
© Анелия Николова
Българската агенция за безопасност на храните е изтеглила от пазара и ще унищожи над 1 млн. яйца от птицеферма в Добричко заради огнище на птичи грип, съобщи институцията на сайта си. Яйцата са с номера 2BG08001 и 3BG08001.
Ще бъдат умъртвени и около 320 хиляди кокошки носачки на същия производител.
Няма опасност за хората от заразените яйца , а в страната няма регистрирани случаи на опасния щам е H5N1, заяви пред Би Ти Ви д-р Кремена Стоева от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) пред Би Ти Ви.
"Яйцата се изтеглят, за да се ограничи птичият грип - вирусно заразяване, което се разпространява много бързо сред птичите стада и се пренася механично. Предприемаме всички мерки, за да може да не попадне в здрави ферми", каза експертът и добави, че компенсации за производителите не се предвиждат.
"За да не се допусне разпространение на заразата в Добричко, местните са предупредени да отглеждат домашните птици в закрити помещения. Фуражът също не трябва да се съгранява на открито", добави Стоева.
От началото 2018 г. са потвърдени 11 огнища на птичи грип – 2 във ферми за кокошки носачки и 9 във ферми за патици. Последното констатирано огнище е от 13.06.2018 г., информира агенцията по храните.
penetrating
Рейтинг: 12504 НеутралноИ всичко където тези яйца са били вложени...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertdimgeorgiev
Рейтинг: 492 НеутралноВ тези яйца са вложени доста пари-най-вероятно криеха до вчера новината заради ИПО-то на Пиле Градус. иначе познавайки методите на БАБХ вероятно ще имаме доста грижи за напред с този казус и очаквам бум от всякакви инфекции
kumcho___valcho
Рейтинг: 1046 Неутрално"Няма опасност за хората от заразените яйца , а в страната няма регистрирани случаи на опасния щам е H5N1"
От тази фирмулировка в статията човек би си помислил, че става въпрос за щама H5N1, а служителката от БАБХ заяви точно обратното - че няма опасност за хората, защото щамът е H5N8, а неH5N1 и яйцата се унищожават, за да не се заразят други животни
kumcho___valcho
Рейтинг: 1046 НеутралноДо коментар [#1] от "penetrating":
По-скоро не. Казаха, че този щам не засяга хората и яйцата се унищожват само за да не се заразят други птици. Така че едва ли ще проверяват в кои храни са били вложени.
dimgeorgiev
Рейтинг: 492 Неутралноаз съм бил свидетел на пандемията в Азия, беше голяма драма, тук не разбрахме много! пак казвам-дано не съм прав, но ми се струва, че ще имаме грижи. Част от инфекциите са открити много късно, премълчавани от собствениците /идиоти/, бавно и мъчително диагностицирани от БАБХ по ирония на съдбата България до скоро имаше хубава превантивна програма за птичи грип с база в Аксаково, която отшумя
Гадьо
Рейтинг: 837 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "dimgeorgiev":
Dosis sola facit venenum!До коментар [#5] от "dimgeorgiev":
Като откриха птичи грип при кокошки носачки в Генерал Тошево преди няколко месеца, да не би да стана нещо страшно? Миналата година имаше поне 50 огнища на птичи грип при паткарите особено около Пловдивско, повечето хора сигурно даже и не са разбрали. В обект с 320 000 носачки според вас дали собственика ги гледа или има назначени ветеринари? И не знам каква превантивна програма с база в Аксаково са имали, освен да избиват всички прелетни птици които минават от там, защото те са преносители.
А най-чудно ми е какви инфекции очаквате от обект в който са избити всички птици и е поставен под карантина?
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 3403 НеутралноДо коментар [#2] от "dimgeorgiev":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Писах го още преди няколко дни в статията за Първичното предлагане.
penetrating
Рейтинг: 12504 НеутралноДо коментар [#4] от "kumcho___valcho":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertЩом са сигурни, вярвам им...
neut
Рейтинг: 1512 НеутралноНаложителни мерки
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restdimgeorgiev
Рейтинг: 492 Неутралнов Аксаково имаше база, финансирана от един институт от САЩ, където контролираха със сентинелни птици /специфичен термин, извинявам се за чуждицата/ евентуалното проникване на птичи грип. Никога не са избивали поголовно прелетни птици. относно инфекциите - това е ясно като бял ден-избити са, но преди това са били в контакт с други преносители. Мерките са-изследвания на терен, търсене на нови огнища, ниформационни кампании, но най-вече-масови изследвания за идентифициране на проблема. Същото предстои сега и с африканската чума по свинете..