
© Юлия Лазарова
Даниел Митов и адвокатът му Ина Лулчева
Бившият външен министър Даниел Митов се яви около обяд в столичното следствие заедно с адвокат Ина Лулчева. Специализираното звено "Антикорупция" му предяви обвинение за нанесени щети на Министерството на външните работи за близо 500 000 лева.
По-късно от прокуратурата съобщиха, че Митов е обвинен в безстопанственост
за платени неправомерно на фирма за организиране на служебни пътувания - за осигуряване на самолетни билети, хотели и застраховки
Външното министерство не е провело обществена поръчка, а по силата на две споразумения е използвало фирма, която е имала договор с Министерството на земеделието и храните.
Според съобщението на прокуратурата в периода от януари 2016 г. до 31 юли 2016 г., като министър на външните работи, не е положил достатъчно грижи за ръководенето и управлението на повереното му имущество – предоставен държавен бюджет. В нарушение на Закона за публичните финанси и Закона за обществените поръчки, сключвайки споразумения към договор с Министерството на земеделието и храните , Даниел Митов е задължил МВнР да преведе за инкриминирания период на търговско дружество 700 000 лева, чрез МЗХ и не предвидил контрол по изпълнението на ценовото предложение по така сключените споразумения.
От това са последвали значителни щети за външно министерство в размер на близо 500 хиляди лева, която представлява недължимо плащане от МВнР към МЗХ, поради неспазване от страна на търговското дружество на ценовото му предложение - престъпление по чл. 219 ал.1 НК.
Пo тoвa дeлo от миналата седмица oбвиняeм за безстопанственост е и зaмecтниĸът нa Mитoв - Xpиcтo Aнгeличин.
Toй e пoдвeдeн пoд oтгoвopнocт, чe нe yпpaжнил ĸoнтpoл въpxy шeфa нa диpeĸция "Упpaвлeниe нa coбcтвeнocттa и мaтepиaлнo-тexничecĸo ocигypявaнe".
След като излезе от следствието, Митов заяви:
"Оказва се, че става въпрос за нещо, за което моят заместник вече е обвиняем. Изобщо не ме изненадва цялата работа",
каза Митов. Той обясни, че обвинението е за това, че Министерството на външните работи е подписало с Министерството на земеделието и храните - друга държавна институция споразумение да ползваме тяхната фирма, избрана след обществена поръчка - за пътувания, докато външното министерство проведе своя търг. На нея е плащано за самолетни билети, командировки, хотели и други
Припомни, че те се бавят дълго заради обжалвания и цялата процедура. "Не мога да разбера изобщо за какво е това обвинение, защото ако има някакво нарушение то е във фирмата, която в определен момент може би е взела повече от двете министерства. След проверка в Министерството на земеделието и храните, тя е върнала пари и на двете ведомства", уточни още Митов.
Той заяви, че подобни процедури за купуване на билети са практиката в министерствата от години. Припомни и, че фирмата е избрана след обществена почърка, т.е. в конкурентна среда. Заяви, че външно министерство е имало и сега има сходни споразумения и с други министерства.
По думите му проблемите не са с правосъдието, а от друго естество.
Отказа да коментира какво точно има предвид, като заяви само, че той просто бил поредния от редичката министри, които трябва да дойдат в следствието.
По-късно на специален брифинг говорителят на главния прокурор - Румяна Арнаудова в коментар на изказването на Митов, заяви "Аз пък бих казала, че
за съжаление Даниел Митов е поредният министър, който е нарушил закона
и за когото сме събрали доказателства, че е извършил престъпление".
Тя обясни, че антикорупционното звено е повдигнало обвинение на бившия министър за сключени две споразумения в пълно нарушение на Закона за обществените поръчки - за доставка на самолетни билети. Разликата в обвиненията на Митов и заместника му Ангеличин е, че на Митов е повдигнато обвинение за грубо нарушение на Закона за обществените поръчки и Закона за публичните финанси. По думите ѝ провеждането на търг от външно министерство било абсолютно задължително, а чрез споразуменията се заобикалял закона.
"Законът за публичните финанси възлага като задължение подобни задължения да се извършват при стриктно спазване на законите и в частност на Закона за обществените поръчки.
В резултат на това грубо нарушаване на закона се е стигнало и до подписването на споразумения, в които дори не е предвиден какъвто и да е контрол за спазването на споразумението",
допълни Арнаудова.
Тя уточни, че така вместо външното ведомство да се възползва от предвидените и договорени от фирмата-доставчик отстъпки на самолетните билети, такива не са били ползвани и реално МВнР е платило 500 хил. лв. повече.
Христо Ангеличин пък не е осигурил, въпреки задълженията си по закон точното и стриктно изпълнение дори на тези споразумения. Така при условията на независимо съпричиняване и двамата са предизвикали настъпването на щети в големи размери.
Арнаудова обясни, че прокуратурата не провежда разследване в Министерството на земеделието и храните, а
ако има проверки в други министерства - ще има информация от държавното обвинение.
Коментарът ѝ бе в отговор на думите на Митов, че тези споразумения са практика в дейността на всички министерства.