
© Юлия Лазарова
Бях президент, но и кризисен мениджър и успях да преведа България през трудностите по достоен и успешен начин. Запазих президентската институция във време на тежка криза и недоверие в институциите.
Това заяви президентът Росен Плевнелиев в последното си обръщение към нацията, излъчено по БНТ. "Бях президент в трудни години, във време на извънредна нестабилност, на голямо напрежение във вътрешнополитически план и рекорден брой кризи в региона, Европа и света", обобщи Плевнелиев.
Той изброи кризите в България по време на мандата си: три извънредни политически и парламентарни кризи, две вълни от граждански протести и две служебни правителства. "Особено критични бяха 2013 и 2014 година, когато само за две години се смениха пет правителства и три парламента", посочи Плевнелиев.
Застанах зад гражданите, отидох при протестиращите
организирах граждански дебати, отворих президентската институция за всички. Заедно преминахме през трудностите. Въведохме пряката демокрация в страната", заяви той.
Плевнелиев не скри гордостта си от факта, че е "първият български президент, инициирал референдум и първият, в чийто мандат се проведоха три демократични референдума".
Той очерта и геополитическите промени по време на мандата си: провалени държави, замразени конфликти, войни, бежанска криза, терористични атаки. "България остана остров на стабилност, лидер на Балканите, като получи голямо международно признание", декларира президентът.
Бях най-активният досега български президент на международната сцена
водих икономическа дипломация в действие", каза още Плевнелиев и изброи, че по време на мандата му България е била председател на Комитета на министрите на Съвета на Европа, домакин на срещата на десет президенти, които са търсили заедно решения за бъдещето на Европейския съюз, а в последната година от мандата му е отбелязан рекорд по посещения на чуждестранни държавни глави в България – общо 25.
Като пример за успешния си мандат Росен Плевнелиев посочи развитието на иновациите, въвеждането на дуалното образование, дългосрочното планиране в държавата. "Градихме модерна България, като в мандата се изпълниха рекорден брой модернизационни проекти в страната. Създадох Съвета на президентите и Президентската библиотека в България. Не назначих нито един посланик и служебен министър агент на Държавна сигурност. Извадихме тайните служби на светло с пакет устройствени закони и правила. Сменихме изцяло енергийните приоритети на България -
от "Голям шлем" с три руски проекта към енергийна ефективност
диверсификация и либерализация за всички българи. Бях патрон на три индустрии, ИКТ, аутсорсинг и автомобилостроене, като само в рамките на мандата създадохме над 90 хил. нови, добре платени работни места в тези индустрии на бъдещето", заяви още в обръщението си държавният глава.
"Със служебното правителство на Марин Райков въведохме правила и прозрачност в управлението на държавните пари. Не просто критикувах, а снех публично доверието си от правителството на Орешарски и мандатоносителя. Отказах да присъствам на клетвата на конституционен съдия със съмнения за липса на интегритет и морал", заяви държавният глава.
Той декларира, че няма да се умори да работя за това комунизмът да влезе в учебниците и да се изучава обективно, защото
манипулираната истина разделя, а ненаучените уроци от историята хвърлят сянка върху бъдещето
"Истината е здравата основа, на която да стъпим - истината за комунизма, за олигархията, за корупцията, за справедливостта в държавата. Служих на истината, посочвах проблемите, имах позиция и действах – това обединява, а не разделя", подчерта Плевнелиев и добави: "Не обещах всичко, но изпълних всичко, което обещах."
Плевнелиев отново повтори, че е служил на българите, където и да се намират те по света и ще продължи да го прави. "България трябва да продължи да работи за единение, а не за разединение на ЕС", каза той.
Оставаме заедно. За мен бе чест да служа на народа си. Да живее България!
завърши Росен Плевнелиев обръщението си към нацията.