
© Elsevier България
Министерството на образованието и науката (МОН) разчита да получи допълнителни 7 млн. лева към бюджета си за 2017 г., за да се осигури достъп на българските учени до световните бази данни ScienceDirect и Scopus. Това се разбира от отговор на ведомството до "Дневник".
Миналата седмица редакцията съобщи, че отново е спрян достъпът до световните бази данни, от който се възползват 59 научни организации и висши училища в страната. Подобен проблем имаше и през август 2016 г., когато МОН не бе подновило годишния абонамент за научните журнали, за който бяха необходими 7.9 млн. лева с ДДС.
Сега министерството съобщи, че издателство "Елзевиер" е определено за изпълнител на обществена поръчка за осигуряване на достъп до електронната база данни Science Direct, реферативната база данни Scopus и аналитичната платформа SciVal за периода 2017-2019 г. Стойността на абонамента е 7 737 000 лв. с ДДС, като от отговора на ведомството се разбира, че договорът все още не е подписан.
"Абонаментна такса се дължи след подписването на договор за абонамент съгласно Закона за обществените поръчки. Договорът ще бъде подписан при одобряване на допълнителни разходи по бюджета на МОН за 2017 г. в размер на 7 000 000 лв.", казват от пресцентъра на ведомството.