Прокуратурата все още продължава разследването за корупция в бившата Държавна "Автомобилна инспекция" като е на финала му и до дни ще бъде внесен обвинителен акт. Това показа справка на "Дневник" в специализираната прокуратура.
Става въпрос за акцията от март миналата година, давана за пример от бившия премиер Бойко Борисов, на ГДБОП и ДАНС, когато арестувани са директорът на автомобилната агенция Цветелин Цветанов и още 13 служители от София, Враца и Видин по обвинения в корупционни престъпления - вземане на подкупи за фалшифициране на протоколи от шофьорски изпити.
Близо 11 месеца по-късно по случая вече няма никой в ареста, а въпросът какво точно се е случвало в инспекцията, остава висящ.
Още в първите дни след акцията от първоначално арестуваните 14 души, прокуратурата поиска постоянното задържане на 7, като те и още двама души станаха обвиняеми.
Според държавното обвинение
групата е извършвала престъпната си дейност от началото на 2015 г. Разследването е започнало още през 2015 година,
твърдяха от прокуратурата. Цветанов е с обвинение за ръководене на престъпната група и получаване на подкуп.
Той прекарва в ареста времето от задържането му в края на март до 11 ноември миналата година. Когато съдът го освобождава срещу гаранция от пет хиляди лева. "Дневник" се свърза с адвоката на Цветанов - Звезделин Лазаров, който обяви,
че на този етап с подзащитния му са решили да не коментират висящото досъдебно производство.
Цветанов досега не е правил публични изказвания по ареста. Той оглавява автомобилната инспекция през януари 2015 година, а от 2009 година е член на ГЕРБ. Ден след ареста му е изключен от местната организация на партията в Плевен заради уронването на престижа й.
След акцията тогавашният транспортен министър Ивайло Московски беше изслушан в ресорната парламентарна комисия, след което заяви, че не може да се справи сам с корупцията в автомобилната администрация. Той дори предположи, че агенцията трябва да се преструктурира. До края на мандата му това не се случи.
Разследването започна шумно с гръмки съобщения и изявления.
Прокуратурата обяви, че са установени няколко корупционни схеми, които служителите на агенцията са използвали.
Главният прокурор Сотир Цацаров дори заяви, че арестите нямало да спрат корупцията в агенцията. "Ние ще изправим пред съд хората, които са участвали в тази корупционна схема. Тя ще се възпроизведе отново, защото просто агенцията издава всичко онова, което е необходимо, за да имате два товарни автомобила, за да имате няколко таксиметрови автомобила и най-сетне автомобилите на агенцията са по пътищата, които проверяват професионалните шофьори и извършвания превоз.
Казано по друг начин, държавата трябва да прецени, дали всичко това да продължава да бъде концентрирано в едно структурно звено на нейната администрация и дали тези режими трябва да продължават по този начин.
Защото цялата корупционна схема се възпроизвежда, на практика сменят се само хората през определени периоди", коментира тогава Сотир Цацаров.
Автомобилната администрация не за първи път попада в полезрението на разследващите.
През годините е имало неколкократно акции, като малко от тях са завършвали успешно. През лятото на 2013 година ДАНС арестува 11 служители на агенцията, сред които и изпълнителният й директо Валентин Божков. Той прекара малко време в ареста, след което беше освободен срещу парична гаранция.
През април "Дневник" попита какво се случва с разследването по реда на закона за достъп до обществена информация. Отговорът гласеше, че разследването продължава и затова не може да се даде повече информация.
Адвокат Иво Найденов, който е бил защитник на един от задържаните заяви, че разследването е било прекратено от прокуратурата преди около две години - в края на 2015 или началото на 2016 година. Божков оглави автомобилната администрация през лятото на 2011 г. след одобрение на тогавашния премиер Бойко Борисов. Предишният директор Симеон Арнаудов подаде оставка след автобусната катастрофа на магистрала "Тракия".
Божков е бивш следовател, а обвинението срещу него през 2013 година беше за безстопанственост.
През август 2014 година беше задържан и директорът на агенцията във Велико Търново - Петър Петров. Тогава обвинението срещу него беше, че е събирал такса от транспортни фирми. По него Петров беше с наложена мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 000 лв. По-малко от година по-късно, в началото на 2015 година Петров беше арестуван за втори път и обвинен в подбуждане към лъжесвидетелстване. Тогава специализираният съд го остави в ареста.