В държави с близък до нашия БВП на човек от населението, заплатите са почти двойни. А ни говорят, че производителността на труда у нас е 2,5 пъти или около 40% от средната за ЕС, но заплатите са около 5 пъти по-ниски…
Макар на мен да ми е трудно да разбера как производителността на труда на един шофьор, учител, лекар ще е два пъти по-висока в чужбина, отколкото у нас… Два камиона едновременно ли управлява? На два класа ли преподава? Двама пациенти наведнъж оперира?
България се нуждае от икономически стимули, които да привличат инвеститорите не само заради ниските равнища на работните заплати. -----------------------------------
Какъв по-добър стимул за патинциалните инвеститори от уникалната в световен мащаб съдебна система, която позволява на предпреумачите да се срещнат лично с главния прокурор в офис в ЦУМ?
We are just a war away from Amerikhastan/ When God versus God;the undoing of man
До коментар [#1] от "karabastun": "на мен да ми е трудно да разбера как производителността на труда на един шофьор, учител, лекар ще е два пъти по-висока в чужбина, отколкото у нас…"
Нашият шофьор прекарва същите товари, но вероятно прави и много празни курсове, защото управлението на фирмите и на цялата държава е с ниска ефективност. Лекарят пък може да извършва излишни дейности. Неефективността е обратното на ефективността.
Както ние българите си мерим надниците с европейците така и пакистанците си мерят надниците с нас. Меренето е явление от глобализацията. Но не си мислете, че дисциплината в България не е по-ниска от тази в Германия или, че дисциплината в Пакистан не е по-ниска от дисциплината в България. Принципът е пропорционалност на заплатата с трудовата култура.
И сега в България много млади българи възприемат културата на труд на развитите държави. Тези наши граждани получават съответстващото заплащане. И сега чужди фирми се надпреварват да наемат наши работници. Всички знаем за дефицитът на програмисти, но потърсете ЗАВАРЧИЦИ. В България няма заварчици. Има десетки фирми който водят курсове и няма желаещи. Ненужно е да се сравняват надниците на "лежащите" работни места тук и там.
Не отчиташ фактора корупция - ей примерно Нигерия има 1/3 от нашия БВПГН (главно от петрол) -на теория не би следвало да са толкова зле - да ама всичко отива при президента и една дузина генерали и съответно неофициалната безработица е 80% а половината население живее в потресаваща мизерия
До коментар [#1] от "karabastun": "мен да ми е трудно да разбера как производителността на труда на един шофьор, учител, лекар ще е два пъти по-висока в чужбина, отколкото у нас…"
Извинявай за повторението, но дали познаваш понятието производствен брак. Това значи като изработиш 100 изделия колко от тях са негодни. Ако негодните изделия вместо 5% станат 10% тогава разходите от тази разлика са ОГРОМНИ. Дори двойно по-ниски надници може да не компенсират загубата. А този брак може да дойде от една лека почерпка в работно време.
И аз съм против ниските нива на заплащане, ама ако Руменчо е бил пилот и е взимал малко пари, разбираемо е да е недоволен, все пак това е непрекъснато обучение и усъвършенстване, но да не забравя, че в армията, голяма част от кашиците само знаят да си гледат часовника кога ще свърши "работното време" и никакво желание да се понаучат на нещо. Така е и в цивилния живот - има хора които яко бачкат и се (само)образоват активно, за тях заплатата ще е винаги добра, има и лежачи на които колкото и да им дадеш ще е много.
Just in general, any government throughout history hasn't really wanted its people to be educated, because then they couldn't control them as easily ...
До коментар [#10] от "ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ САЙТ!!!": "Руменчо е бил пилот"
Защо цената на ремонта на един двигател на МИГ-29 е точкова висока. Защо толкова малко часове между ремонтите издържа този двигател. Очевидно някакъв дефицит на мозък се компенсира с излишък на труд. Е, няма как и надницата да бъде висока.
Лесно е да произвеждаш нещо ако няма конкуренция. Каквото направиш все е кяр. Да ама в глобален свят каквото и да произвеждаш все някъде по света има конкуренти. Ако не си добър колкото тях, фалираш.
Едва ли точно нашите шофьори и лекари, който си намират одма работа в чужбина да са баш пример за производствен брак, ама по същество си прав! Българският „бизнесмен“, не обича да дава пари за заплати, смята, че тези пари са загубени. Дори тревата пред офиса за него е по-важна и за нея е готов да дава пари – тя си е негова. Не разбира от елементарна психология, набляга се основно на тоягата, а моркова се пропуска… А и трябват знания за развитието на бизнеса. Но куфарчетата се раздаваха на верните хора, не на знаещите и умните. Затова Баневи разпродават полученото и още се водят милионери – има да ядат за чужда сметка…
Мъдуро също се обяви против ниските нива на заплащане и вдигна минималната заплата с 60%. Нищо, че инфлацията за тази година ще е малко над 1000%, така ще може и инфлацията да е с поне 60% по-голяма от прогнозираната. СоциализЪмА му е майката на инфлацията и мизерията.
По комунистическо време в моят завод дойде немец в командировка за дълго време. Когато си тръгваше, той разказа как при започване на работа първия работен ден му пожелали "приятна работа". Дълго се чудел и накрая ни обясни, че при тях нямали такова пожелания. При тях работата не била приятна, защото те работели за пари.
Стани и ти чорбаджия и изедник. Печели и плащай ниски заплати. А може и да си щедър, плащай не по-малко от 2500 лева на калпак.
Ей все цоциалисти ... Другите да дадат, но те само взимат (цоциалистите).
Радев постоянно се излага. Всеки подкрепящ го и гласувал за него е просТТТТТ та дрънка. Де се е чуло и видяло, военен да е умен политик ???!!! Дори Айзенхауер се провали в политиката, ако' че беше един от най-успешните генерали на САЩ
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.
Да бе, много по-производителни са на запад...! Един бръснар, като подстриже 3-ма души, за по 20 евро и е "произвел" 60 евро. Къде ще го мериш с нашенски бръснар, дето подстригва 3-ма души, за 30 лева...! Както казваш, техните шофьори по два камиона карат едновременно и заварчиците им заваряват с двете ръце, едновременно...! А пък, да не ти разправям, там държавните и общинските чиновници, колко повече са по-производителни от нашите! Все се сещам..., преди повече десетина години ме бяха командировали в Италия. Вършим си работа, за която са ни пратили, ама трябваше да отидем някъде по-надалеко с един от италианците. Отидохме ние и по едно време италианеца си погледна часовника, каза че е станало 12 часа, качи се на колата, замина си и ни заряза да се оправяме, както можем...! Ние гледаме, като тряснати и се чудим, какво става... Кой да ни каже, че в Италия работната седмица била 35 часа и в петък, се работело до обед...! Много работеха италианците. Един не видях да е запъхтян или да бърза...! :)
Ако сравниш два еднакви строителни обекта в България и Белгия, тогава ще разбереш, защо е така.Жокер— познай къде има голямо ИТР, два пъти повече хора и недостатъчно планиране и най—важното, доста неща докато станат се правят по два и три пъти, остава сума ти поръчан, но неизползван материал, постоянно се губи и троши оборудване, да не говориме, че отношението към работното облекло е в стил, милионер го направихме тоя, нема да го пазим.
Frieren für die Freiheit.
Tempolimit für die Freiheit.
Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?
Радев като вземе да изкарва пари и да плаща заплати, тогава да се обажда.Банкоматаджия,цял живот само на бюджетна ясла,много ги разбира иначе. Що все такива най-много разбират колко трябва да е заплащането,не мога да разбера...
Макар на мен да ми е трудно да разбера как производителността на труда на един шофьор, учител, лекар ще е два пъти по-висока в чужбина, отколкото у нас… Два камиона едновременно ли управлява? На два класа ли преподава? Двама пациенти наведнъж оперира?
Защо даваш за пример професии от обслужваща/социална сфера, а не такива от индустриалното производство, което е гръбнакът на всяка една икономика. Там разликите между България и Европа са огромни, най-малкото заради стария машинен парк, лошо планиране, брак.
"...се обяви срещу ниските нива на заплащане" и какво като се обяви? какво показва това? някакво действие не трябва ли? Нека накара БГ шефчето да плаща повече :) а дано, ама надали...
…Макар на мен да ми е трудно да разбера как производителността на труда на един шофьор, учител, лекар ще е два пъти по-висока в чужбина, отколкото у нас… Два камиона едновременно ли управлява? На два класа ли преподава? Двама пациенти наведнъж оперира?
Нищо фатално. Много хора не го разбират. Но не се спъват като вървят по улиците. Ако се спънат причината не е в неспособността да разберат тази и други реалности от живота. Намерили са си поле за изява. Съществуват. Вероятно Вие също. Предполагам, че в случая проявявате любознателност, а в областта икономика върховите Ви изяви са поне малко под ниво "коментар към статия с икономическа насоченост".
Заплатите 2017 г. както и през 1954 г. по соца и работодателите същите комунета "през ноември 1954 г. заплатите в Русе са били, както следва:
Неквалифицирани работници и служители: от 550 до 600 лева на месец Работници с ниска квалификация: около 700 лева на месец Квалифицирани работници: от 900 до 1000 лева на месец.
Срещу тези доходи, на пазара в Русе през ноември 1954 г. е можело да се купят следните стоки:
Ръжен хляб – 1,50 лева за килограм Бял хляб – 3 лева/кг Масло – 25 лева/кг Слънчогледово олио – 10-12 лева/литър Месо – цени от 10 до 14 лева за колограм Макарони – 6 лева/кг Ориз – от 9 до 10 лева/кг Захар – от 8 до 10 лева/кг Яйца – от 0.50 до 0.70 лева/брой Прясно мляко – 3 лева/литър https://www.dunavmost.bg/Ruse/News/78058-kak-sa-zhiveeli-rusentsi-prez-komunizma
Когато стоиш достатъчно дълго до брега на реката и гледаш, ще видиш как пред теб по водата преминава трупът на врага ти
Разликата в производителността идва от малкото капитал в българската икономика. Ако един немец днес произведе един фолксваген, българинът ще произведе 100 кг картофи. Не че е работил по-малко, просто с две голи ръце - толкова. А от тук разликата в заплащането се пренася и в сферата на услугите, защото пазарът на труда е общ.
Така че изходът е един - чужди инвестиции. А за тях са необходими ниски данъци, работещо правораздаване и образовано население.
Истината е, че в България има ресурси доходите да скочат веднага с 10% ( напр. от новата финансова година), ако управляващите имат желание за това. Но това означава по-малко разходи и по-малко крадене, а те не го желаят.
В съпоставими страни като Румъния БВП на глава от населението по покупателна способност е около 10% по-висок от този на България, но там доходите по покупателна способност са около 20% по-високи. (виж следващите два линка)
Спрямо страни като Сърбия и Македония разликата е дори по-голяма. В България БВП на глава от населението по покупателна способност е около 40% по-висок от тези в Сърбия и Румъния, но дохода по покупателна способност е само около 20% по-висок.
Това показва, че в България наистина има ресурси за индексиране на всички доходи ( заплати, пенсии) с около 10%, ако се направи бюджет, който да ореже с 10% харчовете, от които няма нужда. Просто в България се краде с 10% повече от Румъния и затова сме на това дередже. Ако се направи тази индексация на доходите ( с 10%) , веднага ще се изравним с румънците по показателя доходи по покупателна способност. Средната заплата в България по-абсолютно изражение в евро ще остане по-ниска от румънската с 28%, но ще има същата покупателна способност.
Ама защо изобщо се коментира под тая статия? Някакво типче, от което НИЩО не зависи, си говорило с някаква дама, от която зависи още по-малко. Типчето заявило: "не е готино, че сме бедни". Тая история може да се разиграе на спирката на някой рейс и ще има същия ефект и значимост.
Лекарят, вместо да си лекува пациентите, е зает с писане. В по-голямата част от случаите, на ръка. Лекарят, мисли не как да си лекува пациентите, а как да угоди на НЗОК, за да си получи от нея парите. Лекарят не мисли как да приложи най- новите леченеия, ако изобщо от писане на безсмислици е успял да научи за тях, защото в повечето случаи НЗОК не ги разрешава, поради цената им. Медицината в България е върната на ниво 19 век. За някои специалности - в пещерите. Затова на запад лекарите са не два пъти а двеста пъти о-ефективни, отколкото в България. И те така
It is nice to be important, but it's more important to be nice!
До коментар [#30] от "Nothing matters": "Някакво типче, от което НИЩО не зависи, си говорило с някаква дама, от която зависи още по-малко."
Не съвсем! "Типчето" е президент и по Конституция може да изказва мнения, да изразява становища и позиции по различни теми и политики. Политиката на доходите в България е неадекватна на производителността нба труда - в България наистина има възможност за известно увеличаване на доходите на база на настоящата производителност на труда. Аргументи се изтъкнаха в някои от постингите. Изразявайки аргументирани становища по политиката на доходите, президентът по същество може индиректно да влияе на тази политика. Така че определено рефлектира на социалната политика какво президента казва, но още повече има значение с какви аргументи се обосновава.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
karabastun
Рейтинг: 3000 ЛюбопитноВ държави с близък до нашия БВП на човек от населението, заплатите са почти двойни. А ни говорят, че производителността на труда у нас е 2,5 пъти или около 40% от средната за ЕС, но заплатите са около 5 пъти по-ниски…
[email protected]Макар на мен да ми е трудно да разбера как производителността на труда на един шофьор, учител, лекар ще е два пъти по-висока в чужбина, отколкото у нас… Два камиона едновременно ли управлява? На два класа ли преподава? Двама пациенти наведнъж оперира?
majorman
Рейтинг: 910 НеутралноБългария се нуждае от икономически стимули, които да привличат инвеститорите не само заради ниските равнища на работните заплати.
We are just a war away from Amerikhastan/ When God versus God;the undoing of man-----------------------------------
Какъв по-добър стимул за патинциалните инвеститори от уникалната в световен мащаб съдебна система, която позволява на предпреумачите да се срещнат лично с главния прокурор в офис в ЦУМ?
lustmord
Рейтинг: 344 ЛюбопитноЕ защо се жалва Радев на тази лелка? Тя ли трябва да ни направи съдебната реформа и да ни превърне в правова държава?
442
Рейтинг: 1545 НеутралноМутрите, изваждане и деление не знаят. Те могат само събиране и умножение.
Иван K
Рейтинг: 2929 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
подпис"на мен да ми е трудно да разбера как производителността на труда на един шофьор, учител, лекар ще е два пъти по-висока в чужбина, отколкото у нас…"
Нашият шофьор прекарва същите товари, но вероятно прави и много празни курсове, защото управлението на фирмите и на цялата държава е с ниска ефективност. Лекарят пък може да извършва излишни дейности. Неефективността е обратното на ефективността.
Иван K
Рейтинг: 2929 НеутралноКакто ние българите си мерим надниците с европейците така и пакистанците си мерят надниците с нас. Меренето е явление от глобализацията.
подписНо не си мислете, че дисциплината в България не е по-ниска от тази в Германия или, че дисциплината в Пакистан не е по-ниска от дисциплината в България. Принципът е пропорционалност на заплатата с трудовата култура.
Иван K
Рейтинг: 2929 НеутралноИ сега в България много млади българи възприемат културата на труд на развитите държави. Тези наши граждани получават съответстващото заплащане. И сега чужди фирми се надпреварват да наемат наши работници. Всички знаем за дефицитът на програмисти, но потърсете ЗАВАРЧИЦИ. В България няма заварчици. Има десетки фирми който водят курсове и няма желаещи.
подписНенужно е да се сравняват надниците на "лежащите" работни места тук и там.
lustmord
Рейтинг: 344 НеутралноНе отчиташ фактора корупция - ей примерно Нигерия има 1/3 от нашия БВПГН (главно от петрол) -на теория не би следвало да са толкова зле - да ама всичко отива при президента и една дузина генерали и съответно неофициалната безработица е 80% а половината население живее в потресаваща мизерия
Иван K
Рейтинг: 2929 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
подпис"мен да ми е трудно да разбера как производителността на труда на един шофьор, учител, лекар ще е два пъти по-висока в чужбина, отколкото у нас…"
Извинявай за повторението, но дали познаваш понятието производствен брак. Това значи като изработиш 100 изделия колко от тях са негодни. Ако негодните изделия вместо 5% станат 10% тогава разходите от тази разлика са ОГРОМНИ. Дори двойно по-ниски надници може да не компенсират загубата.
А този брак може да дойде от една лека почерпка в работно време.
Biggus Dickus
Рейтинг: 544 НеутралноИ аз съм против ниските нива на заплащане, ама ако Руменчо е бил пилот и е взимал малко пари, разбираемо е да е недоволен, все пак това е непрекъснато обучение и усъвършенстване, но да не забравя, че в армията, голяма част от кашиците само знаят да си гледат часовника кога ще свърши "работното време" и никакво желание да се понаучат на нещо. Така е и в цивилния живот - има хора които яко бачкат и се (само)образоват активно, за тях заплатата ще е винаги добра, има и лежачи на които колкото и да им дадеш ще е много.
Just in general, any government throughout history hasn't really wanted its people to be educated, because then they couldn't control them as easily ...plamen_b
Рейтинг: 3753 РазстроеноКорупцията е корена на проблемите на България.
Всичко ще бъде наред! :-)
Иван K
Рейтинг: 2929 НеутралноДо коментар [#10] от "ВЪРНЕТЕ СТАРИЯ САЙТ!!!":
подпис"Руменчо е бил пилот"
Защо цената на ремонта на един двигател на МИГ-29 е точкова висока. Защо толкова малко часове между ремонтите издържа този двигател. Очевидно някакъв дефицит на мозък се компенсира с излишък на труд. Е, няма как и надницата да бъде висока.
Иван K
Рейтинг: 2929 НеутралноЛесно е да произвеждаш нещо ако няма конкуренция. Каквото направиш все е кяр.
подписДа ама в глобален свят каквото и да произвеждаш все някъде по света има конкуренти. Ако не си добър колкото тях, фалираш.
karabastun
Рейтинг: 3000 НеутралноДо коментар [#9] от "Иван К":
[email protected]Едва ли точно нашите шофьори и лекари, който си намират одма работа в чужбина да са баш пример за производствен брак, ама по същество си прав!
Българският „бизнесмен“, не обича да дава пари за заплати, смята, че тези пари са загубени. Дори тревата пред офиса за него е по-важна и за нея е готов да дава пари – тя си е негова. Не разбира от елементарна психология, набляга се основно на тоягата, а моркова се пропуска…
А и трябват знания за развитието на бизнеса. Но куфарчетата се раздаваха на верните хора, не на знаещите и умните. Затова Баневи разпродават полученото и още се водят милионери – има да ядат за чужда сметка…
shumnalia
Рейтинг: 326 НеутралноМъдуро също се обяви против ниските нива на заплащане и вдигна минималната заплата с 60%. Нищо, че инфлацията за тази година ще е малко над 1000%, така ще може и инфлацията да е с поне 60% по-голяма от прогнозираната.
СоциализЪмА му е майката на инфлацията и мизерията.
Иван K
Рейтинг: 2929 НеутралноПо комунистическо време в моят завод дойде немец в командировка за дълго време. Когато си тръгваше, той разказа как при започване на работа първия работен ден му пожелали "приятна работа". Дълго се чудел и накрая ни обясни, че при тях нямали такова пожелания. При тях работата не била приятна, защото те работели за пари.
подписironhorse
Рейтинг: 768 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.Стани и ти чорбаджия и изедник.
Печели и плащай ниски заплати.
А може и да си щедър, плащай не по-малко от 2500 лева на калпак.
Ей все цоциалисти ...
Другите да дадат, но те само взимат (цоциалистите).
Радев постоянно се излага.
Всеки подкрепящ го и гласувал за него е просТТТТТ та дрънка.
Де се е чуло и видяло, военен да е умен политик ???!!!
Дори Айзенхауер се провали в политиката, ако' че беше един от най-успешните генерали на САЩ
Petleshev
Рейтинг: 2492 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Бивш tww09306483.Да бе, много по-производителни са на запад...! Един бръснар, като подстриже 3-ма души, за по 20 евро и е "произвел" 60 евро. Къде ще го мериш с нашенски бръснар, дето подстригва 3-ма души, за 30 лева...!
Както казваш, техните шофьори по два камиона карат едновременно и заварчиците им заваряват с двете ръце, едновременно...!
А пък, да не ти разправям, там държавните и общинските чиновници, колко повече са по-производителни от нашите!
Все се сещам..., преди повече десетина години ме бяха командировали в Италия. Вършим си работа, за която са ни пратили, ама трябваше да отидем някъде по-надалеко с един от италианците. Отидохме ние и по едно време италианеца си погледна часовника, каза че е станало 12 часа, качи се на колата, замина си и ни заряза да се оправяме, както можем...! Ние гледаме, като тряснати и се чудим, какво става... Кой да ни каже, че в Италия работната седмица била 35 часа и в петък, се работело до обед...! Много работеха италианците. Един не видях да е запъхтян или да бърза...! :)
DDR
Рейтинг: 2540 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Frieren für die Freiheit. Tempolimit für die Freiheit. Ein Kühlschrank im Sommer – notwendig oder Kriegstreiberei?Ако сравниш два еднакви строителни обекта в България и Белгия, тогава ще разбереш, защо е така.Жокер— познай къде има голямо ИТР, два пъти повече хора и недостатъчно планиране и най—важното, доста неща докато станат се правят по два и три пъти, остава сума ти поръчан, но неизползван материал, постоянно се губи и троши оборудване, да не говориме, че отношението към работното облекло е в стил, милионер го направихме тоя, нема да го пазим.
Boris Popov
Рейтинг: 696 НеутралноРадев като вземе да изкарва пари и да плаща заплати, тогава да се обажда.Банкоматаджия,цял живот само на бюджетна ясла,много ги разбира иначе.
Що все такива най-много разбират колко трябва да е заплащането,не мога да разбера...
morf
Рейтинг: 808 НеутралноЗащо даваш за пример професии от обслужваща/социална сфера, а не такива от индустриалното производство, което е гръбнакът на всяка една икономика. Там разликите между България и Европа са огромни, най-малкото заради стария машинен парк, лошо планиране, брак.
4ort
Рейтинг: 2971 НеутралноЗащо не се обяви срещу ниското заплащане на среща с капиталистите от Партията???
sw51
Рейтинг: 488 Неутрално"...се обяви срещу ниските нива на заплащане"
и какво като се обяви? какво показва това? някакво действие не трябва ли?
Нека накара БГ шефчето да плаща повече :) а дано, ама надали...
zhivko6461
Рейтинг: 809 НеутралноНищо фатално. Много хора не го разбират. Но не се спъват като вървят по улиците. Ако се спънат причината не е в неспособността да разберат тази и други реалности от живота. Намерили са си поле за изява. Съществуват.
Вероятно Вие също. Предполагам, че в случая проявявате любознателност, а в областта икономика върховите Ви изяви са поне малко под ниво "коментар към статия с икономическа насоченост".
Роси
Рейтинг: 7886 НеутралноПравосъдие и образование. Тези две неща , ако се случат, всичко друго ще си дойде на мястото.
RED MAFIA
Рейтинг: 696 ЛюбопитноЗаплатите 2017 г. както и през 1954 г. по соца и работодателите същите комунета
Когато стоиш достатъчно дълго до брега на реката и гледаш, ще видиш как пред теб по водата преминава трупът на врага ти"през ноември 1954 г. заплатите в Русе са били, както следва:
Неквалифицирани работници и служители: от 550 до 600 лева на месец
Работници с ниска квалификация: около 700 лева на месец
Квалифицирани работници: от 900 до 1000 лева на месец.
Срещу тези доходи, на пазара в Русе през ноември 1954 г. е можело да се купят следните стоки:
Ръжен хляб – 1,50 лева за килограм
Бял хляб – 3 лева/кг
Масло – 25 лева/кг
Слънчогледово олио – 10-12 лева/литър
Месо – цени от 10 до 14 лева за колограм
Макарони – 6 лева/кг
Ориз – от 9 до 10 лева/кг
Захар – от 8 до 10 лева/кг
Яйца – от 0.50 до 0.70 лева/брой
Прясно мляко – 3 лева/литър
https://www.dunavmost.bg/Ruse/News/78058-kak-sa-zhiveeli-rusentsi-prez-komunizma
Marin Pavlov
Рейтинг: 524 НеутралноРумен решетников разбира от всичко!
Whoops
Рейтинг: 727 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Разликата в производителността идва от малкото капитал в българската икономика. Ако един немец днес произведе един фолксваген, българинът ще произведе 100 кг картофи. Не че е работил по-малко, просто с две голи ръце - толкова. А от тук разликата в заплащането се пренася и в сферата на услугите, защото пазарът на труда е общ.
Така че изходът е един - чужди инвестиции. А за тях са необходими ниски данъци, работещо правораздаване и образовано население.
agile
Рейтинг: 237 НеутралноИстината е, че в България има ресурси доходите да скочат веднага с 10% ( напр. от новата финансова година), ако управляващите имат желание за това. Но това означава по-малко разходи и по-малко крадене, а те не го желаят.
В съпоставими страни като Румъния БВП на глава от населението по покупателна способност е около 10% по-висок от този на България, но там доходите по покупателна способност са около 20% по-високи. (виж следващите два линка)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_ (PPP)_per_capita
http://databank.worldbank.org/data/download/GNIPC.pdf
В абсолютно изражение заплатата в Румъния е над 40% по-висока от българската, но тук не се отчита индекса на покупателна способност.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_average_wage
Спрямо страни като Сърбия и Македония разликата е дори по-голяма.
В България БВП на глава от населението по покупателна способност е около 40% по-висок от тези в Сърбия и Румъния, но дохода по покупателна способност е само около 20% по-висок.
Това показва, че в България наистина има ресурси за индексиране на всички доходи ( заплати, пенсии) с около 10%, ако се направи бюджет, който да ореже с 10% харчовете, от които няма нужда. Просто в България се краде с 10% повече от Румъния и затова сме на това дередже. Ако се направи тази индексация на доходите ( с 10%) , веднага ще се изравним с румънците по показателя доходи по покупателна способност. Средната заплата в България по-абсолютно изражение в евро ще остане по-ниска от румънската с 28%, но ще има същата покупателна способност.
Nothing matters
Рейтинг: 237 ВеселоАма защо изобщо се коментира под тая статия?
Някакво типче, от което НИЩО не зависи, си говорило с някаква дама, от която зависи още по-малко. Типчето заявило: "не е готино, че сме бедни".
Тая история може да се разиграе на спирката на някой рейс и ще има същия ефект и значимост.
rapidfire
Рейтинг: 1441 ГневноДо коментар [#5] от "Иван К":
It is nice to be important, but it's more important to be nice!"Лекарят пък може да извършва излишни дейности. "
Лекарят, вместо да си лекува пациентите, е зает с писане.
В по-голямата част от случаите, на ръка.
Лекарят, мисли не как да си лекува пациентите, а как да угоди на НЗОК, за да си получи от нея парите.
Лекарят не мисли как да приложи най- новите леченеия, ако изобщо от писане на безсмислици е успял да научи за тях, защото в повечето случаи НЗОК не ги разрешава, поради цената им.
Медицината в България е върната на ниво 19 век.
За някои специалности - в пещерите.
Затова на запад лекарите са не два пъти а двеста пъти о-ефективни, отколкото в България.
И те така
agile
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#30] от "Nothing matters":
"Някакво типче, от което НИЩО не зависи, си говорило с някаква дама, от която зависи още по-малко."
Не съвсем! "Типчето" е президент и по Конституция може да изказва мнения, да изразява становища и позиции по различни теми и политики.
Политиката на доходите в България е неадекватна на производителността нба труда - в България наистина има възможност за известно увеличаване на доходите на база на настоящата производителност на труда. Аргументи се изтъкнаха в някои от постингите. Изразявайки аргументирани становища по политиката на доходите, президентът по същество може индиректно да влияе на тази политика. Така че определено рефлектира на социалната политика какво президента казва, но още повече има значение с какви аргументи се обосновава.
Peni Nikol
Рейтинг: 5046 НеутралноДа бе , специалист по всичко, но днес по бтв Корни не отрече за срещата си с Решетников преди президентските избори.