
© Анелия Николова
Във връзка с многото запитвания Главната инспекция по труд направи разяснения кои са почивните дни по време на Коледните и новогодишните празници и как се заплаща трудът, положен на тях.
Агенцията уточнява, че 27 декември 2017 г. сряда, е неприсъствен ден. Това е регламентирано в Кодекса на труда, според чиито текстове "когато официалните празници с изключение на Великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени". Празничните дни за Коледните празници според Кодекса на труда са 24, 25 и 26 декември 2017 г., а 27 декември е неприсъствен, поради факта, че 24-ти съвпада с почивен ден – неделя.
За празничен ден във връзка с новогодишните празници е обявен само 1 януари, който е понеделник. Затова следващият ден е работен.
Заплащането на труда за неприсъствения ден - 27 декември, зависи от това как в конкретното предприятие се отчита работното време – подневно или сумирано, както и дали човек работи на ненормиран работен ден. Във всички случаи – независимо от начина на отчитане на работното време, трудът, положен на официален празник, се заплаща с поне 100% увеличение, пояснява трудовата инспекция.
Ако работното време се отчита подневно или човекът работи на ненормиран работен ден, положеният труд в празнични дни винаги е извънреден и също се заплаща със 100% увеличение. Така работникът или служителят трябва да получи увеличение на дневната си надница в четворен размер – удвоен размер на трудовото възнаграждение за работа на официален празник и удвоен размер за положения извънреден труд.
Работата за тези хора в почивни дни, в случая и на неприсъствения 27 декември, също е извънреден труд. В този случай обаче надницата се увеличава с минимум 75% - само за положения извънреден труд.
При сумирано отчитане на работното време извънредният труд се изплаща с 50% увеличение, но едва в края на отчетния период. В този смисъл самото полагане на труд в празничен и почивен ден не означава непременно полагане на извънреден труд и съответно той не се заплаща с увеличение.
За работа в дните на официални празници работниците и служителите,за които е въведено сумирано изчисляване на работното време, имат право да получат не по-малко от удвоения размер на трудовото си възнаграждение, т.е. не по-малко от две надници. При полагане на труд по график при въведено сумирано изчисляване на работното време на неприсъствения 27 декември законът не предвижда увеличение на възнаграждението.
4ort
Рейтинг: 1233 НеутралноКакто се договориш и по КТ.
Darcas
Рейтинг: 1104 НеутралноКато повече от половината икономика е в сивия сектор, официалните правила не важат. Работиш, докато се скапеш. Това е капитализма - свободата на роба да избере господаря си
Фобиите и филиите са признак на ниско самочувствие и слугинажedin drugii
Рейтинг: 2356 Неутралнода бе , цяла година не им виждам очите , а като се наложи да отсъства работодателя лятото за почивка или по празници ,работниците все ги няма , заети са или в болнични и трябва да им даваш 4 надници ,да ,ама не ,да давам ,ама на тези дето са работили чинно цяла година ,а тези дето са се скатавали половината време ,да си стоят без пари .
Минас Бахдасарян
Рейтинг: 950 НеутралноАз реших казуса тази година по следния начин: Ще работят на 27 декември и ще ги компенсирам на 2 януари, така им се събират по четири почивни дни две седмици поред и всички са доволни. Освен това не искам да гледам махмурлии на 2 януари, които ще си говорят кой, как и кога се е напил и т.н. Da mihi factum, dabo tibi ius.
bobix
Рейтинг: 838 НеутралноВ плановата икономка е така.
В пазарната тези правила не се "спускат" отгоре, а са на основата на договаряне.
Няма реална разлика дали вършиш нещо на базата на работна заплата или на базата на договор. Всеки работи за някой!
Пример. Вариант 1: Трябва ти компютърна поддръжка и назначаваш Иван на заплата. Сървъра ти спира в събота и плащаш на Иван двойно, защото така са казали бюрократите, а самият Иван те смята за експлоататор и робовладелец, защото си му шеф, а синдикатите и социалистите са му втълпюват, че шефовете се такива.
Вариант 2: Трябва ти компютърна поддръжка и сключваш договор с Иван, който си е направил фирма, че като ти спре сървъра, той трябва да дойде и да го оправи, независимо какъв ден е. Договорили сте се за стойност на договора. Той вече не те има за шеф, а за клиент, който му осигурява прехраната, ползвайки неговите услуги и всъщност му е благодарен и иска да го запази като такъв. Докато условията го устройват, разбира се. Доброволни отношения на честна размяна, каквито трябва да се възприемат и тези на заплата.
usero
Рейтинг: 541 НеутралноДо коментар [#5] от "bobix":
С тоя на заплата си се разбрал да ти виси 8 часа при сървъра, независимо дали има работа, затова така.
usero
Рейтинг: 541 ВеселоТри и едно наум.
bobix
Рейтинг: 838 НеутралноЗащото не можеш да сключиш договор, където да искаш от него да е там 8 часа и ако се наложи извънредно и повече ли? Ако той не може, сключваш договор с този, който може.
Да не говорим, че като е на заплата обикновено трябва да му осигуриш и компютър, телефон, инструменти, софтуер (за конкретния пример), а той ти отвръща точно с толкова уважение, колкото имаш и ти в коментара си, докато на договор най-често ще си купи сам лаптоп, инструменти и необходимия софтуер. И ще е благодарен, че има работа и доходи. Както казах по-горе, докато го устройва.
Роси
Рейтинг: 7912 НеутралноДо коментар [#2] от "Darcas":
Не помня при социализма да са ми плащали извънреден труд, макар че в ИО се работеше много извънредно. Затова и напуснах.
ige_koyo
Рейтинг: 221 НеутралноЕй такива като теб са повечето работодатели в БГ - диви селяндури, които си мислят, че за тях правилата не важат, и че те могат да решават на кой колко да дават по субективни причини! Имах един такъв "работодател" в Германия, беше от румънски произход, та и той така разправяше, докато предколедно няколко българи не го сурвакахме с малко шамари и не му качихме колата на трупчета - след това реши вече да спазва законодателството и той! А такива отворени като теб рано или късно ядат яко шамари, и после ходят да се обясняват по телевизиите, че "са ги набедили"! Малко ти е боя - и затвор ще ти дойде добре!
stellllli
Рейтинг: 274 Неутралноа компенсаторен ден?
usero
Рейтинг: 541 НеутралноНе можеш, има много сериозни ограничения за извънредния труд, и да го подпише, няма да е валиден. Освен това, извънредния труд е с негово съгласие, така че ти го молиш да ти свърши работа и щом го молиш, нема уважение, ти трябва да му благодариш за разбирането, че се е съгласил да ти вземе парите. Така че трябва сам да си направиш сметката, дали ти трябва човек постоянно или ти е по-удобно да си платиш на външна фирма за съпорта.
П.П. Нещо много остро я чувстваш тая липса на уважение.
bobix
Рейтинг: 838 НеутралноДо коментар [#12] от "usero":
Чувствам я в подобни форуми, в пресата, по телевизията, на улицата. Говори се и се мисли по този соц начин. То така се убива инициативата. Като наричаш инициативните "лоши". Не е случайно, че се радваме на много българи направили това или онова. Само, че не го правят тук, за съжаление. И за щастие не го чувствам с колегите, които са достатъчно интелигентни и не гледат на себе си като на полу роби или крепостни селяни, а като партньори, каквито реално са. Но едва ли може да се обясни на чугунена глава. Ако можеше, щяхме да сме Швейцария. Ама не сме.