
© Дневник
Три работодателски организации поискаха президентът Румен Радев да наложи вето върху закона за частната охранителна дейност. Искането до държавния глава е подписано от председателите на Асоциацията на индустриалния капитал, Българската стопанска камара и Българската търговско-промишлена палата. Към искането не са се присъединили от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Изцяло новият закон за частна охрана беше приет от депутатите миналата седмица и в него се дава възможност кметовете на общини да сключват договори с частни охранителни фирми за охраната на цели населени места.
Освен това бяха записани отново правомощията на частните охранители да задържат и да използват помощни средства за това. Законът налага и поредица от административни мерки, които утежняват работата в сектора на охранителите. Това предизвика недоволството и на фирмите, развиващи частна охранителна дейност. Повече за позицията им четете тук.
Основен аргумент, с което се иска президентското вето на закона, е това, че той е приет при нарушения на законодателната процедура и при противоречия с правото на Европейския съюз. Работодателите не са съгласни и с увеличаването на административната тежест и с въвеждането на "прекомерни и ненужни регулаторни мерки", както и с това, че законът не отразява съвременните социално-икономически и правни положения както на национално ниво, така и в европейски контекст.
Законодателната процедура
В писмото се посочва, че от мотивите към законопроекта се разбира, че той не е бил подложен на обществено обсъждане. А приложените становища на браншовите организации към текстовете засягат друг законопроект."При представянето на законопроекта в комисията по вътрешна сигурност и обществен ред към НС представителите на вносителя аргументираха липсата на проведено обществено обсъждане с приложението на параграф 9 от ПЗР на ЗНА, който се отнася за законопроекти, внесени в НС преди приемането на ЗНА. Тази разпоредба не касае проектите на закони, които са в съгласувателна процедура, какъвто бе и сега приетият нов закон за частната охранителна дейност. В този смисъл е налице пълно несъответствие със ЗНА", се посочва в писмото.
Освен това нарушение на Закона за нормативните актове е и липсата на оценка на въздействието и съответствие с правото на ЕС, смятат работодателските организации.
По-голяма регулаторна тежест
Законът е в разрез с европейското и национално законодателство в областта на конкуренцията, на общата забрана за дискриминация и въвеждането на дискриминационни мерки във вътрешния пазар на ЕС и Европейската общност. За разлика от декларираните от правителството намерения за намаляване на административната тежест върху стопанската дейност с този закон се въвеждат повече административни режими. "Новият закон налага свръхрегулация на сектора в противовес на тенденцията за намаляването на регулаторните режими в България и ЕС. По същество новият закон стъпва на принципни положения от стария, като въвежда допълнителна административна тежест, вменявайки представянето на допълнителни документи, удостоверяващи определени в закона обстоятелства, нова подзаконова нормативна уредба и др.", се казва още в писмото на бизнеса.
Според работодателските организации въвеждането на допълнителни лицензионни и регулаторни изисквания е в пряко нарушение на конституцията.
Работодателите предупреждават, че заложените правни постановки в закона ще доведат до дисбаланси, и дават пример с това, че ще бъде нарушен принципът на равнопоставеност между частните охранителни фирми и звената за самоохрана в бюджетните предприятия, тъй като едните ще разчитат изцяло на собствено финансиране, а другите – на републиканския бюджет. "Това би могло да доведе до държавно подкрепян дъмпинг, вкл. може да бъде възприето като нерегламентирана държавна помощ", се предупреждава в писмото.
Без връзка с националното законодателство и правото на ЕС
В закона липсва и връзка между закона и действащото към момента национално законодателство. Липсва връзката и с европейската практика, която касае сектора на бизнес услугите.
В текста се посочва, че: "Според европейското законодателство "организациите в областта на частната охранителна дейност извършват по принцип дейности по охрана или по опазване на движими и недвижими вещи, издирвания и разследвания за сметка на частноправни субекти". В противовес на това новият ЗЧОД въвежда възможността частни охранителни фирми да осигуряват опазване на имуществото и населението и на обществения ред в урбанизираните територии, което е основна функция на публичните власти и правоохранителните органи".
В същото време законът въвежда терминология, която е нелогична и противоречи на наложената практика в страната и тази на Съда на европейските общности.
Необходимите промени в нормативната уредба в регулациите на частните услуги за сигурност следва да ги направи по-гъвкави, като осъвременят и отчетат превръщането на частната охранителна дейност в професионален сектор "Частни услуги за сигурност", смятат от работодателските организации. Според тях законът трябва да бъде изготвен на базата на задълбочен анализ на сектора и изискванията на националните и европейските правни актове и стратегии, да създава по-добри предпоставки за развитие на бизнеса и неговата конкурентоспособност и да отчете позициите на всички заинтересовани страни.
rexdog2004
Рейтинг: 1158 НеутралноЧастни охранители на села, градове , земи, гори е равно на феодализъм.
rexdog2004
Рейтинг: 1158 НеутралноТова е хиляда пъти по важно от истамбулската конвенция, защото всеки един феодал, каквите е пълно у нас може да си загради някаква територия чрез физическа охрана и да извършва безнаказано психическо насилие над бедното и онеправдзано население там.
stef
Рейтинг: 463 ГневноНяма начин да мине ветото - Баце гарантира бизнес на ИПОН и останалите си "колеги" по този начин.
StefИначе винаги съм се чудел "сотаджиите" или "милиционерите" са по-п*ости...
calc
Рейтинг: 426 НеутралноПо-добре общините да си създават полиция, отколкото да плащаме на некой майбасите.
Мутрите съвсем завземат държавата...
ОСТАВКА
г-н Саранди Говедаров
Рейтинг: 536 НеутралноЧастни охранители на села, градове , земи, гори е равно на феодализъм.
Чрез глобализация и интеграция, към циганизация и всеобща кретенизация !!!До коментар [#1] от "rexdog2004":
Нека позная - ти живееш в София, нали?
Или в друг голям град.
Виждал си село само на картинка.
Или по телевизията.
Това е единственият начин цели села, тормозени от 5-6 цигански семейства, да живеят нормално и да могат да отглеждат животни и зарзават.
Държавата не предоставя защита на тези села. Няма и да предостави - по-скоро, селата ще се обезлюдят, а паразитиращите цигани ще се преместят на друго място, където все още има нещо за крадене.
Вече има села в Северна България, където кметовете събират по 20-30 лева от къща месечно. Наема се охранителна фирма - един джип с няколко яки момчета обикаля нощем.
След няколко жестоки побоя на цигани, циганки и циганчета, оказали се на неподходящо място в късните часове на деня и няколко застреляни цигански коня, намерени в нивите с каруци - битовата престъпност почти напълно изчезва.
Факт.
Другото са али-бали.
Приказки на хора, дето коментират неща, които не ги засягат пряко, но за които имат мнение.
Няма лошо.
exit13
Рейтинг: 426 НеутралноТова означава поне две неща. Реформа в МВР няма да има, и има голяма вероятност времената на СИК и ВИС да се завърнат!
uporit
Рейтинг: 812 Неутрално[quote#5:"Приказки на хора, дето коментират неща, които не ги засягат пряко, но за които имат мнение.Няма лошо.[/quote]
Напротив, ИМА лошо!
Тези, които имат мнение за нещо, от което не разбират, са толкова много и толкова гръмогласни, че заглушават плахия шепот на шепата експерти по въпроса. Това празно самочувствие на "всезнаещите" е пряко следствие от мутро-чалгарския режим, наложен от ББ и ГРОБ!
Роси
Рейтинг: 7760 НеутралноИ какво, само малко ще се отложи.
хм
Рейтинг: 939 Неутралнобългарската администрация плаче за реформа, ама на герб от ръфане на суждуци все не им остава време!
schwimmwagen
Рейтинг: 1471 НеутралноПрав си , но историята познава безброй случай, в които частна и справедлива отначало ,охрана ,впоследствие се превръща в инструмент на местен дерибей или пък сама взема "нещата" в свои ръце. 7те самурая е кино, не документалистика. По нашите ширини е изключително опасно заиграването с паравоенни и параполицейски части. "...Thereafter the man-loving God who arranges everything, and who did not abandon man without an intellect, sent unto him Saint Constantine the Philosopher, called Cyril, a righteous and truth-loving man, and he created for them thirty-eight letters..."
Fred
Рейтинг: 1652 НеутралноДо коментар [#5] от "г-н Саранди Говедаров":
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.++++++++++
Съгласен, за малките населени места това е решение. Там МВР въобще не си върши работата и хората са оставени на циганският терор.
Не ми е ясно обаче тези крадливи "работодатели" къде ги стиска чепика? Това общественият интерес ала бала не го вярвам, те надигат глас само когато могат да сложат нещо в джоба. Хипотези?
mara71
Рейтинг: 697 НеутралноДо коментар [#1] от "rexdog2004":
++++++
Задължително Президента трябва да наложи вето точно заради този тарикатлък.
Няма знак за равенство межу Частна охранителна фирма и Общинска охрана.
Лео
Рейтинг: 1026 НеутралноЗначи вместо държавата, на коята плащаме данъци, да си свърши работата, ти си съгласен да платиш още един път, за да те пазят мутрите? Тоесто да се легализира рекетът? А после кой ще те пази от мутрите?
dejmos
Рейтинг: 2364 НеутралноТова ако мине........... !!!! Да пишем нова конституция за ФЕОДАЛНА ЦАРСТВО ТИКВОСТАН.
Корки
Рейтинг: 2411 НеутралноПочти по Донньо Донев Умно село.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.