Няколко версии около убийството на Петър Христов

Няколко версии около убийството на Петър Христов

© Мария Съботинова



Три дни след показното убийство на бизнесмена Петър Христов МВР и прокуратурата пазят пълно мълчание за разследването. Не са известни и нови подробности. Очаква се днес повече информация да даде ръководството на вътрешното ведомство или главният прокурор Сотир Цацаров, които са поканени на извънредното заседание на вътрешната комисия в парламента.


Извършителят все още се издирва. Разследващите работят по няколко версии за разкриване на извършителя на покушението - от оказаното от Христов съдействие на МВР за разкриване на тежки криминални престъпления, през личния му живот и близостта с ГЕРБ до мотиви, свързани с бизнеса му.


"Наглите" и "Килърите"


Публично информация за оказано от Христов съдействие на полицията се появи във връзка с групата за отвличания "Наглите" и престъпното сдружение за мокри поръчки "Килърите". Това бяха две от знаковите акции в мандата на Цветан Цветанов като вътрешен министър. Всички операции тогава задължително имаха имена.




Във вторник Цветанов потвърди информацията, че Христов е съдействал на полицията за разкриване на "Наглите". Зам.-председателят на ГЕРБ допусна, че убийството на Христов е ответна реакция на престъпното сдружение. Той допълни, че когато е бил вътрешен министър, е имал възможност да се подпомага с гражданската позиция на Христов за разкриване на тежки криминални престъпления.


Бандата "Наглите" в продължение на три години отвлече 12 души, уби двама, поиска почти 40 млн. евро откуп. Групата бе задържана през 2009 г. А осъдени бяха четирима души. Двама от тях, Любомир Димитров–Гребеца (осъден на 10 години затвор - бел. ред.) и Ивайло Евтимов–Йожи (осъден на 18 години затвор - бел. ред.), поискаха миналата година да бъдат предсрочно освободени, но след медиен шум това не се случи. В затвора са още Прокопи Прокопиев-Поли Културиста и Даниел Димитров-Данчо Релето, и двамата осъдени на по 18 години затвор.


По информация на "Капитал" от Христов е започнало разплитането на случая. Той е човекът, който завежда в МВР основния свидетел срещу групата - Валентин Михайлов-Ихтиманския, чиито показания помагат за арестите на членовете ѝ, а той става защитен свидетел по делото.


Според Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията обаче версията с "Килърите" е по-вероятна, защото те са осъдени доживот и се смятат за професионалисти, а "Наглите" са по-скоро автоджамбази.


Бандата за мокри поръчки "Килърите" бе разбита през 2010 г. Съдебният процес започна следващата година и в крайна сметка в затвора отидоха четирима души. С доживотна присъда без замяна бяха наказани соченият като ръководител на престъпната група Петър Стоянов-Сумиста, Георги Вълев и Васил Костов-Кеца. Наложеното на Янко Попов-Туцо наказание бе затвор от 10 години. Четиримата бяха признати за виновни за две убийства - на търновския адвокат Петър Лупов и на шуменския бизнесмен Румен Рачев, както и за палежи, взривове, побои, лихварство и незаконни оръжия.


Във финалните си думи по делото на първа инстанция Георги Вълев говори за Христов, информира Би Ти Ви. Според адвокатите, участвали в делото, Христов не е коментиран в съда,


но в защитното си слово Вълев казва:


"До ареста ми бях представител на Рагин за Великотърновския регион. В момента тази длъжност се заема от брата на бизнесмена Петър Христов, основен спонсор на ГЕРБ и особено близък с вътрешния министър, както и с премиера, като дружбата им датира, според г-н Христов, още от времето на СИК, тъй като той беше представител на СИК за Велико Търново и голяма част от Северна България."


Името на Петър Христов се споменава и в друго дело срещу съдия Славчо Петков, изправен пред Темида за подкуп. Тогава свидетел е бившият шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров.


"Орлин Тодоров заяви пред съдебния състав, а Димитър Манолов – брат на Петър Христов, също разпитван като свидетел – потвърди, че Орлин Тодоров след напускането на ГДБОП работи във фирмата на Петър Христов. Това беше в този период, в който Орлин Тодоров беше обвиняем, после подсъдим. Междувременно, докато беше подсъдим, се пенсионира от МВР – нещо, което е изключително интересно. Там в този период се коментираше дело, по което той е изнасял класифицирана информация именно на Петър Христов. И Димитър Манолов го потвърди", заяви адвокат Иво Найденов пред Би Ти Ви.


Личния му живот и политическите контакти


Друга версия води до личния живот на Христов, за която споменаха и шефът на СДВР Ивайло Иванов и директорът на "Национална полиция" Христо Терзийски в понеделник след убийството. Те обаче не посочиха никакви подробности за това.


Връзката на Христов с Цветан Цветанов бе потвърдена във вторник от зам.-председателя на ГЕРБ. Според него бизнесменът не е имал политически амбиции. Христов не е членувал в ГЕРБ, а е бил неин симпатизант. Правил е дарение за партията от 30 хил. лв. през 2007 г. покрай изборите за евродепутати.


Председателят на фондация "Израел - България" Яков Джераси заяви за Би Ти Ви, че разговарял с Христов 20 минути преди убийството му. Пред Джераси Христов споделил, че има амбиции в следващите години да влезе в политиката. За февруари били планирали мащабна среща на кметове и израелски инвеститори. Бизнесът на Христов е свързан и с Израел. Фирми с негово участие си сътрудничат с израелски компании. Освен това Христов няколко пъти е водил в България инвеститори от Израел.


Бизнесът


Извън оказаното от Христов съдействие на полицията за разкриване на престъпни групи и личния му живот, разследващите проверяват и версия убийството му да е свързано с бизнеса му. Директорът на "Национална полиция" заяви, че убитият бизнесмен е имал разностранни бизнес интереси - в строителството, хранително-вкусовата промишленост и други, като всички били с добра репутация сред обществеността.


За последните пет години Христов е имал договори с държавата за 50 млн. лв., информира "24 часа", позовавайки се на информация от агенцията за обществени поръчки.


Чрез основната си фирма - "Политрейд кънстракшън" ЕООД, Христов е спечелил търг с възложител община Велико Търново за 1.8 млн. лв. за саниране на блок в града. Договорът е бил изпълнен миналата година, показва справка на сайта за търгове. Сходна обществена поръчка фирмата, където участва Христов, печели и в Свищов за малко над 1 млн. лв. Санирането е извършено в края на миналата година.


Повече за фирмите му и кой беше Петър Христов четете тук.


Камерите на местопрестъплението


От репортажа на Би Ти Ви се разбира, че има камера точно където е бил застрелян Христов. Тя обаче гледа в друга посока, а не към тази, от която са дошли куршумите. Извършителят е стрелял от намиращия се в непосредствена близост строеж. Свидетели са видели как е влязъл в строежа и посоката, към която е тръгнал след престъплението. Той е бил с маска.


Полицията е иззела всички камери в близост, включително и тези от мол "България", съобщава "24 часа", като се позовава на работещи в сградите, от които са искани записите. Столичната община също е предоставила всички записи от камерите си в района - от устройствата в подлеза, през които според свидетели е избягал убиецът, но и от тези, които следят трафика по бул. "България". Две от частните камери на офиси на метри от престъплението обаче били неработещи.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK