
© Надежда Чипева
Тютюнопушенето убива повече от 7 милиона души всяка година и струва на домакинствата и правителствата в глобален план над 1.4 трлн. щатски долара от разходи за здравеопазване и загуба на производителност. Тези данни публикува Световната здравна организация по повод днешния Ден без тютюнев дим.
Всяка година от 1988 г. насам на този ден медици от цял свят се включват в кампаниите за намаляване на тютюнопушенето. Тази година мотото на кампанията е
"Тютюнът - заплаха за развитието"
"Тютюнът заплашва всички ни", казва генералният директор на Световната здравна организация д-р Маргарет Чан. Тютюнът увеличава бедността, намалява ефективността на икономиките, става причина за лош хранителен избор на домакинствата и замърсява въздуха."
Тази година акцентът в кампанията срещу тютюнопушенето е поставен върху заплахата, която тютюневата индустрия представлява за устойчивото развитие на всички страни, като застрашава здравето на хората и тяхното икономическо благополучие.
Според доц. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести,
данните за тютюнопушенето в България са стряскащи
както при възрастните, така и при децата. "Това означава, че както лекарите, така и институциите, но и обществото не са си свършили работата, казва Петкова. Световните статистики показват, че в трудни периоди на развитието, особено за държави, които имат проблеми в икономиката, тютюнопушенето е отдушник или псевдоспасителен модел, към който се придържат част от хората. Но те трябва да знаят, че този избор е неправилен и утежнява още повече и финансовото, и здравословното им състояние."
Петкова каза още, че има различни световни програми и модели за спиране на пушенето, които са познати и у нас, но същественото е това да започне да се възприема като задача на държавата и обществото. Едва тогава според нея ситуацията би могло да бъде променена. "Борбата на неправителствените организации и на лекарите е факт, но надали би довела до сериозен успех, ако няма масови кампании, ако няма
обществена нетърпимост към проблема
и ако проблемът не бъде поставен на необходимата висота, твърди Диана Петкова.
Докладът на СЗО "Тютюнът и въздействието му върху околната среда" посочва смущаващи факти за въздействието на този продукт върху природата. Тютюневите отпадъци например съдържат над 7000 токсични химикала, които отравят околната среда, включително канцерогени. Емисиите на тютюнев дим замърсяват околната среда с хиляди тонове канцерогени, токсични вещества и парникови газове. Това са и
най-многобройния тип отпадъци
в световен мащаб. Цигарените угарки представляват 30-40% от всички елементи, събрани при почистване на бреговете и градовете.
Тютюнът застрашава жените, децата и поминъка на населението и е свързан пряко с бедността. Около 860 милиона възрастни пушачи живеят в страни с ниски и средни доходи. Много проучвания показват, че в най-бедните домакинства разходите за тютюневи изделия често представляват повече от 10% от общите разходи на домакинствата, т.е. остават по-малко пари за храна, образование и здравеопазване.
Между 60% и 70% от работниците в тютюневата промишленост са жени, които са в тесен контакт с опасни химикали. Тютюнопушенето е фактор при развитието на
16% от всички незаразни заболявания
От Световната здравна организация смятат, че данъчното облагане може да бъде мощен инструмент за контрол на тютюна. Правителствата събират годишно приходи от акцизи в размер на приблизително 270 млрд. долара, но това може да се увеличи с над 50%, генерирайки допълнително 141 млрд. щатски долара, просто чрез увеличаване на данъците върху цигарите с едва 0,80 долара на пакет във всички страни. Идеята е повишените приходи от данъчно облагане на тютюна да засилят мобилизацията на местните ресурси, като създадат фискално пространство, необходимо на страните да отговорят на приоритетите за развитие по програмата за 2030 г.
Мерките за действие са посочени в Рамковата конвенция на Световната здравна организация за контрол на тютюнопушенето, която цели до 2030 г. да се намали с 1/3 преждевременна смърт от незаразни болести, включително сърдечни и белодробни заболявания, рак и диабет, за които употребата на тютюн е ключов рисков фактор.
Tru Soulja
Рейтинг: 769 НеутралноЗнам , че вредно , ма то ми е убаво бе...
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематkarabastun
Рейтинг: 8742 ЛюбопитноНе пушенето ''увличава'' бедността!!!
[email protected]Ами високият акциз за държавата !!!
Що не оставят народа сам да си свива цигарки, като са толкоз загрижени отговорните кадри!!!???
1001
Рейтинг: 1799 НеутралноПушенето увеличава бедността, но пълни бюджета от акциз
usero
Рейтинг: 571 НеутралноТоя проблем лесно може да се реши. Ако акцизът стане отрицателен, демек държавата да го плаща на пушачите, бедността рязко ще намалее!
ostin22
Рейтинг: 696 НеутралноВсъщност пушенето увеличава приходите на държавата чрез прекомерните акцизи и данъците води до нарастване на Бвп и по този начин на средното богатство на нацията.. Парадоксално, но вярно!
There is no way to happiness, happiness is the way!primaxm
Рейтинг: 458 НеутралноТъпоумието увеличава бедността, не цигарите. Никой не бие по главата бедните да купуват и пушат цигари. То ако ще я караме по вашата логика и пиенето на кафе сутрин увеличава бедността, защото сума хора се харчат за кафе, а може и без него. Даже вдига и кръвното. хахах
dimgeorgiev
Рейтинг: 402 Неутралноабсолютно вярно! акцизът пълни хазната, но многото болести я изпразват-под една или друга форма. за това се изказва СЗО, а не МВФ по темата, откажете се с www.iqsbulgaria.com
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2451 НеутралноЗа корпокрацията от либерален тип е по-печелившо да се продават леки наркотици от колкото тютюн!
Libertarianism is just anarchy for rich people
venci4
Рейтинг: 1100 НеутралноА нещо за Тутраканската селищтна система??
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgВатник
Рейтинг: 490 НеутралноДо коментар [#2] от "karabastun":
Every cradle is a grave.Щото ще си плащате, като сте решили да се тровите. Не е нужно парите от моите данъци да отиват за лекуване на миризливи пушачи, които сами са решили да си убиат организма, но после очакват държавата да ги лекува. Същото се отнася и за гнусните алкохолици.
xmm
Рейтинг: 1134 ВеселоДо коментар [#10] от "Ватник":
Парите от твоите данъци отиват и за субсидии на тютюнопроизводителите:)
И така те стават богати?.......Е не точно те де:)
karabastun
Рейтинг: 8742 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "Ватник":
[email protected]Пак нещо не си в час - що реши, че с ''твойте миризливи пари'' можеш да помогнеш на някого - па дори и най-закъсалия пушач, като не ти стигат явно да помогнеш и на себе си!
1001
Рейтинг: 1799 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "Ватник":
да де но приходите от акциз са повече от разходите за здравеопазване, що не погледнеш бюджета
calc
Рейтинг: 458 НеутралноИ като увеличат цената бедните стават още по-бедни. Смешни изводи на лица, несмеещи да се възпротивят на цигарените концерни.
valtoro
Рейтинг: 982 НеутралноПри тия цени на цигарите 5лв. от които близо 4лв. са акциз,
за какво ограбване от страна на държавата става дума.
Така, че да говориш че цигарите са вредни и водят до бедност,
а да прибираш луди пари от акциза си е живо лицемерие !!!
Един препатил
Рейтинг: 3131 НеутралноПушенето води до материална бедност защото е резултат от духовна нищета.
Bojidar Vasilev
Рейтинг: 694 ЛюбопитноА до какво води например добавянето в храните на Е-та ?? Защо шибаната СЗО не сложи етикет на салама ( Яденето на Е-та убива ) ?
daam
Рейтинг: 1270 НеутралноМалко ми е лицемерно това за бедността. Колко им вдигнаха акциза, а това нали пълни бюджета!
slonsco
Рейтинг: 1120 НеутралноПриходите от акциз върху цигарите в България надвишават публичните разходи за здравеопазване,като същевремено пушачите си плащаме здравни осигуровки на общо основание.Та ние плщаме лечението и на талибани като теб.
И аз иман предложение виновно причинилият вреди да плаща на НЗОК,НОИ и бюджета лечението и обезщетенията за загубена и намалена трудоспособност.Било автоджигит,работодател спестил от мерките за безопасност или търговец,пуснал на пазара опасен продукт