
© Юлия Лазарова
По време на самото гласуване в залата се виждаше, че и ГЕРБ, и БСП дават знаци към депутатите от групите си кого да подкрепят.
Депутатите спазиха предварителната договорка за избор на членове на съдебния съвет и посочиха 11 свои представители в новия състав на кадровия орган на Темида. Формулата 4:3:2:2 (ГЕРБ, БСП, ДПС, "Обединени патриоти") беше постигната и почти всички номинирани бяха избрани с повече от 190 гласа.
За да има избран кандидат, трябваше да бъде постигнато мнозинство от над 160 гласа. Почти всички номинирани бяха подкрепени от ГЕРБ, ДПС, БСП, "Обединени патриоти".
Към кандидатите, част от които бяха в залата, нямаше възможност да се задават въпроси. Народните представители не дебатираха по номинациите, въпреки че правилата го позволяваха. Изказвания направиха единствено Крум Зарков от БСП, Веселин Марешки от "Воля" и Цветан Цветанов от ГЕРБ.
По време на самото гласуване в залата се виждаше, че и ГЕРБ, и БСП дават знаци към депутатите от групите си кого да подкрепят. Как протече гласуването проследете тук.
© Анелия Николова Новият състав на ВСС трябва да встъпи в длъжност на трети октомврив
БСП: Трябваше да има повече кандидати
Крум Зарков от БСП се обърна към кандидатите и заяви, че това, че са избрани от парламента не означава, че те са длъжни към партията, която е застанала зад тях. Според него е трябвало да има повече кандидати, за да няма усещане за договореност.
"Няма никакво значение коя партия ви е издигнала. Не дължите на никого нищо, освен на себе си, ако бъдете избрани. С тази мисъл задачата ви е да стигнете до решенията, които сте изписали. Длъжни сте да установите нова атмосфера на работа във ВСС, която магистратите и гражданите очакват. Да гласуваме отговорно, защото нов ВСС, качествен ВСС, ни е нужен. Дано процедурата приключи с успех", заяви още Зарков.
"Не говорихме за това какво пише в концепциите. Обект на внимание беше кой какво се е разбрал", продължи още Зарков. "Тези 18 души идентифицират едни и същи проблеми и дават едни и същи решения. Друга обща линия в техните концепции е темата за независимостта на съдебната система и на отделния магистрат. Поставиха въпроси и ние трябва да ги чуеме как издържат на натиск. Но никой не постави въпроса откъде идва този натиск. А той е политически", казва още депутатът от БСП.
Воля: Нямаше дебат и прозрачност
Кандидатите за членове на ВСС от парламентарната квота се избират без необходимата прозрачност и дебат, заяви заместник-председателя на парламента и лидер на "Воля" Веселин Марешки от трибуната на Народното събрание преди избора на кандидатите.
Според Марешки няма съмнение, че ще се изберат послушни магистрати, свързани със задкулисни кръгове. Той , допусна, че информацията, че изборът е предварително договорен, а квотите – разпределени между ГЕРБ, БСП, ДПС и Обединени патриоти, ще бъде потвърдена.
Марешки посочи, чедве от кандидатурите изобщо не бива да се допускат до разглеждане в залата, тъй като издигането им противоречи с Правилника за работа на Народното събрание. За председателя на "Воля" това е Пламена Апостолова, номинирана от ДПС, която не е дала обяснение за произхода на имуществото си, възлизащо на милиони левове. Като аргумент да не бъде гласувана Марешки посочи и фактът, че има роднинска връзка с председателя на Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси. Втората спорна кандидатурата, според "Воля", е на Йордан Стоев, номиниран от Обединени патриоти. При депозирането на кандидатурата му е допуснато процедурно нарушение на Правилника на Народното събрание, като е посочено че е кандидат за съдийската колегия, а не за прокурорската. Впоследствие вносителят Волен Сидеров е внесъл искане за нанасяне на технически корекции.
Избраните членове на парламентарната квота на съдебния съвет са:
За съдийската колегия:
Боян Магдалинчев, заместник-председател на Върховния административен съд (ВАС), номиниран от ГЕРБ;
Вероника Имова, съдия от ВКС, номинирана от ГЕРБ;
Даниела Марчева, съдия от Софийския апелативен съд, номинирана от БСП;
Драгомир Кояджиков, съдия от Апелативния специализиран съд, номиниран от БСП;
Стефан Гроздев, заместник-председател на Софийския апелативен съд, номиниран от ДПС;
Боян Новански, адвокат, номиниран от Волен Сидеров;
За прокурорската колегия:
Йордан Стоев, прокурор в Апелативната прокуратура - София, номиниран от Волен Сидеров;
Гергана Мутафова, районен прокурор на Пловдив, номинирана от ГЕРБ;
Калина Чапкънова, окръжен прокурор на Бургас, издигната от ГЕРБ;
Пламена Апостолова, ръководител на столичното следствие, номинирана от ДПС;
Светлана Бошнакова, прокурор от Върховната касационна прокуратура, номинирана от БСП.
Nick F
Рейтинг: 1132 НеутралноА защо трябваше да я има тая пародия щом са се договорили парламентарните групи ?
Просто събират се в една стаичка по един представител и после излизат със списъка.
mihail_p
Рейтинг: 1588 Неутралнопародията е още от промяната
на закона.
вместо да има паритет прокурорската колегия
на цацаров, там той винаги има думата, защото
са 6 към 5 от парламента. за това си подаде оставката
Христо Иванов, защото герб се отметнаха и пристанаха
на комунягите от абв и на путин естествено.
*******.
Дневник пропагандна газета
Рейтинг: 344 НеутралноМного интересно как ще се съберат 2/3 от необходимите гласове, ако парламентарните групи не постигнат съгласие.
Дневник пропагандна газета
Рейтинг: 344 Неутрално6 са съдиите, 5 прокурорите. Първо четете, после пишете, освен ако не ви спускат какво да пишете.
oliverstone
Рейтинг: 368 НеутралноА ти какво предлагаш? Нали ревете, че трябва да се намали политическото влияние на парламентарната квота върху магистратите като представители на независимата съдебна власт. Защо прокурорите да са зависими от политическо влияние на парламентарната квота, срещу което се борите, а за съдиите това да не се отнася? Това ли Ви е съкровената мечта? Айде избистрете си концепцията.
solange
Рейтинг: 294 НеутралноЧаст от избраните са скандал от порядъка на "Пеевски - шеф на ДАНС". Сега ако не падне правителството, ще бъдем свидетели на още по-големи сътресения и безобразия в близките месеци.
oliverstone
Рейтинг: 368 НеутралноЧудя се кой ли неизбран и не кандидатирал се кандидат щеше да се хареса на пътуващите шепа хора във файтона на протестърската секта. Има ли такъв въобще? Мисля си, че такъв няма и не трябва да има, защото няма как да се слюнчат по форумите на олигархическия кръг "Капитал" и да набиват клишета в стил #КОЙ.
Първо, магистратите - съдии и прокурори си избраха с тайно, а не с явно гласуване своите колеги, които да ги представляват.
Второ, избраните от парламентарната квота специално за съдийската колегия са само съдии и то уважавани, с изключение на един адвокат, който е без никаква реална тежест. Тогава?! Какво повече искате, бе!
1107a
Рейтинг: 466 НеутралноИскаме работещо правосъдие!
Бе!
mihail_p
Рейтинг: 1588 НеутралноДо коментар [#4] от "Jumbo Jet":
не знаеш какво пишеш.
има прокурорска колегия.
от 11 човека.
4ма избрани от прокурорите директно,
1 от следователите и
главния прокурор.
останалите 5 се избират от парламента.
разбра ли.
solange
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#7] от "oliverstone":
Шепата хора, както ги наричаш, искат само почтени и квалифицирани хора да влизат в държавното управление, включително във ВСС. Избраните от квотата на НС не са нито едното, нито другото. Няма как да ти обясня какво значи почтеност, след като описваш въпросните субекти като "уважавани". Квалифицирани означава да са се утвърдили след години упорита работа, повишаване на квалификацията и безупречен професионален и житейски път. Въпросните очевидно нямат такива факти в биографията.
Но както казваш, шепа хора от протестърската секта не могат да спрат прогреса. Дерзайте, милиционери!
mihail_p
Рейтинг: 1588 НеутралноДо коментар [#5] от "oliverstone":
ти не ми се прави на много умен.
концепцията беше предложена от Христо Иванов.
паритет се казва.
ще ти го нарисувам така.
все едно в борда на директорите на една фирма
да има 7 човека, от които 3ма са служители на фирмата,
3ма са външни и седмия е изпълнителния директор на фирмата.
Stewie
Рейтинг: 947 Любопитнооще едно доказателство че в един еднопартиен парламент с фиктивна опозиция ,нещата се получават много лесно
solange
Рейтинг: 294 НеутралноПрокурори и съдии не е едно и също. Не са равни и не могат да бъдат равни. Друг е въпросът, че всички трябва да се номинират и избират на базата на професионални качества, а не по умения за гъзолизане.
gbj06554106
Рейтинг: 581 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "solange":
А Вие ли сте човека, който ще определя кой е почтен, и кой - не?
Или "шепата хора", които имат съвсем минимално обществено доверие?
Хайде бе.....
Батков-вън
Рейтинг: 543 НеутралноДо коментар [#1] от "Nick F":
И тези петимата избрани от парламента харесват ли ти? По-различни ли са от другите шестима? Ако бяха шест вместо пет щяха ли да променят нещо?
Христо иванов правеше сметки как да си избере следващия гл прокурор. Тогава имаше парламентарно присъствие и разчиташе да вкара 2-3 човека във ВСС от парламента, плюс че през съдийския избор ще вкара останалите нужни му. Сега се оказа, че съдиите не избраха неговите хора, а и в парламента вече не е :) за това е големия рев
mihail_p
Рейтинг: 1588 НеутралноДо коментар [#15] от "Батков-вън":
ебати глупостите пишеш.
ти реда за избиране на главния прокуро май не го знаеш.
it4
Рейтинг: 488 Неутралнопак със глупости се занимават...
dolna4erti4ka
Рейтинг: 1010 НеутралноГергана Мутафова е супер кадърен юрист.И даже е и нормален човек.Дано не си повярва ,че е Господ както направиха други като нея.Засега е супер постижение.
BiGman1
Рейтинг: 2310 НеутралноРистю дали е съгласен с новоизбраните... още ли не е публикувал нищо във фейсбук?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Nick F
Рейтинг: 1132 НеутралноДо коментар [#3] от "Jumbo Jet":
Да речем да гласуват спрямо качествата на кандидата, а не спрямо това на чия партия е храненик ?
iceman_bg
Рейтинг: 342 Весело"Почти всички номинирани бяха подкрепени от ГЕРБ, ДПС, БСП, "Обединени патриоти""
Чудесно! Радвам се, че разпределението на постове в съдебната власт и разпределението на влияние върви гладко, без спънки и в дух на взаимосътрудничество между далавераджиите от различни цветове! Обсъждането на кандидатурите, информирането на обществото и дискусия по проблемите на съдебната власт с изясняване на позициите, са второстепенни, даже третостепенни въпроси!
oliverstone
Рейтинг: 368 НеутралноАбе ти въобще направил ли си си труда да погледнеш професионалните биографии на съдийската квота и в частност на В.Имова преди да драскаш опорните си точки. Ясно ми е, че след като не ги познаваш не си част от системата, което обяснява лаическите ти и политически забременени от спонсорите на дай България тези.
А милиционер ще викаш на баща си, защото в моя род милиционери и военни не е имало никога.
plebs
Рейтинг: 298 Весело"НС" - ООД така се управлява. Що има изненадани? Там всеки гласува с броя на дяловете-гласове, които има. И изборът на Пеевски в групата на БСП не е единствен пример. В ПГ на ДПС се гласува решение, 11 са ЗА, а 12 - против. Групата гласува в зала единно "против". Пълно тържество на партийния диктат.
Алтернативата - който е "ЗА", гласува "ЗА", който е "против", гласува "против". И това може да стане, но практически само при мажоритарни избори. Не в това "НС"-ООД.
п.с. Ползваните данни са от https://www.24chasa.bg/novini/article/6279843
iceman_bg
Рейтинг: 342 ВеселоЦелият проблем е, че прокуратурата изпълнява функции на държавно обвинение т.е. страна по делата и затова прокуратурата няма място в съдебната власт. Лошото е, че това трудно ще мине (през КС) без Велико народно събрание и промяна в Конституцията, за каквато промяна няма интерес в партиите. Защото ще трябва да носят отговорност за повдигането и доказването на обвиненията и най-вече за бездействието на прокуратурата.
За да се избегне тази почти невъзможна промяна с ВНС, се направиха колегии, като съдиите и съда да бъдат независими от прокурорите. В прокурорската колегия, би следвало парламентарните членове да са повече от прокурорските и следователските бройки, за да може парламентът да упражнява конктрол и отчет върху държавното обвинение. Вместо това, от 11 члена в прокурорската колегия, само 5 са парламентарни членове. Останалите 6 (мнозинството) са главния прокурор и подчинените му прокурори и следователи. Естествено, няма как да се носи отговорност от партиите и правителството, което е и целта.
За коя точно колегия цитираш тези цифри - прокурорска или съдийска?! Май си объркал нещо. Преди да коментираш чужди мнения, поне си направи труда да прочетеш чуждото мнение и да видиш, че се коментира само и единствено ПРОКУРОРСКАТА колегия! Какви 6 съдии в прокурорската колегия?!
iceman_bg
Рейтинг: 342 НеутралноПравиш ли разлика между функциите и положението на съд и прокуратура?! Съдът е арбитър, решаващ орган, и в съдийската колегия на ВСС следва съдийските членове + председателите на ВКС и ВАС (общо 8) да бъдат повече от парламентарните членове (6). Контролът там е инстанционен - независими отделни съдебни инстанции.
Прокуратурата, заедно с МВР, разследват престъпления и накрая прокуратурата повдига обвинение. Прокуратурата е страна, а не решаващ арбитър като съда. МВР, което разследва основно, в съдебната власт ли е? Какво ще стане, ако утре Борисов каже - ами не знам защо МВР не си върши работата, аз не нося отговорност като премиер, моите министри също не знаят, питайте някой друг (за който не гласуваме, както и за главен прокурор).
plebs
Рейтинг: 298 НеутралноДо коментар [#25] от "iceman_bg":
В парламентарна държава прокуратурата да е функция на парламента,
е същото като
в президентска държава прокуратурата да е функция на президента.
А това е Чайка на Путин!!!
Със здраве.
Големи яйца:)
Рейтинг: 478 ВеселоОчаквано ГЕРБ, БСП, ДПС, Патреотете и Марешки си направиха българска петорка.
Tzariqt e Gol
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#28] от "VR|46 ДНЕВНИК с нова визия менте=ЛИТЕКС с тире":
А защо не? Вашите партии като са аут от парламента не могат да си правят нищо. Само да подскачат пред парламента могат.
Големи яйца:)
Рейтинг: 478 ВеселоДо коментар [#29] от "Иван Иванов":
Аз нямам партия, но дано на теб са ти харесали милувките на Курнелия. Или може би тези на Карайдъ?:)))
Tzariqt e Gol
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#30] от "VR|46 ДНЕВНИК с нова визия менте=ЛИТЕКС с тире":
Не симпатизирам на нито един от тези, които ки посочил. Опитай пак
Tulup_123
Рейтинг: 410 НеутралноПарламентът се върна в осемдесетте - пълно мнозинство, дремещи чичаци неразбиращи какво гласуват, само Станко Тодоров не е председател.
Големи яйца:)
Рейтинг: 478 НеутралноДо коментар [#31] от "Иван Иванов":
Симпатизираш на тези които са подкрепили предложенията на БСП и ДПС - Даниела Марчева и Стефан Гроздев. Това е абсолютен срам.
iceman_bg
Рейтинг: 342 НеутралноВ нормалните демократични държави прокуратурата е зависима, в смисъл на контролирана, от парламент или правителство. Би трябвало да разбираш, че в парламентарните републики, парламента избира правителството и съответно дали парламентът или правителството избират главен прокурор, няма голяма разлика. Пример - парламент с мнозинство на ГЕРБ и правителство на ГЕРБ.
В президентските републики, президентът назначава правителството от управляващите в парламента, и няма проблем президентът да назначи главния прокурор. Всъщност, така прокуратурата е косвено зависима от избирателите - чрез парламент, правителство или президент, които пряко или косвено се избират на избори.
По въпроса за Чайка. Не е проблем, че Путин ще назначава Чайка, проблем е че руският съд уважава и одобрява абсурдните обвинения и репресии на Чайка и руското МВР. И това, че Чайка официално е главен инициатор и изпълнител на репресии, не променя този факт за липсата на справедлив СЪД в Русия! Разликата в България е очевидна - тук абсурдните обвинения не са одобрявани от съда, а проблемът е по-скоро в липсата на инициатива на прокуратурата и недостигане до съда на качествени обвинения.
Остани със здраве!
Роси
Рейтинг: 8551 НеутралноАз съм абсолютно против тези квоти. Всички трябва да се избират според качествата си.
edin drugii
Рейтинг: 2431 НеутралноДо коментар [#28] от "VR|46 ДНЕВНИК с нова визия менте=ЛИТЕКС с тире":
единствено Марешки не участва , а иначе е ясно ,че избраните са кадри на БКП и ДС , избирани още преди 1989 г и одобрявани от ОК на БКП за да влезат да учат за юристи ,другото е ясно ,от която и да са квота ,всички са креатури на вездесъщата ДС .
edin drugii
Рейтинг: 2431 НеутралноДо коментар [#32] от "Vidin_123":
сега парламента е по червен и мракобесен от преди 10 .11.1989 г ,тогава ги беше страх да не ги линчува народа и се мъчеха да бъдат по демократични ,сега няма такива работи ,ако не беше контрола от ЕС съм сигурен ,че щяха да отворят политическите лагери и затвора в Белене .
victor_victim
Рейтинг: 467 НеутралноДо коментар [#18] от "dolna4erti4ka":
Вероятно е така, но защо не беше избрана от колегите си, а от "партийна" квота?
gbj06554106
Рейтинг: 581 ЛюбопитноЗащо, Вие познавате ли ги?
Или си говорите от завист?
Stoyan Ivanov
Рейтинг: 294 ВеселоШ-ш-ш-т, тихо! Разваляте им опорните точки. И да не вземете да ги питате как се назначават върховните съдии в САЩ, да речем, или пък членовете на Висшия магистратски съвет във Франция, че съвсем ще ги ошашавите.
Апропо... а дали някой помни, че изборът Лозан Панов бе посрещнат с дружно протестно кудкудякане от най-големите му сегашни фенове?
Големи яйца:)
Рейтинг: 478 НеутралноДо коментар [#39] от "ПРОРОК ИЛИЯ":
Да познавам ги, а ти познаваш ли ги?