
© Юлия Лазарова
Новият, стар председател на Специализирания наказателен съд Георги Ушев
С пълно единодушие от 13 гласа съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) избра досегашния председател на Специализирания наказателен съд Георги Ушев за втори мандат на ръководния пост. Кандидат за позицията бе само той.
На първото си заседание за годината след 2-часово изслушване на Ушев колегията го подкрепи единодушно с аргумент за добрите му качества на магистрат и административен ръководител. Изборът бе направен по новите правила на Закона за съдебната власт, според които преди гласуването във ВСС се свиква общо събрание на магистратите в съда, които могат да номинират кандидат, както и да изкажат мнение за предложения.
По предложение на 11 от 18-те съдии е свикано общо събрание, което е подкрепило кандидатурата на Ушев.
Неотдавна в доклад на Върховния касационен съд (ВКС) бяха отправени критики към ролята на специализираното правосъдие. По този повод въпроси към Ушев имаше и за натовареността на магистратите в съда. Той също цитира изводите от доклада на ВКС, според които голяма част от делата са частни наказателни, които по думите на Ушев са наречени в доклада несъщински съдийски труд. Той изрази своето и на колегите си остро противопоставяне на тази квалификация. "Всяко едно дело е важно", подчерта новият стар председател.
Ушев представи и статистика, според която за последните години ръководеният от него съд е в челните места на съдилищата с най-много наказателни дела от общ характер. Така например през 2015 г. спецсъдът е на трето място. Той подчерта обаче, че в другите две съдилища, които водят класацията, постъпват и въззивни дела, не само първоинстанционни, както е в Специализирания съд.
Бяха му задавани въпроси, свързани с разширяването на компетентността на съда, за общественото доверие, за използването на специални разузнавателни средства и др.
"Без да издавам класифицирана информация, мога да ви кажа, че положението с наблюдението на лица, заподозрени за тероризъм, е сериозно", обясни той. Каза, че трима съдии разглеждат исканията за такова наблюдение. Делата за такива искания през миналата година са били 2940, т.е. по 1000 дела на съдия, което отнема много от времето и усилията им.
По думите му съдът е бил създаден без кредит на доверие у гражданите, а с негативни обществени очаквания. Ушев каза, че и до него са стигали мненията, че съдът се създава да изпълнява политически поръчки. Според него след 5 години работа на институцията тези твърдения са изгубили смисъл и значение. "Ако някой ми посочи една-единствена изпълнена поръчка от този съд... аз мисля, че такава няма", коментира още той.
Обясни, че адвокатите оценяват организацията в съда и достъпа до деловодството. Всичко това е повишило доверието към Специализирания наказателен съд. Той заяви, че след проведени срещи и диалог с ръководството и работещите в Специализирания Апелативен наказателен съд в момента напрежение между двете институции няма.
Ушев обеща да работи за сградния и кадровия проблем на съда. Има и конкретни предложения - подземният паркинг, който не се ползва, да стане архив за съхранение на невеществени доказателства. Той помоли членовете на ВСС да не съкращават бройките за съдебни служители в съда.
"Специализираното правосъдие следва да е дългосрочна държавна инвестиция, ако се насърчава и към нея се постъпва с подобаващо търпение", заяви за финал Ушев.
В доклада на европейските прокурори от декември пък бяха изразени очаквания за по-голяма активност на Специализирания съд и на прокуратурата, за да се стигне до повече осъдителни решения за корупция и организирана престъпност.
koko65bg
Рейтинг: 1071 НеутралноВ доклада на европейските прокурори от декември пък се изразиха очаквания за по-голяма активност на Специализирания съд и на прокуратурата, за да се стигне до повече осъдителни решения за корупция и организирана престъпност.
И ще има да чакат.
hodounski
Рейтинг: 2949 ЛюбопитноКато е работил 5г. кого осъди този съд?Специализиран съд? Кой „специален“ е осъден?
qwertqwert
Рейтинг: 897 НеутралноС пълно единодушие от 13 гласа съдийската колегия на Висшия съдебен съвет
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?------------------
Съвсем се обърках...
Ушев не беше ли от лошите?
Тогава защо добрите гласуват за него?
Ако пък е от добрите - защо лошите правят същото?
Настроение: презрително.
neut
Рейтинг: 2466 НеутралноНормално! ВСС запазва статуквото.
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restV.Iliev
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#3] от "qwertqwert":
До коментар [#4] от "neut":
Реформа тече...
Калата
Рейтинг: 322 НеутралноАа, не бе ! Нямаме ви голям кредит на доверие, ама виж сега ако наистина вкарате Ненчев за злодеянията му в затвора, значи все още има надежда във вас. Освен ако не сте и вие някакви хибридни де ! Защото напоследък всеки провален все нещо хибридно му пречи.
volarok
Рейтинг: 2565 Неутрално"Ако някой ми посочи една-единствена изпълнена поръчка от този съд... аз мисля, че такава няма", коментира още той.
....................................
Така е, политическите поръчки ги изпълнява прокуратурата, като внася нефелни обвинителни актове или като въобще не внася никакви актове.
qwertqwert
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#4] от "neut":
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Нормално! ВСС запазва статуквото.
--------------------------
Значи Панов и Калпакчиев пазят статуквото?
Ама те не бяха ли революционери?
kaloianski
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#8:"qwertqwert"]Панов и Калпакчиев п[/quote]
И УЗУНОВ най-паче - "човекът на Бойко" - как да не се избере Велинградския послушко Ушев
ergen4ev
Рейтинг: 426 Неутралноинтересно какви ли мнения и предложения са изказали на заседанието?
сигурно радикални ? да бе да
по скоро дайте да си я караме както до сега че да не си усложняваме живота