m.dnevnik.bg
gench
Рейтинг: 521 РазстроеноТова ако се случи в САЩ, тези юристи ще си изядат дипломите публично пред камери!
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1078 НеутралноПървоинстанционният съд обяви за начална дата на неплатежоспособността момента, в който беше отнет лицензът на банката - 6 ноември 2014 г. Апелативният съд потвърди решението за фалита, но промени началната дата на несъстоятелността към 20 юни 2014 г., когато КТБ бе поставена под особен надзор.
Няма шики-мики.Много цесси шизгарят... и ощетените пак ще квичат срещу Боко
forum_terrorist
Рейтинг: 571 НеутралноРазбира се, Шетърхенд! Боко няма ни най-малка представа, какво се е случило с КТБ. Логично!
You can fool some people sometimes, But you can't fool all the people all the time!Храбър
Рейтинг: 3546 ВеселоХе-хе!
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Държавно узаконен рекет и ограбване!
п.п. А Боко съвсем не е виновен. Той и неговите съзаклятници от ГЕРБ/БСП/АБВ/ДПС без да искат не позволиха да се започне истински-действаща съдебна реформа.
volarok
Рейтинг: 2817 Неутрално"Датата е важна – след нея всички извършени сделки са недействителни, включително сключените договори за цесия."
---------------------------
Не цесиите, а прихващанията.
Решението на КС е странно, при условие, че има решение на Европейския съд по аналогичен случай в противоположна насока. Явно държавата, т.е. всички ние, пак ще плаща милиони за вреди.
ironhorse
Рейтинг: 657 НеутралноСега акционерите като заведат дело в ЕСПЧ и пак ни изплющят, за какъв морал и компетенции може да претендират взелите решението конституционни съдии.
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.Резилът ще бъде огромен за държавата.
aramissss
Рейтинг: 515 НеутралноПравилно!!То тук хората нямат собственост.!!Тя всичката е на ДС.
Конституционният съд- също!!!!
Маршалов
Рейтинг: 552 НеутралноДа вземат акционерите вместо да подлагат на държавата, да съберат малко парички, да наемат една малка армийка и да се оправят директно с Цв. Василев. Да се държи държавата отговорна за нещо, което е тяхна работа да си следят активите, е меко казано цинично.
мурзилкаaramissss
Рейтинг: 515 Неутрално[quote#9:"Маршалов"] Да се държи държавата отговорна за нещо, което е тяхна работа да си следят активите, е меко казано цинично. [/quote]
Тя банката е източена криминално, а не по търговския закон.И държавата е била длъжна,можела да пресече точенто ,но не го е направила.
Тук са играли не по правилата на свободния пазар ,а по правилата на свободната неограничавана /дори и от КС!!!/ престъпност.
Федор Езерский
Рейтинг: 913 НеутралноНа това му казват "политическо" съдебно решение.
дерибеев
Рейтинг: 3179 Неутралное затова е борбата за назначаване на съдии в КС . затова и прехода не свършва .
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васbat_plamen
Рейтинг: 4391 НеутралноОколо всичките неразбории с КТБ едно нещо съм сигурен и това е ,че истината никога няма да стане достояние за редовите данъкоплатци и дефакто те ще платят фалита на тази банка.
bat_plamen
Рейтинг: 4391 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "ironhorse":
+++++++++++++++++++++
Доколкото ми е известно вече се водят дела срещу държавата на международно ниво/мисля ,че това е Катарския Инвестиционен Фонд,а ВТБ са в изчакваща позиция/.Няма да е никаква изненада,ако тези акционери спечелят и да се наложи България/редовите българи/ да заплатят още стотици милиони за това финансово безумие.
enterfornone
Рейтинг: 672 Неутрално"конвенцията", "конвенцията" и на третото споменаваме, пишем каква е "конвенцията". Някой е редактирал тук-там и малко не е внимавал...
chichka
Рейтинг: 2213 НеутралноДо 1990 г живеехме в Партия-държава, сега живеем в Мафия-държава.
Русия- проказата на планетата Земя.dosetliv
Рейтинг: 1580 Неутрално[quote#6:"volarok"]Явно държавата, т.е. всички ние, пак ще плаща милиони за вреди.[/quote]
Мне, то решението на европейския съд беше за 4.000 евро за разноски.
kki
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#3] от "Олд Шетърхенд":
цесиите трябва да изгорят. В статията става въпрос за инвеститорите - тези, които са купили акции на банката. Разбира се, че трябва да могат да обжалват, защото са практически съсобственици на банката. Решението на КС е абсурдно.
Танас
Рейтинг: 1894 Неутрално[quote#8:"aramissss"]Правилно!!То тук хората нямат собственост.!!Тя всичката е на ДС.
"Светът няма да бъде разрушен от тези, дето вършат зло, а от тези, дето ги наблюдават без да направят нещо по въпроса" Алберт Айнщайн.Конституционният съд- също!!!![/quote]
[quote#10:"aramissss"]Тя банката е източена криминално, а не по търговския закон.И държавата е била длъжна,можела да пресече точенто ,но не го е направила.
Тук са играли не по правилата на свободния пазар ,а по правилата на свободната неограничавана /дори и от КС!!!/ престъпност. [/quote]
[quote#13:"bat_plamen"]Около всичките неразбории с КТБ едно нещо съм сигурен и това е ,че истината никога няма да стане достояние за редовите данъкоплатци и дефакто те ще платят фалита на тази банка.[/quote]
[quote#14:"bat_plamen"]Доколкото ми е известно вече се водят дела срещу държавата на международно ниво/мисля ,че това е Катарския Инвестиционен Фонд,а ВТБ са в изчакваща позиция/.Няма да е никаква изненада,ако тези акционери спечелят и да се наложи България/редовите българи/ да заплатят още стотици милиони за това финансово безумие.[/quote]
++++++ Подкрепям .
За това това правителство трябва да бъде принудено да си подаде оставката и да им бъде търсена наказателна отговорност в Европейски съдилища но за това трябва Германският модел и социалдемократи и християн демократи да се обединят и съд до дупка, запор на авоари и имоти до доказване на законното им придобиване.
Toni Ivanov
Рейтинг: 1982 НеутралноКТБ беше във фалит още прокуратурата като влезе с полиция в нея.След този момент само се теглеха пари и се правиха фалшиви цесии...
jelev_jelqzko
Рейтинг: 1078 Неутрално[quote#10:"aramissss"]
Да се държи държавата отговорна за нещо, което е тяхна работа да си следят активите, е меко казано цинично. - цитат на коментар #9 от “Маршалов”
Тя банката е източена криминално, а не по търговския закон.И държавата е била длъжна,можела да пресече точенто ,но не го е направила.
Тук са играли не по правилата на свободния пазар ,а по правилата на свободната неограничавана /дори и от КС!!!/ престъпност.
[/quote]
Съгласен.Но и акционерите и вложителите бяха наясно с горното.
Неясно е само защо всички плащат,а малцина забогатяха.
sorosoidnapravda
Рейтинг: 233 НеутралноКС козирува на Боко, каква изненада. Пък после като ни осъдят в Страсбург дано да е след 1000 години и да ни управляват комонисти, та да ги обвиним, че те са виновни.
Роси
Рейтинг: 8413 НеутралноКато се има предвид, че част от членовете на КС са възпитаници на Симеонова, нищо чудно за решението им.
lechevalier
Рейтинг: 479 НеутралноТова сигурно не е добре, не съм достатъчно сведущ. Но друго е много по-недобре: че парите така или иначе ги няма. Ей това е главният проблем.
lutece
Рейтинг: 233 НеутралноДемократа Филип Димитров, който е гласувал това абсурдно решение се оказа и слаб юрист.
Маршалов
Рейтинг: 552 Неутрално[quote#10:"aramissss"]Тя банката е източена криминално, а не по търговския закон.И държавата е била длъжна,можела да пресече точенто ,но не го е направила.
мурзилкаТук са играли не по правилата на свободния пазар ,а по правилата на свободната неограничавана /дори и от КС!!!/ престъпност. [/quote]
Активите се застраховат, детето ми. Да се оправят мундите, щото са си спестили някой лев за целта. Държавата помага(по-закон) с по-малко от 400 лева по закона за бедствията, авариите и катастрофите на хора, на които са отнесени къщите от стихийни бедствия, в това число и от такива, които са се случили заради неосъществен контрол по ползуваните водни обекти. Разбира се, има и други, нерегламентирани помощи, най-често във вид на строителни материали, обаче обикновено се споменава, че това не са дължими от държавата помощи, а че лицата е трябвало да си застраховат имоти и имущества, посеви и т.н. Все пак понеже става въпрос обикновено за доста бедни хора, които така и не са могли, или не са пожелали по някаква причина да го отделят от почти празните си портфейли. Но акционерите в КТБ не са били от кол и въже бедни и прости хорица. На теория би трябвало да имат достатъчно ум и да си застраховат инвестициите. Обаче българските бизнесмени и "елита" ни са страшни стипци, относно такъв тип разходи, нищо че могат да похарчат милиони за някаква странична глупост и за луксозни возила. После оревават целия орталък като Вежди Рашидов и държавата им е била виновна.
chichka
Рейтинг: 2213 Неутрално[quote#25:"lutece"]Демократа Филип Димитров, който е гласувал това абсурдно решение се оказа и слаб юрист.[/quote]
Русия- проказата на планетата Земя.Ами бившия онбудсман как е гласувал?
batzdravo
Рейтинг: 1972 Неутрално[quote#27:"chichka"]Ами бившия онбудсман как е гласувал? [/quote]
Цитатот статията:"Решението е с три особени мнения, включително и на докладчика Константин Пенчев. "
mammita
Рейтинг: 402 РазстроеноРеално поставянето под специален надзор не може да се използва като дата за фалита на КТБ. Това беше поискано от самите директори на КТБ като мярка, която да даде възможност да се стабилизира състоянието на банката, но се оказа, че тя е била толкова изсмукана от вътре, че не е имало възможност да бъде спасена в бъдеще. Това все пак не означава, че към тази дата е била във фалит. Той се установи накрая, след като стана ясно, че няма как, без да се национализира банката и държавата да поеме отворилата се огромна дупка в нея, да проработи отново банката. Все пак така или иначе каквото е станало, станало. Време е вече според мен Цветан Василев да си понесе пряката наказателна отговорност за кражбите и безчинствата, които е вършил в Банката. Днес чета статии, че е пилеел като за последно пари по скъпи къщи и безумно скъпа облицовка на само една от многото си къщи.
lutece
Рейтинг: 233 Неутралнодо №27: В статията е казано как е гласувал:
"Решението е с три особени мнения, включително и на докладчика Константин Пенчев. Съдиите Георги Ангелов (преди съдия във Върховния административен съд) и Таня Райковска (преди заместник-председател на търговското отделение във ВКС) също не са съгласни със становището на мнозинството по една част от решението. Те смятат, че акционерите с над 5% от капитала на банката в производството по несъстоятелност също трябва да имат право на жалба."
penetrating
Рейтинг: 6034 НеутралноБългарския конституционен съд очевидно също е пленена институция, жалко
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertevolutionary
Рейтинг: 233 НеутралноИмаше нещо, че директорите избраха датата, но после не овладяха ситуацията. Така е с гнилите ябълки. След дъжд-качулка.
wanderer
Рейтинг: 2308 Любопитно[quote#29:"mammita"]стабилизира състоянието на банката, но се оказа, че тя е била толкова изсмукана от вътре, че не е имало възможност да бъде спасена в бъдеще.[/quote]
Одиторите, КМПГ, и банковия надзор, БНБ, твърдят друго: КТБ е в изключително добро състояние, че без проблем може да придобие закъсалата Креди Агриколи, сега банка Виктория.
На кого да вярваме?
Дори прокуратурата, когато открадна кредитни досиета (после и картините на банката), твърдеше, че разследва опит за убийство, а не банкови измами или кражби.
wanderer
Рейтинг: 2308 Неутрално[quote#18:"kki"]цесиите трябва да изгорят[/quote]
Ами не:
"Министерският съвет, Българската народна банка и Фондът за гарантиране на влоговете в банките са на становище, че искането следва да се отхвърли. Сочи се, че целта на производството по несъстоятелност на банките преследва цели различни от тези на несъстоятелността по Търговския закон (ТЗ), а именно осигуряване в най-кратък срок удовлетворяване на вложителите и другите кредитори на банката (чл. 2 ЗБН) при съобразяване с обществения интерес, свързан със стабилността и доверието в банковата система." от РЕШЕНИЕ № 6
София, 14 юни 2016 г.
конституционно дело №1/2016 г.
съдия-докладчик Константин Пенчев
Та всички "довереници" на тия институции ще бъдат удовлетворени с ...поемането на нов държавен дълг и благословията на КС.
melani_simeonova
Рейтинг: 233 НеутралноИнтересното е,че никой не говори за екстрадацията на Цветан Василев и кога той ще бъде изправен пред съда.До кога ще търпим този цирк?