
© Велко Ангелов
Полицията работи и имаме резултати.
Думите са на главния секретар на МВР Младен Маринов пред Би Ти Ви на 19 април, а като примери са посочени разкриването на убийството на 16-годишно момче в Борисовата градина, на атентата срещу Алексей Петров и на отвличането на Адриан Златков - и трите вече в в съдебна фаза, макар и без яснота кога ще приключат делата. Откакто е на поста - повече от година, номинираният днес за нов министър на вътрешните работи главен комисар неизменно повтаря, че полицията си върши работата и занапред ще продължи да действа ефективно срещу всеки, който нарушава.
Пропуските на МВР - като в случай от април, когато двама рецидивисти избягаха от Централния софийски затвор пред очите на охраната, обяснява с факта, че новопостъпилите служители в полицията се обучават в боя на улицата, при преследване на престъпници и опазване на обществения ред, което води понякога до грешки. Когато през зимата на 2017 г. полицаи бяха заловени да прекарват нелегално мигранти през страната, професионалният шеф на вътрешното ведомство увери, че наказания за виновните ще има, но призова "чисто имиджово" пред Европа да не бъдат изкарвани на показ всички кирливи ризи, защото "всяко едно говорене по тази тема дава други сигнали".
По стълбицата на полицията
Ако в четвъртък - според дадения днес от премиера Бойко Борисов срок - парламентът одобри кандидатурата на Младен Маринов за министър на вътрешните работи, за период от четири години той ще измине пътя от директор на столичната полиция, през главен секретар на МВР до началник на всички полицаи в страната.
Маринов е роден е на 21 ноември 1971 г. в гр. Тетевен. Завършил е Академията на МВР през 1991 г., а шест години по-късно защитава магистърска степен. Следва диплома за юрист от УНСС през 2005 г.
Маринов постъпва на работа в МВР веднага след завършването на полицейската академия през 1991 г. Шест години по-късно заема и първата си офицерска длъжност в отдел "Охранителна полиция" - СДВР.
© Анелия Николова
Професионалното му развитие включва началник-сектор в отдел "Охранителна полиция" - СДВР, зам.-началник и началник на отдел "Охранителна полиция" - СДВР. През юни 2013 г. - месец след избирането на правителството на Пламен Орешарски, става зам.-директор на СДВР.
Името му попада в медиите покрай антиправителствените протести през 2013 г. Той е ангажиран с опазването на реда около парламента в нощта на 23 юли 2013 г., станала популярна като "нощта на белия автобус". Негова е идеята депутатите в обсадения от протестиращи срещу кабинета "Орешарски" парламент да бъдат изведени с автобус, при потеглянето на който напрежението ескалира и се стигна до сблъсъци с полицията.
Година след тези събития, малко преди да подаде оставка, вътрешният министър Цветлин Йовчев назначи Маринов за шеф на столичната полиция. При това назначение "Капитал" коментира, че Маринов е възприеман като част от квотата на депутата от ДПС Делян Пеевски в силовото министерство.
Една наситена година
© Анелия Николова
Изминалите 15 месеца, в които Младен Маринов е главен секретар на МВР, не бяха сред най-спокойните откъм скандали около работата на МВР.
Катастрофа край ловешкото село Микре отне живота на десет души, а главният секретар на МВР обяви нови мерки, гарантиращи сигурност на пътя. Те траяха няколко дни.
Седмица след като беше съобщено за убийството на шестима души в Нови Искър, издирваният заподозрян беше намерен мъртъв, полицията обяви, че се е самоубил и затвори случая въпреки множеството неизяснени обстоятелства около него и съмненията по направените експертизи.
Служители на "Гранична полиция" пуснаха в страната без проверка 42-ма души от кацнал на летище София самолет.
Двама затворници избягаха от Централния софийски затвор през деня и пред погледа на охраната. След месеци на безплодно издирване Владимир Пелов - обявен от полицията за по-опасния от двамата, беше убит при престрелка с негов познат в Ботевград. Случаят се запомни и с обяснението на Маринов защо полицията не е успяла да залови затворника, който се е укривал в родния си град: "Той имал е изключително променена външност - гъста брада, с шапка, облечен със суичер."
Отвличане съживи спомена за групата на "Наглите": 25-годишният син на собственик на автокъща беше държан 11 дни в плен.
Журналистът от БНТ Иво Никодимов беше бит от неизвестни в Борисовата градина в София. Главният секретар на МВР обяви, че мотивацията е ясна - хулигански подбуди. Разследването обаче все още продължава, а задържани няма.