Борисов обсъдил мигрантската криза с Меркел, Орбан и Вучич

Борисов обсъдил мигрантската криза с Меркел, Орбан и Вучич

© Надежда Чипева, Капитал



Министър-председателят Бойко Борисов е провел телефонни разговори с канцлера на Германия Ангела Меркел, с унгарския премиер Виктор Орбан и със сръбския министър-председател Александър Вучич. Това се вижда от съобщение на сайта на Министерски съвет.


С Меркел е обсъдена подготовката на срещата на държавните и правителствените ръководители на държавите-членки в Братислава на 16 септември. Основна тема на предстоящия форум ще бъде мигрантската криза в Европа и необходимостта от намиране на единно европейско решение.


ЕС и Турция трябва взаимно да решат проблемите си и всички държави солидарно да положат усилия за изпълнение на постигнатите до момента договорености и поети ангажименти, подчертал по време на разговора си с канцлера премиерът Борисов.




Във връзка със срещата на върха в Братислава министър-председателят Борисов и премиерът на Унгария Виктор Орбан се обединили, че в словашката столица трябва да се проведат дискусии за състоянието на ЕС на фона на излизането на Великобритания от съюза, както и все по-засилващата се миграционна вълна.


Борисов потвърдил тезата си, че ще настоява за общоевропейско решение и проява на истинска солидарност между държавите в Европа за разрешаването на проблема с мигранстката вълна и адекватна защита на външните европейски граници.


По покана на Борисов Виктор Орбан пристига на официално посещение в България на 13 и 14 септември. Двамата премиери ще направят обход на част от преградното съоръжение на българско-турската граница.


Мигрантската криза е била обсъдена и с министър-председателя на Сърбия Александър Вучич. Двамата били единодушни за необходимостта от увеличаване на двустранните комуникации и сътрудничество за запазване на сигурността и спокойствието на гражданите в двете държави.


По време на разговора двамата обсъдили и възможности за двустранното сътрудничество в областта на енергетиката и изграждането на интерконекторна връзка между Сърбия и България.


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK