
© Велко Ангелов
Боил Банов
Министерството на културата е получило финансиране на проект за дигитализирането на архива на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Това съобщи днес министърът на културата Боил Банов, които представи приоритетите в управленската програма в частта за културата.
Още от 2009 г. в Закона за културното наследство е заложено регистърът на паметниците на културата на НИНКН, да бъде дигитализиран, както и да бъде създадена карта на обектите – културна ценност. До момента нищо от това не е направено, като дълги години от министерството на културата обясняваха, че търсят финансиране за проекта.
Банов съобщи, че договорът е на стойност 2 млн. лева, като средствата се отпускат по оперативна програма "Добро управление". С тях ще бъде купено необходимото оборудване, ще бъдат обучени служителите в института, като първо ще бъдат дигитализирани архивите за обектите от национално и световно значение. Той изрази надежда, че цялата процедура ще отнеме около 1 година, ако "всичко върви добре и няма обжалвания на обществената поръчка".
За продължаването на дейността за обектите от другите категории ще се търси отделно финансиране по програми и "дай боже наше финансиране", каза още министър Банов. Той посочи, че опазването на културното наследство, археологията и реставрациите ще бъдат основен приоритет в работата му като министър.
В момента, за да се установи дали сграда има статут на културна ценност, трябва да се направи проверка в архива на Националния институт за недвижимо културно наследство. Това често забавя и усложнява процедурите. Един от най-явните примери е случая с тютюневият склад на ул. "Одрин" в Пловдив от април миналата година. Тогава голяма част от сградата бе съборена, защото общината бе издала разрешение на нова сграда не нейно място и събаряне на старата. Впоследствие се оказа, че складът е паметник на културата, а разрешителното за строеж бе обявено за нищожно.
uporit
Рейтинг: 779 РазстроеноЧе как ще е изпълнено задължението за дигитализация? С какви пари?
Министеството на културата е с мизерен бюджет - под 0.5% от БГП. За сравнение - средно за ЕС цифрата е 2.5%, а Франция, Белгия и Гремания отделят дори повече пари за култура.
После се чудете защо децата ви слушат чалга и се дъжат като мутри!
Федор Езерский
Рейтинг: 829 ЛюбопитноПетохуйника ще го дигитализират ли?
Храбър
Рейтинг: 3418 НеутралноКва култура, кви паметници бе?
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"За КТБ и за Големия шлем нали има!
Федор Езерский
Рейтинг: 829 НеутралноДо коментар [#3] от "Храбър":
Тц, за КТБ и за Големия шлем нЕма пАри. Ако имаше, то банка щеше да има, централата да работи и да сме диверсифицирали доставките на газ в Евросъюза :-)
Antoaneta PETROVA Ardashes
Рейтинг: 279 НеутралноЕдна култура и множество халтури... Та кое ще се устрои най-отпред??? Нека бъдем културисти, а не халтуристи. Защо не включат и някои туристически обекти към културата- имам предвид прекрасната бивша хижа"Фонфон" на Витоша, и много други в окаяно състояние. Алеко да беше жив щеше да ви го напомни...
mihala