
© Васил Чобанов, defakto.bg
От ляво на дясно – Златина Гаджева, Мариела Богданова, Цветелина Байрактарова-треньор, Стилияна Иванова-треньор, Ана Петрова, Александър Лешев.
Българският отбор спечели финала на най-голямото студентско състезание по право на Европейския съюз (ЕС) в Централна и Източна Европа - Central and Eastern Europe Moot Court Competition, съобщи сайтът defakto.bg. Според треньорите на екипа успехът е дошъл след много дни подготовка, в които са търсени най-интересните аргументи с позоваване на относимата европейска правна рамка, която е била обвързвана с фактите по конкретно зададен казус.
Стиляна Иванова, която е една от треньорите коментира пред изданието, че се е получил "оспорван мач", в който и двете страни са успели да представят своите аргументи. "Този път отборът на българските студенти, беше поставил акцент в по-доброто представяне на правните аргументи в устните дебати. Успехът е в отборната игра и в знанията, които студентите натрупват в хода на подготовката - това, което не се изучава в университета, а именно да аргументираш своята защита, както от страната на ищеца, така и от позицията на ответника, след което да представиш и устно мотивацията си по убедителен начин. Това става под "обстрела" на множество въпроси от страна на съдиите, които са много компетентни в своята област", обясни тя.
Стиляна Иванова е треньор на отбора на българските студенти за поредна година, като преди това е участвала в отбора.
Според другия треньор - Цветелина Байрактарова, която е практикуващ юрист, тези международни състезания на студентите им позволяват да се съпоставят с отбори от 11 държави и да видят, че аргументацията, която са обмисляли в продължение на три месеца, съвпада с това, което мислят съдиите. От това студентите са, първо, удовлетворени от работата си и, второ, придобиват увереността, че ще се справят и с писане на преюдициални запитвания до европейския съд (за тълкуване на някоя разпоредба от европейското право - бел. ред.), с писане на мнения на генерален адвокат и с проекти за решения на всеки съд.
Финалът бе в зала 272 на Софийския университет "Св. Климент Орхидски" (СУ). Решението кой да спечели бе на жури, съставено от най-изтъкнати имена в областта на правото на Европейския съюз, сред които съдии, генерални адвокати и рефендери от Съда в Люксембург, преподаватели от университета в Кеймбридж и в Софийския университет.
Тази година почетни гости и съдии на устните кръгове бяха Еленор Шарпстън, генерален адвокат за Великобритания в Съда на ЕС. Тя връчи и удостоверенията. В състава на оценителите се включиха Александър Корнезов - българския съдия в Съда на ЕС, Микал Бобек, генерален адвокат за Чехия в Съда на ЕС, проф. д-р Николай Натов от СУ, Александър Дорич, възпитаник на Софийския университет, в момента референдер към Съда на ЕС, както и други специалисти. Състезанието се организира съвместно от British Law Centre, Юридическия факултет на Софийския университет и Сдружението за международни състезания по право.
ЗаНиЗа
Рейтинг: 2502 НеутралноРасте достойна смяна, която трябва да реформира най-после, да ускори БГ правосъдната система. Щом знанията им са на такова ниво и печелят в ЕС и Ц и ИЕ, да ги прилагат час по-скоро в България. СтарШите им колеги с радост ги очакват, май!
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.neut
Рейтинг: 2457 НеутралноЧестито на младите хора! Дано останат в България и помогнат в реформите на съдебната система
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restlustmord
Рейтинг: 311 РазстроеноЕ ние имаме таланти в тази област открай време - Стависки, Бисеров, Цветанов щом могат да оправдаят...
Klatikurti
Рейтинг: 439 РазстроеноТова са хората които трябва да управляват държавата а не пожарникари и комундери!
"Досадникът е човек, който ни лишава от самотата ни, без да ни предостави компания." Хосе Ортега и Гасетlustmord
Рейтинг: 311 РазстроеноДо коментар [#1] от "ЗаНи3А":
До коментар [#2] от "neut":
Къде изобщо видяхте някакво желание или идея дори за реформа в правосъдието - нищо подобно няма на хоризонта а и няма откъде да се зададе - стабилни в блатото - това ще ни е положението в следващите поне 10 години...
pet_fire
Рейтинг: 5057 Неутрално"Българският отбор спечели състезание по право на Европейския съюз"
Страната без работеща правова система да спечели това състезание е подигравка на съдбата.
Роси
Рейтинг: 7624 НеутралноНа теория сме добри. В Европа сигурно се чудят, как с толкова лоша правосъдна система сме извадили такъв отбор.
Нефертити
Рейтинг: 1478 НеутралноПрактиката в България поражда зависимости.
Предразсъдъците са за ограничените.daskal1
Рейтинг: 4047 НеутралноНадеждата е в новото поколение. Опасността - в корумпиращото влияние на сегашното статукво в системата.
charlesdegaulle
Рейтинг: 1131 РазстроеноДо коментар [#9] от "daskal1":
+++! Сегашното статукво беше насадено нарочно. С цел да помага на комунетата. Как иначе вместо системата, успешно разградиха държавата! Или по тяхному, първоначалното натрупване на капитала. И сега могат да купят всичко и всеки, пример - Пеевски.
дуле
Рейтинг: 213 НеутралноТези шестимата са готови кадри за Брюксел. Там ще станат еврочиновници. Чудно ми е защо са пет жени и само един мъж? Много се феминизира това право...
Иван Искров: « Да не се гоним, че да не се хванем ».Tod
Рейтинг: 1291 НеутралноЧестито дано не са бъдещата Цацаратура и ВСС...
Истината няма пресечна точка с популизма на БСПbramasole
Рейтинг: 3520 НеутралноРадвам се на успеха на бъдещите български юристи!
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-рОтбелязвам само, че и сега има подготвени личности, които да извършат необходимата правосъдна реформа. Обаче за голяма част от обществото ни тя не е приоритет, поради което избират да ги управляват партии, за които тази реформа е нежелана.
Peni Nikol
Рейтинг: 6555 Неутралнобраво на младежите, дано не тръгнат по света, а останат у нас и да работят по реформи в съдебната система.