
© Георги Кожухаров
До два месеца министърът на вътрешните работи следва да определи с наредба реда и условията за извършване на частна охранителна дейност на физически лица, решиха депутатите. С 94 гласа "за", 6 "против" и деветима въздържали се те приеха окончателно промени в Закона за частната охранителна дейност на физически лица. Обсъждането на проекта премина с обвинения от страна на опозицията, че МВР се подготвя да прехвърля свои дейности в частни ръце и с уверението на управляващите, че целта е да се спрат безконтролните частни кортежи по улиците.
Поправката бе внесена, след като през февруари мъже от т.нар. частен кортеж пребиха шофьор на Околовръстния път на София. Впоследствие се оказа, че те са охранители на сочения за близък до Златко Баретата Ивайло Борисов–Ториното, но без договор за тази дейност. Самият Борисов обясни, че те били в изпитателен срок. След случая МВР и прокуратурата обявиха спешни мерки, които да направят невъзможно извършването на охранителни дейности без лиценз. Същевременно в парламента бе внесен и друг, изцяло нов проект на Закона за частната охранителна дейност.
При дебатите днес от БСП поискаха редът за осъществяването на частна охрана на физически лица и условията, при които тя взаимодейства с МВР, да бъдат разписани в самия закон, а не да са предмет на отделна наредба. Предложението бе отхвърлено.
Красимир Янков от левицата посочи, че липсва регистър на частните охранителни фирми, че изискванията сега са достатъчно, но няма контрол от страна на МВР, а самият закон няма правилник за прилагане и попита какво налага промяната сега. Според него управляващите се крият зад "популизъм и голи изявления", тъй като не е известно какви ще бъдат правилата в бъдещата наредба. Той обвини мнозинството, че се опитва "да подготвите общественото мнение да приеме прехвърляне на дейност на МВР в частни ръце".
"Ние искаме да спрат безконтролните кортежи по улиците, да спрат побоите по улици и магистрали, а след това някой да излезе и да обяснява, че това са временно назначени хора, които можело да стават охрана", защити поправката Маноил Манев от ГЕРБ.
Валери Жаблянов от БСП нарече понятието "частен кортеж" абсурдна работа и попита в кои европейски държави има такъв тип охрана.
"Какви са тия хора, че да имат нужда от частен кортеж? Откъде накъде лицето Х, с Очите или без Очите, ще ми затвори пътя, защото е решил да пие в кръчмата на "Симеоновско шосе"? И е затворил пътя между гара "Пионер" и Околовръстното", попита той.
chicago514
Рейтинг: 2135 НеутралноТова са новите мерки за сплашване на главанаците.
edin drugii
Рейтинг: 2301 Неутралноами държава в която всеки държавен служител не си гледа работата за която му плащат и осигуряват всички екстри ,а си чеши ушите е така ,къде можеш да видиш такива кортежи , ами никъде ,защото полицията ги спукват от проверки , а тук пият кафе
oporna_to4ka
Рейтинг: 418 НеутралноРегулацията на частните кортежи най добре може да я прави Атанасов. На него трябваше да му я прехвърлят отговорността.
Добрата тролска практика повелява - Дявол трябва да играе в главите на гражданите на републиката, за да може крадците да олепят власттаЦайко
Рейтинг: 1122 НеутралноЧастни кортежи, охранители без договор - баф таз бананова република. Ако питате мен и държавни кортежи не трябва да има. както аз си вися в задръстването, така и т.н. държавни мъже ще висят. Те да не са от шарената крава, та да се ползват с предимство.
Nina Kercheva
Рейтинг: 500 Неутралноама министърката дали ще може да свърши тая работа......