
© Николай Дойчинов
Специализираният наказателен съд е прекратил делото срещу окръжния прокурор от Плевен Димитър Захариев, информира news.lex.bg. Той бе пратен на съд по обвинение за участие в групата за рекет на Камен Балбузнов-Куката, както и за измама.
Съдия Лилия Георгиева е мотивирала прекратяването с едно от повдигнатите обвинения - измама, по което според нея той трябва да бъде съден от Софийския градски съд (СГС), което не е свързано с обвинението за участие в престъпна група. Затова делото е било пратено по подсъдност на градския съд, където пък съдия Тони Гетов е решил, че според последните изменения в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), щом магистрат е обвинен за участие в престъпна група, делото трябва да бъде гледано от спецсъда, без значение другото обвинение за измама. Съдия Гетов също е прекратил делото и го е пратил на Върховния касационен съд (ВКС), който да каже кой съд трябва да гледа процеса.
Миналата година прокурор Захариев беше арестуван в съдебна зала на градския съд, където се гледа друго дело срещу него. Задържането му беше именно във връзка с новите обвинения за участие в групата на Камен Балбузнов-Куката, рекетирала фирми с налагане на охрана. Според прокуратурата Захариев е покровителствал групата, като е използвал длъжността си.
Успоредно с това Захариев е обвинен и в измама на лекар. Заедно с него беше задържан и служителят в Главна дирекция "Охрана" към Министерството на правосъдието Мирослав Минков. Според прокуратурата Захариев е разпореждал на Минков да заплашва свидетели, които биха говорили срещу Балбузанов. От лятото на миналата година прокурорът е под домашен арест заради влошено здраве.
В случая подсъдното на градския съд според Георгиева - измама, е наказуемо с от 5 до 15 г. затвор, а участието в организирана престъпна група, което е от компетентността на спецсъда, се наказва с от 3 до 10 г. затвор. Затова, заключва Георгиева, делото трябва да отиде в градския съд.
Според Гатев подсъдността на спецсъда е описана в особените правила на НПК, а тази на градския да гледа някои дела срещу магистрати - в общите. Той подчертава, че особените правила изключват приложението на общите. Той допълва, че първоинстанционният и апелативният спецсъд вече са се произнасяли по молби за изменение на мерки за неотклонение по това дело, без да са се усъмнили в нито един момент в своята компетентност.
Още при създаването на специализираните съдилища депутатите бяха решили кардинално въпроса с подобни спорове за подсъдност като записаха, че когато срещу един и същ човек е повдигнато обвинение за няколко престъпления, едно от които е подсъдно на спецсъда, делото за всички престъпления е подсъдно на този съд. Конституционният съд обяви обаче разпоредбата за противоконституционна.
PisnaMi
Рейтинг: 1908 НеутралноКолко удобно!
hammurabi
Рейтинг: 334 НеутралноЕх, мъко, мъко специализирано арбитърска!
Корки
Рейтинг: 2698 НеутралноСтрах на съда от прокуратурата, стават жалки пред целия народ. Трябва да бъдат разгонени като ненужни.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.batzdravo
Рейтинг: 1896 ВеселоЦитат:
"Още при създаването на специализираните съдилища депутатите бяха решили кардинално въпроса с подобни спорове за подсъдност като записаха, че когато срещу един и същ човек е повдигнато обвинение за няколко престъпления, едно от които е подсъдно на спецсъда, делото за всички престъпления е подсъдно на този съд. Конституционният съд обяви обаче разпоредбата за противоконституционна."
Туй сичкото, Шамана и експерта Дани ли го "надробиха"?! Браво!