
© Пресцентър на МВР
Гара Хитрино след експлозията
Точно 85 часа след взрива в шуменското село Хитрино, отнел живота на седем души и ранил още 29, част от които още са в тежко състояние, информацията за причините за инцидента все още не е пълна.
Властите обявиха, че вече са обработени десет от цистерните на дерайлиралия влак, днес остава да се изпразни още една.
Обяснения и данни от разследващи и от държавните институции вече няма да идва, след като главният прокурор е наложил забрана на длъжностните лица, свързани с работата по случая, да говорят под заплаха от наказателна отговорност.
Какво се знае досега за случилото се в Хитрино три денонощия и половина след взрива:
За пострадалите:
- Четирима от ранените остават в тежко състояние във Военноморската болница във Варна. Други трима вече са стабилни и са в реанимациите на лечебните заведения, съобщават от болниците, цитирани от БНР.
За инцидента:
- Основната версия, по която се работи, е, че дерайлирането на композицията е в резултат на превишена скорост. Тя обаче не е единствена, обяви главният прокурор Сотир Цацаров.
- Засега прокуратурата изключва версия за умишлено причиняване на произшествието.
- Окончателна информация за скоростта, с която се е движела товарната влакова композиция ще има в понеделник (19 декември), когато ще бъде разчетено устройството за определяне на скоростта във втория локомотив. Двете скоростомерни ленти са пренесени в София. Устройството на първия локомотив е показало превишение на скоростта, съобщи прокуратурата.
- Досега не са открити доказателства за нередности в сигнализацията на железния път, които може да са довели до катастрофата.
- Машинистите са заявили, че са спазвали правилата по време на превоза на опасния товар.
- При инцидента не е имало взривена цистерна, а е горял въздухът, който е бил наситен с газ след механичен пробив в една от цистерните. Облакът е покрил целия център на селото, а експлозията е предизвикана от искра, която го е възпламенила, съобщи директорът на Главна дирекция "Пожарна и аварийна безопасност" Никола Николов.
- Разследването, по думите на Сотир Цацаров, ще търси причини за случилото се по още няколко линии: в превозвача, товародателя и получателя, състоянието на железния път и сигнализацията, действията на локомотивната бригада.
Цацаров уточни, че ще се проверяват също режимът на почивки и трудовите правоотношения на машинистите. Ден по-рано държавната телевизия съобщи, че има сигнали от работещи в железниците, че машинистите са пътували от Русе до Бургас преди да поемат курса с дерайлиралата композиция и са били уморени.
- В товарната композиция е имало вагон с неизправност в ходовата част, той е бил закачен към останалите, но не е бил натоварен, съобщи собственикът на фирмата-собственик на влака "Булмаркет ДМ" Станко Станков в интервю за БНТ. Пред "Дневник" Станков заяви, че повреденият вагон не може да е причина за дерайлирането и експлозията. Той е бил в края на композицията, крайната й част е абсолютно незасегната и няма нищо общо с инцидента, каза Станков. Вътрешният министър Румяна Бъчварова отказа коментар по този въпрос с думите: "Това са технически детайли, от информацията, с която в момента работи следствието и аз не мога да ги коментирам".
За застраховките:
- Фирмата-собственик на дерайлиралия влак има застраховка в "Булстрад", потвърди за "Дневник" Анюта Денкова от застрахователното дружество. Тя обаче отказа да коментира какво е покритието на застраховката и кога ще стане известно какво ще покрие тя.
Експерти обясниха пред "Дневник", че на теория застрахователите могат скоро да започнат да обезщетяват пострадалите в Хитрино. Коментираха обаче, че при такъв сложен инцидент има нужда от технологично време, дори и ако изпратят свои екипи на място.
За дарителските акции:
Вече са разкрити няколко дарителски сметки и пунктове за дарения, както и номер за даряване чрез есемес - 1466. До днес вече са събрани над 1 млн.лв, съобщиха от БЧК.
От БЧК уточниха пред "Дневник", че събраните средства ще бъдат разпределяни от Обществен съвет, председателстван от националния омбудсман Мая Манолова. В него ще влязат кметът на селото и представители на Националната агенция по приходите, на държавата, на неправителствени организации и на медиите. След като ограничението за влизане в селото бъде вдигнато екипи на БЧК ще направят поименен списък на пострадалите и нуждите им, на базата на който ще бъдат разпределяни набраните дарения.
Всичко най-важно за взрива в Хитрино - следете в специалната тема на "Дневник" - тук.