
© Анелия Николова
Досега в професионалните гимназии се държаха две матури и изпит по професия.
Получаването на диплома за завършено професионално образование ще става след полагане на първи задължителен зрелостен изпит по български език и литература и втора матура, която ще е задължително по теория и практика на професиите. Това предвиждат промени в закона за професионалното образование и обучение, които бяха приети на второ четене без никакви дебати в парламента днес.
Досега се държаха три изпита - две матури, както и изпит за придобиване на професионална квалификация.
Новоприетите текстове предвиждат още практическото обучение в професионалните училища да не бъде по-малко от 70% от общия брой часове за професиите с първа степен на квалификация. Когато изучаваната професия е с втора степен на професионална квалификация, минималната практика следва да е поне 60% от всички часове, а при трета и четвърта степен - минимум 50%. Към момента няма заложен брой задължителни практически часове в обучението.
Голяма част от промените се налагат заради привеждане на закона за професионалното образование и обучение в съответствие с приетия миналата есен изцяло нов закон за предучилищното и училищното образование. Една от тях например е задължителното преминаване към общините на земеделските гимназии, които към момента са под шапката на ресорното министерство. Същото се предвижда и за останалите професионални училища, но процедурата е съгласувателна.
Промените влизат в сила от 1 август.
Alexander97
Рейтинг: 3030 НеутралноДобро утро! Не се сещам кой беше този умник, който отмени матурата по специален предмет в училищата по изкуствата.
Учиш 12 години инструмент, но държиш матура по гео, ист, език...,независимо, че си придобил високи професионални умения само за 12 години. Не се сещам в коя друга област /която и да е/ се учи преди висше толкова дълго професия!