
© Български хелзинкски комитет
Българският хелзинкски комитет (БХК) и Българската асоциация на университетските жени (БАУЖ) започват кампанията "Паметни жени", чиято цел е да отпразнува постиженията на жените в българската история, борили се за утвърждаването на гражданските и политически права на жените в България, както и на жени, проправили пътя за други в сферата на образованието, правото, архитектурата, изкуството, науката и др.
През целия месец март БХК и БАУЖ с подкрепата на партньорите от Уикипедия България, Гьоте-институт - София, Полски институт в София, Fine Acts и Tribal Worldwide - България, ще организират лекции и дискусии, филмови прожекции и артистична акция в градска среда. Въпреки огромната заслуга, която тези жени имат за напредъка на българското общество, наука и култура, в голямата си част техният принос е изтрит от страниците на историята. Това се пренася и в градската среда. В момента в София няма нито един паметник, посветен на жена от историята ни, по официални данни на общинския културен институт "Музей за история на София". Освен това според същите данни по-малко от 6% от всички мемориални обекти (повечето от които паметни плочи) на територията на града са посветени на конкретни жени - исторически личности. Kампанията си поставя за цел Столичната община да развие ясна концепция за изграждането на паметници, посветени на жени от историята ни, и ще настоява за поставянето на първия паметник в София, посветен на жена - историческа личност, през 2018 г. Кампанията и събитията в нея могат да бъдат следени на сайта на инициативата - www.womensmonth.org, както и каналите ни във Facebook и Twitter за новини около предстоящите събития.
"Дневник" е медиен партньор на инициативата. Като част от нея всяка сряда ще бъдат публикувани истории на жени, постигнали успехи в утвърждаването на гражданските и политическите права, както и напредък в сферата на образованието, културата и други области.
Димитрана Иванова (1881 –1960) е една от най-изявените активистки за правата на жените в началото на ХХ век. Бори се за равенство в сферата на образованието,
както и за това жените да могат да заемат работни места в държавни и обществени институции и да участват в управлението. Под нейно лидерство българските суфражетки извоюват частични избирателни права
Димитрана Иванова е родена на 1 февруари 1881 г. в Русе. След като завършва Девическата гимназия* в Русе, на 16 години заминава да учи философия и педагогика в Цюрих, Швейцария, тъй като по това време Софийският университет все още не приема жени. След завръщането си от Швейцария става учителка и преподава в Попово, Шумен, Плевен, Велико Търново и Русе.
В тези години започва да пише за вестниците "Учителска пробуда" и "Женски глас" (вестникът на Българския женски съюз - БЖС),
организация, основана през 1901 г. за защита правата на жените, която за пръв път обединява тогавашните регионални женски клубове), както и за списанията "Учител" и "Училищен преглед", издавани от Министерството на народното просвещение.
През 1908 г. Димитрана оглавява русенското женско дружество "Добродетел" и остава негова председателка в продължение на 3 години. През 1911 г. взима участие и в конгреса на БЖС, на който основна тема са избирателните права на жените. Тя участва в обсъжданията на конституционните разпоредби за правото на глас на жените и се присъединява към специалната комисия към конгреса за изследване на избирателните права на жените от юридическа гледна точка.
По време на Балканските войни и Втората световна война Димитрана е медицинска сестра, а след войните се посвещава изцяло на социална и политическа активност.
През 1920 г. става редакторка на в. "Женски глас". Остава такава до 1944 г. и пише статии за почти всяко издание. През 1926 г. е избрана за председателка на БЖС и управлява организацията в продължение на 20 години. Под нейното ръководство влиянието на БЖС нараства сред гражданските организации и помага за формирането на социалните и идеологически тенденции.
В началото на 20-те години на XX век, вече омъжена и с три деца, Димитрана осъзнава, че ѝ е нужно правно образование, за да е в състояние да направи повече за каузата на жените.
Отказано ѝ е да се запише в Юридическия факултет на Софийския университет с мотива, че не е завършила средното си образование.
В годините, когато тя е ученичка, момичетата учат с две години по-малко от момчетата, тоест гимназиалното образование за момчета и момичета все още не е изравнено като продължителност и програма. Този отказ не я разколебава. В автобиографията си тя пише, че това е моментът, в който дълбоко осъзнава, че "трябва да се бори срещу несправедливостите спрямо жените и срещу формализма". Димитрана полага необходимите изпити и успява да запише право през 1927 г.
Малко по-късно Димитрана създава сп. "Жената" (1928), специализиращо в изследване на правните аспекти на статуса на жената, и става негова редакторка.
През този период тя води и кампания за равенство на половете в образованието и реагира срещу опитите на правителството да създаде отделни училища за момичета. Бори се за правото на юристките да упражняват професиите си като адвокатки и съдийки (те получават това право чак през 1944 г.) и се застъпва за това жените да могат да заемат работни места в държавни и обществени институции и да участват в управлението (например общински съвети и училищни настоятелства).
"Окачените табели из разните учреждения, че служби за жени няма, и разните наредби да се съкратят преди всичко жените са унизителни и оскърбителни за демократична България.
Те трябва да бъдат премахнати. Докато съществуват тия въпроси за ограниченото право на жената да учителствува и да заема държавни и обществени служби, дотогава тия въпроси няма да слезат из дневния ред на нашите конгреси", пише тя.
Борбата за избирателни права е дълга, започва още от началото на XX век и среща силна съпротива. През 1909 г. със Закона за народната просвета за пръв път се дава право на жените да бъдат избирани в училищните настоятелства, но не могат да участва в гласуването. Въвеждат се и неравни изисквания по отношение на образователния ценз – средно образование за жените, само грамотност за мъжете.
Под ръководството на Димитрана (като лидерка на БЖС) българските суфражетки постигат частичен успех през 1937 г.,
когато "жените майки от законен брак" получават правото да гласуват в местните избори, а през 1938 г. всички жени над 21 години, които принадлежат към категориите "омъжени, разведени или вдовици", са допуснати до участие в парламентарните избори (но не и неомъжените възрастни жени).
Новият избирателен закон обаче дава на жените право само да гласуват, но не и да бъдат избирани (т.е. те получават само активно избирателно право). Ситуацията с избирателните права на жени е подобна с тази на Франция и Швейцария, които много рано обявяват универсално мъжко избирателно право и допускат жени избирателки много късно.
1944 г. отбелязва края на автономните женски движения в България. Тя е преломна и за Димитрана. С идването на комунистическия режим тя е обвинена в профашистки и пронацистки дейности заради множеството международни контакти на Българския женски съюз. Успява да избегне смъртна присъда, но прекарва 4 месеца в затвора. Забранява ѝ се да практикува право, изключена е от Съюза на журналистите, след като членува в него в продължение на 22 години. Членството ѝ е възстановено през ноември 1959 г., шест месеца преди смъртта ѝ.
*Първото светско училище за момичета е създадено през 1841 г. и техният брой достига 90 през 1878 г.
Източник: Francisca de Haan, Krasimira Daskalova, Anna Loutfi, A Biographical Dictionary of Women’s Movements and Feminisms; БАУЖ; Назърска, Жоржета, и Даскалова, Красимира, Женско движение и феминизми в България; От сянката на историята: Жените в българското общество и култура.
buran
Рейтинг: 488 НеутралноПо време на Балканските войни и Втората световна война Димитрана е медицинска сестра
Днвеник, мисля че става въпрос за Балканските бойни и Първата световна бойна - проверете си информацията
DJTrump
Рейтинг: 270 НеутралноБХК да пише за българка.
Доживяхме.
Но не мисля, че няма да е изключение.
keen
Рейтинг: 779 НеутралноОбаче разбирам, че не е успяла да извоюва правото на жените на наборна военна служба...
"Работа, Работа, Работа" - Бягай далеч, когато некадърник издигне такъв лозунг!****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Bicho Raro
Рейтинг: 1352 НеутралноС идването на комунистическия режим тя е обвинена в профашистки и пронацистки дейности заради множеството международни контакти на Българския женски съюз. Успява да избегне смъртна присъда, но прекарва 4 месеца в затвора. Забранява ѝ се да практикува право, изключена е от Съюза на журналистите, след като членува в него в продължение на 22 години.
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann**********************
Гнусно! Такава жена - умна, образована, способна, би била от полза за всяка държава, но...
Лелка
Рейтинг: 1149 НеутралноЧервената чума покоси европейска България, а и днес, все още, заразените ще избират бекапета всякакви...
"1944 г. отбелязва края на автономните женски движения в България. Тя е преломна и за Димитрана. С идването на комунистическия режим тя е обвинена в профашистки и пронацистки дейности заради множеството международни контакти на Българския женски съюз. Успява да избегне смъртна присъда, но прекарва 4 месеца в затвора. Забранява ѝ се да практикува право, изключена е от Съюза на журналистите, след като членува в него в продължение на 22 години. Членството ѝ е възстановено през ноември 1959 г., шест месеца преди смъртта ѝ."
sanlivko
Рейтинг: 496 Неутрално"С идването на комунистическия режим тя е обвинена в профашистки и пронацистки дейности заради множеството международни контакти на Българския женски съюз. Успява да избегне смъртна присъда, но прекарва 4 месеца в затвора."
Комунизмът си беше един преврат на тъпи алчни и прости селяни, които с верността си към Русия си спечелиха доверието на съветските окупатори, и всичкото нямаше нищо общо със социална справедливост.
neut
Рейтинг: 2746 НеутралноСмела жена!
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restdaam
Рейтинг: 1216 Неутрално"В годините, когато тя е ученичка, момичетата учат с две години по-малко от момчетата"
Интересна статия, научих нови неща.
Разбира се, след 1944 г. е преследвана като повечето свестни българи
solange
Рейтинг: 274 НеутралноБраво за инициативата!
Време е да започнем да се пробуждаме, да осъзнаем, че не всички сме от село, не всички сме свързани с терористичната организация БКП/БСП, не всички сме като каскетите, които ни управляват, и че Ленин не ни е измислил азбуката.
Само чрез спомена за предишните достойни българи хората в българските градове ще осъзнаят своята лична роля и отговорност за възраждането на страната ни.
Чарли Мишкин
Рейтинг: 1913 Неутрално[quote#2:"DJTrump"]ХК да пише за българка[/quote]
Путин kiss май ЕС! ----- wwww . ДЕНьГИ .ru.net :-)До коментар [#2] от "DJTrump":
Тез не бяха ли към герп?
potrebitel3
Рейтинг: 221 НеутралноНо днес в образованието и в попфолка работят до 99% жени! Това справедливо ли е?
log_on
Рейтинг: 780 Неутрално"Окачените табели из разните учреждения, че служби за жени няма, и разните наредби да се съкратят преди всичко жените са унизителни и оскърбителни за демократична България.
Служби за жени днес бол - деца няма кой да ражда обаче.
pamela
Рейтинг: 2502 НеутралноДа си призная с известна доза срам, че досега нейното име за мене беше неизвестно.
Смела жена, застанала срещу ориенталските предразсъдъци. За съжаление много имена на изтъкнати личности в България преди 1944 г. са забравени и тяхната дейност остава неизвестна за широката публика.
log_on
Рейтинг: 780 Неутрално[quote#5:"Умерена джихадистка с канибалски наклонности"] Такава жена - умна, образована, способна, би била от полза за всяка държава, но...[/quote]
Да,ама като усетила ,че биокалендарчето и изтича ,отмах намерила някакъв Дончо ,оженила го за себе си и ги наредила три деца едно след друго. Кариерата и дошла недостатъчно в живота на еманципантка.
pamela
Рейтинг: 2502 НеутралноАко някой иска да разбере как комунистите са се отнесли към потомците на най-известните българки от националнореволюционните ни борби Баба Тонка и Райна Княгиня да порови из гугъла и нещата ще му се изяснят. Комунистите само на думи почитаха тези две героини, на дело разправата с техните потомци е била зверска.
skeptichen
Рейтинг: 370 НеутралноДобра публикация, наистина БХК могат да създадат онлайн галерия на личностите в нашата модерна история които са поставили основите на гражданското общество и преди 1944 година. Това ще постави модерните опити да утвърдим гражданското общество като част от една по-дълга история на стремеж към равноправие и защита на интересите на обществото пред тези на държавата и присъдружния и едър бизнес.
Трябва да има училища на името на тази жена - пример за гражданска активност и посвещение, отдала живота си на борбата за равенство. Може би съдбата и след 1944 онагледява отношението на комунистите към свободното общество, гражданската инициатива и човешките права - това я прави мъченик.
axel
Рейтинг: 529 Неутрално[quote#14:"pamela"]Смела жена, застанала срещу ориенталските предразсъдъци.[/quote]
„Gesagt heißt nicht immer gehört, gehört heißt nicht immer verstanden, verstanden heißt nicht immer einverstanden, einverstanden heißt nicht immer angewendet.“Не, Памела. Това не са само ориенталски предразсъдъци. Това са просто мъжките предразсъдъци по отношение на "ребро Адамово" - във всички религии жената заема по-ниско обществено място от мъжа. Например, във в момента една от най-развититие демокрации - ФПГ, до 1977 г. жената не е можела да започне работа без разрешение от съпруга си; не е могла да си открие банкова сметка без неговото съгласие.
Но без съмнение, Димитрана е била смела жена.
axel
Рейтинг: 529 Неутрално[quote#18:"axel"]Например, във в момента една от най-развититие демокрации - ФПГ[/quote]
„Gesagt heißt nicht immer gehört, gehört heißt nicht immer verstanden, verstanden heißt nicht immer einverstanden, einverstanden heißt nicht immer angewendet.“Корекция - Федерална Република Германия
solange
Рейтинг: 274 НеутралноРазгледах сайта на инициативата. Кампанията е със силно феминистки уклон, т.е. извън полезрението ще останат изявените българки, които не са се борили непременно за женски права.
И все пак, едно голямо БРАВО! Едно много добро начало, за да си припомним кои сме и откъде сме тръгнали, преди да ни отнесе следвоенният ураган.
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 НеутралноБраво на Вася от Уикипедия и останалите момичета. Много добра инициатива. Не знам много за другите, освен донякъде за Полския институт, но предполагам, че си вършат нещата като нея.
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1341 НеутралноСмела жена, допринесла за изборни права на жените в България 7 години преди Франция, смятана за люлката на демокрацията.
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.gl_avatar
Рейтинг: 493 НеутралноПоклон.
7777
Рейтинг: 2232 НеутралноХубава статия! Радвам се, че повече хора ще научат за тази българка.
A man without faith is like a fish without a bicycle.[quote#15:"log_on"]Да,ама като усетила ,че биокалендарчето и изтича ,отмах намерила някакъв Дончо ,оженила го за себе си и ги наредила три деца едно след друго. Кариерата и дошла недостатъчно в живота на еманципантка. [/quote]
Така де! Всички знаем, че е задължително феминистките да са стари моми. Тази как смее да ни обърква понятията!
the_axel
Рейтинг: 299 НеутралноСлед 1944 г всичко , което не е било комунизъм е било причислявано към фашизъм .Всякакви организации с хуманна цел , макар и не политически , са били забранени и репресирани като "фашистки". Нелепостта е в това, че в България дори не е имало фашизъм .Използваха съставната дума "монархофашизъм" , която е пълен абсурд , защото фашизмът и хитлеризмът не признаваха монархията , те се определяха като националсоциалисти.Главният спасител на българските евреи Никола Пешев след 1944 г беше осъден и лежа в затвора за "антисемитизъм" !Вероятно защото не е членувал в РЕМС !
the_axel
Рейтинг: 299 НеутралноДо №2 - БХК е една истински българска организация , но изглежда ще трябва да минат 70 години , както е случая с г-жа Димитрана Иванова , за да се досетят някои ,че работи за интересите на България !
nigel
Рейтинг: 775 ВеселоИнтересно че универсалното избирателно право жените са получили след 1944-та, точно след като "каскетите" са дошли на власт!
Whoops
Рейтинг: 558 ЛюбопитноДо коментар [#27] от "nigel":
[quote#27:"nigel"] избирателно право ... след 1944-та[/quote]
Това е някаква шега, нали?
nigel
Рейтинг: 775 НеутралноДо коментар [#28] от "Whoops":
В конституцията от 1947 г. за първи път в България се провъзгласява:
"Избиратели и избираеми са всички граждани на Народната Република , навършили 18 години , без разлика на пол , народност , раса ,вероизповедание , образование , занятие , обществено положение и имотно състояние , с изключение на поставените под запрещение и лишените с присъда от граждански и политически права".
Политическите пристрастия не трябва да замъгляват погледа ни за истината.
Какво се е случило с тази жена е съвсем друг въпрос и изобщо не подлежи на обсъждане че е несправедливо.
abc1889
Рейтинг: 5 НеутралноТърновска Конституция /16.4.1879 г.
член 86
Обикновенното Народно Събраниесе състои от представители, избрани направо от народа, по един предтавител на 20 хил души от двата пола...
Избиратели са всички български граждани - .......
От кой учебник по наъчен комунизъм е статията?
arnivas
Рейтинг: 221 НеутралноЧлен 86 на Търновската конституция дава избирателни права на "всички български граждани, които имат възраст по-горе от 21 години и се ползват с граждански и политически правдини" в смисъл, че не са лишени от тях. Чл. 60 гарантира политически права за всички граждани, а чл. 54 дефинира гражданите като "всички родени в България, които не са приели друго поданство". Избирателните закони лишават от избирателни права определени социални групи - циганите-номади, циганите-нехристияни, както и просяците, държателите на публични домове, лицата под съдебно запрещение или настойничество, осъдените и постъпилите на работа в чужбина без разрешение, но за жените отново не става дума. Така, може да се каже, че българското законодателство не лишава изрично жените от избирателни права, но и не гарантира такива. Проблемът явно опира до тълкуването на законите. В крайна сметка българската жена не е допусната до избирателните процедури, не поради някакво формално-правно ограничение, а по силата на традицията.
PavelCZ
Рейтинг: 1732 НеутралноЕдна достойна жена, смачкана от комунистическите отрепки.
E PLVRIBVS VNVMСв. влкмч.Тамихнет Вагнеревич
Рейтинг: 1444 НеутралноВелика
15.02.1989 - 07.02.2018И за пореден път се вижда, че комунистите, бидейки дребни душици, просто мразят големите хора. Тази жена не е имала нищо общо с геополитиката, но са я мразели, просто защото е била велик човек с достойнство
Whoops
Рейтинг: 558 НеутралноДо коментар [#29] от "nigel":
Не се и съмнявам, че в конституцията от 1947 пише всякакви хубави неща. Въпросът ми е наистина ли мислите, че при комунизма съществуваха каквото и да било избирателни права? Реалните избирателни права бяха отнети не само на жените, но и на мъжете.
ръмжо
Рейтинг: 594 НеутралноДо коментар [#5] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":
... и не вярно. Няма обвинения а само подозрения и изобщо не е имало заплаха за живота и. Дневник както винаги манипулират.
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 НеутралноO
3
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 НеутралноЧерен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3
З
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3
3
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3
:poop:
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3-) 3
3- ) 3:- )
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 НеутралноЧерен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3
1
2
4
5
6
7
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално8
9
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално>
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3
}
(6) ]:-> ()}:o)
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3-) 3
3-
3
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално3:)
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 НеутралноЧерен хумор на кило
Рейтинг: 274 НеутралноЧерен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално#
+
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално}
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално:P
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално:-P
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 НеутралноЧерен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално:-} :-1 :-2 :-4 :-5 :-6
:-& :-] :-{ :-[
Черен хумор на кило
Рейтинг: 274 НеутралноЧерен хумор на кило
Рейтинг: 274 Неутрално:-> :-< :-? :-M :-S