България е поканила 7 държави да направят оферти за новите изтребители

F/A-18 Super Hornet e модел на "Макдонъл Дъглас", която преди 20 години се сля с "Боинг"

© Reuters

F/A-18 Super Hornet e модел на "Макдонъл Дъглас", която преди 20 години се сля с "Боинг"



България е поканила компании от седем държави да изпратят оферти за конкурса за купуване на 16 нови или употребявани изтребители, с които да замени остаряващите съветски МиГ-29, съобщи "Ройтерс", цитирайки Министерството на отбраната в София.


Според агенцията става дума за фирми от САЩ, Португалия, Израел, Италия, Германия, Франция и Швеция. Крайният срок за подаване на предложенията е 1 октомври, което означава, че за изготвянето и внасянето им има по-малко от два месеца и половина.


Потенциалните доставчици според българското министерство включват три групи.




Първата е за нови или употребявани самолети - американските "Боинг" (F/A-18 Super Hornet) и "Локхийд" (F-16), шведската "Сааб" (Gripen C/D), френската "Дасо" (Rafale).


Втората е само за нов самолет - германската "Юрофайтър" с Eurofighter 3 Tranche.


Третата е само за употребявани машини - Португалия (F-16), Израел (F-16) и Италия (Eurofighter Tranche 1).


През юни парламентът одобри плана за купуване на бойни самолети, като идеята е това да стане на два етапа. За първите 8 машини са предвидени близо 1.8 млрд. лева (малко над 1 млрд. долара). Сумата включва наземното обслужване, обучението на пилоти и инженери и три години асистиране на първоначалното им интегриране в отбранителните системи на България и НАТО.

"Ройтерс" припомня, че въпросът за обновяване на бойната авиация не намира решение от няколко български правителства в продължение на повече от 10 години. Но след анексирането на Крим и решението от срещата на върха на НАТО в през 2014 г. бе поет ангажимент до 2024 г. разходите за отбрана да се увеличат до 2% от БВП.


От януари 2017 г. новата администрация на президента Доналд Тръмп засили традиционното от последните години настояване на Вашингтон европейците да заделят повече средства за отбраната си и те да са така структурирани, че достатъчна част от тях да отиват за обновяване на техниката и бойните възможности, а не изключително за заплати и инфраструктура.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK