След две проверки антикорупционната комисия не намери никакви нарушения на Пеевски

След две проверки антикорупционната комисия не намери никакви нарушения на Пеевски

© Анелия Николова, Днвеник



Антикорупционната комисия не е открила никакви нарушения при проверките на два сигнала срещу депутата от ДПС Делян Пеевски. Това стана известно на брифинг за отчет на комисията, създадена в началото на годината.


От думите на председателя ѝ Пламен Георгиев стана известно, че Пеевски е "един от най-проверяваните и най-чисти хора в държавата и че е един от най-големите данъкоплатци".


По единия сигнал, който стигна до комисията, след като беше пратен там от Народното събрание, комисията е установила, че с внасянето на промените в медийния закон Пеевски не преследва личен интерес, тъй като законът има за цел оповестяване на публична информация - каква е собствеността на медиите. Тази информация е от обществен интерес и депутатът нямал лична цел за облага, обясни Георгиев. "Проектът не може да доведе до привилегировано положение за която и да е медия и който и да е собственик", е част още от изводите в решението на комисията. То е взето единодушно.




В началото на февруари Пеевски и колегите му Велислава Кръстева, Хамид Хамид и Йордан Цонев внесоха изменения в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения. Най-общо проектът предвижда всички медии - не само печатните, както е сега по закон, а и радиостанциите, телевизиите, сайтовете, да депозират пред Министерството на културата информация за това кои са собствениците им, но предлаганите изменения не са свързани само със собствеността на медиите. Повече за законовите предложения на депутатите от ДПС четете тук.


Седмица след като законопроектът бе внесен в парламента, политическа партия "Да, България" изпрати до Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика към Народното събрание сигнал срещу народния представител. Комисията обаче не разгледа казуса по същество, а поиска становище от правната дирекция на Народното събрание. Там постъпи и искане от Пеевски да каже дали той е в конфликт на интереси, като прави предложения за изменения в медиен закон, а същевременно е издател на медии. Дирекцията отказа да се занимава с казуса и питането беше препратено до Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.


По втория сигнал на гражданско сдружение "Боец" за съмнения за извършени престъпления като незаконно придобито имущество и активи, неизпълнени служебни задължения и корупция, комисията е установила, че срещу Пеевски е имало 5 прокурорски проверки и едно образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител. Всички те са приключили с отказ да се образува разследване, а образуваното разследване е било прекратено.


Проверката е показала още, че от 1 януари 2003 до 31 декември 2017 г. без прекъсване са правени данъчни ревизии на Пеевски и всички са показали, че няма липси и недостиг на парични средства. Комисията дори е "проверила" дейността на НАП и е изисквала от депутата всички документи за доходите му, но те съвпадали с ревизионните актове.

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK