
© Анелия Николова, Дневник
Екатерина Захариева, Меглена Кунева, Румяна Бъчварова - архив
Докладът на Европейската комисия е обективен, отчита и напредъка, и пропуските в реформите на съдебната власт и борбата с корупцията. И е ценен за нас с конкретността на препоръките и на заключението, че мониторингът ще приключи, когато те бъдат изпълнени.
Този извод обедини оценките на министъра на правосъдието Екатерина Захариева и вицепремиерите Меглена Кунева и Румяна Бъчварова, които дадоха екпсресен брифинг час след излизането на доклада.
Министърът на правосъдието в оставка Екатерина Захариева посочи като най-важен акцент, че в доклада са набелязани по всеки от шестте показатели конкретни стъпки под формата на препоръки, които трябва да се предприемат. Промените на Конституцията и приемането на измененията на Закона за съдебната власт са отчетени като напредък, остава да се види и анализира как действат. По-критичните оценки в доклада се отнасят до преследването на корупцията във високите етажи на властта и до прозрачността и отчетността във вземането на решенията в системата на прокуратурата и във Висшия съдебен съвет. Захариева подчерта, че в доклада е оценено положително поисканата от България външна експертиза на прокуратурата, чийто доклад излезе през декември.
На въпрос на "Дневник" защо министър Захариева не предложи досега на ВСС да обсъди външния експертен доклад за прокуратурата, след като се оценява високо че България го е поискала, тя обясни, че е инициирала създаване на работна група с представители на различни институции, също и от ВСС. Работната група трябвало да очертае ясен план "за реализиране или отхвърляне на препоръките в доклада", тъй като някои от препоръките можели да не се вписват в стратегията за съдебна реформа, и т.н.
Вицепремиерът и министър на образованието в оставка Меглена Кунева наблегна на посоченото в доклада неприемане на закона против корупцията предложен от РБ, в който беше предвиден и нов обединяващ досегашни структури орган срещу корупцията по високите етажи. "Този закон трябва да е първият в новото Народно събрание - посочи Кунева, и добави: "Всеки, който мисли, че е възможно антикорупционният закон да не е първият в следващия парламент, много е сбъркал." По думите й Европейската комисия спазва своя график, както е обещала, така че механизмът за наблюдение и неговата продължителност остава на плещите на българската държава. След като "Евробарометър" отбеляза че 80 процента от българите смятат, че имаме проблем с корупцията, дори само затова трябваше да бъде приет антикорупционния закон, заяви Меглена Кунева.
Вицепремиерът и вътрешен министър в оставка Румяна Бъчварова се присъедини към оценката за обективност на доклада. В него са отчетени и постиженията по показателите 5 и 6 (за борбата с организираната престъпност и вътрешната корупция в МВР в доклада са отбелязани повече постижения - бел. ред.). Според Бъчварова, а и според доклада, успехите са постигнати със стабилизирането на ГДБОП през последните 2 години. За борбата с вътрешната корупция Бъчварова отбеляза добрите оценки за напредъка в Гранична полиция и Пътна полиция.
По повод негативната оценка в доклада за "непредвидима законодателна среда", Бъчварова посочи колко важни са били промените в Закона за нормативните актове, които предвиждат оценка на въздействието на всеки закон предварително.
Роси
Рейтинг: 7938 НеутралноА Борисов нищо ли не каза. Той носи главната вина.
хм
Рейтинг: 1005 Неутрално30 години минаха в алабализми и нищоправене.
manu_chao
Рейтинг: 541 НеутралноТри калинки бръмкат: “обективен”.
Предния доклад, същото....
България - държавата на калинлите!
Лелка
Рейтинг: 1149 НеутралноИ ся кво праим? Инак признанието добре, ама...
tily_lily
Рейтинг: 559 НеутралноНе знам как изобщо се появяват след този ....обективен доклад. По-скоро е унищожителен, но когато си гьонсурат....
Майндърбайндър
Рейтинг: 1240 ЛюбопитноАко в доклада ги напсуват директно,дали няма да намерят нещо положително и да ни се похвалят с него? Напредък,ама с пропуски.Водещото в тълкуването ,несъмнено е напредък.
СЛЕД ГЕРБ, ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА.happystory
Рейтинг: 281 НеутралноКакъв напредък? Всяка година БГ е на последно място по корупция в ЕС. Наи корумпираната страна в ЕС от вече незнам колко много години, хората тотално са изгубили надежда, но лошото е че от хората зависи за кого ще гласуват, за корумпираните червени, или за някои които ще донесът промяна.
Maslara
Рейтинг: 221 НеутралноВместо да си заровят главите и да се скрият, тръгнали да се обяснават. Наясно са, че времето им отминава и само със шикалкавене не става.
lustmord
Рейтинг: 323 НеутралноНали казах сутринта - Те ги плюят - нашите казват - Дъжд вали.
Schopenberg
Рейтинг: 620 НеутралноЩе видим на изборите дали и една от вас ще помирише власт.
Navigare Necesse Estvassilun
Рейтинг: 4371 Разстроено[quote#10:"Schopenberg"]Ще видим на изборите дали и една от вас ще помирише власт. [/quote]
За съжаление няма да се учудя ако статуквото се запази!
Българският народ е с много къса памет! За това "настъпваме често мотиката"!
Вижте колко много са плюещите по "Да, България"!
Voiko
Рейтинг: 1315 НеутралноКорупция безспорно има - най-ярък пример са обществените поръчки от които направо прозират корупционни практики. Меглена Кунева предлага закон против корупцията, но този закон не би свършил никаква работа, само някой ще се похвали в Брюксел, че имаме напредък в борбата с корупцията. Прехвалени ни са и специализираните съдилища, след като същата работа могат да си я вършат редовните съдилища. Големи права има комисията за конфискация на неправомерно придобито имущество и то преди да е влязло в сила решение на съда. Представете си че лицето, чието имущество е конфискувано. Тогава какво ще стане.
Stewie
Рейтинг: 881 Веселотри калинки анализират ...
extraCACA
Рейтинг: 1743 Весело[quote#6:"Майндърбайндър"]Ако в доклада ги напсуват директно,дали няма да намерят нещо положително и да ни се похвалят с него?[/quote]
несъмнено, от един момент нататък и псувните са комплимент
Amico
Рейтинг: 600 Неутрално"Трима министри за доклада на ЕК: Обективен, отчита и напредъка, и пропуските"
Технологиите трябва да вършат тежката работа, за да могат хората да вършат нещата, които ги правят най-щастливи. Лари Пейдж, ГугълСамодоволни ГЕРБаджии! Това е позор! Десет години сме член на ЕС и имаме мониторинг! Няма друга такава страна членка. Хърватия стана членка и няма мониторинг. Политиците които са управлявали България заслужават единствено раирани костюми. Това важи и за съдебната система. МАФИЯ !!!
White Hawk
Рейтинг: 221 НеутралноНапредък... От 69 място сме паднали на 75. Тия са се дрогирали с лютеница.
Софи
Рейтинг: 312 НеутралноМинистър Захариева обясни, че е инициирала създаване на работна група... Работната група трябвало да очертае ясен план "за реализиране или отхвърляне на препоръките в доклада", тъй като някои от препоръките можели да не се вписват в стратегията за съдебна реформа, и т.н.
========================================
Според Цацаратурата нито една препоръка на ЕК не се вписва в стратегията МУ за съдебна реформа у нас!
П.С. Цаца, четеш ли! Чети!
hodounski
Рейтинг: 3036 ВеселоДо коментар [#6] от "Майндърбайндър":
Има положително.Ще се размножим!
hodounski
Рейтинг: 3036 НеутралноНе трима министри ,а три калинки видяха напредък.Те ги плюят,но „напредък има„....майко мила!
Fiji
Рейтинг: 1538 НеутралноИ ние, гражданите, сме много доволни от обективния и реалистичен доклад, и за нас е много ценен с конкретността и препоръките, и затова ви казваме: СБОГОМ!
Майндърбайндър
Рейтинг: 1240 ВеселоДо коментар [#18] от "hodounski":
СЛЕД ГЕРБ, ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА.И щом искат да ги ....,значи ги обичат.
aralambi
Рейтинг: 594 НеутралноЗа първи в път в доклад се говори и за отговорност на българската медийна среда:
"Българската медийна среда се характеризира често с ниска степен на независимост и неефективно прилагане на журналистическите стандарти, което оказва отрицателно влияние върху обществения дебат относно реформите. Те оказват пряко въздействие върху способността за осъществяване на реформи и затрудняват повече постигането на напредък от страна на България", се посочва в документа. "
Журналистите, този абзац защо го пропускате?
65
Рейтинг: 224 Неутрално10 години вече докладите на ЕК са едни и същи.
10 години вече нашите министри ги оценяват като обективни, основателни и справедливи.
nsa17624486
Рейтинг: 2368 НеутралноДо коментар [#22] от "aralambi": Преобладаващите/не всички/ в Република България медии са част от #КОЙ!
informed
Рейтинг: 221 НеутралноТяхната работа не е да оценяват доклада, който оценява техните пропуски.
Свинчуга
Рейтинг: 1627 НеутралноИрония на съдбата, комунастите сега ще трябва да реформират гербавата некадърност.
Обичам да грухтя и плюскам.Антипухмалин
Рейтинг: 262 Неутрално"Силен" интерес по темата - цели 26 коментара. И то в сайта на най-врякащите за "реформи". Показателно е какъв висок обществен интерес по темата има. Ръданчо да беше си харесал някоя друга мантра - за рИкията или за забраната на шкембе чорбата - със сигурност щеше да намери повече последователи. Ама нали пуста парвенющина - да се харесаме на сините реститутки по паветата - на ти сега 20 човека. Мъки десебарски...
#КОЙ опраска биволския Костинброд? Или кои са простите?Антипухмалин
Рейтинг: 262 Неутрално[quote#13:"Stewie"]три калинки анализират ...[/quote]
#КОЙ опраска биволския Костинброд? Или кои са простите?Абе калинки, калинки, ама кога допре до избори, ДСБ-то все към герберските "калинки" опирате. Значи вие какви сте тогава? Криминалинки? Половината ви партия е с висящи дела! Скоро и цялата!
vancouver.bc
Рейтинг: 8 Неутрално27 Years later...Tell us something we don't know.