
© Анелия Николова
Общинският съвет в Добрич, ще обсъди днес текст на декларация, свързана с доклада за оценка на въздействието върху околната среда по проекта на дружеството "Русгеоком БГ" за разработване на газово находище "Спасово" блок "Добрич".
Точката е последна от общо 14 в дневния ред на заседанието и е формулирана като "разглеждане на декларация".
Миналия петък Добруджанския фермерски съюз разпространи декларация против разработването на находището на находището. " Ние, малките и средни зърнопроизводители, сме против производства, водещи до вредни последици за здравето и живота на хората, животните и природата", се казва в текста й.
Съюзът се обяви и против даването на положителна оценка по доклада за оценка на въздействието върху околната среда по проекта на дружеството "Русгеоком БГ", но и против даването на разрешения за разработване на газови находище в цялата Дунавска равнина.
Срещу разработването на газовото находище "Спасово" се обяви и Асоциацията на зърнопроизводителите в България.
В събота протестиращи срещу добива на газ в Добруджа поискаха в срок до 3 ноември да бъде оттеглено инвестиционното предложение за експлоатация на находището "Спасово". Това стана на общественото обсъждане на доклада за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение, което се състоя в общината в Генерал Тошево.
По рано, при представянето на Доклада за въздействие върху околната среда от "Русгеоком БГ" заявиха, че при усвояване на находището няма да се използва технология на хидравличния удар или т. нар. фракинг. Суровината ще се добива с автосонда чрез наклонено насочено сондиране, което е класическа технология, щадяща околната среда, информираха от компанията.
Проектът предвижда всички сондажи, които ще бъдат изградени в периода 2018-2039 година да бъдат на дълбочина 2700 метра, така че разположеният по-плитко водоносен хоризонт няма да бъде засегнат, посочи инвеститорът.
Роси
Рейтинг: 8089 НеутралноНе може общ. съвет на Добрич да спира нещо, което касае цяла България.