
© Анелия Николова
Красимир Вълчев
Предстоят промени в акредитацията и управлението на университетите. Това каза в интервю за "Дневник" министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Предстои мерките да бъдат обсъдени със Съвета на ректорите.
"Факт е, че в момента акредитационната оценка не ни казва в достатъчна степен кое висше училище предоставя по-качествено обучение от друго. Акредитацията трябва да оценява не само дали са налични вътрешните системи и процедури, от които зависи качеството на обучението, а и доколко те работят ефективно. По отношение на управлението на висшите училища трябва да намерим баланса между автономия, от една страна, и отговорност и отчетност, от друга", заяви министър Вълчев.
Интервю с образователния министър Красимир Вълчев четете утре на www.dnevnik.bg.
proza
Рейтинг: 1075 НеутралноС тази фалшива акредитация залъгват и чуждите университети, които приемат всяка диплома за легитимна. Например една госпожа, която беше "завършила" славянския университет в България, беше приета на продължи образованието си в следващата магистърска степен в американски университет. Този университет тук не го приемат, но там хората не знаят за какво става реч.
fonon
Рейтинг: 581 НеутралноТолкова много информация в тази статия.
Анийдмъни
Рейтинг: 352 НеутралноДо коментар [#1] от "proza":
panem et circensesИма такъв момент, но в крайна сметка университетите (където и да са те) ако са качествени, трябва да имат вътрешни механизми, с които да отсяват учащите. Ако въпросната е успяла да изкласи и там, значи или наистина си може, или и там схемата е същата.
За да останат ХОРА в България.
Рейтинг: 753 Неутралнос 40 университета и коя от коя по-измислени програми, скоро ще видим качество... на куково лято.
ИванКар
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#4] от "За да останат ХОРА в България.":
Висшите училища у нас са над 40! При това всички са акредитирани с добри и много добри оценки по за 3-5 години. Готвил съм специалност за акредитация 4 пъти и зная добре що хартия, тонер, кръв и пот се харчат в процеса, а накрая всички/е, понякога минус 1-2%/ минават. Тази т.нар. "акредитация" узаконява най-важното - структура /Университет/, университетски кадри /растат интензивно/ и позиция. Другото е в рамките на кумовата срама.
ИванКар
Рейтинг: 294 НеутралноВижте връзката "акредитация-статут-подготовка"! Акредитацията изисква оценка на учебния процес - както по съдържание, така и по обезпеченост. "Опората" на процеса е в представянето /защитата/ на учебните планове и заетите в тяхната реализация кадри. Това налага бързи производства на професори и доценти, масово писане на статии и книги /основно мерило за "научна" адекватност/ от платени автори и преписване на учебни програми. Така сходни по възможности хабилитирани готвят студентите по сходни програми и планове по /предимно/ слабо диференцирани специалности. И възниква въпросът: защо тия специалности се изучават в 5-6 университета? Отговорът, даван от сегашната система е:"Те са акредитирани"! Чудеса!!!
today
Рейтинг: 846 НеутралноБроя на университетите е обратно пропорционален на качеството на образование, всякаква паплач преподава в университета на друга паплач, накрая им раздават едни дипломи и готово. Затова сме пълни с магистри по плетене на една кука.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!neut
Рейтинг: 6043 НеутралноНа България десетина университета са предостатъчни
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restISTORIK
Рейтинг: 1075 НеутралноБроят на университетите у нас е 52.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!https://bg.wikipedia.org/wiki/Висши_училища_в_България
Колкото до рейтинга им, вижте тук:
http://rsvu.mon.bg/rsvu3/ #UniFilterPlace:
Yard
Рейтинг: 1447 НеутралноЕ, ако университетите от 50 станат на 10 и всяка година завършващите студенти станат от 25 хиляди (примерно) на 5 хиляди това какво ще промени, след като качеството най-вероятно ще остане същото. най-много най-комплексираните родители да развържат кесиите и да бутат парички на който трябва за да могат децата им да запишат вишуту.
edin drugii
Рейтинг: 2574 НеутралноДо коментар [#10] от "Yard":
Ами то няма значение кой какво завършва ,всички завършили средното с 3 милиционери и мед сестри ,сега са записали масово право и го завършват с отличие ,само дето не могат да напишат едно изречение от 5 думи без да сбъркат 4 те ,но няма значение ,важна е дипломата и че са мноого ученолюбиви ,ако оставят тези университети още няколко години ,дори циганките с 3 ти клас ще завършат висшу .
Yard
Рейтинг: 1447 НеутралноДо коментар [#11] от "edin drug":
Ми да завършват. На всеки човек в България с повече от две гънки в мозъка му е пределно ясно какво е образованието в България и че едната диплома не означава нищо.
victor_victim
Рейтинг: 389 НеутралноОбсъждане със Съвета на Ректорите??? Сериозно???
Ми що не си го обсъждате директно с Митьо Очите и пр. подобни?
Роси
Рейтинг: 8478 НеутралноДа закрият половината, само така ще се пооправи висшето образование.
Nil satis nisi optimum
Рейтинг: 1112 ЛюбопитноИскам да се запозная с министъра-камизадзе, койти ще се заеме с извеждането на българското обрзование от XIX век и вкарването му в XXI. Сигурно ще го убием с камъни...
Не поставям нищо - нищо, над преценката на собствения си разум.