
© Велко Ангелов
В следващите години постепенно трябва да се увеличава приемът в паралелки за професионална квалификация, за да се отговори на нуждите на бизнеса. През последните две-три десетилетия този вид образование е неглижиран. Това коментира в сутрешния блок на БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев.
Коментарът му е и по повод недоволство в някои градове за увеличаването на приема в тъкмо такива професионални паралелки за сметка на общообразователните.
Министърът подчерта, че ако преди години ключов фактор за привличането на инвеститори в даден град или регион е било състоянието на инфраструктурата, то сега е наличието на работна ръка. Обясни, че в днешно време предприятията се технологични, а не са мръсни големи халета като едно време и често заплатите на хора с добра професионална квалификация от средното училище взимат по-високи заплати от тези с висше образование.
Не обясни как във времето и с колко ще се увеличава приемът в такива паралелки. Само каза, че ще става с "по малко" всяка година и че най-вероятно няма да важи за най-големите градове.
По повод недоволството на БСП за това как периодът на социализма е включен в учебниците по история за 10 клас министърът обясни, че това се получава, защото става дума за перидо, който все още разделя обществото и често се използва политически. Увери, че в учебниците са включени само факти и няма идеологизиране. Освен това авторитетните представители на научната общност казали, че програмата е балансирана. От друга страна не можем да не кажем негативните неща за режима, допълни Вълчев.
cristo_n
Рейтинг: 584 НеутралноЕ, и от инфраструктурата зависи - защо иначе почти всички инвестиции са около магистрали!?
Hawaii
Рейтинг: 5150 ВеселоНищо не казвам,
ама усмивчиците на другарите от снимката
са едни такива особени...
закачливи....
второфевруарски....
ха-хаааааа
ivanko77
Рейтинг: 568 НеутралноСмислените инвестиции винаги на първо място са зависили от кадрите, а после от инфраструктурата! Дори и последните подписани проекти го доказват - най-големи инвестиции в Разград, град без особена инфраструктура, но в предприятия със съществуващи кадри.
telqk
Рейтинг: 1798 НеутралноДо коментар [#3] от "ivanko77":
Някак си ми звучеше познато и какво се оказа, че Йосиф Висарионович е казал, че кадрите решават всичко преди повече от 80 години.!
dorko
Рейтинг: 416 НеутралноХалетата може да не са така мръсни като преди, но работодателите си остават такива в много случаи. Докато редовно се появяват заглавия от типа: "Шивачки без заплата - продали ги заедно с цеха", министърът трудно ще накара родителите да запишат децата си в областната гимназия по облекло. И дори да го направят, след време тези родители сами ще подканят децата си да търсят бели държави, в които да продават труда си.
hope
Рейтинг: 4104 НеутралноТози, понеже е спокоен, че ще образова добре децата си, му е все тая, дали ще направи чуждите копачи и багеристи, преди да е завършил средното си образование.
12 години стигат! София има нужда от промяна.Целта на това т.нар. ранно специализиране е да се премахнат часовете по география и история, за сметка на "професионалните"
Презумцията е, че на бизнеса не му трябва багерист с информация по "общообразователни" предмети, трябват му едни тъпунгери, които да не си отварят устата много много.
За това протестираха във Враца преди месец. Хората там казаха точно това, което казвам.
Сега са се запретнали да правят реклама на тази политика.
Грешката на всички елити е, че искат да направят масите абсолютно неграмотни и зависими, от субсидии, от помощи, от държавни заплати.
ruby
Рейтинг: 289 ВеселоКадрите правят всичко.
Ако няма кадри, има само Бог.
Роси
Рейтинг: 9050 НеутралноОбаче и кадрите свършиха ,и инфраструктурата не е допостроена.