
© Надежда Чипева, Капитал
Хотел "Маринела"
Известният като Японски хотел в София отдавна не се е радвал на такава обществена популярност, каквато има в последните две години - от бурното недоволство в социалните мрежи за изкоренени вишни край сградата, през електрическата пластмасова украса пред входа до незаконното му дострояване и отказа на собствениците да се съобразят с държавните предписания. Сега хотелът с актуално име "Маринела" и собственик Ветко Арабаджиев е на път да се окаже в центъра на сериозен спор с международен привкус - за нарушаване на авторско право при промяна на облика на постройката.
Сигналът за неправомерна намеса идва от професионални организации - Съюза на архитектите и Камарата на архитектите в България, а при установяване на нарушение предвидените по закон санкции са глоба и дори затвор.
Сградата на хотела е единствената творба от този тип в Европа на един най-значимите японски архитекти - Кишо Курокава. Издигната е между 1974 и 1979 г. и тогава носи името "Витоша Ню Отани". Към основната висока сграда има втора по-ниска постройка, вътрешна градина с езеро и луксозен дървен павилион, в която се помещава традиционен японски ресторант.
Самият Курокава пристига в България, за да ръководи лично строежа и дори отваря свое бюро, в което наема български архитекти. Авторът на проекта умира през 2007 г., но правата върху неговите произведения се държат от архитектурната му компания KISHO KUROKAWA architect & associates в Япония, а законът за авторското право в България ще ги закриля до 2077 г. - седемдесет години след неговата смърт.
Японският хотел запазва без драстични промени интериора и екстериора си допреди две години, включително за годините, в които е собственост на веригата "Кемпински" (между 1994г. и 2014 г.) Видимите промени започват след като той става притежание на бизнесмена Ветко Арабаджиев през 2014 г. чрез фирмата "Виктория груп ВМ". Малко след това той смени името си на на хотел "Маринела" - по името на съпругата на Арабаджиев, която е и изпълнителен директор на "ВГ", както е преименувано дружеството-собственик на активите.
Вишните, които станаха пластмасови дървета
Новата управа предизвика бурни протести в социалните мрежи през лятото на 2015 г., изкоренявайки японските вишни по алеите около хотела. Общината наложи на собственика максималната глоба - 50 хил. лв с аргумента, че макар и в близост до хотела, дърветата се намират на общинска територия и не могат да се отстраняват без разрешение на местната власт. Собствениците се оправдаха, че вишните са премахнати, за да не пречат на предстоящите ремонтни дейности, както и че става дума за едно дърво, което е преместено в градината на хотела, но според общината става дума за поне три.
Дърветата са дар на България от японското правителство при построяването на сградата. Те цъфтяха красиво напролет и за няколко десетилетия се превърнаха в един от символите на столичния квартал "Лозенец". Сега са достъпни единствено за клиентите на заведенията в хотела.
Междувременно "Маринела" се обзаведе със светещи електрически дървета пред главния вход, които пиарът на хотела Калина Паскалева описа в навечерието на 2016-та година като "специална коледна украса". Почти година по-късно пластмасовите дръвчета продължават да стоят.
Когато дизайнът говори...
"Интериорът съчетава традицията и уют с иновативен и модерен дизайн", пише на официалния сайт на хотела, който представя на бъдещите си гости условията за отсядане. Снимките показват модернистични зали и фоайета в ярки цветове и различни стилове.
Според архитекти обаче собствениците са променили интериора по свой вкус, без изобщо да се съобразяват с идеите на Кишо Курокава, като са заменили автентични детайли и орнаменти. "Всеки елемент от интериора беше изработен от естествени материали - изключително детайлни орнаменти, като всеки един бе съобразен с автентичната японска културата и в унисон с българската възрожденска архитектура. В момента всичко е от изкуствени материали. Класическите дървени тавани бяха боядисани с блажна боя и дублирани със стиропор. Върху оригиналните ламперии бяха залепени мушами, като беше добавено и лед осветление" - така описа пред "Дневник" разликите в интериора след направените промени Атанас Динев, един от архитектите, работили с Кишо Курокава.
По думите му сградата и интериорът са били подчинени на естетически критерии, подплатени със социални и нравствени измерения. "Всичко това беше заменено с долнопробен селски кич, което отговаря на "демонстратура", не на култура", коментира Динев.

© Анна Христова
Електрически вишни пред хотел Маринела
За (ня)колко етажа повече
През 2016 г. започна и най-мащабната промяна - надстрояване на едноетажната нежилищна сграда, която се намира в близост до кулата на хотела. В изявления пред различни медии управата на "Маринела" обяснява, че "надстрояването е започнало след издаване на валидно разрешение за строеж от оправомощен за това административен орган".
Разрешителното, издадено в началото на 2015 г. и допълнено през април 2016 г., обаче се оказва незаконно издадено от главният архитект на община "Лозенец" Тодор Господинов (за съдбата на архитекта виж в карето). Господинов, като представител на общинската администрация, няма правомощия да одобрява строежи от втора категория според Закона за устройство на територията, а Японският хотел, който представлява сграда за обществено обслужване с капацитет над 1000 места за посетители, попада именно в тази категория. Единственият, който има право да одобри промяната е Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), а издаден от нея документ няма.
От Японския до Варна
В началото на 2016 г. Господинов напуска поста си в общината, а 6 месеца по-късно се явява на конкурса за главен архитект на Варна. Кандидатурата му е отхвърлена именно заради неправомерно издаденото разрешително за надстрояване на Японския хотел, обясниха пред "Дневник" от Камарата на архитектите (КАБ) в България. Заради това разрешително Господинов никога не би могъл да стане член на камарата, дори да поиска, обясни пред пред "Дневник" председателят на организацията Борислав Игнатов. Това на практика лишава бившият архитект на ‘Лозенец" от възможността да добие пълна проектантска правоспособност.
Управата на "Маринела" твърди, че има разрешение за строеж от по-ниската 4-та категория, за която може да се произнася общината, и тъй като ДНСК е била уведомена и не е обжалвала разрешението на главния архитект на "Лозенец", тя няма основание да спира работата по обекта.
За да блокира строежа, бившият главен архитект на София Петър Диков, чийто подпис също е нужен, за да бъде валидно разрешителното, предлага през март 2015 г. на Националния институт за паметници на културата Японския хотел да бъде деклариран като недвижима културна ценност. Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) обаче не излиза със становище близо година и половина - до юли 2016г., когато със заповед на министърът на културата Вежди Рашидов предложението на Диков е отхвърлено. В момента главният архитект на София Здравко Здравков обжалва тази заповед пред Върховния административен съд (ВАС). На основание течащата процедура той също отказва да подпише разрешителното, издадено от Господинов.
Междувременнно обаче строителството е започнало и през май месец проверка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството установява, че надстрояването е тръгнало без технически проекти, без протокол за определяне на строителна линия и ниво на строежа. ДНСК отменя заповедта за строителното разрешително и тази за допълване на разрешението за строеж, а освен това издава заповед за спиране на строежа на 16 май 2016 г. с предварително изпълнение, което следва да се спазва дори и при обжалване пред съда. Въпреки това работата по обекта продължава.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова също нарича публично строежа незаконен: "Промените на Японския хотел са абсолютно незаконни, особено по отношение на надстрояването на ниското тяло. Разрешението за строеж е отменено. Продължаващите строителни дейности са нарушение на закона", заявява тя на 18 август в интервю за Би Ти Ви. Едва петата глоба, наложена от ДНСК, спира строежа. От "Маринела" заявиха за "Дневник", че заповедта е само за временно спиране на работата и в момента тече процедура по обжалването й.
Докато тече сагата за надграждане на ниската сграда с един етаж, собствениците на "Маринела" проучват възможността тя да бъде надстроена с ...10 етажа.
По информация на Столичната община, цитирана от информационния сайт "Клуб Z", на 21 март 2016 г. те са поискали виза за надграждането. От хотела не коментират темата, но в изявление, публикувано през август в електронното издание на вестник "24 часа", наричат "спекулации" твърденията, че се готвят да вдигнат 10-етажна сграда и декларират, че нямат строителни книжа или започнати действия за подобен строеж. Документи не може и да бъдат получени, докато тече обжалването на отказа на Министерството на културата да обяви Японския хотел за недвижима културна ценност. Ако обаче ВАС потвърди решението на Вежди Рашидов, главният архитект на София няма да има законови основания да откаже да разреши надстрояването.
Авторът, авторът
Отвъд констатираните от държавните органи нарушения, архитекти виждат още един сериозен законов конфликт, предизвикан от строежа и той е за спазването на авторското право на архитекта, създал Японския хотел.
На първо място е проблемът, че архитектурните проекти на сградата са обект на авторското право и са защитени от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП). Според него "авторското право се закриля, докато авторът е жив и седемдесет години след неговата смърт", а разрешението за използването на произведението е изключително право на неговият автор. Според чл.18, ал.2,т.8 от закона преработката, каквото е дострояването на хотела, е вид използване.
На второ място, използването на сграда, която е произведение на архитектурата, или на план на такава сграда с цел реконструкция, става след извършено съгласуване с организация за колективно управление на авторски права. В страната има две такива организации - "Сдружението на архитектите проектанти в защита на авторското право в архитектурата"(САПЗАПА) и сдружение "Архдивайс". Пред "Дневник" председателят и основател на САПЗАПА Марин Бакалов обясни, че до този момент новите собственици на хотела не са потърсили мнението на нито една от двете организации.
Бакалов обясни, че като архитект на сградата Кишо Курокава е носител на правата върху архитектурния проект на сградата и самия хотел като реализирано произведение на архитектурата.
Според юристи нормите на чл. 3, ал. 1, т. 6 и т. 8 от ЗАПСП предвиждат два отделни и самостоятелни обекта на авторско право - произведения на архитектурата, различаващи се помежду си по своето естество. Правоносителят има веднъж авторско право върху одобрения архитектурен проект (т. 8), като отделен вид обект на авторско право, и върху реализираното произведение на архитектурата (т. 6).
Потърсена от "Дневник" пиарът на хотел "Маринела" Калина Паскалева потвърди с отговорите си позициите на управата на хотела, вече отразявани в медиите.
В едно такова изявление собствениците на хотел "Маринела" твърдят, че не са нарушили авторското право на арх. Курокава, като цитират чл. 15. ал. 2 от ЗАПСП, според който "авторът няма право да се противопостави на желанието на собственика на произведението на архитектурата да го разруши, преустрои, надстрои или пристрои, ако това се извършва в съответствие с действащите разпоредби".
Марин Бакалов от "Сдружението на архитектите проектанти в защита на авторското право в архитектурата" обаче цитира член 24, ал. 15 от същия закон, според която ползването на сграда, която е произведение на архитектурата, или на план на такава сграда с цел реконструкцията й, без изплащане на възнаграждения на неговият автор, се извършва след съгласуване с организация за колективно управление на авторски права. "Никъде в закона не е записано, че имущественото авторско право и правото на възнаграждение за използване на произведение се прекратяват или преминават върху собственика на сградата с построяването й", обясни Бакалов.
Според чл. 19 от ЗАПСП пък авторите имат право на възнаграждение за всеки вид използване на тяхното произведение и на възнаграждение за всяко поредно използване на същия вид произведение. Вид използване на произведение е и неговата преработка, съгласно чл. 18, ал. 2, т. 8 от ЗАПСП, казва председателят на сдружението.
Потърсена за коментар дали са водени разговори за възнаграждение пиарът на "Маринела" Калина Паскалева отговори: "Търговските и други отношения на "ВГ" АД и трети физически и юридически лица представляват конфиденциална информация. "ВГ" АД запазва своето законово право да не я разгласява в публичното пространство."
Добрият диалог между "Маринела" и Курокава
Според цитираното изявление на ръководството на "Маринела" новият собственик на Японския хотел е установил контакт с бюро Курокава и "е налице добър диалог" помежду им.
Пред "Дневник" архитект Атанас Динев, който е работил по строежа на хотела в края на 70-те години на 20 в. с Кишо Курокава, разказа, че на два пъти се е свързал чрез електронната поща с архитектурно бюро "Курокава" (KISHO KUROKAWA architect & associates) и има съмнения в твърденията за диалог.
На 19 май 2016 г. той писал, за да попита бюрото дали новите собственици са установявали контакт с KISHO KUROKAWA architect & associates и дали са искали разрешение и съгласуване за намесите и промените в хотела. Отговорът дошъл четири дни по-късно - на 23 май 2016 г., от управителния директор на архитектурното бюро Акира Кумазава. В него се казвало, че бюрото е получило година по-рано - на 20 май 2015г., писмо "относно реконструкция на сградата" с автор Роси Иванова, представила се като Director of Property Construction.
"На 22 май 2015г. отговорихме: "Имайки предвид, че този проект е един от най–значимите за нашата фирма и единствен хотел в Европа от KISHO KUROKAWA architect & associates, ние изразихме нашето желание да бъдат предприети адекватни и подходящи консервационни мерки за сградата. В случай, че реновацията или реставрацията са неизбежни, изразихме готовност да изготвим и ръководим проекта за реконструкция, тъй като сме оригиналният автор на сградата. Оттогава така и не сме получили отговор" - това гласи отговорът на Кумазава, цитиран от арх. Динев.
Коя е Роси Иванова
След почти месец Атанас Динев отново се свързва с носителите на авторските права върху архитектурния план на хотел "Маринела" - поводът е именно изказването на новите собственици в медиите, че имат "добър диалог" с бюрото и не се получили възражения за промените.
Отговорът пристига след 3 дни, отново от Акира Кумазва. В него той заявява, че единствения контакт, който са имали с новите собственици, е първият имейл изпратен от Роси Иванова.
Атанас Динев обясни, че като носители на правата на оригиналният архитект на сградата бюро "Курокава" трябва да изпълнят работите по реконструкцията или да дадат разрешение за това. Фактът, че те са започнали без тяхното участие са счели за неприемлив.
В отговор на въпрос на "Дневник" от хотел "Маринела" заявяват, че не им е известно да има "каквито и да е било възражения от законните носители на авторските права, за която и да е от извършените промени" по хотела.
Санкциите
Надстрояването на едноетажаната сграда на японския хотел беше спирано от пет проверки и глоби на ДНКС. След четвъртата електроподаването към обекта беше спряно, а самият той запечатан. Петата проверка на дирекцията установи, че работата по сградата продължава извън работно време, като преди това работници на обекта не е имало.
Незаконните дейности по надстрояването също са нарушение на авторското право, защото се извършват без разрешението на носителите на авторските права. За тези нарушения през юни сигнализираха от САБ и КАБ.
Мариан Бакалов отбеляза, че санкция за това е предвидена в Наказателния кодекс в Раздел VII "Престъпления против интелектуалната собственост".
Там е записано, че "Който записва, възпроизвежда,...или използва по друг начин чужд обект на авторско или сродно на него право......, без необходимото по закон съгласие на носителя на съответното право, се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до пет хиляди лева" (Чл. 172а).
Министърът на културата също има редица правомощия, по които са установява и предотвратява нарушения на авторското право, определени в чл. 96 от ЗАПСП. От министерството обаче обясниха, че към момента не са започнали проверка, защото не са получили сигнал за нарушения.
Калник
Рейтинг: 680 НеутралноСледващият голям ураган трябва да го кръстят Ветко. Такава е разрушителната сила на простака...
vtl53383951
Рейтинг: 263 Неутралновключително за десетте години, в които е собственост на веригата "Кемпински" (между 1994г. и 2014 г.) ...
Страхотна математика :)))
Chavo64
Рейтинг: 374 ГневноПростакът е като силния вятър, нищо не го спира!
chavo64michael
Рейтинг: 793 Неутралноне мога да повярвам колко прости хора има, и как задължително искат да демонстрират простотията си на околните като израз на това колко са велики и умни.
Cogito ergo sum :)И тия Ветко и Марчето за толкова години като са трошили пари не са ли ходили на някоя и друга екскурзийка насм натам да се цивилизоват малко, не може да са чак толкова кухи и да нямат мозък върху, който да се задържи поне елементарен разум.
Компетентен
Рейтинг: 453 НеутралноКакъвто собственика такваз и пиарката. Тая Калина Паскалева е една от най-оборотните софийски курветини. Сигурно интервюто за пиарка е било как въпросната умее да държи микрофон и да пее на него.
alg57373608
Рейтинг: 451 НеутралноИ мен винаги ме изумяваше и продължава да ме изумява тази гордост на нашите богати хора с бездънната си простотия
bodomir
Рейтинг: 217 НеутралноОт години НАП не проверява по никакъв начин фирмите на Вълчо, което води до мисълта че някой, някъде дава едни пари. Има ли начин да се провери, колко данъци е платил "най-големия хотелиер" на България, защото този човек не е дал нито лев в хазната. Отделно името му се свързва с известен наркодилър и пране, но проверки също няма. Знае ли някой на какви заплати се осигуряват служителите на хотел "Маринела" и кеша който се брои в касата за заплати? Защо не започнем оттам и после лесно можем да стигнем до издавания на разрешителни за строежи и т.н.
moriarti
Рейтинг: 793 НеутралноДокато простаците нагло и нахално демонстрират посредствеността си, а останалите мълчим и се снишаваме, така ще е. Да не би някой да е очаквал долнопробна мутра да направи нещо добро, което да остане и да се помни? Само мръсен прах и грозота сеят по пътя си. Как пък един поне от богатите ни сънародници не взе пример от братята Евлоги и Христо Георгиеви? Ветко и Маринела?!? Питомна гарга - Маринетко. Тъга и аромат на непрани никогиш потури.
"ДУМА" + "Дневник" = "ДУМНИК"Свинчуга
Рейтинг: 1664 НеутралноТия пичове имат воля!
Обичам да грухтя и плюскам.deaf
Рейтинг: 2069 НеутралноКато видях електрическите вишни ми стана лошо...
zheravna
Рейтинг: 411 НеутралноДо коментар [#7] от "bodomir":
За заплатите си прав. Мисля, че почти никой в хотела не се осигурява на пълната си заплата. Около 50% се плащат в брой. Чех го от един мъж в метрото.
uq
Рейтинг: 2370 Неутралночета си аз и си викам "Бре, от къде измислиха това селяндурско кичозно име " а то....
Кишо Курокава НИКОГА не би позволил да му омаскарят така сградата. Спомням си, като дойде в България след 89та и видя хотела, беше направо разбит и каза "Чувствам го като мое дете, което не са го изкъпали и не са му изрязали ноктите"
moriarti
Рейтинг: 793 ВеселоТе ви Маринетко - да му се порадвате на таз креатура.
22.jpg
"ДУМА" + "Дневник" = "ДУМНИК"http://inlife.bg/wp-content/uploads/2014/12/IMGP34
Цецо
Рейтинг: 1409 НеутралноДобре де. А никой ли не се сеща, че т.н. преместване на дървета от общинска земя в частна е чиста кражба?
Covid live matter. Stop the genocide.Batezuzi
Рейтинг: 625 НеутралноВ случая типично по български прилагаме две прости правила. Собственика защитава принципа, че който плаща той поръчва музиката, а държавата знае, че закона е за кон. Лъвовете са друго нещо.
Cara Mia
Рейтинг: 322 НеутралноИмах честта да познавам Курокава!
Арабаджиеви и Курокава са на светлинни години един от друг.
Не посягайте на паметта на Курокава!
gl_avatar
Рейтинг: 490 НеутралноМинетко Арабаджиев е БГ Тръмп.
Някой ден и президентин може да се цани.
А Веждичката на катеричката ми е съмнителен рушветчия?
boby1945
Рейтинг: 833 ВеселоРазни "групи" по интереси пак преливат от пусто в празно!
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Да създават шум в общественото пространство!
Red Chief
Рейтинг: 217 НеутралноВ тъпата ни държава,ако трябва да спазваш всички закони и разпоредби буквално не може да направиш нищо ,даже и да дишаш!
Свободата на словото се подкрепя от техническия прогресА после по разни форуми управляващите ни само обясняват колко добър е бизнес климата тук и колко лесно се прави бизнес,просто защото никога не са правили бизнес в България.
georgi_ww
Рейтинг: 728 НеутралноТоя не е никакъв Ветко, ами си е един Вълчо от Асеновградско село и шофьор на нещо си. Идете в хотел Марица да видите тази "дизайнерка" и разбирачка на вътрешна архитектура какво чудо е сътворила, какъв кич - прилича на бардак. Как го взеха тоя хотел - нямам идея, но както писаха колеги горе "нищо не може да спре простака"
Willy Messerschmitt
Рейтинг: 2568 РазстроеноЗамогналият се простак се познава по цървулите....А др Вълчо по пластмасовите вишни и меракът да се показва.
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...chinaski
Рейтинг: 359 НеутралноКакто е видно - Вежди Рашидов има сходни естетични разбирания и виждания със собствениците!Министър на културата - мултак, простак и за затвора!!!
penetrating
Рейтинг: 5580 НеутралноНовите собственици на хотела са еманацията на българския "туристически и хотелиерски" бизнес. Сложено е в кавички нарочно
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertCINZANO - оправете си сайта!
Рейтинг: 1119 НеутралноМара ако смята да превърне Японския в нещо подобно на отчайващия кич на Роял Касъл в Елените, трябва да бъде спряна...
Мома, връщай 12 и 12А!irons
Рейтинг: 633 НеутралноЕдинственото си посещение на хотел Маринела ще запомня сас следното: клатещото се надрусано чалгаджийче, се движи на зиг-заг в убийствено кичозното фоайе, носейки в ръка запалено наргиле. А от заведенията, цигареният дим навлиза на талази.
ijj
Рейтинг: 1002 Неутрално"Новата управа предизвика бурни протести в социалните мрежи през лятото на 2015 г., изкоренявайки японските вишни по алеите около хотела."
Любопитно е, че изкоренени вишни точно на това място имаше и в 1974 г. Тогава бе отчуждено едно цяло кварталче за да се отвори място за хотела. Къщите бяха скромни, разбира се, по-скоро със сантиментална, отколкото с архитектурна стойност. Но градините около тях бяха нещо изключително. Пролетно време имаше стотици цъфнали дръвчета - толкова красиви, че и сравнение не може да става с по-сетнешната архитектурна творба.
BIG AL
Рейтинг: 1316 НеутралноКакво авторско право, какви подробности ..
)
))
BIG ALВъпросът е :
Има ли ЗАКОН - за самозабравили се селски ОЛИГАРСИ в България или ..няма ..
Какви са им мангизите и някога някаква ревизия , правена ли им е ???
Мечти, мечтиии...И ДАНС си имаме , и НАП, и разследващи полицаи и следователи , и Цацата , даже си имаме ..
Но, имаме си и ..Вътко, Ветко , и сие другари- с милиони, :
stttt
Рейтинг: 479 Неутралночестно казано от години този хотел беше загубил блясък.. Ветко просто подчерта основната му функция на малко по-елитен бардак
dnevnikar
Рейтинг: 3630 НеутралноМОЧА имени Ленина
Предозираш, шефе.
Всички закони са необятно и невнятно количество.
В същото време: буква да спазваш е малко (ти знаеш).
Слова, алинеи и едри конструкции изказват не пълно
Духа на закона. Зона невнятна и за премудрий слон.
До коментар [#19] от "Red Chief":
В тъпата ни държава,ако трябва да спазваш всички закони и разпоредби буквално не може да направиш нищо ,даже и да дишаш!
dnevnikar
Рейтинг: 3630 ЛюбопитноМОЧА имени Ленина
Защо Балкантурист не се намесва
в "модерната" хотел-пиеса?
пп
Агжа Али там преди лани
хотелът срещал и поканил
До коментар [#23] от "penetrating":
Новите собственици на хотела са еманацията на българския "туристически и хотелиерски" бизнес. Сложено е в кавички нарочно
petranica
Рейтинг: 426 НеутралноКак беше? -рустификация?
Любов и светлина!danid
Рейтинг: 500 НеутралноПростотия и това е, облечена в много пари, но си остава такава.
Законът не може да бъде защитен?
Venelina Velichkova
Рейтинг: 8 ГневноАко г-н Курокава знаеше и каква чалгаджийница ще направят в този хотел, сигурно нямаше да строи в България.
InaaaaТони Стораро, Азис, Камелия, Алисия, Преслава, Галена, батки, салфетки...
https://www.facebook.com/megamiclub/?fref=ts
Роси
Рейтинг: 7801 НеутралноПростакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, весдесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.
Простакът не чака, не знае предел
и стига простакът до своята цел,
Защото простаци край него вървят
и дават му знаци и правят му път
Надкласов, безкласов, без род и съюз,
но винаги касов, но винаги в плюс
Без ден да протакаш, дори да кърви
война на простака до смърт обяви
За срам на Европа, на всичките нас,
когато докопа в ръцете си власт
По страшен от спина, по-жилав от рака,
сега за сега се оказа простака.
zheravna
Рейтинг: 411 НеутралноДо коментар [#34] от "Роси":
Роси,
Ти си за Нобелова награда за поезия ( ако няма така да се създаде).
Четох и се смях с горчива усмивка.......
penetrating
Рейтинг: 5580 НеутралноДо коментар [#30] от "dnevnikar":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertБалкантурист ли? Меко казано не съм почитател на Мултигруп и на соц.туризма, но не виждам връзката им с преустройството на хотела сега
michael
Рейтинг: 793 НеутралноДо коментар [#35] от "zheravna":
Cogito ergo sum :)това е от Радой Ралин, Бог да го прости
Sars Saraktos
Рейтинг: 464 НеутралноДо коментар [#5] от "Компетентен":
"Който търси истината, Бог вижда..."То тя и Маринела е същата като нея. Освен това направи и хотел "Марица" в Пловдив същата чалга-кич ориенталщина, че пловдивчани се срамуват да влезат в хотела, че им е неудобно....
dokoro
Рейтинг: 565 НеутралноЗащо изобщо имаме министерство на културата?
След като единствената му функция е да загробва културата.
Година и половина НИНКН не дава становище.
Няма какво да се чудим, въпросният институт беше буквално обезглавен при ГЕРБ.
Това, което се случва с Японския е омерзително.
Ветко и Маринела - синоним на Брутален Селски Кич.
blurred
Рейтинг: 527 ГневноНЯМАТ ЛИ КРАЙ ТИЯ СЕЛЯНДУРИ БЕ!
Гешев е ПОЗОР. Оставка и ЗАТВОР!dnevnikar
Рейтинг: 3630 НеутралноМОЧА имени Лелина
Нямат воля за самоконтрол.
пп
Общината в неволя... и Народа е гол.
До коментар [#9] от "Свинчуга":
Тия пичове имат воля!
dnevnikar
Рейтинг: 3630 НеутралноКУЛТУРНА ЕВРОПА
НЕ. Защо БКП мултак е министър на ура?
До коментар [#39] от "dokoro":
Защо изобщо имаме министерство на културата?
Tzun Kai Hui
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#19:"Red Chief"]В тъпата ни държава,ако трябва да спазваш всички закони и разпоредби буквално не може да направиш нищо ,даже и да дишаш! [/quote]
Минетко,ти ли си ?
reply
Рейтинг: 715 НеутралноТОЯ ПРОКОПА ЦЕЛАТА ПЛАНИНА НА ЕЛНИТЕ ЗА ДА СИ ПОСТРОИ НЕКАКЪВ КИЧОЗЕН БАСЕЙН,НИ ЕКОЛОЗИ СЕ ОБАДИХА НИ МЕКОЛОЗИ,НЯМАМ ИДЕЯ КООЙ УРОД МУ ГИ Е ИЗДАР РАЗРЕШИТЕЛНИТЕ ЗА ТОВА , НЕМА КАКВО ДА ГО СПРЕ ТОЯ
deymus
Рейтинг: 769 НеутралноДо коментар [#14] от "Цецо":
Явно това е събитие от незначителен характер.
mitkokitkata
Рейтинг: 298 НеутралноТях в България никой не мой ги бутне
bgpainter
Рейтинг: 1337 НеутралноДо коментар [#40] от "blurred":
Жената е покана за щастиеНе, нямат. Тук е България.
Тук нямаме традиции. Традициите са от скоро и даже не са традиции.
Не знам какъв е зора да си купиш замък с полиран паркет и да се ... на средата на паркета???
tmax500
Рейтинг: 449 НеутралноВчера бях в Маринела и светещи дървета, бога ми, няма. Даже се разходих за да ги видя, но не са там
А по отношение на отношенията Маринела - държава, не съм убеден, че нещата са толкова едностранни. Как така държавата първо издава разрешително, а после го отнема? Това не е сериозно и ако трябва да излъскаме имиджа на институциите, извинете ме, ама държава явно изобщо няма. А предвидимост за бизнеса - изобщо няма. То затова инвститорите бягат от България като дявол от тамян
tochka87
Рейтинг: 380 НеутралноФактите са факти. Държавата съсипа бизнеса в България, а тези които оцеляват са подлагани на системен терор и малко по малко си изтеглят инвестициите и ги наливат в чужбина, където имат по-сигурна среда. Затова тънем в кал и мизерия, сградите са мърляви, мазилките се люпят, нещо което дори и в уж закъсналата Гърция не е така, там всичко свети... А каквито и сградгите ни, такива и хората... И като някой инвестира и прави нещо ново (без значение дали за някой е кич, а за друг лукс) го съспиват и оплюват...
delfina
Рейтинг: 393 Неутралномного неща са изписани тук, но е добре за тях да има и доказателства, които биха направили подобен материал достоверен. Уважаваните медии проверяват информацията си, иначе прилича на лична война заради частни интереси.