От днес българските учени нямат достъп до световните бази данни заради недостиг от 5.6 млн. лв.

За да коментирате, да оценявате или да докладвате коментар, трябва да влезете в профила си или да се регистрирате. Вход | Регистрация
За да коментирате, да оценявате или да докладвате коментар, влезте в профила си.
Коментари (257)
  1. Подредба: Сортирай
  1. 1 Профил на Darth Plagueis
    Darth Plagueis
    Рейтинг: 1465 Неутрално

    Няма проблем. Важното е, че плащаме на руснаците по 5 млн на месец, щото умишлено бавим плащането на реакторите.
    Така де, по-добре парите ни да отиват при руснаците, отколкото за учените ни, нали?
    Нали, Герб?

    Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
  2. 2 Профил на Роси
    Роси
    Рейтинг: 8208 Неутрално

    Срам и позор. За зали и стадиони има, за наука, не.

  3. 3 Профил на blaf
    blaf
    Рейтинг: 675 Неутрално

    Да ползват sci-hub!

  4. 4 Профил на Bedtime for Democracy
    Bedtime for Democracy
    Рейтинг: 699 Весело

    за трибуна "моци" пари има... за неща които са основата на науката обаче тц.... щото материала няма как да оцени, нито пък се режат лентички

    Pure Chewing Satisfaction
  5. 5
    ****

    Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.

  6. 6 Профил на pipon
    pipon
    Рейтинг: 436 Неутрално

    В нормалните държави е съвсем редно министърът на образованието М.Кунева да си подаде оставката незабавно !
    Това е чудовищен гаф и некомпетентност !
    Нито едно правителство досега в новата ни 26 годишна история не е допускало това !
    Реформаторите това ли ви е ''реформата '' ?
    Да си подава Кунева незабавно оставката !!!

  7. 7 Профил на Chubachubs
    Chubachubs
    Рейтинг: 586 Неутрално

    Съобщение във Фейсбук, вместо по каналния ред към Министерство на образованието ми прилича на рекет, а 7.9 млн лева за годишен абонамент изглеждат ужасно много пари.

  8. 8 Профил на proza
    proza
    Рейтинг: 364 Неутрално


    "Министерството е започнало изготвянето на анализ, който да послужи за вземането на решение да се продължи ли абонамента, съобщават още от там"
    Не виждам как ще правим наука без достъп до постиженията на света. Това в днешно време е абсурд. Просто ще трябва да намерят пари и да осигурят абонамента за тези данни. Ами да посъкратят част от ненужния персонал на ведомството си и пари ще има.

  9. 9 Профил на pipon
    pipon
    Рейтинг: 436 Неутрално

    До коментар [#5] от "bohr":

    Много сте ЕнтУлегентен

  10. 10 Профил на palav_nik
    palav_nik
    Рейтинг: 627 Неутрално

    Това издателство "Elsevier" прави пари от въздуха.

  11. 11 Профил на lustmord
    lustmord
    Рейтинг: 296 Разстроено

    Ехей какви са тия бе - наука ще ми развиват - Бочко с 5 милиона пари от бюджета що църкви ще пребоядиса и що асфалт до манастири ще преположи...

  12. 12 Профил на xm...
    xm...
    Рейтинг: 1441 Неутрално

    [quote#4:"serpico"]за трибуна "моци" пари има... [/quote]
    И аз се сетих, че сумата е точно колкото за трибуната.
    Без хеликоптера за Боци и фъстъците за Льоци покрай откриването ...

  13. 13
    ****

    Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.

  14. 14
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

  15. 15 Профил на Chubachubs
    Chubachubs
    Рейтинг: 586 Неутрално

    Доста противоречива информация за дейноста на тези "сладури" от Elsevier
    https://en.wikipedia.org/wiki/Elsevier

  16. 16 Профил на Chubachubs
    Chubachubs
    Рейтинг: 586 Неутрално

    *дейността

  17. 17 Профил на lone wolf
    lone wolf
    Рейтинг: 868 Любопитно

    До коментар [#7] от "Chubachubs":

    Нъл?
    Какъв стадион в обезлюдено село, ще направи гербаджийския кметски наместник с тия пари!

    Да разлая троловете!!
  18. 18 Профил на ruby
    ruby
    Рейтинг: 237 Весело

    Не има трябват. Днес стана ясно, че според Премиера само Господ може да оправи България.

    "Борисов в Троянския манастир: Само Господ ще спаси България"
    http://dnes.dir.bg/news/boyko-borisov-praznik-trojanski-manastir-izbori2013-23609435

    Където трябва е платено.

  19. 19 Профил на Chubachubs
    Chubachubs
    Рейтинг: 586 Неутрално

    До коментар [#17] от "lone_wolf":

    Не става дума за това, просто наистина са много парите за достъп до база данни. Виж линка, който пуснах за дейността им, според мен цените са им доста спекулативни.

  20. 20 Профил на bgkurshum
    bgkurshum
    Рейтинг: 812 Неутрално

    [quote#6:"pipon"]Това е чудовищен гаф и некомпетентност ! [/quote]

    Изобщо не е гаф, а целенасочена политика на унищожаване на българското образование и наука. Впрочем, по този въпрос имаше парламентарно питане, на която госпожата отговори "ще видим". Верно, виждаме седерунгелския погром над всичко в България. Сикаджията само им е знаме и параван.

    На 11.07. да изринем сикаджията и мутренската му шайка! Този път завинаги!
  21. 21 Профил на buddy
    buddy
    Рейтинг: 474 Неутрално

    ..."циркулацията на научни знания" !?!?... (Министерство на образованието и науката).

  22. 22
    ****

    Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.

  23. 23 Профил на aralambi
    aralambi
    Рейтинг: 592 Неутрално

    До коментар [#19] от "Chubachubs":

    Направо да цитираме какво пише в Уикипедия за тях:
    "Търговските практики на издателството за платен достъп, както и подкрепата на законодателството, ограничаващо достъпа до публикации, пораждат недоволство и довеждат до безпрецедентен международен бойкот в 2012 г. Инициативата „Цената на Познанието“ (на английски: The Cost of Knowledge) поддържа уебсайт, на който учени публично заявяват, че няма да публикуват или рецензират статии в списанията на Елзевир.[4]
    Робърт Дарнтън, международно признат изследовател на книгоиздаването, счита, че „е наложително да се опитаме да ограничим хищническите дейности на големи издатели като Елзевир...“[5]
    През 2009 г. по време на съдебен процес в Австралия се изяснява, че Елзевир е допускало в течение на няколко години отпечатването на шест псевдонаучни журнала. Те са били трудно отличими от обичайните издания, но съдържанието им е било подбирано и представяно единствено с оглед интересите на фармацевтични компании. На 7 май 2009 г. в официално извинение Елзевир признава фактите.
    В края на 2013 г. Елзевир започва активна кампания срещу лица и институции, оставили на свободен достъп отделни публикации, над които издателството е добило вещни права.[7]
    През юли 2015 г. Асоциацията на холандските университети обявява, че планира бойкот на Елзевир заради ценовата политика на компанията и отказа на приемливи форми за свободен достъп.
    Констатирано е неколкократно, че Elsevier използва своята система и за да продава статии оставени другаде на свободен достъп.
    В Русия издателството Elsevier работи от 2003 г. От 2005 г. действа руската компания ООО «Рид Елсивер», с около 50 сътрудника."
    https://bg.wikipedia.org/wiki/Elsevier

  24. 24 Профил на Fred
    Fred
    Рейтинг: 1335 Неутрално

    [quote#8:"proza"]Не виждам как ще правим наука без достъп до постиженията на света. [/quote]
    Аз пък не виждам как ще се прави наука без лаборатории. А те са стотици пъти по-скъпи от абонаменти. Само с четене и плюнчене на моливи не става. Та когато настане поредното плюене и искане на световни постижения и място в класациите имайте го и това предвид.

    Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
  25. 25 Профил на mitko11
    mitko11
    Рейтинг: 2262 Весело

    До коментар [#21] от "buddy":

    "Водата циркулира, банята функционира, теляците манипулират....."
    Точно както във вица...

    "Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
  26. 26 Профил на tucker case
    tucker case
    Рейтинг: 1040 Весело

    епа коги българската нáука ше земе да връща по 8 мильона на година от продаден нáучен продукт...?

    Now what's a few miles between the beauty and the beast...
  27. 27 Профил на johnniewalker
    johnniewalker
    Рейтинг: 767 Неутрално

    Ааа българските учени да си знаят мястото! А то е някъде отзад в далечината на невероятните български олимпийци - младите надежди на българския професионален спорт, които ни карат да се гордеем като българи (с капацитета им на зобене). Или поне така мислят сегашните управляващи.

  28. 28 Профил на mitko11
    mitko11
    Рейтинг: 2262 Весело

    До коментар [#24] от "Fred":

    Абе то май трябва и мотивирани учени да има....А не да получават почти два пъти по-малко от начинаещ полицай...

    "Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
  29. 29 Профил на mitko11
    mitko11
    Рейтинг: 2262 Весело

    До коментар [#26] от "tucker case":

    Когито булгарският "бузинесс" се присети, че трябва да плаща за научен продукт.
    И когато българските работодатели започнат да отделят суми за ежегодно обучение на персонала....

    "Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
  30. 30 Профил на mitko11
    mitko11
    Рейтинг: 2262 Весело

    До коментар [#27] от "johnniewalker":

    Гледайки делегацията в Рио, на всеки олимпиец имаше 2-3 екскурзианта...

    "Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
  31. 31 Профил на Един препатил
    Един препатил
    Рейтинг: 3439 Неутрално

    "...7.9 млн. лева с ДДС за 59 научни организации и висши училища..."

    Аз нещо не разбирам. Или статията не е ясна или цялото положение е твърде мътно. Защо МОН плаща абонамента? Нали научните организации и висшите училища си имат свои бюджети? А министерството като плаща така топтан знае ли се кой какво потребява? И какво дава насреща? То хубаво да се дават пари за наука, ама тази работа малко куче влачи ми се вижда. Пък и не става дума за малко пари.

  32. 32 Профил на Fred
    Fred
    Рейтинг: 1335 Неутрално

    [quote#28:"mitko11"]Абе то май трябва и мотивирани учени да има....А не да получават почти два пъти по-малко от начинаещ полицай... [/quote]
    Щом при тези заплати стоят че дори и по нещичко дават значи са мотивирани. Въпросът е да се осигурят поне минимални условия за работа. А то виждате, дори достъп до списанията нямат, за книги да не говоря. Аз откога гледам с мечта една американска специализирана електронна библиотека с повече от 50,000 статии в моята област но уви. А иначе за една статия от там искат по $30, 10 статии и месечната ми заплата отиде.

    Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
  33. 33 Профил на niko_tin
    niko_tin
    Рейтинг: 466 Неутрално

    А защо са ни на назе ваопще български учЕни и българска наука, па и ора образовани и грамотни?? Ней ли по-добре матреала да е проз и необразован, да ней "всестранно развита личност" и да не требва да са "учится, учится и еще раз учится"?? Тогива матреала по-лесно са лъжи от итрити политици и мошенници, и ней като да псуе бае ви Тошо дека назначил дащеря си за министър и да му пущи вицове за секой негова крива стъпка, па и за Брежнев, Хонекер и тоя-оня не пада по назад?? Сеги матреала е доволен, оти на свинкята ка и сипеш у копанята она само тва и стига дай доволна, та и матреала - апнал си е, пийнал си е, кой го яхне - той, дий-дий, и прочее!!

    Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате Ми
  34. 34 Профил на Федор  Езерский
    Федор Езерский
    Рейтинг: 927 Неутрално

    Гарантирано от ГЕРБ. Тези пари можеха да се покрият от БеляНЕ, която трябваше вече да работи

  35. 35 Профил на Fred
    Fred
    Рейтинг: 1335 Неутрално

    [quote#31:"Един препатил"]Нали научните организации и висшите училища си имат свои бюджети? [/quote]
    Които не стигат дори за парното та зимно време се моржува. Бюджета стига само за едни мижави заплати и толкова. По едно време дори фулмастерите си купувах с които пишех по дъската. За всичко останало търсиш договори и спонсори.

    Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
  36. 36 Профил на Каишков - Либерален мислител
    Каишков - Либерален мислител
    Рейтинг: 810 Неутрално

    [quote#1:"Darth Plagueis"]Няма проблем. Важното е, че плащаме на руснаците по 5 млн на месец, щото умишлено бавим плащането на реакторите. [/quote]
    Това изобщо не е вярно, а е тотална клевета. ГЕРБ спряха проекта защото така ги "посъветваха" техните западни приятели с аргумента че нямало нужда от повече мощности. Като се оказа че има и то много, "десните" пак разиграха русофобската карта, за да си прикрият золумите. Пак по съвет от "западни наблюдатели" и за да игнорират факта че решението е на европейски съд, когото не можеш да обвиниш в комунизъм, което е любимият "аргумент"на десните. По темата - България е единствената страна в Европа, даже не в ЕС, която умишлено поставя интересите на собствения си народ под тези на западните ментори. Това премиерът нарича "лоялност".

  37. 37 Профил на galapagas
    galapagas
    Рейтинг: 1119 Неутрално

    За наука пари няма, но 150 милиона на година за тютюнопроизводителите не са проблем.

  38. 38 Профил на mitko11
    mitko11
    Рейтинг: 2262 Весело

    До коментар [#31] от "Един препатил":

    Сега ще почнеш да питаш и за лицензите на Майкрософт....
    А там парите са доста повече от 10 милиона и на 2-3 години се купуват дублиращи ненужни лицензи...

    "Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
  39. 39 Профил на 1Sion1
    1Sion1
    Рейтинг: 753 Неутрално

    До коментар [#14] от "Alexander97":

    Вярно ли?! И по какво се разбра?! Я поразрови в интернет , преди да даваш лични обидни квалификации. Не само , че е скъпо, ами е безумно скъпо. Поразрови, попрочети пък пак ела да коментираш. Цял свят е писнал от таксите на това издателство.

    Живота е това, което се случва, докато ние правим планове за бъдещето
  40. 40 Профил на stttt
    stttt
    Рейтинг: 524 Неутрално

    напишете повече как се използва и от колко "учени" тази база данни, .. любопитно е преди да се правят други изводи... т.е. обяснете защо е толкова важна за тази цена..

  41. 41 Профил на niko_tin
    niko_tin
    Рейтинг: 466 Неутрално

    До коментар [#32] от "Fred":

    Ша има йоще много дай гледаш она библиотека през крив макарон, оти от ученйето иде най-гулемото зло!! Едно време бае ти Тошо га сакаше да направи сички "всестранно развити личности" и сички да "учится, учится и еще раз учится", ги напрай така, дека сички много поумнеа, и видеа, дека он е проз, и свалиха го!! И затва сеги никакво ученйе, никакви електронни библиотеки и прочее, оти па много умин ша стани матреала!!!

    Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате Ми
  42. 42 Профил на buddy
    buddy
    Рейтинг: 474 Неутрално

    Най-добре е т.нар. “българска научна общност” да престане да разчита на българското Министерство на образованието и науката за повишаването на своята квалификация и компетентност, а да започне да трупа онлайн БЕЗПЛАТНО знания от най-добрите университети в света:

    https://www.edx.org/
    https://www.coursera.org/

  43. 43
    ****

    Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.

  44. 44 Профил на mitko11
    mitko11
    Рейтинг: 2262 Весело

    До коментар [#35] от "Fred":

    Значи пак като във вица:
    "-Ти на твоите работници плащаш ли им?
    -Не, даже им сложих вход и пак идват...
    -И аз им сложих вход, ама моите се изтарикатиха - идват в понеделник и си отиват в неделя вечерта да се изкъпят, че да не плащат всеки ден за вход..."

    "Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
  45. 45 Профил на greeneyes
    greeneyes
    Рейтинг: 2794 Неутрално

    Апотеоз на боковото безхаберие. Преди се строяха магистрали, а сега къде се харчат парите? За контрабандата на Борисов през турската граница? Разбира се, науката и образованието са последна грижа на банкянската тиква. В нормалните дтржави е точно обратното.

  46. 46 Профил на galapagas
    galapagas
    Рейтинг: 1119 Неутрално

    [quote#3:"blaf"]Да ползват sci-hub! [/quote]

    дай линк!

  47. 47 Профил на alg57373608
    alg57373608
    Рейтинг: 1560 Неутрално

    "Министерството е започнало изготвянето на анализ" ... като как да почне да преговаря, наверно и да се опита междувременно да разбере, за какво въобще става дума. Щото едва ли в това министерство има хора ползвали или ползващи тези бази данни.

    Моето предвиждане е, че скоро Министерството на Кунева ще се наложи да се ограничи да управлява само дестките градини и, може би, началните училища. За другите училища - явно не стават.

    Ако една университетска библиотека не осигурява достъп до full text статии - започвайте да затваряте и университетите. Защото сте пълна пародия.

  48. 48
    ****

    Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.

  49. 49 Профил на blaf
    blaf
    Рейтинг: 675 Неутрално

    До коментар [#46] от "galapagas":

    Напиши sci-hub в търсачката!

  50. 50 Профил на Starec
    Starec
    Рейтинг: 758 Весело

    [quote#6:"pipon"]В нормалните държави е съвсем редно министърът на образованието М.Кунева да си подаде оставката незабавно ![/quote]
    Виж ти - много си бърз с оставките.
    Ами ако има анализ, че годишно да кажем само 10,000 пъти български учени са ползвали базата данни? Това значи, че една библиографска справка ни струва 560 лв. Ами ако са само 1,000?Бил съм в контакт с тези среди и знам неохотността, с която се търсят справки от някои наши учени.
    Само че ако се публикуват подобни данни, ще бъде велик срам, нали Никотин-е?
    А ето и хубав цитат, който хвърля друг поглед към ситуацията:
    [quote#23:"aralambi" „е наложително да се опитаме да ограничим хищническите дейности на големи издатели като Елзевир...“[5] [/quote]
    И трето - има и конкурентни фирми - Томсън, Шпрингер и др. Гугъл-наука - също е полезен, безплатен и засега слабо популярен.
    Та - лаиците в науката, и дежурните плювачи в "Дневник", дето само търсят повод да ругаят правителството, да си затворят ... Просто проблемът никак не е за техните глави.

    Поздрави
  51. 51 Профил на Fred
    Fred
    Рейтинг: 1335 Неутрално

    [quote#42:"buddy"]БЕЗПЛАТНО знания от най-добрите университети в света:

    https://www.edx.org/
    https://www.coursera.org/ [/quote]
    Явно не правиш разлика между статия в която се дават резултатите от последните научни изследвания гонещи най-високото ниво и материал сдъвкан да е до нивото на начинаещи студенти. Накратко, на нивото си на Кунева за която няма разлика между неорганична и органична химия.

    Юда се продаде за 30 сребърника, а ДБ на БСП за 8 районни кмета.
  52. 52 Профил на niko_tin
    niko_tin
    Рейтинг: 466 Неутрално

    До коментар [#50] от "Starec":

    Тава дека ти го натвърдна дека справки не търсат са и конкурентни фирми тоже е много убаво!! Тава значи, чи българския учЕн и он намалева да са учи, демек изпростева, и нема да има как он да научи матреала по-умен да стани, начи днешния бае ви Тош... така де, който е тамо, нема страшно да са свали, оти бил проз!!!! Он на фона че изгледжа от умен - преумен!!!

    Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате Ми
  53. 53 Профил на tmax500
    tmax500
    Рейтинг: 410 Неутрално

    унищожен народ ей тва е истината. жалко!

  54. 54 Профил на boring pumpkin
    boring pumpkin
    Рейтинг: 237 Неутрално

    Първа стъпка от Реформата...

  55. 55 Профил на Nina Kercheva
    Nina Kercheva
    Рейтинг: 524 Неутрално

    Абе бат Бойко се хвали ежедневно колко милиарда е "прибрал" от контрабанда, та се питам, къде аджеба отиват тези купчини пари,сега чета,че дал на Троянския манастир милион и нещо, а да не говорим за огромната администация, която гълта милиони, а файда - йок...Та някакви си 5-6милиона Кунева не може да Намери???

  56. 56 Профил на niko_tin
    niko_tin
    Рейтинг: 466 Неутрално

    До коментар [#55] от "florencia":

    А ако земе да са поразмислиш повеке дали "не може", "не иска" или "не дават и" да намери??

    Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате Ми
  57. 57 Профил на today
    today
    Рейтинг: 1845 Неутрално

    Друго си е да дадем на бедните руснаци 1-2 млрд, уж за някакви реактори. Да припомня, по договор, подписан от БСП.

    Медведев, Дмитрий Анатольевич, очевАдно е решил след време като го съди международния трибунал в Хага да се обяви за НЕВМЕНЯЕМ, и затова в момента дрънка такива безумици, подготвя си защитата.
  58. 58 Профил на stenli1
    stenli1
    Рейтинг: 1040 Любопитно

    Точна така ГЕРБ, Браво Боко от СИК.

    На нас не ни трябват учени, да сАдят картофи, както нареди Картофеното момче.
    На нас ни трябват танцьорки на пилони, "масажистки със щастлив край", сервитьорки и охранители

  59. 59 Профил на Зарзават
    Зарзават
    Рейтинг: 352 Неутрално

    Ако някой си мисли, че с 500-600 лева заплата някой учен ще прави наука, явно не знае на коя планета се намира. Чистачките на летище София получават над 1000, ушевите с коремчетата също. Който има акъл за да прави наука отдавна си е бил камшика за чужбина, тези учени които са останали в България се интересуват само да не им спрат заплатките, а това че загубили достъп до база данни с публикации им е последна грижа.

    Апропо някой намери ли публикациите с които Евгений Дайнов е станал професор, аз все още ги търся!?

    Христо Иванов за Народната Република: "жълтопаветната, самонарекла се демократична, общност, която сега сама драматично обявява, че не става за чеп за зеле".
  60. 60 Профил на buddy
    buddy
    Рейтинг: 474 Неутрално

    До коментар [#51] от "Fred":

    Червенаков,

    Преди да раздавате произволни оценки на други (които изобщо не познавате) по въпроси, които са далеч от компетентността на един тотално провалил се асистент от Минно-геоложкия ТЕХНИКУМ, направете поне един (пък бил той и неуспешен) опит да завършите поне един курс на graduate level от предлаганите и едва след това елате и се изказвайте, но вече информирано. Кунева тук няма абсолютно нищо общо, защото предлаганата от мен опция елиминира нейната необходимост като министър. Но се съмнявам, че профанерията може да стопли това.

  61. 61 Профил на 1Sion1
    1Sion1
    Рейтинг: 753 Неутрално

    Добре ,де. Защо държавата, респективно ние да го плащаме?!Университети са автономни, имат си бюджет, който отново ние плащаме. Защо тази безумна цена , именно на това издателство?Колко са учените, които.го ползват?! Защо университетите не го платят от бюджета си? И аджеба , това фейсбук съобщение като рекет ли да го приемаме?!Въпроси, въпроси...

    Живота е това, което се случва, докато ние правим планове за бъдещето
  62. 62 Профил на pipon
    pipon
    Рейтинг: 436 Неутрално

    До коментар [#50] от "Starec":

    Па ти си мноогу убаф
    Та к'во викаш да одят да садят картофи и да гледат офции ли ?
    Ей ****, нито една друга европейска държава ( а , и други такива уважаващи себе си ) не е отрязала достъпа до научните бази данни на : студенти,докторанти,преподаватели , изследователи и т.н .
    Пишеш пълни глупости ! Тези бази данни се използват масово от всички , ма неле треве оффчаре и картофе
    На стената виси любим портет , целуни го и му се поклони !

  63. 63 Профил на Цецо
    Цецо
    Рейтинг: 1505 Неутрално

    До коментар [#50] от "Starec":

    Съгласно изискванията на самото министерство при кандидатстване по фонд научни изследвания е необходимо да се представят справки от вече спряната услуга.

    Covid live matter. Stop the genocide.
  64. 64 Профил на comandante  vs  либерални ентусиасти&корпократи
    comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
    Рейтинг: 4201 Неутрално

    Разходите за учени никак не се рентират у нас!

    Libertarianism is just anarchy for rich people
  65. 65 Профил на Цецо
    Цецо
    Рейтинг: 1505 Неутрално

    Сега кога да чакаме оставката на министърката? И извиненията на цялата риформаторска пасмина?
    Раданчо, пиленце, що не коментираш?
    Опс. Пардон. Тия са от ония дето са прави дори когато съгрешат.

    Covid live matter. Stop the genocide.
  66. 66 Профил на мой
    мой
    Рейтинг: 237 Неутрално

    Въпросните учени като нямат достъп с по един лаптоп и на свободния пазар да изкарат малко пари стига са чакали някой цял живот да им спонсорира хобито

    KEEP CALM AND KOTOTAKOA
  67. 67 Профил на Darth Plagueis
    Darth Plagueis
    Рейтинг: 1465 Неутрално

    [quote#36:"Каишков - Системен нарушител"]Като се оказа че има и то много[/quote]

    Верно ли? Кога се оказа тая нужда? Да не я бъркаш с голяма нужда?

    Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
  68. 68 Профил на pke481099023
    pke481099023
    Рейтинг: 466 Неутрално

    Заглавието е преднамерено подвеждащо.

    Elsevier са едно от големите академични издателства (холандско впрочем) и дава достъп собствените си издания, а не до целия свод от научна литература, както се внушава в заглавието.

  69. 69 Профил на Gopeто
    Gopeто
    Рейтинг: 1761 Гневно

    Нали си спасихме робството? Проблеми няма.

    "За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
  70. 70 Профил на biss Mark
    biss Mark
    Рейтинг: 1679 Разстроено

    От днес световните бази данни няма да имат достъп до българските учени.

    Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.
  71. 71 Профил на postmodernity
    postmodernity
    Рейтинг: 466 Неутрално

    Ама чакайте, бе! Нали учените работят по проекти, самофинансират се и т.н. на този, на когото му трябва, нека изкара пари за финансиране. Ето ви малко информация:
    „Проф. дфн Веселин Петров – първият учен от ИИОЗ при БАН, носител на награда за наука “Питагор”
    За първи път учен от Института за изследване на обществата и знанието при БАН – проф. дфн Веселин Петров – става носител на престижната награда “Питагор” на Министерството на образованието и науката в категорията за утвърден учен в областта на хуманитарните и обществени науки. Това е голямо постижение както за самия него, така и за целия Институт.
    13230080_1593964550913865_6176870736527940059_nПроф. дфн Веселин Петров, доктор на философските науки, е Изпълнителен директор на борда на Международната организация за процесуална философия и съосновател на Европейската организация за процесуална философия. Участва в редколегиите на 2 чуждестранни научни списания. За последните три години основните постижения на проф. Петров са в областта на съвременната процесуална онтология и нейните приложения. Публикациите му в периода 2013-2015г са първото цялостно изследване на процесуалната онтология в българската философска литература и сред едни от първите монографични изследвания в конкретната област на приложната процесуална онтология. Изследванията му са фокусирани в развитие на теорията на динамичните и процесуално-релационните онтологии, във философския смисъл на понятието, както и върху приложението на тези онтологии в самата философия и в различни области на науката.“
    Та, на въпросния професор по философия за какво му е всичко това след тази надлежно показана информация? И след като е изп.директор той значи е пълен с пари и изобщо не му е необходима въпросната информация.
    Ето ви и още инфо от сайта на БАН:
    „ Учени от БАН взеха шест от тазгодишните научни награди „Питагор"
    Петък, 20 Май 2016


    Чл. кор. Елка Бакалова, изкуствовед и културолог, изследовател на средновековното българско и византийско изкуство и акад. Петър Кралчевски, работещ в областта на физикохимията и науката за колоидите са носители на Голямата награда „Питагор“ за 2016 г. в категория „Цялостен принос в развитието на науката“.

    С голямата награда за млад учен беше удостоена гл. ас. д-р Антония Тончева от Института по полимери към БАН за приноса й в създаването на ново поколение полимерни материали чрез авангардната технология "електроовлакняване". Наградата й беше връчена от председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров.

    В категория "утвърден учен в областта на хуманитарните и социалните науки" победител е проф. д-р Веселин Петров, автор на монографията "Процесуално философски прочит на дилемата континуалност".

    Доцент д-р Александър Куюмджиев взе наградата „Питагор” за научна книга за монографията си "Стенописите в главната църква на Рилския манастир".

    Наградата за ръководител на научен колектив с успешна експлоатация и комерсиализация на научните резултати взе доц. д-р Георги Нихризов за развитие на археологическата карта на България.

    Наградите „Питагор“ се присъждат от Министерството на образованието и науката на учени и научни колективи за съществен принос в развитието на науката в България. На церемонията, която се проведе на 19 май 2016 г. в столичния хотел „Балкан", присъстваха представители на академичната общност, ректори на висши училища, досегашни носители на наградата „Питагор“, журналисти, преподаватели, учени и политици.“

    "Либерализъм - тази дума бих превел като стадно оскотяване..." Фридрих Ницше
  72. 72 Профил на dearblue
    dearblue
    Рейтинг: 574 Неутрално

    За гърците може 300 млрд евро за българите не може 6 млн

  73. 73 Профил на xm...
    xm...
    Рейтинг: 1441 Весело

    [quote#24:"Fred"]Аз пък не виждам как ще се прави наука без лаборатории. А те са стотици пъти по-скъпи от абонаменти. Само с четене и плюнчене на моливи не става. [/quote]
    Мдам.

    Да не говори, колкото и еретично да звучи, че ако си истински учен - ще си ги хакнеш или ще познаваш колега от съответният бранш, ако то си хуманитарийче пиле оплетено, който да ти хакне ...

    Или колега от чужбина с достъп ще ти извади каквото ти трябва и ще ти го изпрати ... Често напълно безплатно ...

  74. 74
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

  75. 75 Профил на papуre
    papуre
    Рейтинг: 696 Неутрално

    "От днес българските учени нямат достъп до световните бази данни заради недостиг от 5.6 млн. лв."

    Как , бе ??? Та България е осеяна с магистрали във всяка посока и до всякъде. Да не би пък държавниците да подканят учените да си хванат и те пътя за нанякъде ? След като Горанов и Простия / по самооценка / се запениха да убеждават обществото , че са натрупани с милиарди приходи в повече , да загива науката заради някакви си пет- шест милиона ЛЕВА прилича повече на саботаж , отколкото на грижа за националните интереси . Впрочем , дали в България има все още учени? Истински , не ерзац.

  76. 76 Профил на proizvoditel
    proizvoditel
    Рейтинг: 810 Неутрално

    До коментар [#2] от "Роси":

    И каква точно наука имало в България, че не мога да се сетя. Коя българска фирма е спечелила нещо от "българската наука"? Допуснахте като "безвредни" продуктите на фирми като Монсанто и унищожихте целият поминък на селското население. В България вече дори и домати на открито не стават. Всичко трябва да се пази под стъкло или найлон. Българската индустрия загина. Малкият бизнес изчезна. Преписвате никому ненужни публикации и доклади на килограм, и ми се правите на учени. А ако дай Боже нещо вденете бягате на запад да се продадете скъпо. А тия дето ви плащат масрафа - да го д...хат.

  77. 77
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.

  78. 78 Профил на proizvoditel
    proizvoditel
    Рейтинг: 810 Неутрално

    Науката, за която държавата плаща трябва да достига до нужни някому в България резултати и приложения. Ако няма фирми възползвали се от резултатите, значи изобщо не е трябвало да се копа тази нива. Изобщо всички трябва да се грижим за просперитета на българското производство, а не да узаконяваме боклуците на платилите ни добре чужденци. Иначе скоро България ще бъде място за последна спирка на пенсии. А фундаменталната наука трябва да се практикува само с външно финансиране.

  79. 79
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.

  80. 80
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.

  81. 81 Профил на Ivanski
    Ivanski
    Рейтинг: 524 Гневно

    До коментар [#1] от "Darth Plagueis":

    Алоу, що не ги дадеш тези пари ти - като си толкова смел в изводите!

    Ivanski
  82. 82 Профил на bat_plamen
    bat_plamen
    Рейтинг: 5064 Неутрално

    Срамота!!!!!!!!!!!!

  83. 83 Профил на papуre
    papуre
    Рейтинг: 696 Неутрално

    "Проблемът е дефицит в бюджета на МОН от 5.6 млн. лева"

    Предполагаем диалог на Министерски съвет
    Борисов : Кунева, пАри нема , действай . Знаеш как .
    Кунева : Йес , чиф , ще се справим. Не можем да игнорираме европейските препоръки за развитието на науката.


  84. 84
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.

  85. 85 Профил на pipon
    pipon
    Рейтинг: 436 Неутрално

    До коментар [#80] от "AlienAtion":

    Много им е сложна материята , виж чушке ,домате,буркане,ракия е друга работа с хоризонт от днес до пладне
    До коментар [#76] от "proizvoditel":

    Има много фирми и изследователи ,които печелят доста добре от наука в бг-то ,само че в Бг медиите има гробна тишина . Ети пример : проф . Ставри Ставрев , наскоро почина , светла му памет !
    По много от европрограмите за земеделски производители или млади фермери изискванията за надзор и консултации са с научни организации . Пример : Гледаш домате ,одиш да се консултираш за технологията , торенето и прочие с некой аграрен университет , само че бай ви ганя изобщо не се интересува от това , за другото си прав

  86. 86
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.

  87. 87 Профил на proizvoditel
    proizvoditel
    Рейтинг: 810 Неутрално

    До коментар [#77] от "AlienAtion":

    Добре бе човече. Държавата като е дала на БАН само тази година субсидия от 75 млн. лева какво е получила. С тия 70 института, хиляди учени и катастрофирали пишман разузнавачи, сгради и основни средства за няколко десетки милиарда лева... - какво произведохте и колко пари донесе то на България?
    Ще ти помогна - нищо, едно голямо нищо! Вие се интересувате само от себе си. Защо не отидете по фирмите, да им видите дережето и да си потърсите там теми по които да работите и тогава да настоявате държавата да ви финансира?

  88. 88 Профил на Хакуна Матата !
    Хакуна Матата !
    Рейтинг: 711 Неутрално

    [quote#20:"bgkurshum"]Изобщо не е гаф, а целенасочена политика[/quote]
    Съгласен съм, няма нищо случайно...
    Жалко е, че са те украсили с "минуси", което е още едно доказателство в подкрепа на твоята теза.

    Stupid people make me sick
  89. 89
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.

  90. 90 Профил на papуre
    papуre
    Рейтинг: 696 Неутрално

    [quote#2:"Роси"]рам и позор. За зали и стадиони има, за наука, не. [/quote]

    Няма наука - няма проблем . Ликвидираш науката , ликвидираш и възможността за проблем. А парите остават . Не за решаване на проблеми, разбира се . Те се решават "по стандартния" начин.

  91. 91 Профил на Darth Plagueis
    Darth Plagueis
    Рейтинг: 1465 Неутрално

    До коментар [#81] от "Ivanski":

    Ми то аз ги давам, бе мозък! Не всички сме милиционери на държавна издръжка.

    Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
  92. 92 Профил на papуre
    papуre
    Рейтинг: 696 Весело

    [quote#18:"ruby"]Борисов в Троянския манастир: Само Господ ще спаси България" [/quote]

    Ааа , моля , моля . Не съм поемал такъв ангажимент!

  93. 93 Профил на proizvoditel
    proizvoditel
    Рейтинг: 810 Неутрално

    До коментар [#85] от "pipon":

    Абе човече - аз ти говоря, че технологията, по която отглеждат зърното по блоковете доведе до унищожаването на зеленчуците в градините на селяните в селата. Препаратите с които пръскат чрез вятъра стигат до градините на хората и унищожават всичко дето не е устойчиво на тия отрови. По рано семената бяха част от реколтата, а днес от реколтата нищо не никне. От вън си внасяме семената, торовете, препаратите, техниката, инвентара... От вън идва някаква субсидия. Продукцията основно пак заминава навън. Тук остават отровите. То поне пари да оставаха. При 500 кг. на дка и цена от 240 лв. на тон производителят получава бруто приход от порядъка на 120 лв./тон. Като плати поне 60 лв. рента, заплати, горива, семена торове, препарати и т.н. излиза на загуба. Субсидията от държавата някаква смешна печалба.

  94. 94 Профил на pipon
    pipon
    Рейтинг: 436 Неутрално

    До коментар [#93] от "proizvoditel":

    Знам , така е ! ГМО-то е програмирано с терминиращ механизъм ,унижожава всичко наоколо и вирее само с раундъп.
    В сила са и геонженерни проекти за контрол на климата и съсипване на цялото алтернативно земеделие ,което не се вписва в концепцията и патентите на монстър корпорациите , за съжаление не е конспиративна теория ,де да беше
    И това е само началото , в ход са проекти за контрол (безжичен) на човешкото съзнание , т.нар невроуеб , бъдещето под егидата на корпорациите ще бъде доста мрачно , сори
    https://www.youtube.com/watch?v=oO0zy30n_jQ

  95. 95 Профил на proizvoditel
    proizvoditel
    Рейтинг: 810 Неутрално

    До коментар [#90] от "papyre":

    То съвсем скоро няма да има ученици, ти си ми ревнал за нищо не раждащата ни наука. Всичко се е юрнало да присвоява/усвоява някакви фондове и никой не мисли за ефективното използване на дадените пари, за ползите от изразходваните средства.

  96. 96 Профил на nonsense
    nonsense
    Рейтинг: 420 Неутрално

    Какви преговори, плащаш си и получаваш достъпа. Като едно циганче днеска, дето имало рожден ден. Нито го познавам, нито нищо. Дадох му 10лв, а той вика: Оф,тц,тц. Аз щях да ти искам 15.

    shut up retard
  97. 97 Профил на papуre
    papуre
    Рейтинг: 696 Неутрално

    [quote#19:"Chubachubs"]Виж линка, който пуснах за дейността им, според мен цените са им доста спекулативни. [/quote]

    Все пак спекула не означава негативно понятие . По- скоро е натоварено с риск финансово действие , което не гарантира направената инвестиция и бързото връщане на вложенията . А може и изобщо да не се върнат. Общо взето , спекулант е добър специалисту тънък познавач на процесите , не се свени да постигне печалби на всяка цена. Е , това " на всяка цена " натоварва понятието с негативизъм. Така мисля .


  98. 98 Профил на proizvoditel
    proizvoditel
    Рейтинг: 810 Неутрално

    До коментар [#94] от "pipon":

    А знаеш ли с какво се занимава нашата селскостопанска наука? Ходят си "учените" по 6 месеца командировка в САЩ за сметка на фондове на Монсанто и подписват за безвредността и големите добиви на техните продукти. Днес вече по магазините няма семена произведени в България, да не говорим за старите български сортове или техни подобрени аналози. Всичките ни семена са внос от Холандия, Франция, Испания... И искат ние да им плащаме заплати, осигуровки, отопление, апаратура, достъпа до бази данни ... Наглеци!

  99. 99 Профил на velbg
    velbg
    Рейтинг: 466 Неутрално
  100. 100 Профил на ceci_
    ceci_
    Рейтинг: 638 Неутрално

    Иииии изведнъж тададаааам се оказва че годишният абонамент трябва да се плаща... а е едва август, кой да очаква такава несправедливост?!?

    За илюстрация на това, къде отива БГ е достатъчен ето този пасаж:
    "7.9 млн. лева с ДДС за 59 научни организации и висши училища. За сравнение целият бюджет на МОН за наука е около 24 млн. лв, от които през 2016 г. 15 млн. лв. е бюджетът на Фонда за научни изследвания""

    т.е. учените ни за всякакви изследвания имат два пъти повече пари, отколкото струва годишния абонамент към базите на издателството?!
    Някой вярва ли че с такъв бюджет се прави наука? В Молдова може би, в Швейцария съм сигурен че има известна разлика... и има и резултат.





За да коментирате, да оценявате или да докладвате коментар, трябва да влезете в профила си или да се регистрирате. Вход | Регистрация
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK