
© Георги Кожухаров
Служебният министър Николай Денков, когато поема поста от Меглена Кунева.
Бившият образователен министър Меглена Кунева даде пресконференция, за да разясни, че страната ще загуби пари по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" заради проблеми с оценителите по ромските проекти.
Миналата седмица служебният министър Николай Денков разясни, че основната причина, поради която ще бъдат налагани финансови корекции на България по проекти по оперативната програма, е фактът, че Кунева за три месеца е ръководила и звеното, което е управляващо средствата, и тези звена, които са бенефициенти, т.е. получават пари по проекти.
Изявленията и на двамата дойдоха след одит на Европейската комисия (ЕК) и последващо писмо, че заради нарушения междинните плащанията по оперативната програма ще бъдат замразени, а по някои проекти - ще има финансови корекции, т.е. загуба на пари от фондовете. В писмото се казва, че има нередности по 8 проекта, които според просветното министерство са на обща стойност 180 млн. лв. Днес Кунева разясни, че три от тях са за римските проекти, които тя спряла.
Кой е виновен за свръхконцентрацията на власт в ръцете на министъра
В писмото от Брюксел се посочва, че пръв проблем е липсата на разделение на властите - Управляващият орган е в Министерството на образованието и науката (МОН), което от своя страна е бенефициент по проекти. Това не е прецедент за българската практика - същото е положението в Министерството на труда и социалната политика, но там дирекцията, която изпълнява функциите на управляващ орган, никога не е била директно подчинена на министъра, какъвто е случая в МОН.
"Решението управляващият орган да бъде в Министерството на образованието и науката е взето от проф. Николай Денков, който тогава е бил заместник-министър на образованието и науката. Това е грешка при моделиране на самата програма, която е направена от него", заяви Кунева. Според нея се наблюдавал тотален отказ от страна на Денков да поеме отговорност.
От думите й се разбра, че при предаването на властта тя е оставила план на наследника си как да разреши този проблем.
От екипа на служебния министър твърдят, че структурата на програмата, тоест управляващият орган да бъде в министерството, е одобрена от ЕК. За да се допусне такава структура обаче в Брюксел искат гаранции, че ще има "китайска стена" между звената, т.е. няма да са управлявани директно от един и същ човек. Нарушение имало от юли до октомври 2016 г., когато Кунева като министър е поела контрола и е станала официален ръководител на управляващия орган.
Според служебния вицепремиер по еврофондовете Малина Крумова Кунева е била многократно предупреждавана, че нарушава европейските регламенти и това може да доведе до загуба на средства, но не е взела мерки. По думите на предишния ресорен вицепремиер Томислав Дончев проблемът е бил, че "Кунева с едната ръка е контролирала, с другата е харчела средствата".
Каквото и да е правила Кунева, парите щели да бъдат замразени заради ромски проекти
Днес на въпрос на "Дневник" защо не е послушала предупрежденията на екипа по еврофондовете Кунева обясни, че тя се опитала да спре кражба в министерството заради ромските проекти. Става въпрос за три проекта на обща стойност само 1.5 млн. лв., по които бяха одобрени неправителствени организации, регистрирани на един адрес и с общи участници. След скандал Кунева спря процедурата и по думите й имала адмирациите на ОЛАФ (органът за борба с измамите с европейски средства - бел. ред.) за бързата реакция.
По думите ѝ дори и да не е била начело на управляващия орган, пак е щяло да има проверка от ЕК, която да поиска финансови корекции заради нередности по тези проекти. Според Кунева проблемът е в тяхното оценяване и отговорен за това е Иван Модев – ръководител на управляващия орган преди нея, а сега шеф на кабинета на служебния министър Николай Денков.
Кунева поиска от Денков да обяви конфликт на интереси по проектите за наука
Кунева прогнозира проблем с оценителите и по друга ос на програмата – центровете за наука, в които се предвижда да бъдат инвестирани 350 млн. лв. Във вторник служебният екип в просветното министерство обяви, че обществената поръчка за техния избор е прекратена и ще се прави нова процедура.
Според Кунева това не е обществена поръчка, а покана до учени и няма гаранция, че оценителите ще бъдат подбрани на случаен принцип, което щяло да доведе до проверка от страна на ОЛАФ и евентуално нова заплаха от спиране на средства.
Затова отговорността щяла да е на проф. Николай Денков, от когото тя поиска да декларира дали има конфликт на интереси по научните проекти като член на научната общност. От думите на Кунева се разбра, че макар и проектите да бъдат подадени до 28 февруари, процесът на оценяването им ще бъде компрометиран, а сключването на договорите - забавено.