
© личен архив
Арх. Валентина Василева
Все по-често ставаме свидетели на това да се удовлетворяват инвеститорски интереси, да се дават разрешения, да се свалят статути на защитени сгради - паметници на културата, само защото инвеститорът поискал, имал инвестиционно намерение." Това казва в интервю за "Дневник" арх. Валентина Василева - един от членовете на специализирания експертен съвет за опазване на културните ценности към министъра на културата.
Съветът дава становища по въпроси на опазването на недвижимото културно наследство, неговото мнение трябва да се взима при всички искания за промени или сваляне на защитения статут на паметници на културата, отговаря и за предоставяне на статути на закрила. Василева е представител на камарата на архитектите в експертния съвет. Тя работи по проекти за опазване на недвижимото културно наследство (интервю с арх. Василева очаквайте в "Дневник").
Василева казва, че от различни изненадващи, странни решения в съвета излиза, че "кой каквото поиска, му се разрешава". И сякаш държавата и общините се предават, "не искат да си създават главоболието да се занимават с някой инвеститор, неговите намерения и натиск".
Арх. Василева припомня, че не се използват предвидените в закона за културното наследство текстове, позволяващи да се ипотекират сгради - паметници на културата, ако собствениците им не се грижат за тях, а с парите от ипотеката общините и държавата да направят нужните ремонти. "Сега казват, че тези текстове не работят. Не са прилагани нито веднъж, а съществуват вече повече от 6 години. Ако разпоредбите не работят – защо не ги правят работещи? Сякаш държавата и общините нямат законодателни механизми. Кой трябва да ги направи действащи? Кого чакат?"
На въпрос как коментира инвестиционните намерения за събаряне и препострояване на стари сгради - паметници на културата, Василева отговаря: "Защо се гордеем с писателите си или със старите си художници? Дайте да накълцаме картините на Майстора, някой ще мацне друго подобно и него да закачим в музеите. Това се предлага, когато се говори за преизграждане на старите къщи със съвременни материали, същото е."
© арх. Валентина Василева Тъй като вече в България нито има павьори, нито технически ръководители с опит, които да контролират слагането, паветата се нареждат калпаво и съответно бързо настилката се деформира, посочва арх. Валентина Василева
Василева заяви още, че Столичната община неглижира облика на София, а градът губи духа си, обезличава се. Това ясно може да се види при действията на общината спрямо паважите. "Изтъкваха се какви ли не аргументи, за да се премахне паважът – за шум, прах, замърсяване. Това са повърхностни оправдания и те са неоснователни. Общината просто не възнамерява да ги има. Защото се оказва в крайна сметка, че всъщност въпросът не е в това искаме или не искаме да има паваж, а в това, че няма павьори. Дори общината няма павьори", казва тя. По думите й въпросът не е да има ли павета, а как те да са наредени, за да бъдат нормална градска настилка и да се поддържат. Но понеже нито имаме павьори, нито технически ръководители с опит, които да контролират слагането, паветата се нареждат калпаво и съответно бързо настилката се деформира, отбелязва арх. Василева.

© арх. Валентина Василева
Петоъгълните павета в средата на платното всъщност би трябвало да бъдат нареждани само покрай бордюрите и по тях да се подравняват редовете на паважа. Примери, че явно вече няма кой да обясни това на работниците, могат да бъдат видени на много места из София, отбелязва арх. Василева
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2324 Неутралноо-често ставаме свидетели на това да се удовлетворяват инвеститорски интереси, да се дават разрешения, да се свалят статути на защитени сгради-паметници на културата, само защото инвеститорът поискал
Libertarianism is just anarchy for rich people__________________
Щом има съмнителни пари завъртени в строежи е нормално и общински и държавни чиновници да се възползват и огъват от бакшиша!
mihail_p
Рейтинг: 1502 Неутралноархитект Василева до отговори защо не защитава Ботев, Патриарха и Скобелев.
Та са в центъра. Тенденциозни и повърхностни спекулации.
val1320
Рейтинг: 629 НеутралноАрх. Василева,имам такава сграда за продан-евтино ще ти я дам!А после нека Общината да ти я ипотекира за твоя сметка,за да видиш кон боб яде ли!Аман от ръсещи акъл,но за чужда сметка!Но нищо не казва за замотани преписки по 30-40 години-цели 2 поколения се чудят какво да правят с имотите си заради такива умни чиновници!
Защото Общината ще ми води ли туристи на посещение срещу заплащане,ще ми прави ли реклама,ще ме включи ли в туристически каталози и маршрути,а?!Е,като го направи това,да дойде да ми ипотекира имота.....Малоумници!
proza
Рейтинг: 985 Неутрално"Василева заяви още, че Столичната община неглижира облика на София, а градът губи духа си, обезличава се."
Кое дава неповторимия облик на София? Това са старите сгради във виенски стил от миналото. Ако махнем тези сгради от Стара София, този град не представлява никакъв интерес, той ще заприлича на който и да е съвременен град, без собствено лице. Така че законодателят трябва да вземе крути мерки за запазване на старите сгради и паметници на културата, иначе ще се превърнем в конгомерат на панелки и нови сгради с абсолютно безинтересна архитектура.
paralelepiped
Рейтинг: 518 НеутралноПавета по малките улички разбирам, ама по булевардите - само прах и шум и никаква естетика. Вижте Дондуков...
1_april
Рейтинг: 1055 Неутрално"...не се използват предвидените в закона за културното наследство текстове, позволяващи да се ипотекират сгради ...а с парите от ипотеката общините и държавата да направят нужните ремонти."
Изключително уместно припомняне!
Изобщо много полезна , макар и кратка статия.
Дневник, похвално е да давате трибуна и на още специалисти архитекти, необвързани в схеми за мутромилювския гербеж, от средствата за реставриране на архитектурно -историческите сгради, паметници на културата....
Роси
Рейтинг: 8064 НеутралноОгъват се, но да кажат и срещу колко.
Читател
Рейтинг: 1406 НеутралноДо коментар [#5] от "paralelepiped":
Така е. Паветата нямат място по булевардите и натоварените улици, но арх. Василева е на друго мнение.
Колкото до паметниците на културата - общинари и държавни политикани предпочитат портофейлите им да са пълни, пред това столицата да има обособен културен силует.
ruby
Рейтинг: 225 ВеселоЪъъъъъъ. Имам един стар кенеф за реновиране. Строил го е още пра-прадядо ми, който е бил хайдутин. Хайдушкия кенеф му викат. В него за ходили четници, читаци, фашисти, антифашисти, комунисти и демократи. Какво ли не е видял и още се крепи. Историята е преминала през него. Ъъъъъъ, не се сещам за по-подходящ паметник на културата. Трябва да се запази за поколенията.
penetrating
Рейтинг: 5675 НеутралноПо-скоро понякога НЕ се огъват, но много по-често го правят...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertbmx45570681
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#4] от "proza":
Това е изключително невярно и неоседомено мнение.
Обликът на София се състои предимно от модернистичните къщи, жилищни кооперации и обществени сгради построени през 1930-те и 1940-те от БЪЛГАРСКИ архитекти. Това е българската архитектура.
Омръзна ми да се повтаря, че копията на европейска архитектура е това което прави градовете ни красиви. Да, но не само това. Неспоменавайки тези модерни сгради, вие спомагателни обезличаването на града.