Ми като не са много да отворим още 20-30 бе! Оффф от къде ги намират тези за министри не знам! На всеки е ясно че нивото на висшето ни образование е катострофално. На ниво техникум и по-зле е!
Много ли са - малко ли са - като при живородени набор 1998 - 65 000 - от които грубо към половината не са изкласили средно, ВУЗовете предлагат 72 000 места ??? Зад всяко място стои учебна база - съответно пари ??? Как ги смята да ги върнат тези разходи ????
В нормалния свят 30% са завършилите бакалавърска степен При 56000 завършващи гимназия до 20000 трябва да са студентите. Дай САМО 20000 стипендии разпределени по направления и останалите като им е мерак, но ги мързи да учат да си плащат. Сложи и едно изискване че като си получил пари от държавата да учиш или 10 години се осигуряваш в тази държава(работиш за нея) или връщаш стипендията с 4% лихва(като искаш да емигрираш) Заложи и че мин успех трябва да е мин 4.5(т.е. все пак си посещавал университета, а не си го завършил докато работиш като барман или сервитьор). Дай и някой друг бонус за успех над 5 и над 5.50. И да видиш как за 3-4 години половината университети ще хлопнат кепенците, а другата четвърт ще станат факултети на университет с повече студенти. Щото имаме минно геоложки университет с 500 чов студенти и геоложки факултет в СУ с още 100. Е тва нормално ли е?
Много ли са, малко ли са по стъкмистики е друг въпрос..Защо ги смятат към средният брой население кято се знае че от 7 милиона 1 милион е в чужбина и над 2 млн.са пенсионери ми е пределно ясно..защото така му изнася..:-) При завършващи средно по-малко от 50 000 да се изтипоса и каже че 70 000 места в университетите е нормално означава или че е тъп, или че откровено лъже..:-)
There is no way to happiness, happiness is the way!
" Той припомни, че страната има 51 висши учебни заведения, 37 от които са държавни."
37 държавни университета!!!! И не били много???? Ми как да не са много, като заявените места са два пъти повече от завършващите ученици. Висшето образование никога не е било читаво, но сега е напълно сбъркано. Ненужно и даже вредно. Само не ми е ясно защо изпосталялата държава го прави? Едва ли е само от популизъм. И от чиста простотия не е. Изглежда че образованието е като кърлеж, който се е впил в немощната държавна снага и няма отърване от него.
Не знам вече какво да кажа. Явно е нарочно всичко, което става в образУванието. Това вторачване и чоплене на парче няма как да не е умишлено.
Образованието е цялостна система. Ако щете направете 1000 "Университета" и децата да тръгват от първи клас в Университет, ако искате - махате всички Университети и децата учат до 16-ти клас в "училище" - все тая. Въпросът е какво образование получават накрая от цялостния процес.
А това мЕткане ту към началното, ту към висшето, ту към професионалното нищо не решава, а само забатачва още повече.
Огромно количество са, не много. Отделно се дублират специалности в различните университети, като икономика например може да се учи във всичките 50. Що за безумие е това? Имало било търсене. Е, и? Дай да им вземем парите на балъците, дето се записват да учат, пък те дали и какво ще учат, на никой не му дреме. А, че 90% от висшистите излизат неграмотни, щото такива са влезли в университета, щото пък им липсва средното, това кой го интересува? Имах служител, който с диплома от средното с успех 4.50 не можеше да си напише фамилията правилно, казвал се Тодороф... Ужас просто...
Брей в Работническо Дело ли поместват статии колко хубаво при евроатлантиците(да си мияч на чинии или мома компаньонка) и всички да забегнат? Я питай колко български доктори имат признати дипломи в САЩ и Великобритания?
Даже са малко. След Пернишкия Университет по Технологии, Комуникации и Автоматизация, що не откриете и един Костинбродски ( може и в Кюстендилски тва трябва да се обмисли ) Университет за Развитие?
До коментар [#14] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Браво другарю, так держать! А сега да ти обясня каква е реалността. В университета в който учи сина ми, в Холандия, българите са 180 човека. Това с миячите на чинии го разправяйте на червените бабички, младите и умните се изнесоха, не маргиналите.
При 50% запълнени места какво да добавиш при този коментар на ръководното тяло. Да не говорим, че има доста под 30% запълнени, което си е меко казано нищо. Не виждам как нещо може да функционира нормално при тези данни. Очевадно парите няма да стигат за никое при това разпръскване на ресурси. Но българинът иска всичко да му е без пари, да плаща малко или никакви данъци, да няма задължения по договори, но да е "като в Европата.." По-добре платено образование, но много високи стипендии на всички с успех над 5.00, по-малко места, но по-добре платени преподаватели и по-богата база и т.н. А фирмите, които реват за кадри, да си направят "стипендиански" програми и да си плащат на хората за да могат да работят. Сега е каца без дъно и години пропилени в безхаберие за доста от децата. Ето подобриха се малко условията на заплащане и някой започнаха да се прибират у нас, направете 5-10 специалности антрактивни и част от децата ще остават да учат тук. Сега безумно голям процент от децата завършили най-рейтинговите средни училища заминават в чужбина и косвено нивото на нашите ВУЗ-ове спада.
А ще обясни ли министърът защо европейските младежи не се изтрепват да учат у нас, а българчетата масово заминават да учат в Западна Европа? Да не би нещо качеството....?
Не е важно дали са много или малко, а какво качество предлагат. Мисля, че висшето образование не е чак толкова лошо. Проблем е средното образование защото то дава "заготовките" за висшето. Не може да очаквате университети тепърва да ограмотят населението. Те просто работят с наличните хора и гледат да си докарат бройката. Изпити се купуват, на изпити се преписва, но ако човек е амбициран може да научи доста в университета. Основният проблем е, че покрай сериозните студенти успяват да завършат и много несериозни. Личните качества и дисциплина трябва да са изградени в гимназиите и техникумите. Не мисля, че липсата на добра база е основният проблем.
При завършващи средно по-малко от 50 000 да се изтипоса и каже че 70 000 места в университетите е нормално означава или че е тъп, или че откровено лъже..:-)
Не тъп, много тъп и немислещ! Става за разсилен, да бие звънеца! За какво да лъже, като проста сметка решава колко уни са нужни?
Ма ти имаш и може би най-голямото недуразумение -ШУ:) тез галфони един ден ги питам що сайта им една година пише едно, друга второ, а най-често нищо ме пише щото им паднала дб:) като видях и кво ползват за мейл щях да припадна от смях! А сега се сети как ше те учат на ит администрация и програмиране:)
До коментар [#14] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Моят големият син има призната докторска титла - по икономика от Университета в Аризона. И има доста българчета с докторски титли - по компютърни науки, психология и т.н. И нали ти е ясно какви чинии мият в САЩ. За заплатите които изкарват(не получават, там нищо не се получава за разлика от БГ) не си заслужава да говорим. За една година те са повече отколкото повечето българи изкарват за целия си живот.
Това е световна тенденция не е само тук. Наистина си е точно пазар - дай да им вземем парите. Така е и на запад. Академичността в университетите все повече отстъпва на пазарния принцип. И на запад се появяват ежегодно специалности, които просто са хита на деня, за да се привличат хора. За разлика от нашите обаче, там наистина ги продават добре. Сложена е една хубава такаса, прави се добра реклама и .. да постарали са се да направят добра програма, да покянят за преподаватели хора, които наистина знаят и могат и даже имат някакви постижения в световен мащаб за да могат все пак хората, дето си дават парите да получават нещо. У нас на тези знаменити специалности им се слагат да ги водят пенсионирани некъдърници и бански старци, по материали от края на 60тте години на 20ти век, присъствието на студентите е пожелателно, а на изпитите оценките са слаб 4. И ТАКА!
Може да научиш ако има някой да ти го преподаде, да те ръководи и направлява в самообучението си. КОЙ? Повечето преподаватели са комсомолски и партийнивеличия, заобградили се с роднини и некъдърници да не лъсне истината че са безхаберници. Защо университетите ни са извън 1000, защото преподавателите в тях НЯМАТ научно производство, статиите им не се печатат в свет издания, никой не ги цитира. А и то кво да ги цитираш като статиите им са без научна стойност.
Какъв проблем ти е средното образование? Проблемът е че миналата година от един клас в СМГ ( 30 човека) 16 учат чужбина. Защо? Това от средното образование ли е или от качеството на университетите?
До коментар [#16] от "uq": В зората на така наречния преход пак имаше 100-200 номинирани соросови стипендии, някои от познатите ни тук професионални либерални ентусиасти даже специализираха политически науки в Оксфордския университет ....още тогава ги даваха по телевизията да гледат умно и да ни подготвят за демократурата ама всичко това на фона близо 3млн. българи които просто станаха човешки ресурс който беше извлечен от страната!? Мога само да ти пожелая момчето като си намери либерален ментор да не стане както онези 90% "Христофор Белокровский" .... като стана Дянков примерно !
До коментар [#31] от "uq": Проблемът е, че гледаш само СМГ. Какво става с всички останали? Явно нивото в СМГ е високо както и в определени училища в по-малките градове, но какво да кажем за останалите около 70-80% от гимназиите и техникумите? А за училищата по селата?
университетите са замръзнали някъде в 1988 година. методологии, учебни планове, структура, финансиране и най вече ръководене са много изостанали. принципът за субсидиране на единица студент не работи, защото принизява критериите за оценка и качествения подбор, което пък в края на веригата произвежда полукомпетентни специалисти със огромно самомнение. да не говорим за мислене като фирма, която трябва да си продаде продукта. това пък е космос. и последно-пенсионери, хора със остаряло мислене на ръководни постове не става.
Ами не е бе човек, не виждаш ли? Проблемът е, ИМЕННО че от СМГ където нивото е високо, 60% - тези които стават, не отиват в БГ университетите. Тоест не че нема матр'ял по Бойко, просто качествения матр'ял не попада в нашите университети
всъщност както и всички други министри, симулира дейност. как може тежестта на раницата да е тема. както и темата на министърката на туризма е гонене на нудисти, или на енергетиката е почасово споменаване на аец белене или на на кралев е да награждава енския световен шампион. симулиране с цел да си краднем ние каквото може. https://youtu.be/uqAM3Y-tEC8
Много ли са, малко ли са по стъкмистики е друг въпрос..Защо ги смятат към средният брой население кято се знае че от 7 милиона 1 милион е в чужбина и над 2 млн.са пенсионери ми е пределно ясно..защото така му изнася..:-) При завършващи средно по-малко от 50 000 да се изтипоса и каже че 70 000 места в университетите е нормално означава или че е тъп, или че откровено лъже..:-)
И една добавка от мен. Да сложи ежегодни атестации на преподаватели на база прост алгоритъм, ако им е сложно аз ще им го напиша за има няма месец: Колко часа е водил през годината, какви предмети е водил и на кои специалности, на кои студенти е водил и колко от тези студенти си работят по специалността и вземат над средното за района и позицията след завършването. Слага се един минимум, под който ако падне някой доц, проф, ДИН даже, просто си заминава. Така и последните ще имат амбицията да са в крак с времето и реалността в бизнеса, защото всяка година може да им е последна, ако бизнеса не им наеме студентите. А и така ще си избират какво точно да преподават и на кои студенти да преподават и в кои университети да преподават. И после оставяме пазара да покаже кои са жизнеспособните университети, специалности и преподаватели...
А има ли български университет в топ 1000 по бюджет? В образованието, както и другаде, за да получиш нещо, трябва да инвестираш нещо. С такова финансиране - толкова. Маймуни с трици не се ловят.
след 7-ми клас ходих на училище с две тетрадки и един-два учебника. По биология, физика, история за какво ми е учебник в класната стая? Нали учителят преподава. Трябва ми вкъщи.
след 7-ми клас ходих на училище с две тетрадки и един-два учебника. По биология, физика, история за какво ми е учебник в класната стая? Нали учителят преподава. Трябва ми вкъщи.
Не всички, които стават, отиват в чужбина. Затова процентът на заминалите е само 53. Но пък си струва да се споменат университетите, където отива много от тях.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Умът Ви явно е светъл и красив! Само на такъв светъл и красив ум може да хрумне, че преподавателите трябва да се атестират на основа на това колко от завършилите студенти, на които са преподавали, са се реализирали по специалността си! От написаното от Вас излиза, че новозавършилият висшист е същество без собствена воля и не може да търси реализацията, която счита за най-добра за себе си - а и че последиците от неговия избор трябва да рефлектират пряко - и най-вече негативно - върху преподавателя, който го е учил! Дерзайте, форумецо с красив и светъл ум - нека следващата Ви стъпка бъде предложение за концлагери за преподаватели, чиито завършили студенти са избрали поприще в живота самостоятелно!
Не е важно дали са много или малко, а какво качество предлагат. Мисля, че висшето образование не е чак толкова лошо. Проблем е средното образование защото то дава "заготовките" за висшето. Не може да очаквате университети тепърва да ограмотят населението. Те просто работят с наличните хора и гледат да си докарат бройката. Изпити се купуват, на изпити се преписва, но ако човек е амбициран може да научи доста в университета. Основният проблем е, че покрай сериозните студенти успяват да завършат и много несериозни. Личните качества и дисциплина трябва да са изградени в гимназиите и техникумите. Не мисля, че липсата на добра база е основният проблем.
Хайде по-полека със средното образование. Оправдания винаги ще се намерят. Имам наблюдения за новопостъпили учители в провинциална гимназия (елитна за региона) - нивото е отчайващо !!! Даже не говоря за владеене на предмета - масово са полуграмотни и трудно формулират мисъл с повече от 5 думи. Та точно тези възпитаници на "нелошото" висше образование ще подготвят бъдещите ВИ студенти. ... Ако пък наистина смятате, че личните качества и дисциплина са задължение на училището , а не на семейството (първите седем години !!!) - нещата са неспасяеми.
кое може да мотивира минстъра и чиновниците му да мислят така? Да не би $$$ €€€ ? А кво казва €К по въпроса? 10 ВУЗ-а стигат на малка България! Кой лъже и защо?
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на ток
[quote#14:"comandante vs либерални ентусиасти&корпократи"][/quote]
Виж какво в Щатите и Великобритания не признават току така медицински дипломи. Трябва да защитиш това което си учил там. Същото е и за зъболекари. За инженери не е така. Затова лекари от чужбина трудно пробиват. Трябва да си много упорит.
И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ...
Малей под тази статия се насъбрахте все преуспели горди родители на Соросови стипендианти с докторантура по либерална икономика! То и Джон Перкинс се изучи за елитен икономист па после взе да се разкайва за извращенията когато е бил "икономически убиец"!
Не вузовете са проблем, а липсата на интелигентни хора в управлението на РБ. Особено след 1989 г. - от Желю Желев , Филип Димитров, през Жан Виденов, Костов, до Станишев и Бойко Борисов. Уж от различни партии, а с една обща политика - слугинаж на западната олигархия. А преди това Лилов и Луканов с болните им теории за реформиране на социализма и "модерно" мислене. На практика се открояват за цялата история Георги Димитров, Васил Коларов, Вълко Червенков и Тодор Живков. Златният век на България.
Абе голем смех е да сложиш Желю Желев и Иван Костов до илитерата Борисов, извинявай. Показва само собственото ти невежество. Да не говорим, че Желев беше президент, останалите изброени - премиери и по какъв критерий ги слагаш в един куп... абе ти да не си с вишо от български университет?
Този министър Красимир Вълчев е тотално неадекватен!У НАС ВУЗОВЕ-ТЕ СА В ПЪТИ ПОВЕЧЕ НА МИЛИОН НАСЕЛЕНИЕ ОТКОЛКОТО В ЕВРОПА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!За сегашното състояние на България не повече от 10-12 ВУЗ-а трябва да има!!!!!!!!!!!!!!
Желю бе голям философин - той обори комунистите , от Томас Мор, Томазо Кампанела, Сен Симон, Фурие до Карл Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин. Един просотват селянин с голям акъл бе Желю. Конски акъл де.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Роси
Рейтинг: 7580 НеутралноНе са много, само дето са полупразни.
hunt
Рейтинг: 531 НеутралноМи като не са много да отворим още 20-30 бе!
Оффф от къде ги намират тези за министри не знам! На всеки е ясно че нивото на висшето ни образование е катострофално. На ниво техникум и по-зле е!
karabastun
Рейтинг: 4308 ЛюбопитноМного ли са - малко ли са - като при живородени набор 1998 - 65 000 - от които грубо към половината не са изкласили средно, ВУЗовете предлагат 72 000 места ???
[email protected]Зад всяко място стои учебна база - съответно пари ???
Как ги смята да ги върнат тези разходи ????
abdelhaqq
Рейтинг: 793 Неутралноне са много, да. излишно, ужасно много са. свръх са. не просто са "много".
בני אתה אני היום ילדתיךBGman
Рейтинг: 3928 НеутралноАбе училищата не са много но желаещите да учат в тях намаляват...следствие на политиката на БСП които изгониха желаещите извън граница...
ruby
Рейтинг: 217 ЛюбопитноВъпросът не е в това колко са, а защо от тях излизат гамени.
ruby
Рейтинг: 217 ВеселоНабожни!
ЙЕИ
Рейтинг: 464 НеутралноВ нормалния свят 30% са завършилите бакалавърска степен
При 56000 завършващи гимназия до 20000 трябва да са студентите.
Дай САМО 20000 стипендии разпределени по направления и останалите като им е мерак, но ги мързи да учат да си плащат.
Сложи и едно изискване че като си получил пари от държавата да учиш или 10 години се осигуряваш в тази държава(работиш за нея) или връщаш стипендията с 4% лихва(като искаш да емигрираш)
Заложи и че мин успех трябва да е мин 4.5(т.е. все пак си посещавал университета, а не си го завършил докато работиш като барман или сервитьор). Дай и някой друг бонус за успех над 5 и над 5.50. И да видиш как за 3-4 години половината университети ще хлопнат кепенците, а другата четвърт ще станат факултети на университет с повече студенти. Щото имаме минно геоложки университет с 500 чов студенти и геоложки факултет в СУ с още 100. Е тва нормално ли е?
ostin22
Рейтинг: 636 НеутралноМного ли са, малко ли са по стъкмистики е друг въпрос..Защо ги смятат към средният брой население кято се знае че от 7 милиона 1 милион е в чужбина и над 2 млн.са пенсионери ми е пределно ясно..защото така му изнася..:-) При завършващи средно по-малко от 50 000 да се изтипоса и каже че 70 000 места в университетите е нормално означава или че е тъп, или че откровено лъже..:-)
There is no way to happiness, happiness is the way!Judjuk
Рейтинг: 2383 Неутрално" Той припомни, че страната има 51 висши учебни заведения, 37 от които са държавни."
Judjuk37 държавни университета!!!! И не били много???? Ми как да не са много, като заявените места са два пъти повече от завършващите ученици. Висшето образование никога не е било читаво, но сега е напълно сбъркано. Ненужно и даже вредно. Само не ми е ясно защо изпосталялата държава го прави? Едва ли е само от популизъм. И от чиста простотия не е. Изглежда че образованието е като кърлеж, който се е впил в немощната държавна снага и няма отърване от него.
xm...
Рейтинг: 1317 НеутралноНе знам вече какво да кажа. Явно е нарочно всичко, което става в образУванието.
Това вторачване и чоплене на парче няма как да не е умишлено.
Образованието е цялостна система.
Ако щете направете 1000 "Университета" и децата да тръгват от първи клас в Университет, ако искате - махате всички Университети и децата учат до 16-ти клас в "училище" - все тая. Въпросът е какво образование получават накрая от цялостния процес.
А това мЕткане ту към началното, ту към висшето, ту към професионалното нищо не решава, а само забатачва още повече.
testimone
Рейтинг: 272 НеутралноНе си за там Краси, пак ти казвам, не си за там ти...
geordgeo
Рейтинг: 1125 ЛюбопитноОгромно количество са, не много. Отделно се дублират специалности в различните университети, като икономика например може да се учи във всичките 50. Що за безумие е това? Имало било търсене. Е, и? Дай да им вземем парите на балъците, дето се записват да учат, пък те дали и какво ще учат, на никой не му дреме. А, че 90% от висшистите излизат неграмотни, щото такива са влезли в университета, щото пък им липсва средното, това кой го интересува? Имах служител, който с диплома от средното с успех 4.50 не можеше да си напише фамилията правилно, казвал се Тодороф... Ужас просто...
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4280 НеутралноБрей в Работническо Дело ли поместват статии колко хубаво при евроатлантиците(да си мияч на чинии или мома компаньонка) и всички да забегнат?
Я питай колко български доктори имат признати дипломи в САЩ и Великобритания?
Libertarianism is just anarchy for rich people
uq
Рейтинг: 1903 НеутралноДаже са малко. След Пернишкия Университет по Технологии, Комуникации и Автоматизация, що не откриете и един Костинбродски ( може и в Кюстендилски тва трябва да се обмисли ) Университет за Развитие?
uq
Рейтинг: 1903 НеутралноДо коментар [#14] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Браво другарю, так держать! А сега да ти обясня каква е реалността. В университета в който учи сина ми, в Холандия, българите са 180 човека. Това с миячите на чинии го разправяйте на червените бабички, младите и умните се изнесоха, не маргиналите.
theduloclan
Рейтинг: 445 НеутралноЛъжете, г-н Вълчев, лъжете!
Булаир
Рейтинг: 568 Неутрално28 области - 51 ВУЗ-а ... Мдаааа, малко са ... да закръглим по два на област, ерго - още 5 да открием, нали, гу'син Министре ???
rincewind
Рейтинг: 483 НеутралноИч не са много:) затва следващата петилетка план другари! Да ги удвоим! Нека преизпълним петилетката!
whitemare
Рейтинг: 1087 НеутралноНе са много, ама за сметка на това ги тяма в топ 1000 на университетите в света.
Фильо и Фобьо са двама неграмотни, комплексирани и прости близнациstoiank
Рейтинг: 1195 ВеселоПри 50% запълнени места какво да добавиш при този коментар на ръководното тяло. Да не говорим, че има доста под 30% запълнени, което си е меко казано нищо. Не виждам как нещо може да функционира нормално при тези данни. Очевадно парите няма да стигат за никое при това разпръскване на ресурси. Но българинът иска всичко да му е без пари, да плаща малко или никакви данъци, да няма задължения по договори, но да е "като в Европата.." По-добре платено образование, но много високи стипендии на всички с успех над 5.00, по-малко места, но по-добре платени преподаватели и по-богата база и т.н. А фирмите, които реват за кадри, да си направят "стипендиански" програми и да си плащат на хората за да могат да работят. Сега е каца без дъно и години пропилени в безхаберие за доста от децата. Ето подобриха се малко условията на заплащане и някой започнаха да се прибират у нас, направете 5-10 специалности антрактивни и част от децата ще остават да учат тук. Сега безумно голям процент от децата завършили най-рейтинговите средни училища заминават в чужбина и косвено нивото на нашите ВУЗ-ове спада.
Булаир
Рейтинг: 568 ВеселоДо коментар [#20] от "Darcas":
Затова нека удвоим бройката, за да увеличим двойно вероятността да попаднат в топ 1000.
solange
Рейтинг: 269 ЛюбопитноА ще обясни ли министърът защо европейските младежи не се изтрепват да учат у нас, а българчетата масово заминават да учат в Западна Европа? Да не би нещо качеството....?
ynx53574781
Рейтинг: 269 НеутралноНе е важно дали са много или малко, а какво качество предлагат. Мисля, че висшето образование не е чак толкова лошо. Проблем е средното образование защото то дава "заготовките" за висшето. Не може да очаквате университети тепърва да ограмотят населението. Те просто работят с наличните хора и гледат да си докарат бройката. Изпити се купуват, на изпити се преписва, но ако човек е амбициран може да научи доста в университета. Основният проблем е, че покрай сериозните студенти успяват да завършат и много несериозни. Личните качества и дисциплина трябва да са изградени в гимназиите и техникумите. Не мисля, че липсата на добра база е основният проблем.
Alexander97
Рейтинг: 1583 НеутралноДо коментар [#8] от "ЙЕИ":
При завършващи средно по-малко от 50 000 да се изтипоса и каже че 70 000 места в университетите е нормално означава или че е тъп, или че откровено лъже..:-)
Не тъп, много тъп и немислещ!
Става за разсилен, да бие звънеца!
За какво да лъже, като проста сметка решава колко уни са нужни?
rincewind
Рейтинг: 483 НеутралноДо коментар [#8] от "ЙЕИ":
Ма ти имаш и може би най-голямото недуразумение -ШУ:) тез галфони един ден ги питам що сайта им една година пише едно, друга второ, а най-често нищо ме пише щото им паднала дб:) като видях и кво ползват за мейл щях да припадна от смях! А сега се сети как ше те учат на ит администрация и програмиране:)
ЙЕИ
Рейтинг: 464 НеутралноДо коментар [#14] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Моят големият син има призната докторска титла - по икономика от Университета в Аризона. И има доста българчета с докторски титли - по компютърни науки, психология и т.н.
И нали ти е ясно какви чинии мият в САЩ. За заплатите които изкарват(не получават, там нищо не се получава за разлика от БГ) не си заслужава да говорим. За една година те са повече отколкото повечето българи изкарват за целия си живот.
uq
Рейтинг: 1903 НеутралноТова е световна тенденция не е само тук. Наистина си е точно пазар - дай да им вземем парите. Така е и на запад. Академичността в университетите все повече отстъпва на пазарния принцип. И на запад се появяват ежегодно специалности, които просто са хита на деня, за да се привличат хора. За разлика от нашите обаче, там наистина ги продават добре. Сложена е една хубава такаса, прави се добра реклама и .. да постарали са се да направят добра програма, да покянят за преподаватели хора, които наистина знаят и могат и даже имат някакви постижения в световен мащаб за да могат все пак хората, дето си дават парите да получават нещо. У нас на тези знаменити специалности им се слагат да ги водят пенсионирани некъдърници и бански старци, по материали от края на 60тте години на 20ти век, присъствието на студентите е пожелателно, а на изпитите оценките са слаб 4. И ТАКА!
ЙЕИ
Рейтинг: 464 НеутралноДо коментар [#24] от "koalimar":
Може да научиш ако има някой да ти го преподаде, да те ръководи и направлява в самообучението си. КОЙ? Повечето преподаватели са комсомолски и партийнивеличия, заобградили се с роднини и некъдърници да не лъсне истината че са безхаберници.
Защо университетите ни са извън 1000, защото преподавателите в тях НЯМАТ научно производство, статиите им не се печатат в свет издания, никой не ги цитира. А и то кво да ги цитираш като статиите им са без научна стойност.
Тодор Пеев
Рейтинг: 292 НеутралноДо коментар [#5] от "BGman1":
No Pain No GainТози папуняк на снимката май не е от БСП. Дамянова също.
А това с БСП-то го слушам от 2009 година и вече не мисля, че само те са причината.
uq
Рейтинг: 1903 НеутралноДо коментар [#24] от "koalimar":
Какъв проблем ти е средното образование? Проблемът е че миналата година от един клас в СМГ ( 30 човека) 16 учат чужбина. Защо? Това от средното образование ли е или от качеството на университетите?
Antoaneta PETROVA Ardashes
Рейтинг: 226 ВеселоАко се направи една хайка от ООН за проверка,всички училища ще се озоват в кюпа за анулиране.Според последните заключения на експертите им.
mihalacomandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4280 НеутралноДо коментар [#16] от "uq":
Libertarianism is just anarchy for rich peopleВ зората на така наречния преход пак имаше 100-200 номинирани соросови стипендии, някои от познатите ни тук професионални либерални ентусиасти даже специализираха политически науки в Оксфордския университет ....още тогава ги даваха по телевизията да гледат умно и да ни подготвят за демократурата ама всичко това на фона близо 3млн. българи които просто станаха човешки ресурс който беше извлечен от страната!?
Мога само да ти пожелая момчето като си намери либерален ментор да не стане както онези 90% "Христофор Белокровский" .... като стана Дянков примерно !
Юмрукчал
Рейтинг: 234 НеутралноДа учиш право в тракторния в Русе не ми се струва нормлано, пък не знам.
ynx53574781
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#31] от "uq":
Проблемът е, че гледаш само СМГ. Какво става с всички останали? Явно нивото в СМГ е високо както и в определени училища в по-малките градове, но какво да кажем за останалите около 70-80% от гимназиите и техникумите? А за училищата по селата?
princess_x
Рейтинг: 1211 Неутрално''По думите му броят на университетите в България се дължи на увеличилото се търсене. ''
Хе, хе, от страна на кого - на желаещите да бъдат студенти или от желаещите да се облажат от ''университетския'' бизнес?
mihail_p
Рейтинг: 1624 Неутралноуниверситетите са замръзнали някъде в 1988 година.
https://youtu.be/uqAM3Y-tEC8методологии, учебни планове, структура,
финансиране и най вече ръководене са
много изостанали. принципът за
субсидиране на единица студент
не работи, защото принизява критериите
за оценка и качествения подбор, което пък
в края на веригата произвежда полукомпетентни
специалисти със огромно самомнение.
да не говорим за мислене като фирма, която трябва да си
продаде продукта. това пък е космос.
и последно-пенсионери, хора със остаряло мислене
на ръководни постове не става.
uq
Рейтинг: 1903 НеутралноДо коментар [#35] от "koalimar":
Ами не е бе човек, не виждаш ли? Проблемът е, ИМЕННО че от СМГ където нивото е високо, 60% - тези които стават, не отиват в БГ университетите. Тоест не че нема матр'ял по Бойко, просто качествения матр'ял не попада в нашите университети
не на безразличието
Рейтинг: 841 Неутралнопросто брани статуквото човека...ама няма как да извади аргументи за това...и дрънка откровени глупости...и гледа тъпо поне на снимката
'Българите сме малък но много прост народ.' М ВешимВатник
Рейтинг: 458 НеутралноЕбати гьонсурата е тоя.
Every cradle is a grave.mihail_p
Рейтинг: 1624 Неутралновсъщност както и всички други министри,
симулира дейност. как може тежестта на раницата
да е тема. както и темата на министърката на туризма
е гонене на нудисти, или на енергетиката е почасово
споменаване на аец белене или на на кралев е да награждава
енския световен шампион.
симулиране с цел да си краднем ние каквото може.
https://youtu.be/uqAM3Y-tEC8
StBlagov
Рейтинг: 382 НеутралноИ една добавка от мен. Да сложи ежегодни атестации на преподаватели на база прост алгоритъм, ако им е сложно аз ще им го напиша за има няма месец: Колко часа е водил през годината, какви предмети е водил и на кои специалности, на кои студенти е водил и колко от тези студенти си работят по специалността и вземат над средното за района и позицията след завършването. Слага се един минимум, под който ако падне някой доц, проф, ДИН даже, просто си заминава. Така и последните ще имат амбицията да са в крак с времето и реалността в бизнеса, защото всяка година може да им е последна, ако бизнеса не им наеме студентите. А и така ще си избират какво точно да преподават и на кои студенти да преподават и в кои университети да преподават. И после оставяме пазара да покаже кои са жизнеспособните университети, специалности и преподаватели...
kamenpavlov
Рейтинг: 479 Неутралночух министъра...то едно мишкуване, мънкане, от мен нищо не зависи...ужас. никакъв кураж, едно голямо нищо
Slex
Рейтинг: 426 НеутралноА има ли български университет в топ 1000 по бюджет? В образованието, както и другаде, за да получиш нещо, трябва да инвестираш нещо. С такова финансиране - толкова. Маймуни с трици не се ловят.
kamenpavlov
Рейтинг: 479 Неутралнослед 7-ми клас ходих на училище с две тетрадки и един-два учебника. По биология, физика, история за какво ми е учебник в класната стая? Нали учителят преподава. Трябва ми вкъщи.
kamenpavlov
Рейтинг: 479 Неутралнослед 7-ми клас ходих на училище с две тетрадки и един-два учебника. По биология, физика, история за какво ми е учебник в класната стая? Нали учителят преподава. Трябва ми вкъщи.
Тодор Пеев
Рейтинг: 292 НеутралноДо коментар [#38] от "uq":
No Pain No GainНе всички, които стават, отиват в чужбина. Затова процентът на заминалите е само 53. Но пък си струва да се споменат университетите, където отива много от тях.
Slex
Рейтинг: 426 НеутралноПочти половината са в София.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
lfcbmgb
Рейтинг: 1449 НеутралноПразни са,защото повечето като завършат училище и бягат да учат навън,защото тук не виждат бьдеще.
Borussia Verein für Leibesübungen 1900 e.V and Liverpool FC liege Mir gang am herzen!lfcbmgb
Рейтинг: 1449 НеутралноПразни са,защото повечето като завършат училище и бягат да учат навън,защото тук не виждат бьдеще.
Borussia Verein für Leibesübungen 1900 e.V and Liverpool FC liege Mir gang am herzen!LK
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#24] от "koalimar":
MtНай-после разумен коментар!
LK
Рейтинг: 479 Весело[quote#42:"Gilmoreca"][/quote]
MtУмът Ви явно е светъл и красив! Само на такъв светъл и красив ум може да хрумне, че преподавателите трябва да се атестират на основа на това колко от завършилите студенти, на които са преподавали, са се реализирали по специалността си! От написаното от Вас излиза, че новозавършилият висшист е същество без собствена воля и не може да търси реализацията, която счита за най-добра за себе си - а и че последиците от неговия избор трябва да рефлектират пряко - и най-вече негативно -
върху преподавателя, който го е учил! Дерзайте, форумецо с красив и светъл ум - нека следващата Ви стъпка бъде предложение за концлагери за преподаватели, чиито завършили студенти са избрали поприще в живота самостоятелно!
Antoaneta PETROVA Ardashes
Рейтинг: 226 ВеселоДо коментар [#42] от "Gilmoreca":
mihalaИ на края ще излезнат бизнес връзкарите хахаха,които ще останат, а другите аут.
Булаир
Рейтинг: 568 НеутралноДо коментар [#24] от "koalimar":
Хайде по-полека със средното образование. Оправдания винаги ще се намерят.
Имам наблюдения за новопостъпили учители в провинциална гимназия (елитна за региона) - нивото е отчайващо !!! Даже не говоря за владеене на предмета - масово са полуграмотни и трудно формулират мисъл с повече от 5 думи. Та точно тези възпитаници на "нелошото" висше образование ще подготвят бъдещите ВИ студенти. ... Ако пък наистина смятате, че личните качества и дисциплина са задължение на училището , а не на семейството (първите седем години !!!) - нещата са неспасяеми.
Тодор Пеев
Рейтинг: 292 НеутралноДо коментар [#55] от "Булаир":
No Pain No GainВървим към Параграф 22?
джендър NATO generals
Рейтинг: 971 Любопитнокое може да мотивира минстъра и чиновниците му да мислят така? Да не би $$$ €€€ ?
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токА кво казва €К по въпроса? 10 ВУЗ-а стигат на малка България! Кой лъже и защо?
foxa5
Рейтинг: 504 НеутралноЕгати глупака. Не само са много, ами и за нищо не стават, пародия на Вишу. :)
Синовете на лейтенант Шмид и Решетников
Рейтинг: 1720 Неутрално[quote#14:"comandante vs либерални ентусиасти&корпократи"][/quote]
И да знаеш, Минке, че последният комунист на планетата ще умре в България. Даже когато в Съветска Русия няма да има нито един жив комунист. Какъв народ сме, Минке, какъв народ...Виж какво в Щатите и Великобритания не признават току така медицински дипломи. Трябва да защитиш това което си учил там. Същото е и за зъболекари. За инженери не е така. Затова лекари от чужбина трудно пробиват. Трябва да си много упорит.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4280 НеутралноМалей под тази статия се насъбрахте все преуспели горди родители на Соросови стипендианти с докторантура по либерална икономика!
То и Джон Перкинс се изучи за елитен икономист па после взе да се разкайва за извращенията когато е бил "икономически убиец"!
Libertarianism is just anarchy for rich people
gogata1955
Рейтинг: 217 НеутралноНе вузовете са проблем, а липсата на интелигентни хора в управлението на РБ. Особено след 1989 г. - от Желю Желев , Филип Димитров, през Жан Виденов, Костов, до Станишев и Бойко Борисов. Уж от различни партии, а с една обща политика - слугинаж на западната олигархия. А преди това Лилов и Луканов с болните им теории за реформиране на социализма и "модерно" мислене. На практика се открояват за цялата история Георги Димитров, Васил Коларов, Вълко Червенков и Тодор Живков. Златният век на България.
uq
Рейтинг: 1903 НеутралноДо коментар [#61] от "gogata1955":
Абе голем смех е да сложиш Желю Желев и Иван Костов до илитерата Борисов, извинявай.
Показва само собственото ти невежество. Да не говорим, че Желев беше президент, останалите изброени - премиери и по какъв критерий ги слагаш в един куп... абе ти да не си с вишо от български университет?
penetrating
Рейтинг: 8391 НеутралноНе са много?
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertДа, може да отвори още 20000 :)
И да вкара по 3 във всеки ВУЗ ...
bat_plamen
Рейтинг: 4292 НеутралноТози министър Красимир Вълчев е тотално неадекватен!У НАС ВУЗОВЕ-ТЕ СА В ПЪТИ ПОВЕЧЕ НА МИЛИОН НАСЕЛЕНИЕ ОТКОЛКОТО В ЕВРОПА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!За сегашното състояние на България не повече от 10-12 ВУЗ-а трябва да има!!!!!!!!!!!!!!
gogata1955
Рейтинг: 217 НеутралноДо коментар [#62] от "uq":
Желю бе голям философин - той обори комунистите , от Томас Мор, Томазо Кампанела, Сен Симон, Фурие до Карл Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин. Един просотват селянин с голям акъл бе Желю. Конски акъл де.
doxen
Рейтинг: 432 ЛюбопитноНе са много...добри?