
© Associated Press
На фона на месеци напрежение заради търговските маневри на Съединените щати и разделения в ЕС за китайските инвестиции лидери от 16 държави пристигат в България за среща на Китай и страните от Централна и Източна Европа тази седмица, за да говорят за общи проекти и инвестиции в региона.
В шестата година на събитието София ще е домакин след Варшава (там бе първата среща през 2012 г.), Букурещ, Белград, Сиджоу (единствения домакин извън Европа), Рига и Будапеща. В месеците преди събитието обаче се появи информация, че то може и да се отложи. Големите притеснения в Европа, заради които Китай обмисляше тази възможност, са свързани с опасността регионът, който все още догонва Западна Европа, да се превърне в "троянски кон" в ЕС и бъдещите страни членки на Западните Балкани и през тях да си гарантира влияние в блока.
Китай не скрива, че във формата "16+1" търси платформа за икономическо сътрудничество в инфраструктурния сектор - по същото време, когато президентът Си Цзинпин работи активно по проекта "Един пояс, един път", в който Европа е крайна точка. Работите по отделни звена от него (пътища, жп линии, енергийна инфраструктура и др.) са по-лесни в двустранен формат - в разговори със страните от Централна и Източна Европа поотделно, - отколкото ако партньорът е Европейската комисия, смятат пък европесйки представители.
Междувременно някои страни от Централна и Източна Европа, чиято остра реторика в последните години често е насочена срещу Брюксел, се надпреварват да изтъкват добрите си отношения с Китай и да предлагат на компании от азиатската страна повече бизнес възможности. Чешкият президент Милош Земан дори каза, че Прага е готова да се предложи като "непотопим самолетоносач за Китай в Европа". Други изтъкват, че заемите от китайски банки са безусловни - за разлика от европейските средства, кандидатстването и усвояването на които е предмет на строги процедури. На Западните Балкани, където някои страни членки на ЕС се опасяват от засилването (и) на китайското влияние, някои от съвместните проекти с Китай започнаха като междуправителствени споразумения, за да няма нужда от обявяване на обществена поръчка.
Най-високопоставеният китайски представител на срещата ще е премиерът Ли Къцян. Гости в София ще са и лидери от Албания, Босна и Херцеговина, Естония, Латвия, Литва, Македония, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Хърватия, Черна гора и Чехия. Отвъд срещата "16+1" на 6 и 7 юли Ли ще се срещне с президента на България Румен Радев, премиера Бойко Борисов и други представители.
Ползите
"Вярваме, че сътрудничеството в платформата "16+1" може да улесни икономическото развитие на страните от Централна и Източна Европа чрез инвестиции и осъществяването на различни проекти," каза Георг Георгиев на международна конференция в петък, цитиран от "Синхуа". По думите му София е доволна от активното сътрудничество на страните от форума в земеделието, където България играе важна роля, но е нужно още в инфраструктурата, финансите, технологиите, науката и здравеопазването.
Хуан Пинг от Института за европейски изследвания към Китайската академия за социални науки, който е и президент на центъра China-CEE Institute, казва, че форматът вече е помогнал да се "балансира" партньорството между Китай и ЕС. Така Китай насърчава идеята, че сътрудничеството, по което иска да работи със страните от Централна и Източна Европа, ще е от полза и за двете страни.
© Associated Press
Брънка от веригата
Въпросът за ролята на срещите обаче тревожи Европа. Наложи се китайският външен министър да обяснява миналия месец, че това сътрудничество насърчава евроинтеграцията, а в края на миналата седмица заместникът му Уан Чао да настоява, че форматът по никакъв начин не е насочен срещу Европейския съюз и целта е укрепване на доверието.
По думите на Уан механизмът създава възможности за доброволно сътрудничество и "допълващи се" ползи между регионите и това може да помогне за равномерното развитие на Европа и заличаване на разликите между отделни региони в блока.
За Ли срещата на върха е само брънка от веригата форуми на най-високо ниво, в които ще участва в близките дни. След срещата той заминава за Германия за пети кръг междуправителствени консултации. - десет дни преди политически и бизнес форуми ЕС-Китай идната седмица. Това се случва в момент, когато Берлин предлага по-стриктен контрол на китайските инвестиции в ЕС заради притеснения на германски официални представители и изследователи, че сделки на китайски фирми и изискванията за трансфер на технологии "в замяна" на правото за работа в Китай може да отнемат ключово технологично преимущество.
Друго притеснение, изразявано от германски ръководители и техни европейски колеги, е, че макар Китай да търси близост с Европа заради нарастващото напрежение и реториката на търговска война със САЩ, Пекин не е готов да предоставя на чужди инвеститори същите условия, каквито има за китаския бизнес в Европа и много други части на света. Символично, преди визитата на Ли в Европа, Китай обяви в петък, че ще либерализира достъпа на чужди инвестиции до 15 сектора и ще разхлаби правилата за "смесени дружества" в автомобилната индустрия.
Все още не е известно дали това ще успокои германските компании, за които е проблем и специфичната конкурентоспособност на китайския бизнес, често опираща се на държавна помощ. Брюксел и Пекин обявиха в края на май, че искат да работят за "инвестиционно споразумение", но между тях остават спорни въпроси.
Judjuk
Рейтинг: 4285 НеутралноЗоркото брюкселско око дебне колониите да не шават. Добре де, ама ние тук освен китайците нищо друго не чакаме. На руснаците е забранено. За нас въпросът е не дали, а кога китайците ще дойдат? Кога най-после!?
truly
Рейтинг: 1323 НеутралноДо коментар [#1] от "Judjuk":
Руснаци си имаме повече от достатъчно. Плащаме им повече от необходимото.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6281 НеутралноСкоростната железница от Европа до Китай е най-важният приоритет.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевдерибеев
Рейтинг: 4763 Неутралнокитайска капка .... по капка
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васeti mehter
Рейтинг: 5034 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "Judjuk":
BukalemunЗа нас въпросът е не дали, а кога китайците ще дойдат? Кога най-после!?
======
Много интересно....!
Прочетох внимателно статията.... няколко пъти....
Никъде не се споменава, Пекин да поставя някакви условия, клаузи, точки..... към въпросните източно европейски страни.....
Нито ще се месят на правосъдните системи на отделните държави с които ще търгуват.... нито нещо от тоя род......
Като че ли..... за разлика от Брюксел, Пекин ще прави само търговия....
selqnin
Рейтинг: 3812 Неутрално"Пазете се от Данайците, когато носят "дарове"!!!
spiegel
Рейтинг: 1807 НеутралноНе можем да се отървем от руснаците, та вземете да докарате и китайците...
eti mehter
Рейтинг: 5034 ВеселоДо коментар [#3] от "Незнайко в Слънчевия град":
BukalemunСкоростната железница от Европа до Китай е най-важният приоритет.
=====
И най големия кошмар за нечии среди на запад.....
trial_jezz
Рейтинг: 825 НеутралноЕгоизмът на Германия и другите стари членове на ЕС е на път да им изиграе лоша шега. Наместо да инвестират изначално, като стимулират собствената си индустрия да създава работни места в Източна Европа и по този начин спечелят благоволението им, правейки ги съзависими, ЕС реши да ползва "Изтока" като пазар и колониален придатък, от където да черпи (вкл. човешки) ресурси. Спокойно можеха да пратят тумба инженери и специялисти, които подобно на практиката на СССР да научат тукашните кадри (когато още ги имаше) на добри практики и нрави. Уви...нейсе...
“Those who love peace must learn to organize as effectively as those who love war.” ― Martin Luther King Jr.Китай от своя страна е заинтересован да прескочи т.нар. "middle-man" (търговците от ЕС) и да дистрибутира самостоятелно стоките си. За целта им е необходим нов логистичен маршрут, който да скъси портото в рамките на седмица.
Стане ли това, очаквам сериозен спад в БВП-то на т.нар. 'Запад". И разбира се, всячески опити за съботаж на стрещата
Balkanets
Рейтинг: 300 НеутралноЛукойл и Газпром финансират про-руските партии в България. Американските ТЕЦ-ове финансират американските мекерета. Обръчите на Дебелия финансират ДПС. Турското посолство финансира Местан. И сега въпросът е коя партия ще финансират бъдещите китайските инвестиции?
Макар че българските политици са уникално "мобилни" в това отношение. Днес взимат от едните, утре от другите, понякога и от едните, и от вторите, та и от третите. Те принципи, срам и морал нямат. Иначе нямаше да ги включат в листите.
eti mehter
Рейтинг: 5034 ЛюбопитноДо коментар [#9] от "trial_jezz":
BukalemunСтане ли това, очаквам сериозен спад в БВП-то на т.нар. 'Запад". И разбира се, всячески опити за съботаж на стрещата
=====
Той Брюксел отдавна правеше всичко възможно.... процеса да спре и провали.
Още през 2013 та година, когато бе решено да бъде построен третия мост над Босфора..... в Истанбул се организираха протестите "парк Гези"...... Уж за няколко дръвчета ставаше въпрос.....
Но по късно се разбра, че протестиращите настоявали да бъде отменен проекта за моста..... по който по късно се разбра, че ще минава жп линия.
mop36557620
Рейтинг: 1537 Неутрално“Американските централи” всъщност са руска собственост, на фирма регистрирана в САЩ.
eti mehter
Рейтинг: 5034 ВеселоДо коментар [#9] от "trial_jezz":
Bukalemunвсячески опити за съботаж
=====
Но по късно когато Брюксел видя, че Ердоан е решил да строи моста на всяка цена...... го обявиха за диктатор.... А след това и опита за преврат.....
Та..... за съботажи ли беше споменал?!
🔞
Лео
Рейтинг: 1879 НеутралноТова, че не го четеш нищо не означава. Накрая все пак ще се наложи да се пипне тук и там, за да се "облекчат" някои процедури за външни за ЕС държави, понеже съюзът е доста консервативен.
дерибеев
Рейтинг: 4763 Неутрално"Централите на AES и КонтурГлобал в Маришкия басейн са пример за успешни американски инвестиции в България, заяви американският посланик Н. Пр. Ерик Рубин пред БНТ. Двете централи са осигурили работни места и са помогнали да бъде решен енергийният дефицит на страната, каза той." всеки коментар може и ще бъде използван срещу вас
WOI
Рейтинг: 1533 Неутрално" Други изтъкват, че заемите от китайски банки са безусловни - за разлика от европейските средства, кандидатстването и усвояването на които е предмет на строги процедури. На Западните Балкани, където някои страни членки на ЕС се опасяват от засилването (и) на китайското влияние, някои от съвместните проекти с Китай започнаха като междуправителствени споразумения, за да няма нужда от обявяване на обществена поръчка."
“Better racy and sexy than racist and sexist!”С китайците трябва да се внимава. Те лесно надушват корумпирани управници в държави със слаби институции, жадни за "инвестиции" и лентички за рязане - пък после някой друг да изплаща "безусловните" заеми, ако изобщо може... Ето един скорошен пример (линк долу) от Шри Ланка, държава с $14.8 млрд. годишни бюджетни приходи и $12.3 млрд. годишни разплащания към външни кредитори, основно Китай. Предишните им правителства се скъсаха да вземат "безусловни" заеми от КНР за "инфраструктурни" проекти без икономическо основание или смислен бизнес план, за които нито един сериозен инвеститор не би отпуснал средства, но Китай с готовност го прави, като същевременно "награждава" местните си сътрудници, финансира изборните им кампании и пр. Няколко години по-късно неминуемо настъпва неплатежоспособност и КНР информира новото правителство в Шри Ланка, че "това пристанище плюс територията и акваторията около него вече са наши за 99 години". Ние имаме сходен опит с една друга голяма азиатска държава с грандиозни амбиции, както и с верните ѝ местни лакеи, така че една солидна доза скептицизъм към "безусловните" кредити никак не би ни навредила!
How China Got Sri Lanka to Cough Up a Port
https://nyti.ms/2lwfNHU
penetrating
Рейтинг: 13277 НеутралноКитай си прави своята икономическа инвазия и държавна политика. Къде е нашия интерес е напълно неясно...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertHawaii
Рейтинг: 6433 Весело+++++++++++++++++++++++++++++++++
ТОВА Е ИСТИНАТА !
И най-смешното ще бъде, че ВСИЧКИ РУСКИ КОРУМПЕТА
и РУСКИ ХРАНЕНИЦИ,
ВСИЧКИ РУБЛАДЖИИ ще се превърнат за една нощ
в китайски такива и в ЙОАНаджии ха-хаааааааа
Hawaii
Рейтинг: 6433 ВеселоЙОАНаджии....
йОАНАНИСТИ...
те сами ще се самодефинират
ха-хаааааа
Hawaii
Рейтинг: 6433 ВеселоТочно там е, където е и при РУСКАТА ИМПЕРСКА ИНВАЗИЯ.
eti mehter
Рейтинг: 5034 НеутралноДо коментар [#16] от "WOI":
BukalemunДруги изтъкват, че заемите от китайски банки са безусловни - за разлика от европейските средства, кандидатстването и усвояването на които е предмет на строги процедури.
=======
Ама по света е така , бе приятел !
Хората търгуват с пари.....ИСТИНСКИ пари !
Ти какво ....да не мислиш ,че по целия свят го има онова дето му викате евро фондове ?
Hawaii
Рейтинг: 6433 ЛюбопитноТъй де......
Да си видял някъде да търгуват с ТУРСКИ ЛИРИ, РУСКИ РУБЛИ или КИТАЙСКИ ЮАНИ
DDR
Рейтинг: 3561 НеутралноИзточна Европа е интересна за Китай докато е в състава на ЕС или общият пазар —като разпределителен хъб за китайски стоки. Освн това ,там по—лесно могат ”да се разберът” с отговорните фактори на всички нива (най—вече митници, уж нещо е произведено в ЕС и т.н.)
Принадлежността към дадена нация не е даденост, тя е въпрос на възпитание а след време и на осъзнат избор. Културталибан - с комсомолски плам определя кой е културен и кой чалгаджия.А от Западна Европа внимателно следят, защото не искат да ги залеят например китайски тениски, ”произведени” във индустриална зона ”Факултето”.
eti mehter
Рейтинг: 5034 ВеселоДо коментар [#22] от "Hawaii":
BukalemunА какво стана с онова .....нафта ли беше ....муфта ли ?
До къде се стигна .... :)
eti mehter
Рейтинг: 5034 ЛюбопитноДо коментар [#23] от "DDR":
BukalemunА от Западна Европа внимателно следят,
=====
Какво друго им остава да правят ?
Дори и те разбраха ,че балами в бившите соц страни не останаха....за да им се връзват на евтините номера ....
eti mehter
Рейтинг: 5034 НеутралноДо коментар [#23] от "DDR":
BukalemunОсвн това ,там по—лесно могат ”да се разберът” с отговорните фактори на всички нива (най—вече митници, уж нещо е произведено в ЕС и т.н.)
======
Всъщност, Брюксел се опасява , Китай да не му стори това .... което Иван Костов направи на България , на времето. .......
DDR
Рейтинг: 3561 НеутралноДо коментар [#25] от "eti mehter":
Принадлежността към дадена нация не е даденост, тя е въпрос на възпитание а след време и на осъзнат избор. Културталибан - с комсомолски плам определя кой е културен и кой чалгаджия.Извадил си част от изречението от контекста, което променя смисъла. Цялото изречение е:
”А от Западна Европа внимателно следят, защото не искат да ги залеят например китайски тениски, ”произведени” във индустриална зона ”Факултето”.”
eti mehter
Рейтинг: 5034 ЛюбопитноДо коментар [#27] от "DDR":
BukalemunНе го сторих умишлено.
Ама и така да е !
Това пък значи ....че някои не желаят балкански конгломерати от производствени отрасли , да ги 'обличат'....
А това вече е повод за вадене на важен извод !
Има един берекет....но някои умишлено му пречат....
aussie
Рейтинг: 583 НеутралноИнтересно как чешкия президент е готов да се подложи на Китай при положение че точно западна Европа и по-точно Германия е тази която налива милиарди за да си живеят като царички чехите. Интересно и останалите държави от източна Европа как забравиха млрд които взимат и са готови да си продадат и майката на китайци :)
Работил съм на различни места по-света включително и Китай и трябва да кажа че китаец е последния мениджър който бих искал да ми е началник. Дребнави, тесногръди мислещи само за себе си човечета. Чакай от гладен човек да те нахрани :)
джендър дебне в храсталака
Рейтинг: 3231 НеутралноДо коментар [#6] от "selqnin":
Когато сключват такива сделки има китайски подизпълнители ,които си докарват китайски работници . В САЩ вече се чудят как да се отърват.
korc
Рейтинг: 2926 НеутралноДо коментар [#11] от "eti mehter":
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.ЖП линиите не трябва ли да минат през тунели, нещо много объркани опорки.
eti mehter
Рейтинг: 5034 ЛюбопитноДо коментар [#31] от "korc":
BukalemunНе ти схванах мисълта ,но както и да е....
С две думи, ЕС се мъчи източно европейските и членки да вървят след събитията. ....но в статията изрично е споменато ....китайците ще си имат работа директно с източния ЕС.... 'прескачайки' Брюксел. ...
tribiri
Рейтинг: 3185 НеутралноЗащо стоим отново на площада?!
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Днес варварите ще придтигнат тук!
И парламентът ни закони не създава -
Сенатори не издават звук!
Защото варватите се очакват тук.
Да! Те не знаят нужните закони.
Ще ги четат по варварските брони.
Защо ли императирът е станал отзарана
И пред града седи, заобиколен с охрана
На трона си - замискен, с корона на главата.
Защото варварите чака пред вратата.
Защо са взели свойте скъпоценни жезли,
Със злато и сребро изящно украсени?
Дали зради варварите са излезли
Сенаторите в скъпите премени.
Защо не чуваме прочутите оратори да леят речи,
защо немеят и отправят поглед надалече?!
Защото варварите днес ще дойдат.
Те мразят прекалени красноречия.
Защо настана смут в града ни изведнъж,
объркване - лицата се изопнаха!
Площадът опустя на ш8р и длъж.
Защо врати, прозорци се захлопнаха!
Защото падна здрач и, както някой го предрече
Завърнаха се пратенниците от границата
С вестта, че варвари не съществуват вече.
Къде ще търсим своето спасение!
Та тези хора бяха някакво решение!
Константинос Кавафис
1900 - 1911
Адаптация - моя! :)
Роси
Рейтинг: 9945 НеутралноНие на много станове искаме да тъчем.
Judjuk
Рейтинг: 4285 Неутрално"Никъде не се споменава, Пекин да поставя някакви условия, клаузи, точки..... към въпросните източно европейски страни..... Нито ще се месят на правосъдните системи на отделните държави с които ще търгуват.... нито нещо от тоя род......
Като че ли..... за разлика от Брюксел, Пекин ще прави само търговия....
До коментар [#5] от "eti mehter":
Никой не е против ЕС и Америка. Но...., пристанищата са празни и не работят. Корабостроителниците фалираха, корабите ги продадоха или нарязаха за скраб. И БДЖ е пред фалит, защото няма товари. Не само китайците, даже и марсианците са добре дошли. За да живнем. А и моята баба Сребра е казала, че китойците ще владеят света.
Иво
Рейтинг: 5320 Любопитно"Заради притеснения, че Източна Европа може да стане "троянски кон" на Китай в ЕС, Пекин обмисляше да отложи среща в София."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36В Източна Европа най-близки отношения с Китай има Унгария (там и китайските инвестиции са доста големи), след това в Чехия (президента Земан е голям фен на президента Си и не крие това от медиите и обществото). На Балканите най-близки отношения с Китай има Сърбия. Това е единствената страна в Европа с която няма визови ограничения с Китай (няма визи за китайци и сърби, които пътуват в Сърбия и Китай съответно).