
© Валентина Петрова
Архивен кадър от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН
До две години се очаква да заработи новият модерен циклотрон в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН. Апаратурата за него беше изработена и доставена у нас през януари 2016 г. и още тогава се обяви началото на строежа на специалната сграда, в която ще се помещава, а планът беше да заработи от 2017 г. Днес след посещение на премиера Бойко Борисов на мястото обаче стана ясно, че все още предстои обявяването на обществена поръчка за строежа, а парите за него - 3 млн. лв. - бяха отпуснати вчера от Министерския съвет.
Апаратурата, с която ще се произвеждат изотопи за диагностика и лечение на онкоболните в България и евентуално съседни страни, беше купена с 6 млн. лева - с дарения от 3 млн. лв. от Американския департамент по енергетика и 2 млн. лв. от АЕЦ "Козлодуй" (направени през 2012 г.), и 1 милион от бюджета на Министерството на образованието и науката. С новите 3 млн. от правителството вече може да започне и същинското изграждане на съоръжението.
"Отпуснахме средствата, за да може бързо да се направи обществената поръчка, да се намери строител на специализираната сграда и циклотронът да заработи. Сега, за по-малко от 10 млн. лв. ще имаме фантастично съоръжение", каза Борисов при посещението си, цитиран от БТА.
"Това си е една мини ядрена централа. Да напомня само, че десетилетия наред изотопите за лечение на онкоболните идваха от Унгария и Чехия със самолети, разпадаха се половината по пътя дотук, а хората, които ги чакаха, не знаеха дали последните ще имат достатъчно силни изотопи. Направете сметка колко пара е изтекла от България и колко народ е загинал, чакайки в мъки и от нерви", отбеляза министър-председателят, цитиран от БНР.
Новият циклотрон ще е в София, в съседство на стария мини изследователски реактор на БАН, строен през 1956 г. Съоръжението ще позволи у нас да се произвеждат изотопи за лечение на хиляди онкоболни и да задоволи нуждите на всички PET-скенери в страната, но също и да се обучават студенти и да се извършват модерна изследователска дейност. Ускорителят на частици ще е най-модерният на Балканите и Институтът по ядрена енергетика има амбицията, след като заработи, българските изотопи да се предлагат и в Сърбия, Македония и Гърция.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2481 НеутралноАбе може ли да купят за толкова милиони Циклотрон и да не могат да го пуснат в експлоатация????
Libertarianism is just anarchy for rich peopleЕдин учен е най-ефективен докато е млад а тези ги изпускаме да стават човешки ресурс за западните корпокрации!
prirodata
Рейтинг: 466 НеутралноКогато е купувано оборудването не се ли знаеше, че е необходима сграда? Сега, след една година ли научиха това?
Една година, 6 млн. стоят в сандъци.
xcheffo
Рейтинг: 287 РазстроеноНе разбирам от ядрена физика, но:
1. Циклотронът не е мини ядренна централа.
2. Правилният подход е първо да си построиш къща, после да й вземаш мебели.
stef
Рейтинг: 515 Весело[quote#3:"xcheffo"]1. Циклотронът не е мини ядренна централа[/quote]
StefнНо може би е минНи ядреНа централа
danid
Рейтинг: 524 НеутралноТези пари предизборно ли ги отпуснаха след цяла година чакане ?
johnniewalker
Рейтинг: 1055 НеутралноЗа смислена цел са дадени тези пари въпреки дивотията със сградата.
Роси
Рейтинг: 8478 НеутралноАмериканското дарение не беше ли 3 млн. $.
Дъската ми хлопа
Рейтинг: 287 ВеселоЕй ся го чух Циклотронанализатора по БНТ. Пълна бъркотия ми стана. Кога купен, кой дарил, ще се строи ли, ще работи ли, ще хвърчи ли... Само разбрах - 5 млн от образованието дал и 1 млн от БАН дал. Пък ще работи за здравеопазването...