над 80 на сто от пълнолетните българи все още предпочитат да получават услуги на гише. -------------------------------------- Мдам, положението е трагично.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?
Ха-ха-ха-ха-ха-а-а-а-а-а-а-а...! Преди време, милицията настояваше гражданите да подавали сигнали и да съдействали при разкриване на престъпленията! Тия тутманици, същите! Пак на гражданите разчитат, че да им се свърши работата! Те, за какво са там?
Мисля че голяма част от шроблема е в това че българите не вярват на институциите и се страхуват че и с електронните услуги ще бъдат измамени затова предпочитат да си броят парите на гишето. Дълъг път има да се извърви в това отношение.
Заигравка със статистиката и леко манипулативно, да? Стига се до въпросът кое е първо яйцето или кокошката. По-иначе щяха да изглеждат нещата, ако се изследваше какви са процентите, при наличието на една и съща услуга, която да може да се осъществи като електронна и като "хартиена". Ама това ще доведе до неудобни въпроси, колко и кои услуги всъщност са електронизирани, а от електронизираните, кои всъщност са използваеми. Иначе похвално, че някой най-после се сети, че наред с доставчика, трябва да се работи с и потребителя на услугата. Та нали за него се прави всичко.
Изработете рекламен клип, в който да са обяснени предимствата от ползването на електронни услуги. Стига реклами на лекарства против диария и запек. Организирайте разяснителна кампания. Аз ли да ви го кажа? И не ми казвайте, че няма пари - не вярвам.
На всякъде където е възможно ползвам електронните услуги. Банки, Сметки, Кадастър, Булста, НАП, Община... Но да ми искате електронен подпис?! Да ви пикая на услугата. Как НАП верифицират без електронния подпис, де е 50на лева годишно?
Их ма значи.......... Преди 3-4 седмици реших да се ползвам от електронните услуги на МВР- подаване на заявление за лични документи: Тази услуга е така направена , че умишлено те насочва да платиш държаваната такса чрез ИЗИ ПЕЙ....всички други начини за плащане по банка , чрез карта са обречени на провал...... Освен това за услугите на топлофикация се получават лавина от фактури всеки месец- някой от тях са за 1 лев. Нали се сещате , че фирмата която изпраща фактурите по електронен път получава възнаграждение по кинта на фактурка.... Ако си платиш данъка за МПС по електронен път , след това трябва да разпечаташ документа и да търчиш до данъчното да ти лепнат холограмен стикер, иначе документа не е валиден :-) Още по трагично е ако си платиш данък за домашния любимец по електронен път.....
Колко от е-услугите са използваеми и необходими? Като направиш някоя тъпня е-услуга,тя си остава тъпня... А от агенция за е-управление, съставена масово от шапкари - пенсионирани военни, може да очаквате предимно безумни доклади и отчети колко напредват... на думи.
Айде глупости, същите тия българи нямат проблем с поръчките от електронни магазини. Ниската употреба е поради чутовни недомислици в много от услугите. Давам за пример плащането на данък за автомобил. Е защо да го платя електронно като така и така ще трябва да се разкарам за хартиена квитанция със стикер !?? А защо ми е тая квитанция - защото електронната система на ДАИ не работи добре и често не вижда че са платени данъците и си иска хартиената квитанция. Същата е причината да не плащам електронно и в КАТ при пререгистрация на автомобил - трабва ми хартиена квитанция за нещо си.
В НАП без електронен подпис са само информационни услуги - само справки. За активни операции се изисква електронен подпис щото само той е законен начин за електронно удостоверяване. И цената в инфонотари например е 60лв за три години !!!. И така е по цял свят - Германия, ... Само дето там електронния подпис е в чип в паспорта. Пък у нас МВР още е в хартиената епоха и няма нужда от такива неща.
цялата тази дандания е поради липса на чипирана е карта , която да съдържа и е подпис и администрацията и гражданина да си комуникират само по е път ,както е в Естония ,сега днес четохме ,че от догодина ще почнат тези лични карти ,като не е сигурно дали ще имат всички екстри за е администрация .
НАП никак не верифицират:) ПИК-ът на НАП е със същата степен ан осигуреност, каквато има паролата за имейла ти. просто за логин и достъп до услуги е ОК. Обаче, ако подадеш данъчна декларация с ПИК, няма никаква защита на автентичността на данните. Електронните подписи са за да може в произволен момент след полагането на подписа върху документа, да бъде проверено, че данните не са променени и авторът е този, за когото се представя. Това с ПИК-а на НАП просто го няма.
Стара школа е на власт с максимата "ако я направим тази услуга, хората ще я ползват". Това определено не е мислене от 21ви век, където разяснителната кампания никога не спира, просто си поставя нова цел.
Трябва да наемат специалисти за това, а не да очакват от ИТ директори и шефове на агенции да знаят как се прави това.
Ясно е че трябва направят разяснителна кампания - това е поведенческа промяна която ще отнеме години. За старото поколение трудно ще ги убедят - важно е новото поколение което започва да ползва тези услуги да започне с онлайн услугата.
Трябва постоянно да рекламират електронните услуги, например да направят клипчета от по 1-2 минути в youtube или vbox и да показват как се ползват всички тези услуги за да убедят хората да ги ползват. Да сложат едни дисплеи в администрацията докато чакат да ги обслужат да гледат какви услуги могат да ползват.
И разбира се, нека за същите електронни услуги като идат на гише да им казват - "знаете ли че може и по електронен път да го направите това? Имате ли ПИК? Ако нямате, ето сега ще ви извадя, и ще ви покажа как се ползва."
Не съм специалист в тази област, специалист сигурно за 10 минути ще им направи по-добра кампания.
Следва да се има в предвид, че от всички държавни инстанции НАП е може би най-напред в предоставянето на електронни услуги. Въпреки всичко и там може да си скъсаш нервите и да изгубиш няколко дена, за да поправиш някой техен пропуск или друго недоразумение. За някои други администрации, ми се изправя косата, ако се налага да се ходи, за нещо...!
До преди 2 години не можеше, ако е вярно са го направили съвсем наскоро. Отделно мисля че е на ръба на закона защото единствения законен начин за електронна идентификация е КЕП - квалифициран електронен подпис. Това е по закон и е така в цял свят. Всичко друго е на ръба или отвърд закона. И няма проблем за фейса, пощата и т.н. където може да те идентифицират и на доверие. Но когато става дума за комуникация с държавата от която има юридически последствия е друго.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
qwertqwert
Рейтинг: 897 Неутралнонад 80 на сто от пълнолетните българи все още предпочитат да получават услуги на гише.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?--------------------------------------
Мдам, положението е трагично.
Petleshev
Рейтинг: 2346 НеутралноХа-ха-ха-ха-ха-а-а-а-а-а-а-а...! Преди време, милицията настояваше гражданите да подавали сигнали и да съдействали при разкриване на престъпленията! Тия тутманици, същите! Пак на гражданите разчитат, че да им се свърши работата! Те, за какво са там?
Бивш tww09306483.canuck99
Рейтинг: 736 НеутралноМисля че голяма част от шроблема е в това че българите не вярват на институциите и се страхуват че и с електронните услуги ще бъдат измамени затова предпочитат да си броят парите на гишето. Дълъг път има да се извърви в това отношение.
ХЪ ХЪ ХЪ
Рейтинг: 588 ЛюбопитноЗаигравка със статистиката и леко манипулативно, да? Стига се до въпросът кое е първо яйцето или кокошката.
По-иначе щяха да изглеждат нещата, ако се изследваше какви са процентите, при наличието на една и съща услуга, която да може да се осъществи като електронна и като "хартиена". Ама това ще доведе до неудобни въпроси, колко и кои услуги всъщност са електронизирани, а от електронизираните, кои всъщност са използваеми.
Иначе похвално, че някой най-после се сети, че наред с доставчика, трябва да се работи с и потребителя на услугата. Та нали за него се прави всичко.
blue_apollo
Рейтинг: 390 НеутралноИзработете рекламен клип, в който да са обяснени предимствата от ползването на електронни услуги. Стига реклами на лекарства против диария и запек. Организирайте разяснителна кампания. Аз ли да ви го кажа? И не ми казвайте, че няма пари - не вярвам.
Jikevjikev Jikev
Рейтинг: 269 НеутралноНа всякъде където е възможно ползвам електронните услуги.
Банки, Сметки, Кадастър, Булста, НАП, Община...
Но да ми искате електронен подпис?! Да ви пикая на услугата.
Как НАП верифицират без електронния подпис, де е 50на лева годишно?
elevation04
Рейтинг: 583 ВеселоИх ма значи..........
Преди 3-4 седмици реших да се ползвам от електронните услуги на МВР- подаване на заявление за лични документи:
Тази услуга е така направена , че умишлено те насочва да платиш държаваната такса чрез ИЗИ ПЕЙ....всички други начини за плащане по банка , чрез карта са обречени на провал......
Освен това за услугите на топлофикация се получават лавина от фактури всеки месец- някой от тях са за 1 лев. Нали се сещате , че фирмата която изпраща фактурите по електронен път получава възнаграждение по кинта на фактурка....
Ако си платиш данъка за МПС по електронен път , след това трябва да разпечаташ документа и да търчиш до данъчното да ти лепнат холограмен стикер, иначе документа не е валиден :-)
Още по трагично е ако си платиш данък за домашния любимец по електронен път.....
hahohehi
Рейтинг: 302 НеутралноКолко от е-услугите са използваеми и необходими?
Като направиш някоя тъпня е-услуга,тя си остава тъпня...
А от агенция за е-управление, съставена масово от шапкари - пенсионирани военни, може да очаквате предимно безумни доклади и отчети колко напредват... на думи.
m17
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#3] от "canuck99":
Айде глупости, същите тия българи нямат проблем с поръчките от електронни магазини. Ниската употреба е поради чутовни недомислици в много от услугите. Давам за пример плащането на данък за автомобил. Е защо да го платя електронно като така и така ще трябва да се разкарам за хартиена квитанция със стикер !?? А защо ми е тая квитанция - защото електронната система на ДАИ не работи добре и често не вижда че са платени данъците и си иска хартиената квитанция. Същата е причината да не плащам електронно и в КАТ при пререгистрация на автомобил - трабва ми хартиена квитанция за нещо си.
m17
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#6] от "Jikevjikev Jikev":
В НАП без електронен подпис са само информационни услуги - само справки. За активни операции се изисква електронен подпис щото само той е законен начин за електронно удостоверяване. И цената в инфонотари например е 60лв за три години !!!. И така е по цял свят - Германия, ... Само дето там електронния подпис е в чип в паспорта. Пък у нас МВР още е в хартиената епоха и няма нужда от такива неща.
Nikoi
Рейтинг: 979 НеутралноДо коментар [#10] от "m17":
цялата тази дандания е поради липса на чипирана е карта , която да съдържа и е подпис и администрацията и гражданина да си комуникират само по е път ,както е в Естония ,сега днес четохме ,че от догодина ще почнат тези лични карти ,като не е сигурно дали ще имат всички екстри за е администрация .
Plamen Vl
Рейтинг: 374 НеутралноБрей, лоши граждани.
Николай Николов
Рейтинг: 840 НеутралноДо коментар [#6] от "Jikevjikev Jikev":
НАП никак не верифицират:)
ПИК-ът на НАП е със същата степен ан осигуреност, каквато има паролата за имейла ти. просто за логин и достъп до услуги е ОК. Обаче, ако подадеш данъчна декларация с ПИК, няма никаква защита на автентичността на данните. Електронните подписи са за да може в произволен момент след полагането на подписа върху документа, да бъде проверено, че данните не са променени и авторът е този, за когото се представя. Това с ПИК-а на НАП просто го няма.
Николай Николов
Рейтинг: 840 НеутралноДо коментар [#10] от "m17":
Не е вярно. НАП приемат данъчна декларация с ПИК. Аз така подавам. Нямам електронен подпис.
хм
Рейтинг: 845 Неутралновсеки досег с държавната администрация ми коства ден отпуска, понякога два.
rossen4i4o
Рейтинг: 226 Неутралноелектро-конни услуги ?
skeptichen
Рейтинг: 530 НеутралноСтара школа е на власт с максимата "ако я направим тази услуга, хората ще я ползват". Това определено не е мислене от 21ви век, където разяснителната кампания никога не спира, просто си поставя нова цел.
Трябва да наемат специалисти за това, а не да очакват от ИТ директори и шефове на агенции да знаят как се прави това.
Ясно е че трябва направят разяснителна кампания - това е поведенческа промяна която ще отнеме години. За старото поколение трудно ще ги убедят - важно е новото поколение което започва да ползва тези услуги да започне с онлайн услугата.
Трябва постоянно да рекламират електронните услуги, например да направят клипчета от по 1-2 минути в youtube или vbox и да показват как се ползват всички тези услуги за да убедят хората да ги ползват. Да сложат едни дисплеи в администрацията докато чакат да ги обслужат да гледат какви услуги могат да ползват.
И разбира се, нека за същите електронни услуги като идат на гише да им казват - "знаете ли че може и по електронен път да го направите това? Имате ли ПИК? Ако нямате, ето сега ще ви извадя, и ще ви покажа как се ползва."
Не съм специалист в тази област, специалист сигурно за 10 минути ще им направи по-добра кампания.
Petleshev
Рейтинг: 2346 НеутралноСледва да се има в предвид, че от всички държавни инстанции НАП е може би най-напред в предоставянето на електронни услуги. Въпреки всичко и там може да си скъсаш нервите и да изгубиш няколко дена, за да поправиш някой техен пропуск или друго недоразумение.
Бивш tww09306483.За някои други администрации, ми се изправя косата, ако се налага да се ходи, за нещо...!
mrvip
Рейтинг: 479 НеутралноНавамте народеее, електронни услугииии, пресни-пресни от миналото хилядолетие
"Защото много се оплакват от външен вид, ама никой, никога, не се е оплаквал от малко акъл."https://socialsecurity.nssi.bg/
m17
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#14] от "Николай Николов":
До преди 2 години не можеше, ако е вярно са го направили съвсем наскоро. Отделно мисля че е на ръба на закона защото единствения законен начин за електронна идентификация е КЕП - квалифициран електронен подпис. Това е по закон и е така в цял свят. Всичко друго е на ръба или отвърд закона. И няма проблем за фейса, пощата и т.н. където може да те идентифицират и на доверие. Но когато става дума за комуникация с държавата от която има юридически последствия е друго.
Пипера е много лют
Рейтинг: 688 Неутралнодокато ми искат доказателство на хартия за платени данъци и такси, ще ходя на гише.
седеньето го зголемува задникот